چشمه برم لردگان ،تجربه حس طبیعتگردی در دل شهر لردگان – سفرزون

معرب اين دو كلمه فهره به معناي شهر بزرگ است كه نشان ميدهد اين مكان در قديم مركزيت داشته و يكي از بزرگترين شهرهاي بلوچستان و ايران بوده است. این دو کوه با حدود ۴هزار متر ارتفاع، همواره مقصد کوهنوردان بسیاری از سراسر کشور بودهاند. این اثر تاریخی هم مانند بسیاری از آثار دیگر مخروبه است. از سوی دیگر ایوان چهلستون رابطه بصری بین بیرون و اندرون كوشك را برقرار میسازد و حد فاصل آنهاست. در زمان محمدطاهرخان بویراحمدی کلانتری ناحیه سردسیری و گرمسیری ازهم جدا گشته و بین فرزندان وی تقسیم گردید. بهترین زمان برای تماشای این جاذبه طبیعی اواخر اردیبهشتماه تا اواخر خردادماه است.

می توانید با اجرای متفاوت ، هر کسی را محو تماشای انیمیشن های اجرایی تابلو مغازه یا تابلو فروشگاهی مکان کسب خود نمایید . و ثانيا به برهان رسالت اشاره نموده مى رساند كه زندگى انسان در زمين از يك سو، و عنايت خداى سبحان به هدايت بندگان خود از سوى ديگر احتياج به نزول دينى آسمانى را ايجاب مى كند، چون ملائكه واسطه هاى هر نوع بركت آسمانيند، ناگزير نزول دين بر بشر هم به وسيله ايشان صورت مى گيرد، و اين آمد و شد ملائكه عبارت است از رسالت، و آن شخصى هم كه گيرنده وحى و دين خداست (كه البته به خاطراينكه بايد داراى طهارت باطنى و روحى از امر خدا باشد افرادى از بشر خواهند بود، نه همگى ايشان ) نبى و پيغمبر است.

چند بناي تاريخي مهم از دوران فرمانروايي ايلخان و جانشينان آنان در اين بخش به جا مانده است كه عبارتند از بقعة شيخ اسحاق ( در روستاي خانقاه خانمرود ) ، گورستان مينق ، گورستان هيق ، گورستان گوور، مسجد سنگي جهان آباد و مسجد اسنق . آرامگاه پروفسور حسابی، مقبره ابوالعلی، مسجد جامع شش ناو، چشمههای آب معدنی گراو، آب انبار بلور، تکیه زاغرم تفرش و… آب این چشمه از دسته آب های معدنی بی کربنات کلسیک و منیزین گازدار و آهن دار است که خواص درمانی آن برای ازدیاد گلبول های قرمز و تنظیم میزان هموگلوبین خون، سهولت کار دستگاه گوارش و کمک به تغذیه و رشد ارزیابی شده است.

به همین دلیل، حتی شاخه ای به نام (توریسم آب درمانی)ایجاد شده که گردشگران را برای بهره گیری از مزیت های طبیعی آن، به سوی آب های معدنی رهنمونمی سازد .این پژوهش به صورت توصیفی تحلیلی می باشد .فرایند تحقیق به این صورت است که در ابتدا با سنجش توانمندیهای گردشگری سلامت در حوزه طبیعی در شهرستان محلات اثرات آن در جذب توریسم در این منطقه مورد بررسی قرار گرفته است. آبشار سمیرم یکی از آبشارهای زیبای کشور عزیزمان ایران است در ۴ کیلومتری شرق شهر سمیرم و در ۱۶۰ کیلومتری جنوب اصفهان، در اعماق تنگه ای به همین نام با دیواره های سنگی واقع شده است.

رسیدن به این تنگه به گذر از ۳ کیلومتر جاده خاکی نیاز دارد. البته فراموش نکنید که مسیر دستیابی به این دریاچه یک ساعت پیادهروی دارد. البته سپیدان هم مانند بسیاری از شهرهای ایران، جاذبههای تاریخی و مذهبی دارد که متأسفانه اکثر آنها تخریب شده یا در آستانه تخریب قرار دارند. بغدیون، تنگهای با بیش از ۱۲ آبشار و تعداد بسیاری چشمه، از دیگر جاهای دیدنی سپیدان است. شما که همه راهها را تجربه کرده اید ، این یک راه را هم با امید به صادقه بودن رویای من تجربه کنید .

ساختمان قدیمی آن هم مربوط به دوره صفوی و از آثار ملی ـ مذهبی بهثبترسیده است. برج خلار مربوط به عصر صفوی است و در بخش همایجان، مشرف بر روستای خلار واقع شده. چرا که پادشاهان صفوی احترام خاصی برای جد و بزرگ خود و آرامگاه او قایل بودند. یا حتی شنیده باشید و برایتان جالب نبوده که از زمان آزادتان برای دیدن آن وقت بگذارید. اگر بازدید از موزهها برایتان جذاب است، موزههای اردبیل میتواند پیشنهاد مناسبی برای شما باشد. پیست اسکی تربیت بدنی در ۹کیلومتری پیست پولادکف قرار دارد و محل مناسبی برای علاقهمندان به ورزشهای زمستانی است.

سپیدان برای علاقهمندان به ورزش و تفریحات هیجانانگیز زمستانی محل مناسبی است. پوشاک، لوازم خانگی، مواد غذایی و غیره جزو اجناسی هستند که در این بازار به فروش میرسد. از آنجا که روستای سورک در منطقهای سردسیر واقع شده و رشته کوههای متوالی پیرامون آن را احاطه نمودهاند، بارندگی در این منطقه زیاد و عمدتاً به صورت برف میباشد. قدمت تپه ملیان به دوران پیش از اسلام میرسد. محوطه باستانی ملیان که در آن بارها کاوشهای باستانشناسی رخ داده، ۲۰۰ هکتار وسعت دارد و در بخش بیضای سپیدان واقع شده است. این آب گرم از نظر توپوگرافی دارای پستی و بلندی هایی می باشد که زیبایی و تنوع خاصی را به آن میبخشد.

خانه مسافر سپیدان هم از اقامتگاههای ارزانتر این شهرستان به شمار میآید. جاده شماره 67 از شمال شیراز به سپیدان میرسد و امتداد آن از جنوب، یاسوج را به این شهرستان متصل میکند. در ۸کیلومتری یکی از روستاهای بخش همایجان به نام برشنه، چشمهای از میان صخرهها قابل دیده میشود که به نام چشمه شش پیر معروف شده است. بر سنگنوشته ورودی آن سال ۴۵۶ هجری قمری حک شده که نشان می دهد مربوط به دوره دیلمیان است. به ویژه در بهار که درختان زرشک وحشی در اطراف باداب سورت به رنگ قرمز در میآیند و زیبایی اینجا را چندین برابر میکنند.

توده هوای مرطوب غربی و جنوب غربی که در زمستان و اوايل بهار به منطقه شرق کشور نفوذ کرده و نقش عمده ای را در ايجاد بارندگی های شهرستان دارد . از شرق به غرب مناطق زیر یاد شده است: ابربینا (بنای سترگ)، آسموریا (محل تیز)، هیرکانیا (محل بهره)، مِسوکا (چشمه بزرگ)، سیگین (محل زیبا)، کاسپا (محل دیده بانی درخشان)، سوربا (نیرومند)، آدریاسپا (محل رام کردن اسپ) و بارانگا (محل بارگیری). در شرق نیز دره و رودخانه دره رود، کوه های سبلان، چهل مند و گردنه صائین این خطه را از استان اردبیل جدا می کند.

اين تالاب از شمال به جاده شوسه روستاي ساري سو به كنيكور، از مغرب به روستاي كنيكور و زمينهاي صخره اي با گدازه هاي پراكنده سياه رنگ كوه آرارات، از شرق به روستاي ساري سو و جاده شوسه عشق آباد به ساري سو و زمينهاي مزروعي واقع در اين منطقه و از جنوب به زمينهاي مزروعي روستاي عشق آباد و حدود ۱۵۰۰ متري شمال روستاي عشق آباد محدود مي شود. اين تالاب در 20 كيلومتري شمال ميانه قرار دارد كه تالابي فصلي است و مصارف كشاورزي دارد و در مواقع پرآبي ، مورد استفاده پرندگان مهاجر است.

چله گاه تفرجگاهی با غارهای سنگی، رودخانه پرآب و درختان سرسبز در فاصله ۵کیلومتری اردکان است. رودخانه جریانیافته از آب چشمه در مسیری کوهستانی به رود اردکان میپیوندد. زابل امروزي شهري نسبتاً توسعه يافته و مجهز به انواع خدمات مورد نياز جامعه شهري است. این پیست مجهز به تلهسیژ و کلاسهای اسکی است و تمامی تجهیزات و امکانات رفاهی برای شما فراهم شده است. مقبره او در جایی بنا شد که امروزه شهر الخلیل (در فلسطین) است.نمرود که پادشاه ظالم و بی ایمان زمان او بود همواره با او مبارزه و مجادله می کرد و سرانجام ابراهیم (ع) را به آتش انداخت اما به امر الهی آتش بر او سرد و سلام و به اصطلاح گلستان شد.

دیدگاهتان را بنویسید