گوارش چربی ها در بدن چگونه انجام میشود و چه مراحلی دارد؟

جنس موها معمولا دلایل ژنتیک داره و دلیلی بر عدم سلامت و بیماری نیست، مگر در مواقع خیلی حاد و خاص که در این صورت باید به پزشک مراجعه کرد. شما و بدن شما به صورت معمول به دلایل مختلف ( از مصرف غذا های فرآوری شده تا غذا های چرب و سرخ کردنی تا آلودگی هوا) به پاکسازی کبد به صورت دوره ای احتیاج دارد. گوارش چربی ها اصولاً با لیپاز (ترشح شده از لوزالمعده) در روده باریک شروع میشود که تری گلیسیریدها را به مونوگلیسیرید میشکند.لستیناز (Lecithinase) وظیفه شکستن ملکول لستین و جداسازی یک ملکول اسید چرب را برعهده دارد.

توضیحات مربوط به اسید امینه در جلسه قبلی مورد بررسی قرار گرفت. این آنزیم پیوندهای استری در موقعیت های ۱ و ۳ گلیسرول را هیدرولیز میکند و منجر به تولید اسید چرب آزاد و ۲-مونواسیدگلیسرول می شود. افراد باید سعی کنند در طول زمان و به تدریج، میزان فیبر محلول خود را افزایش دهند. سعی کنیم فعالیت بدنی بیشتری را در برنامه روزانه خود داشته باشیم، به طور مثال در محل کار از پلهها بالا برویم یا در زمان استراحت پیادهروی کنیم.

عوامل خطر قابل تغییر: بالا بودن سطح کلسترول و تری گلیسیرید در خون، سیگار کشیدن، فشار خون بالا، دیابت نوع ۲ و سبک زندگی ناسالم. به عنوان مثال، نتایج مطالعه ای در سال ۲۰۱۹ بر روی ۴۲۵ سالمند نشان داد که فعالیت بدنی متوسط و شدید باعث کاهش فشار خون، کاهش قند خون و افزایش کلسترول خوب می شود. کالری اضافی به تریگلیسرید تبدیل و به عنوان چربی ذخیره میشود. از آنجا که بدن ما در مصرف مواد قندی که بیش از حد نیاز بدن هستند ، محدودیت دارد لذا هر نوع کربوهیدرات اضافی که می خوریم به اسیدهای چرب تبدیل می شوند که بعداً به صورت تری گلیسیرید بسته بندی شده و به عنوان چربی ذخیره می شوند.

این مهم است که بدانید بسیاری از اسیدهای چرب و ذخیره های چربی موجود در بدن ما ، نه از راه خوردن چربی ها که بیشتر از خوردن مواد قندی و کربوهیدرات ها ، سرچشمه گرفته اند. برای کاهش وزن و درمان این بیماری به طور همزمان، فرد باید سریع راه برود یا از سربالایی بالا برود و… شاید تا به حال بارها از خود پرسیده باشید که بهترین شامپو برای موهای من کدام است؟ این چربیها خطر سکته مغزی و قلبی را چند برابر خواهد کرد بنابراین بهتر است برنامه غذایی روزانه خود را طوری تنظیم کنید که این چربیها حدود ۶ درصد کل کالری روزانه شما را تشکیل دهند.

بسته به اینکه به ترتیب یک یا چند پیوند دوگانه داشته باشند ، می توانند غیر اشباع یا چند غیر اشباع باشند. سیگار کشیدن خطر ابتلا به بیماری های قلبی را از چند طریق افزایش می دهد. به طور معمول ، افزایش کلسترول مربوط به رژیم غذایی بد ، چاقی ، سبک زندگی بی تحرک ، افزایش سن ، سیگار کشیدن و جنسیت است (زنان قبل از یائسگی نسبت به مردان سطح کلسترول کمتری دارند). ترک سیگار. سیگار کشیدن می تواند باعث تحلیل استخوا ها شود. گاهی تریگلیسرید بسیار بالا میتواند باعث التهاب پانکراس یا پانکراتیت گردد که بهصورت درد شدید و ناگهانی شکم، بیاشتهایی، حالت تهوع و استفراغ شدید بروز میکند.

گاهی ممکن است بالا بودن این آنزیمها مربوط به آسیب کبدی نباشد. درصورت تاکید کارفرما بر تغییر تعداد ورودی و خروجی و حتی قراردادن سکوی پمپ تخلیه فاضلاب شده، این امکان وجود دارد که تمامی موارد طبق نقشه دلخواه مشتری تولید و اجرا گردد. در این مطالعه، در افراد مبتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی که به مدت ۱۲ هفته، ۲ گرم زنجبیل مصرف کردند، کاهش قابل توجهی در ALT، GGT، مارکرهای التهابی و تجمع چربی کبد مشاهده شد (در مقایسه با گروه پلاسیبو).

این درمان را حداقل به مدت یکماه ادامه دهید. بدن ما، این کالریها را به تریگلیسرید تبدیل میکند و آنها را در سلولهای چربی ذخیره میکند. تری گلیسیریدها کالریهای بلااستفاده را ذخیره میکنند و انرژی بدن شما را تامین میکنند. در واقع می توان گفت کارنیتین موجب می شود چربی موجود در غذا به میتوکندری انتقال پیدا کند و چربی در میتوکندری به انرژی تبدیل می گردد. تری گلیسیرید منبع مهم سوخت بدن میباشد و عمدتاً برای تأمین انرژی فعالیتهای روزانه به کار میرود. به نظر می رسد داروهای “استاتینی” که امروزه به وفور برای کاستن از میزان LDL خون استفاده می شوند ، خودشان جدای از کاستن از سطح LDL، دارای اثرات ضد التهابی و ضد پلاک چربی هم هستند و به این دلیل باعث کاهش عوارض قلبی می شوند ، زیرا کاهش سطح LDL با روش های دیگر ، این خاصیت را نداشته است.

برخی از افراد برای کاهش تریگلیسرید نیاز به مصرف داروهای کاهنده چربی خون دارند. در شرایط مزمن ممکن است به داروهای دیگر نیاز باشد. در صورت بالا بودن کلسترول، با توجه به سایر شرایط بیمار از جمله مرد بودن، سیگاری بودن، چاق بودن، وجود دیابت، فشارخون و یا وجود سکته قلبی در پدر، مادر، خواهر و یا برادر در سن کمتر از ۵۵ سال، همچنین بر مبنای وجود یا عدم وجود بیماری قلبی یا مغزی در بیمار، به ارزیابی و درمان چربی خون بالا تصمیمگیری میشود.

به گزارش بهداشت نیوز ،این که مقدار چربی در کبد وجود داشته باشد، طبیعی است زیرا پردازش چربیهای غذایی و خون یکی از وظایف اصلی کبد محسوب میشود اما در شرایط خاص، میزان چربی میتواند در کبد افزایش یابد. به خاطر داشته باشیم که سبک زندگی سالم از اهمیت بسیار ویژهای برخوردار است. انتخاب سبک زندگی سالم نقش بسیار مهمی در کاهش تریگلیسرید دارد. همچنین کلسترول در ساخت اسیدهای صفراوی برای حل کردن چربی ها نقش دارد و به ما در هضم غذا کمک می کند. پزشک ممکن است در صورت غیرطبیعی بودن کلسترول خون ما، یا ابتلا به دیابت و یا داشتن سابقه انسداد عروقی بهصورت همزمان، این دارو را برای ما تجویز کند.

لذا کلسترول اضافه همواره برای بدن مضر است و کلسترول خوب و بد نداریم بلکه لیپوپروتئین خوب و بد وجود دارد. چربیهای ترانس نیز در هر غذایی که از روغنهای هیدروژنه یا نیمه هیدروژنه تهیه شده باشد وجود دارد. از چربیهای ترانس (مانند استفاده چندباره از روغن سرخکردنی) و غذاهایی که حاوی روغن جامد هستند، خودداری کنیم. عوارض ذکر شده در صورت بروز سیروز ایجاد میشود که همه افراد مبتلا به کبد چرب به سیروز کبدی مبتلا نمیشوند درمان به موقع کبد چرب میتواند مانع از بروز سیروز شود.

اما ببینیم عوارض چربی خون بالا چیست؟ بیماری چربی خون بالا، بسته به این که چه نوع چربی در خون بیمار بالا رفته است، به انواع مختلفی تقسیمبندی میشود. برای شما در “کبد چرب” به معرفی کبد چرب و انواع گریدهای آن اشاره کردیم. برخی مواد غذایی دارای چربیهای ترانس عبارتند از:کره قالبی، تمام انواع شیرینی جات، بیسکویت، چیپس و سیب زمینی سرخ کرده. این فرآورده علاوه بر دارا بودن چربی ترانس و کالری زیاد، به شدت کلسترول را بالا برده و حاوی مقداری پتاسیم است و متخصصان مصرف زیاد خوئک را توصیه نمیکنند.

با توجه به تعدد فاکتورهای خطر که معمولاً با سطح بالای تری گلیسیرید همراه هستند ، قابل درک است که محققان تاکنون نتوانسته اند مشخص کنند که تا چه میزان خطر افزایش بیماری های قلبی در بیماران با تری گلیسرید بالا ناشی از خود افزایش چربی است. محققان دانشگاه جان هاپکینز اظهار کردند که سلول های بنیادین تولید چربی های قهوه ای در سنین بزرگسالی از بین نمی رود، بلکه فقط غیر فعال می شود. در یک تحقیق که سال ۲۰۰۷ انجام گرفت، محققان تاثیرات ورزش های قدرتی روی کاهش منطقه ای چربی ها را مورد بررسی قرار دادند.

این آزمایش مقدار کل کلسترول LDL و HDL و تری گلیسیرید را اندازه گیری میکند. این رابطه به ویژه در دو مورد آخری – ستدرم متابلیک و دیابت نوع 2، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. دو دسته داروی موثر در کنترل چربی خون یا کلسترول، استاتین ها و فیبرات ها هستند. استاتینها در واقع داروی پایینآورنده کلسترول خون هستند. اولین داروی این گروه، كلوفیبرات، به دلیل عوارض جانبی زیاد آن عمدتاً از رده خارج میباشد.

افراد مبتلا به بیماری کبد چرب ممکن است دچار عوارض کبدی یا سایر مشکلات سلامتی شوند. آنها بویژه برای بیمارانی كه نمیتوانند سایر داروها را تحمل كنند بسیار با ارزش بوده و همچنین برای بیمارانی كه جوان بوده و بنابراین ممكن است احتیاج به مصرف دارو برای مدت طولانی داشته باشند. نوعی ماده مغذی است که با تخمیر برنج سفید با مخمر Monquest purpureus و سایر قالب های مرتبط تهیه می شود.

سپس کبد شما کلسترول و تری گلیسیریدها را به همراه پروتئین های خاص در بسته های ریز شکل به نام “لیپوپروتئین ها” (Lipoproteins) قرار می دهد که در گردش خون آزاد می شوند. اگر به شدت ورزش کرده و عرق کردهاید، باید به همراه آب از دست رفته نمک را نیز جایگزین کنید. اگرچه میزان تاثیر قرص چربی سوز ونوستات بر لاغری بسیار زیاد است اما توجه داشته باشید که مصرف این دارو به تنهایی سبب کاهش وزن نمیگردد و مصرف آن باید به صورت سه بار در روز همراه غذا و به همراه رژیم غذایی مناسب و ورزش باشد.

دیدگاهتان را بنویسید