چرا تنوع گیاهان در جنگل های کاج کم است؟

پارک جنگلی نمونه گردشگری میرزا کوچک خان با جنگل های انبوه و همراه با جاده ای زیبا یکی از بزرگترین پارک های جنگلی در خاورمیانه و دومین پارک جنگلی بزرگ استان مازندران است.این پارک دارای امکانات تفرجگاهی آلاچیق، آب آشامیدنی، سرویس دستشویی، اجاق، میز و نیمکت، رستوران و قهوه خانه، سکوی چادر و وسایل بازی کودکان، جایگاه سوارکاری و سه مدخل ورودی است. ارسباران یکی از قطبهای گردشگری و توریستی استان آذربایجان­شرقی بهشمار میآید که دارای پتانسیل و قابلیتهای بسیاری در حوزه صنعت گردشگری است. این دریاچه در گذشته دارای وسعتی در حدود ۱۰۰۰ هکتار بوده است اما متاسفانه امروزه وسعت آن کاهش یافته و نصف شده است.

رودی که از کوه بینالود سرچشمه گرفته و در پشت سدی هم نام خودش گرد میآید. ماهی گیری یکی از هیجان انگیزترین تفریحاتی است که میتوانید تجربه کنید و یکی از بهترین مکانها برای این کار دریاچه گهر، آن هم در آب و هوای گرم است. اما این قورباغه از آن بی گناه هایی است که باید بیشتر به آن دقت کنید. سازمان ایکاردا در سوریه و اکریسات درهندوستان میباشند که هردو بالای مناطق خشک کار مینمایند.

آبگرم معدنی استراباکو در جاده هراز، تقریبا ۱۱۰ کیلومتری تهران، ۵۵ کیلومتری آمل، منطقه لاریجان، نزدیک روستای بایجان، مقابل تونل قدیمی رضاشاهی، در محلی به نام قلابن قرار دارد. مرکز بادغیس ، شهر قلعه نو تقریباً در ارتفاع 915 متری در حدود 129 کیلومتری شمال شرقی هرات قرار گرفته و اطراف آن را کوههای بلندی احاطه کرده است . بیشتر روستاهای این ولایت در میان کوههای سربه فلک کشیده و عجیب و غریب قرار گرفتهاند. از این رو این ناحیه از آذربایجان شرقی به دلیل وجود کوههای بسیار به «قرهداغ»، شهرت یافته است.

دریاچه دوخواهر آمل یکی دیگر از جاذبه های گردشگری در این شهر میباشد.این دریاچه در سمت روستای زیبای نمارستاق قرار دارد که بعد از طی مسیری شما به دشتی زیبای و فوق العاده خواهید رسید که در دل این دشت دریاچه دو خواهر قرار دارد.یکی از نکات جالب این منطقه وجود و دیده شدن کوه دماوند میباشد. کوهستان با روستاهایی که در دامنه اش قرار گرفته اند، تابلویی بی نظیر ایجاد نموده اند. و شما هر قدمی که بر رویش برمیدارید بسیار هیجان انگیز و کمی ترسناک است. اتفاقی که به نظر جالب میآید و بد نیست که کمی هم در ماه عسلتان هیجان را تجربه کنید!

در نهایت این را بدانید که با وجود این حجم از مکانهای دیدنی واقعا حتی اگر پول کافی هم داشتید، شاید لازم نباشد برای ماه عسلتان از ایران خارج شوید. این منطقه یکی از مناطقی است که میتوانید در ماه عسلتان در مشهد بگردید تا آماده دیدن سایر جاهای دیدنیاش شوید. پس در سفرتان به اردبیل حتما بخشی را به ملاقات با این دریاچه اختصاص دهید و از دیدناش و قایق سواری در آن سیراب شوید.

استان لرستان، استان شگفتیهاست و همانطور که گفتیم یکی از بهترین مقاصد ماه عسل در ایران برای زوجهایی است که صرفا نمیخواهند در ساحل قدم بزنند یا در جاهای معمول عکاسی کنند و دنبال ماجراجویی هستند. آقای پسرلی تأکید کرد: «خواست این اتحادیه این است که برای توسعه این جنگلات اقدامات عملی صورت گیرد. لرستان؛ جایی برای ترسوها نیست! کلاتی که در حدود 140 کیلومتری مشهد و در ارتفاعات واقع شده است و جایی برای ذخیره غنائم و زندگی خانواده شاهنشاهی بوده و مکانی است که نادرشاه پس از فتح هندوستان به آنجا رفته است، بنایی که حال شما در ماه عسلتان پا به آنجا خواهید گذاشت!

هیجانی که وصف ناپذیر است. ». این توصیف گردشگر کانادایی حاکی از سرسبزی وصف ناپذیر این منطقه می باشد. مسئولان پروژه احیای جنگلها از موسسه آلمانی همکاری افغان-آلمان میگویند که اگر قطع جنگلهای در افغانستان به همین منوال پیش برود، به زودی کشور عاری از سرسبزی خواهد شد. روستای بلیران در دشت سر و در جاده قدیم آمل-بابل قرار دارد که چشمه آبگرم آن در دل جنگل گردشگران را به سمت خود می کشاند. در دل این پارک، روستای کوچکی به نام بزچفت قرار دارد و چشمهای زیبا نیز در آن جاری است. این قلعه نه تنها یک جاذبه دیدنی تمام عیار است بلکه طبیعت بکر و زیبایی نیز دارد که میتواند هم فال باشد و هم تماشا.

داستان نام گذاری این کویر هم در نوع خودش جالب است. در جنگل های کاج به دلیل ترشح یک نوع شیره و ماده از ریشه این درختان، باعث می شود گیاهان دیگری در این منطقه رشد نکنند یا به اصطلاح تنوع گیاهان در جنگل های کاج کم است. از طرف دیگر انصافاً باید گفت این جنگل به لحاظ پوشش گیاهی نیز در گروه جنگلهای بسیار انبوه و متراکم کشور قرار دارد و یکی از کهنترین جنگل های ایران است که قدمت آن به ۱۵۰۰ سال قبل باز میگردد؛ ازاینرو النگدره به جنگلی با درختانی قدیمی و سربهفلک کشیده تبدیل شده است.

آبشار ترز در قلب جنگل قرار گرفته و مسیر رسیدن به آن طوری است که باید از جنگل و رودخانه و ارتفاعات مختلفی عبور کنید و وقتی حسابی خسته شدید، به یک باره به یک آبشار بسیار زیبا و جذاب برسید. در تورهای طبیعتگردی سطح سختی هر تور مشخص شده است و شما نسبت به میزان توانایی جسمی و امکانات خود می توانید تور مورد علاقه خود را انتخاب کنید. اگر فصل سفر ماه عسلتان را تابستان انتخاب کردهاید حتما به این منطقه سری زده و بساط کمپینگ را مهیا کرده و شب را در این منطقه بمانید تا لذت هرچه بیشتری از ماه عسل خاص خود ببرید.

راستی اگر به پرندگان نیز علاقه دارید بد نیست این را هم بدانید که این منطقه یکی از مقاصد پرندههای مهاجر نیز هست و شما میتوانید از دیدن آنها نیز لذت ببرید. جزیرة تایوان ) و فیلیپین هم می روید). نام گذاری جنگل الیمستان به واسطه ی گیاهی زیبا در حوزه ی رودخانه های این منطقه است، گیاهی به نام الیما که در فصل اردیبهشت می روید. که ناکافی میباشد. متباقی را تاجرین از کشور قزاقستان و پاکستان وارد میکنند. مهمان نوازانی که با غذاهایی بسیار سالم و در عین حال اصیل از مهمانانشان پذیرایی میکنند و اگر بفهمند برای ماه عسل به آنجا رفتهاید این مهمان نوازی چندین برابر هم می شود.

شما میتوانید در این شهر قدم بزنید و در مسیرتان طبیعت و تاریخ را در کنار هم ببینید، غذاها و شیرینیهای خوشمزه بخورید، به دیدار شعرای عاشق پیشه بروید، شعر بخوانید، عکاسی کنید و از تبریز زیبا در ماه عسلتان لذت ببرید. ابن ناحیه سرزمین پهناوری است که از شمال به رود ارس و از مشرق به مشکین شهر و مغان و از جنوب به سراب و اوجان و از مغرب به مرند و تبریز محدود است و شهرستان اهر را در بر میگیرد.

معصومه ابتکار در گفت و گو با ایسنا درباره طرح ادغام سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان جنگلها و مراتع خاطرنشان کرد: موضوع ادغام این دو سازمان طی سالها بارها مطرح شده است حتی یک بار در اواخر سال ۱۳۵۸ و دوره ریاست مرحوم تقی ابتکار با حکم شورای انقلاب که در آن زمان حکم قانون را داشت، سازمان جنگل ها با سازمان حفاظت محیط زیست ادغام و زیرمجموعه سازمان حفاظت محیط زیست شد. ریاست تحقیقات نباتی درجنب پروگرامهای محلی درپروگرامهای بین المللی نیز سهمدار میباشد.

درباره این قلعه که به قلعه حسن صباح هم معروف است رازها و افسانههای زیادی گفتهاند که در گذر زمان به کتابها و فیلمهای هالیوودی نیز راه یافته است. کشته شدن 33 عسکر فداکار وطن توسط طالبان واکنش های زیادی در شبکه های اجتماعی داشت. از دیگر جاذبههای منطقه ارسباران چشمههای آب گرم و چشمههای آب سرد است که خوشبختانه در بین گردشگران و مسافران محبوبیت زیادی بدست آورده است. دوربینتان را بردارید و درخشش یکباره دشت را ذخیره کنید مثل این میماند که دشتی را طلاکوب کردهاید. اگر از آن دست از زوجهایی هستید که دوست ندارید جان موجود زندهای را بگیرید، میتوانید آن را دوباره به آب انداخته و لذتتان را مضاعف کنید!

تور طبیعت گردی مورد علاقه خود را از لیست زیرانتخاب و خرید آنلاین کنید. ارسباران به دلیل وجود گونههای گیاهی و جانوری کمیاب، چشماندازهای بکر و وسیع و شکنندگی و آسیبپذیری بالای خود در سالهای ۱۳۵۰ و ۱۳۵۲ شمسی ابتدا به عنوان منطقه ممنوعه و سپس منطقه حفاظت شده اعلام شد. عبدالرحمن فرامرزی – اینطورنیست شکنجه کردن درنظمیه صدمرتبه از قتل بدتراست نظمیه و عدلیه بایدمامن مردم باشد قتل درهمه جای دنیا میشود ولی دولت در هیچ جاحق ندارد شکنجه بدهد این حرفهاچیست صدمرتبه بدتراست (زنگ رئیس) زهری – ایشان یک وسیله داشتند که این ادعارا برای همه تکذیب کنند و مفتری را در این مورد تعقیب کنندورسوا سازند و آن این بود که میگذاشتند بازپرس و نماینده دادستان طبق مقررات قانون فوری بعدازاعلام جرم دکتر بقایی متهمین را ببینند اگر این کار را کرده بودند ثابت میشد که ادعای اعلام جرم کننده پوچ و واهی است و مقصودش بدنام کردن مامورین تحقیق میباشد (عبدالرحمن فرامرزی – دولت حق ندارد شکنجه بدهد) اگر این کار را میکرند برای متهم ساختن دکتر بقایی دیگر احتیاج به آنهمه تبلیغات رادیویی و مطبوعاتی پیدانمیشدولی اینکاررانکردند و باجلوگیری از اجرای قانون و ادعای بی اساس که دکتر بقایی میخواستهاست متهمین را ملاقات کند ضعف موقعیت خود را به ثبوت رساندند.

این خانواده از عنکبوتها جز سمیترین و وحشتناکترین این حیوانات در دنیا هستند. ترا علم آموختم که ادارهٔ ملی را آشنا بشوی، حب وطن را بفهمی، سلطان وقت را بپرستی، عواید خودرا محترم بداری، و از هیچ ملت جز علم و صنعت و معلومات مفیده چیزی قبول نکنی. داستان یوسف و زلیخا و عشق آتشینشان را هم که دیگر میدانید! بطری آب و قطب نما را هم از قلم نیندازید. در گذشته بیش از ۱۰۰۰ هکتار وسعت داشته و تا نیم قرن پیش پر از آب بوده که به مرور زمان بر اثر دخالتهای انسان حجم آب آن کم شده است.این دریاچه از شمال به کوه خرتاب (خردکوه)، از جنوب به کوه مجیله دوش و در پشت آن دوبرار و روستای ایرا، از غرب به روستاهای نیاک و کنارانجام و کندلو و از شرق به مراتع زیبای آزو (آزاب) و کوه بلند ابرت با قله معروف پاشوره منتهی میشود.مراتع وسیع، چشماندازهای زیبای کوهها و قله دماوند همراه با جریان چشمهسارهای کوچک و بزرگ، جاذبههای قابل توجهی را پدیدآوردهاند که میتوانند در فصل تابستان مورد استفاده علاقهمندان و گردشگران قرار گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید