21(6 (پیاپی 85) ):213-226

در طول این دوره زمانی، زمین شاهد تغییر اکولوژیکی شدیدی بود و استرالیا از ناحیهای عموما جنگلی ــ مانند آمازون امروزی ــ به زمینهای خشک پوشیده از علف و بوته امروز تبدیل شد. سر یک ارهمگس در گرده گل پوشیده شده است؛ احتمالا بعد از این که از شهد آن گل تغذیه کرده بود. هربار مانعی سرراهشان است که باید یکی فرار کرده و دیگری را بکشد تا زن و بچه خودش را نجات دهد. همچنین زمانیکه مورد تهدید واقع میشود، چشمان قرمزش که ناگهان بیرون میزند ممکن است باعث وحشت شکارچی شود و امکان فرار را برای جانور فراهم کند.

این بزرگترین بلوک از جنگلهای گرمسیری آفریقا است که در حوضه کنگو واقع شده است و یک حوضچه نعل اسبی شکل تشکیل شده از سنگهای رسوبی را تشکیل می دهد که با یک لایه زیرزمین باستان پرکامبرین هم پوشانی دارد. این نقش برجسته از تپه های کوچک ، جویبارهای متعدد و دو رودخانه اصلی ، تامپس و زاموریلا تشکیل شده است. در این دسته برجسته است کامونگو (آنهیما کورنوتا) ، یک پرنده بوقلمون مانند با یک دست انداز کوچک که از بالای منقار خود بیرون زده به راحتی قابل تشخیص است.

این جنگل بارانی بخش اعظمی از شمال کنگو را دربرمیگیرد.شکار بی رویه در این منطقه، نسل بسیاری از گونههای مختلف جانوری بومی این جنگل را تهدید میکند اما خود جنگل در شرایط بسیار امنی است. این شهر جدید همچون جنگلی بارانی طراحی شده است که گیاهان سبز و چشمههای آب بسیاری را در خود محصور دارد. طراحی آموزشی ملی علوم تجربی ششم دبستان چه اهمیتی دارد ؟ در طراحی این شهر زیبا، پیادهروی مورد اهمیت ویژهای قرار دارد و به همین دلیل مسیرهای پیادهروی متعددی در داخل محوطه جنگلی آن تعبیه شده است.

بیش از یکماه زندگی در دل جنگلهای آمازون بدون هیچگونه وسیله ارتباطی و مهمتر از آن امید به زنده ماندن، کار سادهای نیست اما او این شانس را داشته که تجربهاش کند. این نوع پرندگان بدون شک اولین موردی است که وقتی به جانوران آمازون فکر می کنیم ، به ذهن خطور می کند. اگرچه این پرندگان به خوبی میدوند، میپرند و شنا میکنند؛ اما نمیتوانند پرواز کنند. اما فسیلهای زمین مکگرت چنان مقادیر زیادی از آهن دارند و رسانا هستند که میتوان آنها مستقیم و بدون آمادهسازی زیر میکروسکوپ الکترونی قرار داد. در زیر لایه بیرونی، لایه کانوپی قرار گرفته است که یک لایه عمیق با ضخامت ۶ متری است.

گایر در سال 1886 کتاب خود را تحت عنوان جنگلهای طبیعی اکثراً آمیخته نوشت. این منطقه حفاظت شده طبیعی به «تاما کینابالو» نیز شهرت دارد. و یا اینکه عود بصورت عمودی باشد یا افقی نیز در زمان سوختن عود موثر است. خوشبختانه فعالیت جنگلداری درسال های اخیرزیادشده نیز ادامه دارد.چین،روسیه ،فرانسه،اسپانیا،پرتغال وانگلستان در سال های بعدازجنگ جهانی اول مناطق وسیعی راجنگلکاری کرده وامروزبه مرحله بهره برداری رسیده است ویا انگلستان بعدازجنگ دوم جهانی ،سالانه 30هزار هکتار جنگلکار ی کرده است. ۱نابرابری جهانی به چه معناست ؟ به این معنی که از نظر ثروت و درآمد ، کیفیت زندگی مردم و دسترسی به مسکن مناسب ، آموزش ، بهداشت ، اشتغال ، گذراندن اوقات فراغت ، و نظایر آن تفاوت های زیادی بین کشورها دیده می شود .

۱۶در چه کشورهایی امید به زندگی یا متوسط طول عمر پایین است ؟ دی اکسید کربن گازی است که در اثر فعالیت های انسان و استفاده از سوخت های فسیلی وارد جو می شود . مککوری و فریس گمان میبرند که آهن از تهنشینهای بازالتی کنار دریاچه که در آبهای عبوری حل میشدند و در سنگهای فرسودهشده نفوذ میکردند، وارد آب میشده است. قورباغههای ماده بر روی برگهای مشرف به آب تخمگذاری میکنند؛ بنابراین بچه قورباغهها پس از به دنیا آمدن به درون برکههای آب میافتند. در مناطق دارای بارانهای موسمی اما فصل خشک به شدت حاکم میشود، اگرچه با آمدن فصل بارش میزان بسیار زیادی آب باران بر جنگل میریزد که گاه حتی باعث سیلابهای شدید میشود.

اگر در بهار از بروکسل دیدن کنید، بازدید از جنگل بسیار آسان است، اما این یک جاذبه توریستی بسیار محبوب است، بنابراین احتمالاً با شلوغی روبرو خواهید شد. اگر روزی به افریقای جنوبی سفر کردید، از کنار این جنگل بارانی زیبا به راحتی نگذرید. جنگل آتلانتیک از ایالت جنوبی ریو شروع میشود تا گوشه شرقی این ایالت یعنی پارایبا امتداد دارد. تنها ۲۵۰ مایل دورتر از ساحل جنوبی افریقا در اقیانوس هند، جزیره مجذوبکننده ماداگاسکار قرار دارد.

جاده کوهستانی و جنگلی یونگاس (North Yungas) در کشور بولیوی، جادهای باریک و پر پیچ و خم به طول ۶۹ کیلومتر، تنها مسیری است که از اعماق جنگل آمازون و رشته کوههای بلند آندز (Andes) و دره های عمیق آن میگذرد تا دو شهر لاپاز (La Paz) و کورویکو (Coroico) را به هم متصل کند. جنلگهای بارانی آمازون در تمام فصول سال دارای هوایی گرم با رطوبتی بسیار زیاد می باشند . در غرب اکوادور ، پرو و کلمبیا ، یک نوار نازک از جنگل های بارانی وجود دارد که به موازات ساحل حرکت می کند.

از قارچهای پرسلولی می توان به قارچ های چتری خوراکی یا سمی و از قارچهای تک سلولی می توان به مخمر و کپک ها اشاره نمود. گفتنی است که قارچ دنبلان نوعی قارچ زیرزمینی است و واژه دنبلان نیز در ترکی بهمعنای «متورم» یا «بالا آمده» است و از آنجایی که این قارچ در زمان رشد، خاک روی خود را بالا میبرد، افراد از این نشانه قارچ مذکور را پیدا میکنند. این مارها به خوبی و ماهرانه خود را در طبیعت استتار می کنند و برای حمله به طعمه ساعت ها انتظار می کشند. برای هر ساعت از مشاوره دریافتی، یک ساعت به شخصی دیگر مشاوره خواهم داد.

با جنگلها سایه پدید میآیند، سایه درختان دیگر اشکال حیات را از نور مستقیم خورشید محافظت کرده و رطوبت مناسبی را فراهم میکرد. سازمان یونسکو ارسباران را بهعنوان زیستکره معرفی کرده است. منطقه ارسباران دارای آثار تاریخی ارزشمندی است که مسافران و گردشگران برای بازدید آن به این منطقه گردشگری و تفریحی سفر میکنند که از جمله این بناهای تاریخی و کهن میتوان به «دژ طوماسیاش»، «کلیسای نازینی» و «قلعه بابک»، اشاره کرد.در منطقه کوهستانی ارسباران، ییلاقهای فراوانی وجود دارد که از ویژگیها و خصوصیات ارزنده در این ناحیه به شمار میرود.

همچنین نباید شباهت ساختاری جنگل ارسباران را با جنگل های شمالی کشور، که از نوع ساختار هیرکانی است، نادیده گرفت. در شمال غربی ، نواری از جنگل های بارانی به ارتفاعات کامرون و در امتداد ساحل شمالی خلیج گینه ادامه می یابد. در این گزارش آمده که «۳۳درصد مراتع و جنگلهای استانهای شمالی در ۲۵سال اخیر تبدیل به مسکن و ویلا شده است.» همشهری نوشت: سود ویلاسازی در جنگلهای شمال کشور طی سالهای اخیر چنان رشد کرد که برخی ویلاسازان با استفاده از استثناهای مسکوت در قانون، از هر فرصتی برای رسوخ ویلا به عمق جنگلهای هیرکانی بهره میبرند. بطور کلی کی توان گفت امروزه مسیر تکامل جنگل شناسی د رایران به طرف جنگل شناسی همگام با طبیعت کی رود و پیش بینی می شود که در آینده جنگلهای شمال کشور بیشتر به شیوه تک گزینی مورد بهره برداری قرار گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید