پیشنهاد سفر به ۱۰ منطقه زیبای پاییزی در ایران – همشهری آنلاین

شهرستان کوهرنگ به دلیل وجود پیست اسکی، آبشار زیبا و دشت لاله های واژگون در اطراف آن بسیار معروف است. ستاره | سرویس گردشگری – استان چهارمحال بختیاری معروف به بام ایران، یک استان کوهستانی در جنوب غربی کشور است که به دلیل وجود رشته کوههای زاگرس، یکی از مهمترین مکانهای طبیعت گردی در ایران به شمار میرود. ذوالقرنین که شیفته حرفهای رافائل شد، از خداوند خواست تا عمری طولانی به او بدهد، تا عبادت بیشتری بکند. بسیاری از دانشمندان در کنار سربازان او آماده حرکت بودند، مردم سرزمینش و خانواده او از رفتن او اندوهگین شدند.

تا اینکه خضر نیز از وادی ظلمات بیرون آمد، او سنگ ذوالقرنین را در کف ترازو گذاشت و معادل آن در کفه دیگر سنگ قرار داد، سپس مقداری خاک کنار سنگ ذوالقرنین ریخت، چیزی نگذشت که هر دو کفه ترازو متعادل گشتند خضر رو به حاضرین گفت؛ مَثَل آدمیان به مانند این سنگ است، هر چیز بر آن سنگ اضافه کردیم، به تعادل نریسد، اما همین که با خاک در کنار هم قرار گرفت، متعادل گشت. این چشمه آبگرم با دمای 55 درجه در مسیر جاده اهر- کلیبر در باختر از شکاف سنگ های آتشفشانی سیاه رنگ از زمین خارج میشود و عامل تشکیل این چشمه، گسلی از شمال باختری تا جنوب خاوری است.در ابتدای چشمه استخری بنا شده و امکان شیرجه درون آن وجود دارد.آب استخر از چند نقطه ضلع شمالی آن به خارج استخر جریان می یابد.

در این مقاله به معرفی یکی از مکانهای زیبا در شهرستان کوهرنگ پرداختهایم و آن چشمه دیمه واقعه در شهرستان کوهرنگ است. شهرستان اردستان با جاذبههای تاریخی و کهن، از محبوبترین مقاصد برای گردشگرانی است که از تماشای آثار و بناهای تاریخی لذت میبرند. » حضرت صالح (ع) به قدرت خُــدا آن شُـتر را از کوه بیرون آورد . برفهایی که بر روی کوههای زردکوه بختیاری انباشته میشود بعد از نفوذ به دل کوه و گذر از سنگهای موجود در قلب کوه توسط چشمه دیمه به صورت آب تصفیه شده با عوامل طبیعی به بیرون هدایت میشود.

1 – استبراء از بول. اطرافیان او می ترسیدند که در این سرزمین بلائی بر سر او بیاید، به دستور ذوالقرنین قوی ترین و تیزبین ترین حیوانات برایش آماده شد و چند هزار از دانشمندان سوار بر اسب به همراه (خضر) که فرمانده لشگر اسکندر بود. ذوالقرنین در مورد عبادت اهل آسمان از او پرسید، رافائل پاسخ داد، در تمام آسمان ملک ها به عبادت خدا مشغول می باشند. کاش زیبایی و عظمتش را از دور درک می کردند. آنچه چشمه باداب سورت را از دیگر همتایانش متمایز میسازد، رنگین بودن آن است و این چشمه اسرارآمیز با آبهای رسوبیاش طی هزار سال هنرنمایی میکند.

چشمه­ی شفا که درکنار شاهراه پلخمری-بلخ واقع شده است، با داشتن چمن سبز، درختان انبوه، دو چشمهی آب، یکی سرد و دیگری آب گرم از ساحات امن و تفریحی پلخمری بشمار می­رود. هدایت الکتریکی برای 25 درجه حرارت 1300 و PH آن ٬58/6 باقیمانده مواد خشک شده از تبخیر آب آن 687 میلیگرم در لیتر بوده و آب آن در ردیف آبهای کلروره٬ بیکرنات سدیک و کلسیک گرم می باشد. او با اشاره به اثر درمانی چشمههای آب گرم روی مفاصل و بیماریهای روماتیسمی تصریح کرد: برای بیمارانی که عضلات ضعیف دارند یا بعد از عمل جراحی عضوی از بدنشان بیحرکت و بیاستفاده مانده فیزیوتراپی در آب گرم بخشی از درمان است چرا که مفاصل و عضلات را در آب راحتتر تکان و ورزش میدهند تا حرکت عضو مستحکمتر و پیشرفتهتر شود.

کوه ارنان مهریز از دیگر کوههای منحصربهفرد استان یزد است که در دل دشت ارنان خانه گزیده. آب این چشمه بسیار گوارا، دارای املاح معدنی فراوان و سبک و سرد است. آبدرمانی بش باجیلار (پنج خواهران): این مجتمع آبدرمانی با استخر سرپوشیده بزرگ، سونای خشک و بخار، آبگرم تحت فشار(جکوزی) دوشهای انفرادی، خدمات پزشکی و درمانی و پارکینگ در داخل شهر سرعین واقع شده و به لحاظ گنجایش دومین آبگرم شهر سرعین محسوب میشود. مثل حکومت تو ای ذوالقرنین، با اینکه پروردگار سراسر جهان و شرق و غرب را در اختیار تو گذاشت و همه ابرها را در قدرت تو قرار داد، بازهم درصدد بودی تا جانت را به خطر بیاندازی و به چشمه ای برسی که پای هیچ بنده ای به آن نرسیده بود.

در زمان حکومت صلیبیان. منطقه چشمه مرغاب به دلیل کوهستانی بودن، در زمستان بسیار سرد میباشد؛ بنا بر این بهترین زمان برای سفر به مرغاب بهار و تابستان است که البته پاییز آن نیز خالی از لطف نیست و زیباییهای خودش را دارد. بهترین زمان برای سفر به این منطقه اردیبهشت ماه است. یکی از شهرستانهای زیبای این استان که به واسطهای جاذبههای طبیعی فراوان آن برای تمام مردم ایران شناخته شده، شهرستان کوهرنگ است. شهرستان بستان آباد درمحل شهر باستاني وگمشده اوجان بنا شده است.

بنا به تحقیقات انجام شده آب این چشمه برای درمان بیماری سنگ کلیه نیز مفید است. اما نتوانستند به هیچ صورتی آن سنگ را وزن کنند. در سالهاي 1804 ـ 1793 ميلادي سلطان عمان ـ سلطان ابن احمد ـ با حمايت انگليسيها، حاكميت خود را در گواتر به ناصرخان ـ حاكم آن ناحيه ـ تحميل كرد و نفوذ خود را در سواحل مكران گسترش داد و بدينسان سواحل درياي عمان نيز به دست وي افتاد.

طعامی که با کره درست کنند. ایل زینی وند: در بخش مرکزی دره شهر زندگی می کنند و گویش آنها لُری می باشد. به همین دلیل آب شفا بخش این چشمه به عنوان یکی از گواراترین آبهای جهان شناخته شده است. آب این چشمه توسط یک کارخانه تولید آب معدنی در بسته بندیهای مناسب در اختیار هموطنان ایران قرار گرفته است؛ البته بخش وسیعی از این آبهای معدنی نیز به خارج از کشور صادر میشود. مسجد جامع قاین یکی از بناهای به جا مانده از دوران تیموریان است.

این منطقه دارای آب و هوای معتدل کوهستانی است که سرسبزی موجود در آن همچنین وجود چادرهای عشایر در نزدیکی چشمه میتواند برای شما یک سفر رویایی و لذت بخشی را به همراه داشته باشد. دورتادورتان با صخرههایی که گاه نخلی از دلش بیرون زده محاصره شده و این شمایید و این درهی اعجابانگیز! آبشار لوه 75 متری ارتفاع دارد و در دل جنگلهای سرسبز و بکر لوه بیشتر به یک معجزه میماند که تنها باید آن را از نزدیک لمس کرد.

این تپه با ارتفاع ده متر از رسوبات خود این چشمه ها ایجاد شده . از همین جا بوده که بابک خرمدین قهرمان تاریخی آذربایجان و یارانش به مدت ۲۲ سال سپاهیان عرب را که برای سرکوب جنبش و قیام او آمده بودند، در کوهها و گردنه ها سرگردان کرد و با شبیخون های خود آنان را از دم تیغ گذارند و به شکست و هزیمت وادارشان کرد. هنگامی که به شرق و غرب عالم لشگر کشید فرشته ای الهی به نام رافائل(1) همراه او بود. ۶۶ـ حسن فیض الهی فرزند ابوالفضل متولد ۱۳۴۴ تاریخ شهادت ۳۰/۴/۶۷ در منطقه حاج عمران شهید شد.

دیدگاهتان را بنویسید