چشمه بلقیس بهشتی در چرام

دمای آب چشمه صوفیان ۱۸ درجه سانتیگراد است و مقادیر زیادی از سولفات و کربنات را در خود جای داده است. روستای متروک تورامین در چهل کیلومتری تبریز، بین شهرهای ایلخچی و ممقان واقع شده است طاق سنگی سر در مسجد در کنار استخری در ساحل شمالی رودخانه تورامین افتاده است در قسمت بالای این طاق سنگی آیه شریفه (و ان المساجد لله فلاتدعو مع الله احداً) با خط ثلث درشت و در پایین آن عبارت (امر به عمارت هذا المسجد المبارک الخواجه ملک بن عبدالله سندی 920) و در دست چپ کتیبه در الفقر گیچی بیگ بن غیاث الدین با همان خط و شیوه و کمی ظریفتر بطور برجسته کنده شده است، نوع سنگ کبود و محکم است، از سنگ چین پایههای مسجد نیز در چند نقطه نمونه ای به جای مانده است و الان آثار فوق به صورت متروکه می باشد.

بالای تپه پوشیده از الواح و سنگ نبشته های قبور است و درمیان آن نه تنها کتیبه های تازخ، بلکه سنگ نبشته ها و قطعه سنگ های مفقود و منقش فراوانی نیز به چشم می خورد که اغلب به سده های 7 و 8 هجری قمری است در وسط این گورستان، مصلی یا نمازگاه بزرگی به طول و عرض متجاوز از یکصد متر تعبیه شده است که سطح آن حدود یک متر از کف گورستان بلندتر است، محراب آن سنگ و آجر بنا گردیده است سنگها مربوط به قبور دوران های پیشین است فقط طاق سنگی منقوش وسط محراب سنگ قبر مرمرین به طول عمودی به دیوار نصب شده که در روی آن چند بیت فارسی و دو آیه قرآن مجید و چند عبارت عربی به خط ثلث دل انگیز بطور برجسته کنده شده و چند ترنج و اسلیمی خوش طرح بر زیبایی آن افزوده است ظاهراً حجاری سنگ در سدههای 8 و 9 هجری قمری صورت گرفته است.

در انتهای خیابان امام آذرشهر در ساحل شمالی رودخانه دهخوارقان واقع است که مردم محل آن را (یوواداغی) یا (دوواداغی) و خواص (مصلی داغی) می نامند. از جمله خواص درمانی آب چشمه گشایش میتوان به بهبود عملکرد معده، کبد، پانکراس و روده اشاره کرد. در نزدیکی شهرستان محلات، چشمههای آب گرم ارزشمندی با خواص درمانی بسیاری وجود دارد که استفاده از آنها از دوران بسیار دور تا به امروز رواج دارد.چشمههای آب گرم شامل ۶ چشمه به نام های روماتیسم، سلیمانیه، شفا، دنبه، حکیم (دمای چشمهی حکیم از سایر چشمهها کمتر است) و سودا (بختیاری) است که به دلیل وجود مواد معدنی و درمانی شگفتانگیز از جمله گاز رادون، مورد توجه ساکنین محلی و گردشگران سراسر ایران است.

شهرستان آذرشهر یکی از قدیمی ترین و معروفترین بخش های شهرستان تبریز بوده که قبلاً به نام دهخوارقان معروف و نامیده می شد و در سال 76 رسماً به شهرستان تبدیل شد. در خلال داستان آقای ناظم همان دوستدار استاد حدس می زند که راز مرگ استاد در یکی از تابلوهای ایشان که به خط خود استاد چشم هایش نامیده شده و در شخصیت مدل این اثر نهفته است. مساجد بسياري در تمام شهرستانهاي استان، با قدمت بسيار و ارزش معنوي بيش از آن به چشم مي­خورند كه در سالهاي اخير، شناسايي و معرفي و مرمت شده­اند تا مومنان و همچنين علاقمندان به اينگونه آثار تاريخي و معنوي، از فيض حضور در آنها بهره­مند گردند و و يادگاري براي آيندگان نيز باشد.

بادامیار یا قدمگاه، روستای در 12 کیلومتری جنوب شرقی آذرشهر است گورستان تاریخی بادامیار بر روی پشته ای قرار دارد و سنگ نبشته ها و حجاری ها و مجسمه های متنوعی در آن به چشم می خورد، سنگ نبشته ها و الواح قبور به خط کوفی و ثلث نو است، خطوط کوفی اغلب شیوه ای نزدیک به تعلیق دارند و بهترین نمونه آنها نوشته های سنگ قبر خواجه علی و پیرچوپان است، اما سنگ نبشته های ثنث تقریباً همه یکنواخت و یک دست است و نشان می دهند که در روزگاری کنده شده اند که مذهب جعفری در آذربایجان رسمیت و عمومیت یافته و محبت خاندان نبوت در دلها جا گرفته و نام ائمه اطهار سلام الله علیهم اجمعین، زینت بخش کتیبه های قبور بزرگان علم عرفان شده است.

شهرستان آذرشهر در دامنه شمال غربی کوه های بلندی از سلسله کوه های سهند غربی و جلگه و سواحل دریاچه ارومیه قرار گرفته است، قسمت شرق و جنوب شرقی آن کوهستانی و در مغرب آن ساحل پست دریاچه ارومیه قرار گرفته است، بلندترین کوه آن قاف داغی و در اصطلاح محلی به نام قبله داغی مشهور بوده و دشت حاصلخیز آذرشهر و روستاهای اطراف آن در آبرفت رودخانه و مخروط افکنه کوهها قرار گرفته اند و کوه قبله داغی و کوه جهنم در ینگجه و چپقلو و قالاداغی در جزیره اسلامی و کوههای قدمگاه و پیرچوپان از کوه های معروف شهرستان می باشد.

چشمه های اطراف تبریز هرکدام با ویژگیهای خاص خود جایی مناسب تجدید قوا و کسب سلامتی به شمار میآیند. تسلط تركان سلجوقي، ايلخانان مغولي، تيموريان و امراي بزرگ آق­قويونلو و قره­قويونلو بر سرتاسر ايران و يا قسمت اعظم آن، نه بعنوان يك حكومت ملي و با وحدت سياسي خاص بلكه به نوعي تسلط ايشان بر بخشي از اين سرزمين تلقي مي­گرديد. « آنچه در گلستان بیش از هر چیز جلب نظر می کند تجربه های فراوان و متنوع سعدی در زندگانی است» سعدی در این کتاب آینه ی تمام نمای یک فرد دنیا دیده و پخته است که فراز و نشیب بسیاری را در زندگی طی نموده؛ در شیراز، شهر شعرف عشق ورزیده، در شهرهای مهم آن روز در محضر بزرگان بسیاری بوده و از هم نشینی با آنها نکته های بسیار آموخته و بهره های فراوان جسته است.

کوه های مرتفع جنوب و شرق آن بسیار برفگیر و سرد کوهستانی است، ابرهای باران زا که از فراز ترکیه و از منطقه دریای مدیترانه و از غرب شهرستان می گذرند بیشتر منطقه مزبور را تحت تاثیر قرار می دهند که در زمستان اکثراً در جلگه ها باران و در مناطق کوهستانی برف می بارد زمستان در آذرشهر همانند بعضی از شهرهای استان زودرس و سرد و طولانی نیست تابستان ها به لحاظ وجود باغات و کشاورزی حاصل از مستعد بودن منطقه ملایم و مطبوع و گرمای زیادی ندارد و زمستان ها معمولاً از اواخر آذرماه شروع و در نیمه دوم اسفند ماه پایان می یابد و میزان بارندگی سالیانه حدود 388 میلی متر می باشد.

این شهرستان 1340 متر از سطح دریا ارتفاع داشته و مساحت آن حدود 1600 کیلومتر مربع می باشد که وسعت شهرستان حدود 93/3 درصد کل وسعت استان می باشد، این شهرستان دارای دو بخش و پنج دهستان و سه شهر و 41 روستای تابعه می باشد و از نظر موقعیت جغرافیایی در 37 درجه و 30 دقیقه عرض شمالی و 45 دقیقه شرقی قرار گرفته است. سد طالقان امروزه یکی از محبوب ترین و جذاب ترین تفرجگاه های طالقان و استان البرز به شمار می رود چراکه سد در ارتفاع 1700 متری از سطح دریا قرار داشته و آب و هوای دلنشین منطقه به همراه دشت های زیبا به یکی از مناطق بکر و دیدنی برای سپری کردن اوقات فراغت تبدیل شده است.

آب چشمه ، که گاهی اوقات به عنوان آب “زنده” نیز شناخته می شود ، شیرین ، آلی و فرآوری نشده است. تبريز اولين پايتخت تشيع جهان اسلام روايت ثبت معنوي شهر تبريز در فهرست آثار ملي به عنوان اولين پايتخت تشيع در جهان اسلام تشكيل دولت صفويه در ايران يكي از مهمترين وقايع تاريخ اين سرزمين است. ثبت مجموعه كليساهاي استان در فهرست سازمان جهاني يونسكو با توجه به اينكه كليساي تاريخي سنت استپانوس، كليساي مريم مقدس و كليساي چوپان در شهرستان زيبا و مرزي جلفا واقع هستند. شهر آذرشهر در 50 کیلومتری جنوبغربی تبریز بر سر راه تنها اتوبان بین شهری استان یعنی اتوبان تبریز، آذرشهر و راه ترانزیتی تبریز مراغه و کردستان و استان های غرب کشور واقع شده است.

لازم به ذکر است آب این حوضچه از بالا نمی آید و تمامی آب حوضچه از چشمه های زیر زمینی تامین می شود. چشمه برم علاوه بر آبدهی بالا و دائمی اش، به دلیل چشماندازهای جذاب و برکهی پرآبی که آفریده، ظرفیت گردشگری کم نظیری را در شهر لردگان ایجاد کرده است. بسیاری از دوست داران محیط زیست به شدت نگران وضعیت چشمه برم لردگان هستند. از دیگر چشمه های اطراف تبریز که در جاده مرند واقع شده میتوان به چشمه صوفیان اشاره کرد که در آن مقادیر زیاد کلرو سدیم وجود دارد. در نزدیکی چشمه چهارسو واقع شده است دارای 18 ستون چوبی با سرستون های چوبی است که تقلیدی از سرستون های دوره صفویه است بنای نخستین مسجد فروریخته و چندبار تعمیر و تجدید بنا یافته، سرانجام به صورت کنونی در آمده است.

دیدگاهتان را بنویسید