Golpayegan – مجله گردشگری هم اقلیم

اندرآن) به معنی دژ در آن می شناختند. ماز به صورتهای مز یا مزی به معنی بزرگ و ایندر نیز نام خدای آنان بود. از اینجا به بعد داستان روی دیگری از خود نشان میدهد و بزرگ علوی نقش یک زن در مبارزات سیاسی را برای خواننده بیان میکند، به نظر میرسد پیام نویسنده برای مخاطبان این است که بدون حضور زنها هیچ مبارزه و قهرمانی به سرانجام نخواهد رسید. طزرجان در مجاورت روستاهای زیبای دیگری همچون هنزا، بنادک سادات و ده بالا قرار دارد که در سفر به طزرجان میتوانید از آنها هم دیدن کنید.

اگر شما نیز چنین روحیاتی دارید، میتوانید با در نظر گرفتن برخی از مسائل، شب را در آنجا کمپ بزنید و از طبیعت بکر آن لذت ببرید. این استان از پرجمعیتترین استانهای ایران و هم مرز با استانهای گلستان، سمنان، تهران، البرز، قزوین و گیلان است. باداب سورت با وجود اینکه نام یک منطقه است، اما دیدنیهای مختلفی را در دل خود جای داده و تبدیل به یکی از جاذبههای گردشگری مهم کشور عزیزمان ایران شده است.

پس اگر شما نیز کنجکاو شدهاید، با سفرزون همراه شوید تا این چشمههای هفت رنگ را بهتر بشناسید. از مهمترین گونه های گیاهی منطقه می توان به انواع گون ، کُما ، جاشیر ، ترشک ، زول ، چویل ، کرفس ، ریواس ، قارچ ، تره ، شوید کوهی و بسیاری از گونه های منحصر به فرد دیگر اشاره نمود . متاسفانه استفاده ناصحيح از اين صابون ها باعث شده خواص معجزه آساي آن تحت الشعاع قراربگيرد چرا كه در اين صابون ها معمولا پوست فرد را خشك و حساس مي كنند،بنابراين افرادي كه پوست خشك و تحريك پذيري دارند نبايد از صابون گوگرددار استفاده نمايند.

باداب سورت نام یکی از جاذبههای دیدنی و منحصر به فرد ساری است که بین ساری و سمنان قرار دارد. پس حتما پیش از اینکه عازم باداب سورت شوید، لوازمی که نیاز دارید را تهیه نمایید. حتما لباس گرم همراه داشته باشید. پس حتما در بازدید از باداب سورت، وسایل عکاسی خودتان را همراه بیاورید! دیدن گودال زمان شاید تلخترین بخش بازدید از باداب سورت باشد اما میتوان آن را به عنوان زنگ هشداری دانست که به ما میگوید باید تلاش کنیم تا امانتدار خوبی برای این گنجهای طبیعی باشیم و آنها را سالم و پرآب به دست نسلهای بعدی بسپاریم.

بهترین زمان بازدید از باداب سورت را میتوان اردیبهشت ماه دانست. باداب سورت، این شگفتی طبیعت ایران، یکی از منحصر به فردترین پدیدههای طبیعی است که نمونه آن را تنها میتوانید در کشور ترکیه بیابید. برخی از این حوضچهها دارای خواص ضد عفونی کنندگی هستند و شما با آب تنی در آن میتوانید سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنید. بالغ بر 3000 خانوار هستند و شامل طوایف : دوییت -اورهام – لته- بن ریزی – فرض عالی – چراغ – رحمت الله – سیرو – برایم – دیلرونی – در گاه – رشنو که طوایف درگاه – رشنو – دیلرونی با سایر طوایف هم جریش شدهاند .

مازندران با جلگههای سرسبز، کوهستانهای پر برف، بیشهزارها و جنگلهای هیرکانی در کنار سواحل زیبای دریای کاسپین (دریای خزر)، یکی از پرطرفدارترین استانهای ایران برای گردشگری به شمار میرود. سرداب ها معمولاً با بادگیرها و قنات خنک می شده اند. هم اكنون در بخش درب صاحب الزمان مرقد مطهر ابوالفضل علیه السلام پنجره كوچكی قرار دارد كه وصل به سرداب حرم است و اگر نگاه كنید از آن مرتب بوی گلاب میآید و این همان آبی است كه متأسفانه خادمان كنونی در ورودی آن را و راه رسیدگی به سرداب را به روی زوار بسته اند.

دبیر بخش هنرهای تجسمی جشنواره سراسری وقف چشمه همیشه جاری تصریح کرد: امسال هم شاهد برگزاری هفتمین دوره جشنواره وقف سنت همیشه جاری در استان کردستان هستیم. به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه، محمد مهرابی دبیر هفتمین جشنواره سراسری وقف چشمه همیشه جاری درباره آخرین جزئیات این جشنواره اظهار کرد: «هفتمین جشنواره سراسری وقف چشمه همیشه جاری» ۲۹ مهر ماه ۱۳۹۹ همزمان با رونمایی از فراخوان، کار خود را آغاز کرد؛ ارسال آثار به این جشنواره از ابتدای آبان ماه آغاز شد و ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ همزمان با عید سعید فطر نیز آخرین مهلت ارسال آثار بود.

متأسفانه همانطور که حتماً میدانید، این دریاچه در سالهای اخیر با بحران کمآبی مواجه شده است، ولی هنوز هم یکی از بزرگترین دریاچههای آب شور جهان محسوب میشود. جانورانی مانند آهو، کل و بز، قوچ، میش، شغال، روباه، گرگ، خوک، خرگوش، تشی، خرس قهوهای، پلنگ، گربه پالاس، سیاهگوش، سمور، لاک پشت، کبک، تیهو، کوکر، باقرقره و پرندگان مهاجر درنا، آنقوت، غاز و مرغابی چنگر در مناطق کوهستانی و استپی حفاظت شده استان زندگی میکنند. این ایل در سرزمینی بهوسعت گمانه زده ۶۵ هزار کیلومتر مربع یعنی پیرامون ۴۲ درصد مساحت کل منطقه پراکنده هستند. مقدار بارندگي سالانه 350 الي 550 ميليمتر و متوسط دماي سالانه 6 الي 11 درجه سانتي گراد و تعداد روزهاي يخبندان 96 الي 180 روز در سال است.

اين امر باعث مي شود بيشتر بافت هاي محافظتي بدن نظير پوست، مو و ناخن براي استحكام بيشتر خود از پروتئيني با نام ” كراتينين ” استفاده كنند كه در ساختمان خود حاوي مقادير زيادي گوگرد است. از آنجا با استفاده از تابلوهای راهنما به سمت روستای اروست و باداب سورت بروید. از آنجا نیز با کمک تابلوهای راهنمایی باید به سمت روستای اروست و دریاچه باداب سورت بروید. که چشمه دیوانه نیز جزء این نوع چشمه هاست آنهایی هستند که آبشان با فشاری بجز فشار هیدرواستاتیک به خارج رانده میشود منبع تامین فشار در این نوع چشمه ها معمولا فرایندهای درونی زمین است همانگونه که می دانیم لایه های زیرین زمین مملو است از گازهایی نظیر اکسیژن ، هیدروژن ، ازت ، متان و غیره .

احادیث متعددی درباره باده نقل شده که گذشته از نکات تفسیری و فقهی، محتوی مطالب اخلاقی، تاریخی و اجتماعی نیز میباشد و دامنه این بحث گسترده، و خارج از حوصله این مقال است لذا در هر باب به ذکر اجمالی مسائل اکتفا میکنیم. تاریخ شکلگیری آن به دوران عیلام باستان بازمیگردد و اطلاعات تاریخی زیادی را درباره ایران باستان به پژوهشگران و باستانشناسان میدهد. در این بخش حدود ۱۱ چشمه وجود دارد که متاسفانه در حال حاضر فقط شش چشمه جوشان هستند و پنج چشمه دیگر آب زیادی ندارند. این امر باعث می شود بیشتر بافت های محافظتی بدن نظیر پوست، مو و ناخن برای استحکام بیشتر خود از پروتئینی با نام ” کراتینین ” استفاده کنند که در ساختمان خود حاوی مقادیر زیادی گوگرد است.

از ویژگیهای چشمگیر امامزاده سیدالسادات، گنبد فیروزهای آن است که با کاشیکاری هنرمندانه، بسیار زیبا جلوه میکند. این امامزاده با ایوانی زیبا زیارتگاه اهل دل و علاقمندان اهل بیت (ع) است که معمولا روزهای پنجشنبه برای زیارت می روند و تمام آیین های مذهبی روستا در این امامزاده برگزار می شود. مردم این روستا بسیار مهمان نواز و دوستداشتنی هستند و با آغوش باز از شما پذیرایی میکنند. روستاهای مناطق كوهستانی (به قول مردم منطقه داغ) دارای مراتعی بس غنی هستند كه برای نمونه باید گفت مراتع عظیم ‘شایوردون’ بین این منطقه و آذربایجان غربی قرار دارد كه همه ساله ده ها هزار راس حیوانات ایلات در آن پرورش می یابد.

سپس باید به سمت شهمیرزاد و فولاد محله حرکت کنید و در نهایت خود را به سه راه تلمادره برسانید. در میان شهرهای اردبیل و مشگین شهر، چهار گور باستانی کشف شده است که قدمت آنها به عصر آهن میرسد. بیشتر گردشگران در ترکیه با شهرهایی مانند آنتالیا و استانبول آشنا هستند در صورتی که شهرهای زیبا با قدمت طولانی تر از این شهرها در ترکیه وجود دارند. این قلعه در گذر زمان دچار تخریبهای فراوانی شده است؛ با این حال، هنوز هنر معماری ایران زمین را به رخ میکشد. که این موضوع نشانگر وجود املاح مختلف در آنهاست.

به هیچ وجه امکان کمپ زدن در نزدیکی حسینیه روستا و داخل حیاط آن وجود ندارد. به نظر شما راهی وجود دارد که بدون دخالت مسئولین، خود ما بتوانیم از خشک شدن باداب سورت جلوگیری کنیم و آن را به همین شکل به دست نسلهای بعدی برسانیم؟ چشمه شور. چشمه شور جزء پر آبترین چشمههای باداب سورت محسوب میشود و حدود ۱۵ متر قطر دارد. این چشمه در 25 کیلومتری جنوب شهرستان و در طول جغرافیایی 00 , 05 , 47 شرقی و عرض جغرافیایی 06 , 59 , 36 شمالی واقع شده است و ارتفاع دهنه آن از سطح آبهای آزاد 1828 متر است .

ˈفصلنامه صحیفه مبینˈ به صاحب امتیازی دانشگاه آزاد اسلامی و مدیرمسئولی محمدعلی خواجه پیری، قبل از انتشار رسمی در چندین شماره با نام ˈمبینˈ منتشر شد. به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد ارس، ایرج حاتمی گفت: قرارداد امکان سنجی فنی و اقتصادی احداث خط آهن جلفا – چشمه ثریا برای اتصال راه آهن ایران به اروپا، منعقد شد. سمت چپمان نيز قله نسبتد بلندي روي همان خط الرأس اصلي ديده مي شود. قله دماوند مرتفعترین کوه ایران و بلندترین آتشفشان آسیا و خاورمیانه در مازندران و در شهرستان آمل قرار دارد.

ایرج سپیدکار تصریح کرد: منطقه نمونه گردشگری ایلانجیق با آب گرمهای ایستی سو و حمام دره سی و منطقه نمونه گردشگری بولاغلار با چشمههای روان آب سرد معدنی از دیگر جاذبههای این شهرستان است. اين مشكلات را مي توان با انجام آموزشهاي «به بافي» و نقشه خواني و همچنين ايجاد تسهيلات لازم براي رنگ آميزي اصولي پشم و نخ مرتفع گردانيد. به نظر شما همراهان عزیز و گرامی، نقش ما طبیعت دوستان و عاشقان سفر برای مبارزه با این اتفاق تلخ چیست؟ منطقه چشمه ملک همدان از جمله مناطق خوش آب و هوا و مفرح و در عین حال مامنی است برای کوهنوردان و علاقمندان به طبیعت و انسان هایی که می خواهند ساعاتی از دغدغه های شهر و شهرنشینی به دور باشند.

دیدگاهتان را بنویسید