چشمه باداب سورت کجاست؟

بابلسر در قديم مشهدسر نام داشت. شهر فعلي بابلسر بيش از صد سال قدمت دارد و در مصب رودخانه بابل استقرار يافته است. هنگامي كه تجارت بين ايران و روسيه تقليل يافته و بنادر تركمن (بندر شاه سابق)، نوشهر و انزلي آباد گرديد، بندر بابلسر موقعيت خود ار از دست داده، ولي در دوران اخير بيش از نقاط ديگر شمال مورد توجه رضا شاه قرار گرفت و به صورت شهر كوچك، ولي زيبا درآمد كه اكنون يكي از بهترين و زيباترين گردشگاهها واستراحت گاههاي شمال ايران به شمار ميرود.

شهر ازنا قبلاً جزو محدوده سياسي شهرستان اراك از استان مركزي بود و در حال حاضر يكي از شهرستانهاي استان لرستان به شمار ميرود. محدوده اين شهرستان قبلاً از توابع بخش ملاوي خرمآباد بود و در حال حاضر به شهرستان تبديل شده و مركز آن شهر پلدختر است. لاهيجان يكي از مراكز اصلي جنبش جنگليها بود، در حال حاضر لاهيجان يكي از شهرهاي زيباي استان با امكانان فراوان جهانگردي است. اما شاهکار او تصویرهائی است که از «آقار جب» و دیگر مردم ژرفا کشیده است، و این به معنای پیوند نقاش مبارز با توده هاست.

حفرهای عمیق در قسمتی از کف این حوضچه قرار دارد که برمودای اروست نامیده میشود. خبرگزاری مهر، گروه استانها – ونوس بهنود: کوه سبلان سومین قله مرتفع در کشور است که دو دوره فعالیت آتشفشانی را سپری کرده و به عنوان کوهی نیمه فعال شناخته میشود. این مجتمع نیز با استخر سرپوشیده، سونای خشک و بخار، آبگرم تحت فشار، خدمات پزشکی و درمانی و پارکینگ به عنوان دومین مجتمع در داخل شهر سرعین واقع شده و به لحاظ گنجایش دومین آبگرم شهر سرعین محسوب می شود. اين شهر در گذشته به عنوان بندر ومركز تجارت ايران و روسيه رونق داشت.

بعدها در شرح وقايع دوره شاه اسماعيل صفوي از اين شهر ياد شده است. بعدها در سال 1045 هجري قمري، شهر رشت به دست استپان رازين ـ دريانورد و شورشي مشهور روسي ـ غارت شد. پل دختر، شهرستان مرزي بين استانهاي لرستان و ايلام است و 49 كيلومتر با شهرستان دره شهر از استان ايلام فاصله دارد. مکانی در فاصله تقریبا دو ساعته از تهران که بازدید از چشمه طبیعی آن در کنار امکان شنا در آب فرح بخش و باغ های میوه سرسبز و رودخانه های پر آب و خروشان و هچنین خنکای هوا، تجربه ای فراموش نشدنی برای شما به ارمغان خواهد آورد.

شهرستان پلدختر در قسمت جنوب غرب شهرستان خرمآباد به فاصله حدود 100 كيلومتري آن واقع شده است. ق (1899 م.) در رشت شورش نسبتاً دامنهداري عليه قانون خراج راهداري كارگزاران روس كه از ساكنان دهستانها دريافت ميكردند، به وقوع پيوست؛ در نتيجه، ايستگاه راهداري واقع در نزديك رشت توسط شورشيان وايران گرديد، اما با شدت عمل و خشونت سپهدار اعظم ـ حاكم وقت ـ پايان يافت. Babalu Aye Orisha اغلب با طاعون و مریض در سیستم باور یوروبا و عمل Santerian همراه است. از حوادث ناگوار و مهم در تاريخ لاهيجان، طاعون سال 703 هجري قمري، آتشسوزي سال 850 هـ.

اين بندر يكي از بنادر مهم درياچه اروميه در آذربايجان شرقي است. كوههاي شرقي: اي كوهها از مشرق روستاي علي آباد (گوران قشلاق) شروع شده و با جهت غربي و شرقي تا رودخانه مردق چاي يا مردي چاي به طول 11 كيلومتر ادامه مي يابد. اين تالاب با وسعتي بيش از 50 هكتار در جنوب غربي خليج ميانكابه قرار گرفته است و قسمتي از اين خليج به حساب ميآيد. از روستا تا دریاچه با ماشین ۲۰ دقیقه راه است. پیش از هر چیز باید بدانید که حتما بازه زمانی شش صبح تا حدود هشت شب را برای بازدید خود انتخاب کنید.

چند روز پیش، مأمون از پیشوای هشتم خواسته بود که برای بارش باران نماز بخواند و دعا کند. اولين نام اين شهر “ مامطير” بود كه در قرن دهم هجري “بار فروش ده“ در محل آن بنا شد و هنگامي كه محمد خالد حاكم آن بود، بازار و عمارتي در آن بنا كرد. اين شهر پس از حمله مغول اهميت خود را از دست داد و مردم آن به قصبه «توي» روي آوردند و به تدريج آنجا را آباد كردند.

با وجود دوري از راههاي تجاري، نظامي و بركنار بودن از رويدادهاي مهم تاريخي، آثار باستاني (مفرغ) به دست آمده از آن، نشان ميدهند كه دلفان محل سكونت كاسيهاي دامدار و جنگجو بوده و در دوره هخامنشي و ساساني، از اهميت ويژهاي برخوردار بوده است. موقعيت ارتباطي از عوامل مهم ديگر در ايجاد و گسترش اين شهر بوده است. در سرشماری سال ۱۳۹۵ خورشیدی، تبریز با جمعیتی بالغ بر ۱٬۷۷۳٬۰۳۳ نفر، پرجمعیتترین و چاراویماق با جمعیتی بالغ بر ۳۱٬۰۷۱ نفر، کمجمعیتترین شهر استان آذربایجان شرقی بودهاست. اين شهر در 36 كيلومتري شرق شهرستان دورود و 24 كيلومتري غرب شهرستان اليگودرز واقع شده و گذشته تاريخي آن با تاريخ منطقه دورود و اليگودرز عجين شده است.

شهرستان سلسله در 43 كيلومتري شمال خرمآباد و در قسمت غرب بروجرد واقع شده است. چشمههای زیبای باداب سورت که به چشمههای رنگی نیز معروف هستند، واقع در روستای ارست بخش چهاردانگهی شهرستان ساری میباشد. این چشمه در اصل یکی از رشتههای رودخانه کارون نیز محسوب میشود و از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. میانگین دمای سالانه این منطقه نیز ۲۵ درجه میباشد و از جاذبه های گردشگری مشهد محسوب میشود. نامگذاری این چشمه نیز بر این اساس انجام شده است؛ اما منظور از «جریان تناوبی عجیب و خاص» چیست؟ بارش برف فراوان در زمستان ها باعث جاری شدن رودخانه ها و سرسبزی این منطقه شده است.

از آبهای جاری هرات ، برای تولید انرژی برق و به کار انداختن توربین های برق نیز میتوان استفاده مطلوب کرد . چند نمونه از دیدنیهای چاراویماق: ۱- چشمه و آبشار پیرسقا: این چشمه اسرارآمیز در هر شبانه روز بطور متوسط ۴ مرتبه آب با قدرت ۳ تا ۵ لیتر در ثانیه جاری و پس از یک ساعت کاملا قطع می شود.! اما از اين تاريخ، تا زمان صفويه در كتابهاي تاريخي نامي از رشت ديده نميشود. در زمان صفويه و به ويژه در دوره شاه اسماعيل صفوي، سرزمين گيلان به دو بخش: «بيهپس» به مركزيت رشت، و «بيهپيش» به مركزيت لاهيجان تقسيم ميشد.

دیدگاهتان را بنویسید