8 تا از خطرناک ترین حیوانات جنگل های آمازون

۱۱- با قطع بی رویه ی درختان با گذشت زمان چه تغییری در جنگلهای کره ی زمین ایجاد می شود؟ بهترین زمان برای سفر به جنگل ابر، دو فصل بهار و تابستان است که منظرهای زیبا از ابرها را در مقابل چشمان شما قرار میدهد. یکی چنان سخت افتاد که میخ چادر به چشمش فرو رفت، بعد معلوم شد کور شده. از این مناسب خوانی سردار اختیار چنان خندیدم که خندهٔ به این بلندی خود را یاد ندارم. بنابراین با توجه به اینکه این مجموعه به صورت sIBL بوده و شامل تمامی منابع با رزولوشن بالا است، در اختیار داشتن چنین مجموعهای که با عنوان HDRI Hub – HDR Pack 004 ارائه و توسط گروه مرجع معماری جمعآوریشده است میتواند تأثیر بسزایی در کاهش هزینهها و بهبود کیفیت کار شما عزیزان داشته باشد.

نگارنده معتقد است که شیوه تک گزینی (گروه زینی) یا جنگل پایا مناسب ترین شیوه برای راشستهای شمال ایران است و اینده این موضوع را به اثبات خواهد رساند. چند سال قبل دویست هزار تومان پیشکش میداد که به وزارت جنگ منصوب شود، بیچاره حالا به مسکرات معتاد شده. خادم ما چون اول شب پرسیده بود که صبح کی در ساعت چند بیدار میشویم دیدم سماور نقرهنما حاضر است، میجوشد. در چند سال گذشته تلاش بسیاری شده است تا از قاچاق حیوانات و پرندهها جلوگیری به عمل آید؛ اما هنوز هم این مشکل وجود دارد. به مهمانوازی سردار تشکر نمودیم، تشریف برد.

سردار به یک خوک دو گلوله خالی کرد، نخورد. من در هوش خود بودم یا به حکم نفوذ نظری ما را مغلوب اوامر خود کرده بود. این یک آموزش رایگان نیست: از اوایل سال 1970 ، پرنده شناس ایتالیایی-سوئیسی رودولف مایر از شاوانسی در کار خود “راهنمایی برای پرندگان آمریکای جنوبی” اطمینان داشت (راهنمای پرندگان آمریکای جنوبی) که هیچ منطقه ای در جهان با تعداد پرندگان مانند آمازون وجود ندارد.

به دلیل قرار گرفتن النگدره در منطقه ای کوهستانی، تابستان هایش معتدل و زمستان هایش سرد و برفیست. چشمههای آب گرم و سرد ارسباران نیز یکی دیگر از جاذبههای گردشگری این منطقه است. این حضرات که از شهر میآیند هر سال میبینند، که در اردو برای اینها که شأنی دارد، سر سفره نشین است، جا و و نهار و شام حاضر است، دیگر این حمل اثقال، نوکرهای متعدد و پیشخدمتهای فضول چه لازم است.

غلامها از دور ما را به همدیگر نشان میدادند میگفتند اینها یقین تبعهٔ خارجه هستند، وگرنه این جرئت را نمیکردند. بعد از اینکه حسابی از طبیعت لذت بردید، شهر اهر را 50 کیلومتر به سمت شمال بروید تا به قلعهی بابک خرمدین برسید و در تاریخ غرق شوید! رودخانه آمازون از نظر حجم و عرض قدرتمندترین رودخانۀ روی زمین است و در برخی از نقاط، طی فصل بارندگی به طول 48 مایل (48 کیلومتر) میرسد.

دیروز شما به غلامان سخنی با قاعده زدید؛ نه چادر نه بار خانه بود، میخواست سفرهٔ شمارا برچیند بیندازد. برگشتیم. برای ما چادر خیلی خوب وسیع زدهاند. چادر ما کدام است؟ در مرحله دوم این تحقیق، با استفاده از نظر کارشناسان سلسله مراتب اهمیت معیارها و زیر معیارهای دخیل در فرایند ارزیابی مشخص و با استفاده از نرم افزارExpert Choice11 وزن هر کدام از فاکتورها مشخص گردید. به دریافتی یکشنبه ایرنا از روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس، حسن خسروانیان افزود: در برنامه ای که با حضور کارشناسان فنی اداره و به منظور ارزیابی مناطق مختلف دچار بحران صورت گرفت، مشاهده شد درختان، درختچه ها و بوته های چندساله که در آتش سوزی سال جاری دچار حریق شده بودند در حال احیاء بوده و رویش جدیدی را آغاز کرده اند.

نهار حاضر شد، چون میل نداشتیم رفتیم سر چشمه بالای کوه به گردش. شب در صحرا بساط بهتر از شهر چیده شام مفصلی خوردیم، صحبتهای متفرقه نمودیم، اما سر سفره تقریباً چهار ساعت نشستیم. بعد از دو سه ساعت از طرف شمال گردی برخاست. دو هفته من نمیتوانم به غفلت و استماع ترهات و اراجیف بگذرانم. این نکته بسیار مهمی است که در هیچ یک از این 5 ناحیه رویشی این اتفاق نمی اتد و این همان باران های مخفی ( مه بارش ) می باشد ، که روی میزان بارنگی جنگل های ارسباران تاثیر دارد که این عامل میزان بارندگی 450 میلی متر را به 750 میلی متر رسانده است ، شاید دلیل اصلی تنوع و گستردگی گونه های ارسباران همین موضوع باشد .

البته در قسمتهایی از رودخانه آمازون که دارای آب گرم و نسبتاً راکد است، حیوانات عجیبی نیز زندگی میکنند که یک نمونه از آنها، نوع خاصی از گربه ماهی است که به دلیل زندگی در یکی از بکرترین مناطق دنیا بسیار بزرگتر از حد معمول است. دربعضی ازمناطق ورود دام به جنگل مسائل را مطرح میسازد که برای آینده جنگل ها بسیار خطر ناک میباشد حفظ جنگلهای مدیترانوی هستند که چراه مفرد که دام ها را تحمل می کنند چراه بی رویه همواره مزیر است بطور کلی هر دام درجستجو علف و همچنین شاخه های جوان چوبی یعنی نسبت به نها ل ها میباشد بنابر این خسارات وارده به ویژه درتوده های که درمرحله وارد آوری یا سبز بهخ جوانی بسر میبرند بسیار خطرناک است علاوه بر آن پای کوبی زیاد دام ها شاخه را بخوبی فشرده وسخت میسازد که خاک بزودی جذب آب باران را از دست می دهند بلاخره چرای دام اغلب خطرات ناشی از اعمال چوپان را نیز مانند آتش سوزی عمده به منظور بدست آوردن جست های جوان وعلوفه جدید وقطعه شاخه ها در درختان سروپا شامل میگردد ولی مسعله از نقطه نظر مطالیب بالا عمومیت ندارد برعکس چراه گاه جنگل میتواند از فوائید غیر قابل اینکار برخوردار باشد اولاَ از هنگم که پایه های جوان به ارتفاع غیر قابل استفاده برای دام ها رسیدند ترس واز تخریب نها ها ونوجست های جوان ازبین میروند ثانیاَ درجنگلات متعدد که خطر آتش سوزی آنها تهدید میکند چرای دام روش بسیار جالیب توجهی درمحدود کردن باکاهش پوشش زنده درختچه یا درختچه بوته ای بشمار میروند بلاخره درآمد های اساسی بعضی از مردمان فقیر از طریق پرورش وسیع دام به عبارت دیگر از طریق چرای دام درجنگل حاصل میگردند این حالت اجتماعی چراه گاه دربعضی از شرایط حالت تعین کننده بشمار میرود درنتیجه میتوان گفت که چراه دام درجنگل فوائید و مضیرات دارد بنابر این برای اداره چراه گاه فوائید را باید وضع کرد تا مضیرات آن به حد اقل ممکن برسد این فوائید به چهار سوال پاسخ گو باشد.

میتوان گفت در نظافت و آبادی یکی از بلاد اروپاست. را از امضاء بگذراند میآمد باز نغمهٔ دیگر مینواخت و شعبدهای دیگر میساخت. حساب را به میرزاغضنفر مستوفی سپردند، سه ماه مارا دردسر داد، هردم به لباس دیگر و وضع دیگر تمنای خودرا مکرر و تقاضای آقایان را فزونتر خواست. سپس از خیابان سعدی به خیابان استادسرا وارد شوید. کوهستان های قفقازی ایران در نزدیکی مرز با کشور های جمهوری آذربایجان و ارمنستان را یک ذخیره غنی از زیست گاه کره عنوان کرده است. در جریان جنگ های دراز مدت محیط زیست منحیث یک شاخه مهم تولیدی در نظر گرفته شده است .

از گسترده ترین زیست بوم ها که در جنوب توندرا گسترش یافته است … روز سر نهار دیروز دیدی که هیچ چیز نبود. هرکس حاضر است باید ناهار بخورد، سر شام اقلا هر روز ده نفر دعوت شود، و هر یک ده نوکر گرسنه همراه بیاورد. متاسفانه این جنگلها در حال حاضر به اندازه گذشته متراکم نیستند بخش عمدهای از پوشش گیاهی خود را از دست دادهاند. قدمت جنگل لفور به ۴۰ میلیون سال قبل بازمیگردد و در آن ۸۰ گونه گیاهی به چشم میخورد. ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان شب گذشته در صفحه تویتر نوشته است:” که مطابق فیصله شورای وزیران امارت اسلامی افغانستان قطع کردن جنگل ها، فروختن چوب چهار تراش و انتقال آن کمافی السابق مطلقا ممنوع می باشد”.

دوربین را درآوردم نگاه کردم دیدم الله یارخان سردار مبارک حاکم مازندران است. سردار از خواب بیدار شد، آمد منزل ما. تبدیل نماییم سردار حق دارد ما را به عدم استقامت توبیخ نماید. بالاخره جان مارا به لب آورد. این بومیها شکارچیان ماهری هستند که به آرامی حرکت میکنند. این سردار را میشناسم، نصف املاک مازندران مال اوست، یکی از خوانین متمول ایران است. سردار پسر خود محمدقلی خان جوشن السلطنه را فرستاد ما را بیاورد.

خدمهٔ مردم پی آقا و بارکش اسبابهای خود میپوید؛ یکی میپرسد با آ… وی ادامه داد: تعداد ۲۵۲ فقره اعتراض مردم نیز در کمیسیون ماده واحده که وظیفه تعیین تکلیف اختلاف بین مردم و دولت را دارد، طی سالجاری مورد بررسی قرار گرفته و رای صادر شده است. قاطرچیهای صندوقخانه، مردم را تکان میدهند؛ راه بده… غیبت و حضور ما را هرطور به هروقت معین فرمایید اطاعت میکنیم. سردار مرا شناخت استقبال نمود، دیدار ما را به فال نیک گرفت. چادرها برپا شد، کوکبهٔ سردار از دور نمایان گردید.

دیدم رفقا از این صحرا و فضا خوشنود هستند، نمیخواهند بروند. در خبرنامهای که امروز (یکشنبه، ۱۵ سرطان) از سوی وزارت زراعت، آبیاری و مالداری به نشر رسیده، آمده است که این میزان محصول سه برابر حاصلات سال گذشتهی پسته در بادغیس میباشد. در مسیر جنت رودبار، پس از ۲۳ کیلومتر، به جنگل دالخانی می رسید. روستای ابر برخلاف جنگل ابر در دشتی کویری و وسیع واقع شده و در ابتدای مسیر جنگل نوردی قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید