کلسیم بیکربنات: فاقد گاز و آهن

از این تپه آثاری مختلف از قبیل قطعات سفال و سنگ چخماق مربوط به قرون اولیة هزاره اول قبل از میلاد به دست آمده است. از در اصلی و اولیه مسجد آثاری به جای مانده که در جریان نوسازی مورد استفاده قرار گرفت. تالاب ماهی آباد: این تالاب در ۲۰ کیلومتری شمال میانه قرار دارد که تالابی فصلی است و مصارف کشاورزی دارد و در مواقع پرآبی، مورد استفاده پرندگان مهاجر است. روستاهای دیدنی، آبشارهای زیبا، غارهای شگفتانگیز، مناطق حفاظت شده ارزشمند، چشمههای فصلی و دایمی، کوههای سر به فلک کشیده و پست و کمپهای کویری جذاب همه از موهبتهای طبیعی و دیدنیهای بینظیر استان تاریخی یزد میباشند که ثابت میکنند بازدید از جاهای دیدنی یزد میتواند بارها و بارها تکرار شود اما تکراری نشود.

از همین جا بوده که بابک خرمدین قهرمان تاریخی آذربایجان و یارانش به مدت ۲۲ سال سپاهیان عرب را که برای سرکوب جنبش و قیام او آمده بودند، در کوهها و گردنه ها سرگردان کرد و با شبیخون های خود آنان را از دم تیغ گذارند و به شکست و هزیمت وادارشان کرد. شواهد تاریخی نشان می دهد که مرند در روزگار قیام بابک خرمدین جزو قلمروی او بود و محمد روادی حکمران مرند از بابک اطاعت می کرد. درباره شهرت و وجه تسمیة قلعه چنین آورده اند که این قلعه در دیدرس بیشتر قلعه ها و استحکامات بابک بوده است و چون دستورات نظامی را از این قلعه به وسیله آتش به سایرین خبر می دادند، به قلعة پیغام معروف شد.

چشمه هایی که در امتداد یک تپه یا کوه ایجاد می شوند و زمانی به وجود می آیند که آب زیر زمینی روی یک لایه غیر قابل نفود از سنگ یا خاک تحت قرار گرفته باشد که به آن آبخوان نیز گفته می شود. عقیل لب برکه زانو زد، پاره شالش را در آب زلال برکه خیساند و برگشت. اطراف این قلعه را از هر طرف دره هایی به عمق ۴۰۰ تا ۶۰۰ متر فرا گرفته است و تنها یک راه بز رو دارد.

این چشمه در کنار پرستشگاه آناهیتا واقع شده بود و بر پایه گفتههای گوناگون مادر زرتشت در اطراف آن زاده شده است. روستاي اسفرجان با مختصات جغرافيايي ۵۱ درجه و ۵۶ دقيقه طول شرقي و ۳۱ درجه و ۴۰ دقيقه عرض شمالي، در جنوب شرقي شهرضا و ۱۳۰ کيلومتري شهر اصفهان واقع شده است. با این وجود باید پرسید آیا تاریخ دو هزار ساله ای در دورانی که جنگ و کشمکش و یورش و دفاع از اصلی ترین و روزمره ترین امور ، بخصوص با همسایگانی بشدت متعرض و نظامی چون آشور یا دیگر همجواران چون بابل و سومر و کلده نمی توانسته منشأ بسیاری از داستانها و اسطوره های ما باشد ؛ و در مورد این داستان خاص منهای شاخ و برگهایی مثل عقیده به عروج و زندگی جاودانه یا زندگی دوباره و جام گیتی نما ، نمی تواند با گوشه گیری و اعتکاف یکی از پادشاهان ایلامی یا شاهان محلی ایالت بسیار مهم انشان که کهگیلویه و بویراحمد فعلی در مرکز آن قرار داشته و در حین مسافرت بکوه دنا دچار این بلای طبیعی گردیده مطابقت داشته باشد ؟

در دورة قاجاریه به دلیل رونق فعالیت صنعتی، بازرگانی و معدنی ماوراء ارس و داد و ستد بین تبریز و خوی با باکو و تفلیس مهاجرت و مسافرت مردم آذربایجان به روسیه همچنین لزوم مبادلات پستی و راه کراوانی، به شهرت و آبادانی مرند افزوده شد. از دهکده تا چشمه های معدنی که در جنوب غربی دهکده قرار دارند در حدود ۷۰۰ متر راه است. بر اساس تحقیقات، در بین چشمههای موجود در نیکشهر، چشمه آب معدنی چانف به دلیل اثر گذاری آن در دفع سنگ کلیه بیشترین آمار جذب گردشگران منطقه را به خود اختصاص داده است. دراواخر سلطنت محمد ظاهر در قسمت تنگه گلوازآب رود کبکان مطالعات و تحقیقاتی جهت احداث بند بزرگ آب و برق انجام شده بود ، که پلان مذکور عملی نشد .

این مسجد در زمان سلطنت شاه طهماسب به وسیله فردی به نام حاجی نبی بازسازی گردید. اوچ تپه که امروز یکی از دهستانهای این شهر است در زمان نادر شاه افشار قرارگاه لشکریان او بود. کتیبه های موجود نشانگر این است که بنادر، زمان حیات عبدالعزیز ساخته شده است. کتیبه های موجود و شیوه معماری مسجد نشانگر تعلق آن به دوره صفویان است. سبک معماری آن آمیزهای است از شیوههای معماری اورارتو، اشکانی، یونانی و رومی که بعد از ساخت بناهای شگرف اچمیادزین، طادیوس، استپانوس. داستان های سنتی اساطیر از گذشته های دور فقط به طور شفاهی و سینه به سینه منتقل شده بودند و دین یونانی هیچگاه متن و نوشتۀ مقدسی نداشت.

در قاموس اهالی ایستا آن طور که برخی نوشتهها تاکید کردهاند، عروسی و عزا وجود ندارد و تنها سیروسلوک و انتظار برای ظهور امامزمان (عج) در زندگی آنها معنا دارد. در حال حاضر بقعه کاملا نوسازی شده و از بنای اولیه آن تنها کتیبهای به بالای سر در بنای فعلی باقی مانده که تاریخ و نام بانی بنا را مشخص میسازد. این دختر آستلهپیوس نام خود را به کار بهداشتی می دهد، چیزی که در حال حاضر در درمان و پزشکی بسیار مفید است. این چشمه دارای آب بسیار شور با عمق حدود 15 متر است که بیشتر در فصل تابستان برای شنا استفاده می شود و برای درمان کمردرد و پا درد، بیماری های پوستی، روماتیسم مفصلی و به ویژه سردردهای میگرنی مفید است.

مگردان زبان زین سپس جز به داد که از دادباشی تو پیروز و شاد مکن دیو را آشنا با روان چو خواهی که بختت بماند جوان خردمند باش و بی آزار باش همیشه زبان را نگهدار باش جهان یادگار است و ما رفتنی به گیتی نماند به جز مردمی و پس از این مراسم راهی کوه دنا می شود ، تا چند کیلومتری آنطرف یاسوج زال او را بدرقه میکند و سپس در کنار تپه ای می ماند و این محل را بهمین مناسبت اکنون تل زالی می گویند .

مگگر در سرت شور لیلی نماند؟ گرچه شیخ عبیدالله کرد در سال ۱۲۹۷ هجری خود را به حوالی مراغه رسانید ولی هجوم وی و همراهانش دفع شد و سکون و آرامش به مراغه بازگشت. نادر در لشکرکشی های خود بر علیه عثمانی بیشتر در این محل اقامت می کرد. رفتارهای فرد باعث ناراحتی افراد خانواده و دیگران شده و یا آنها را در شرایط بسیار سختی قرار می دهد. این قلعه و غار در۲۰ کیلومتری جنوب غربی مراغه و در سمت جنوبی درة بسیار عمیق کوههای کؤی داغ (کوه کبود) واقع شده است. بقعه امامزاده اسماعیل: این بقعه که به مقبره کمال الدین نیز مشهور است در قسمت جنوبی مسجد جامع واقع شده است دیوارهای آن با آجر ساخته شده است و سطح خارجی گنبد آن با کاشیهای فیروزهای رنگ پوشیده شده است.

زراعت پیشه یکی از گردشگران زنجانی می گوید : سه خانواده ایم که قصد سفر به ترکیه را داشتیم اما با توجه به مسایل پیش آمده ترجیح دادیم در منطقه آزاد ماکو دو روز بمانیم و کالاهایی هم که قرار بود از ترکیه بخریم را از همین منطقه خریداری کردیم و قیمت های مناسبی هم داشتند. مساحت این منطقه ۲۸۵ کیلومتر مربع است که در حدود یک پنجم مساحت نیر را شامل می شود.

دیدگاهتان را بنویسید