پاسخ به:تصاویری زیبا از ایران زیبا

این منطقه زمستانهای سرد و پربرف و تابستانهای گرم دارد. قرار گیری این روستا در بین منطقه کوهستانی و باغات منجر به آب و هوای سرد و خشک کوهستانی در زمستانها و آب و هوای معتدل و ملایم در تابستانها شده است. اين شهرستان با دارا بودن رودخانه های پرآب، درياچه های آب شيرين و چشمه های آب معدنی متعدد، از مناطق کوهستانی و ييلاقی استان تهران به شمار می آيد. روستای نایبند بهعنوان یکی از جاهای دیدنی طبس، در دهستان کویر واقع شده است و طبق سرشماری سال ۱۳۹۵ جمعیتی بالغ بر ۴۲۷ نفر (۱۲۶ خانوار) در آن سکونت دارند.منبع عکس: سایت visitiranمنطقه نایبند در سرزمینی کویری واقع شده است؛ گرچه وجود کوههای علی آباد، آب شلمه و کوه نایبند، اینجا را به منطقهای کوهستانی تبدیل کردهاند.

شمال روستای جابان مسیر شرقی صعود و رسیدن به قله از یال جنوب شرقی زرین کوه است. مسیر منتهی به آن نیز بهعنوان مسیر پیادهروی مورد استفاده قرار میگیرد و شبها دارای شور و نشاط خاصی است. رجوع به الماس و الجماهر بیرونی ص92 شود. رجوع به كفايت: داشتن شغل يا مال يا راه كسب ديگرى كه پس از بازگشت از حج براى زندگانى به سختى و مشقت نيفتد. شاید بتوان بزرگترین ایراد چشمه لال را راه دسترسی دانست که با بهبود آن میتواند گردشگران زیادی را در منطقه جذب کرد. شما همراهان عزیز و همکاران گرامی، جهت درخواست خرید سازمانی، خرید عمده و همچنین اگر میخواهید یکی از عاملین فروش چشمه نور باشید و خرید به صورت همکاری می توانید از طریق فرم رو به رو درخواست خود را برای ما ارسال کرده، درخواست شما ظرف مدت ۲۴ ساعت پردازش و واحد مربوطه با شما تماس خواهند گرفت ، پس اگر شما هم مایل هستید به باشگاه عاملین فروش چشمه نور بپیوندید و عامل فروش محصولات چشمه نور در شهر خود باشید کافی ست اطلاعات فروشگاه خود را در فرم درخواست نمایندگی ثبت نموده تا کارشناسان فروش چشمه نور در اسرع وقت با شما تماس حاصل نمایند.

با توجه به اینکه اکثر جاذبه های تاریخی و طبیعی مغان در مناطق مرزی واقع شده، ابتدا با درخواست کتبی با میراث فرهنگی و گردشگری پارس آباد و استان هماهنگی نموده و مجوز عکسبراری گرفته شده و سپس با مراجعه به پاسگاه های مرزی از آنها عکسبردای به عمل آمده، به همین خاطر ابتدا برای هریک از جاذبه های طبیعی، تاریخی و فرهنگی مذکور بتدریج آلبوم عکسی تهیه گردیده شد. با دماوند ۲۵ کیلومتر فاصله دارد و با روستاهای سربندان و آینه ورزان و باغات وسیع همسایه است.

در این روستا و روستاهای اطراف باران نیز زیاد میبارد. غلات، حبوبات، گردو، گیلاس، انار، توت و میوههای جنگلی محصول زراعی این روستا است. هلو، خیار، گیلاس، آلبالو وگردوی صادراتی از دیگر محصولات محبوب جابان است. در سالهای اخیر ساخت و ساز ویلا در این منطقه بسیار رونق داشته و فروش خانه و ویلا در روستای جابان منبع درآمد عدهای سودجو شده است. موقعیت تفرجگاهی روستای قلات به رونق و آبادانی آن افزوده است به طوری که در سال های اخیر بناها و خانه های مدرنی در این روستا ساخته شده و سیمای قدیمی روستا را دگرگون کرده است. «عرفان خشته» که پس از برنده شدن در مناقصه بهرهبرداری از چشمه در سال گذشته، از ۲۰ فروردین محوطه این چشمه را برای بهسازی و احیا و بهرهبرداری در اختیار گرفت، در گزارشی ۱۰ اردیبهشت توسط خبرگزاری ایرنا با عنوان «باز شدن روزنههای امید برای احیاء و رونق چشمه سورت» منتشر شده بود اعلام کرد که از عید فطر، مسافرانی که به این محوطه طبیعی زیبا سفر میکنند با شرایط متفاوتی مواجه خواهند شد که به سود چشمه است و سبب نظم و ساماندهی در ورود مسافران و گردشگران میشود.

یکی از جذابترین و محبوبترین دیدنیهای اطراف شیراز با نام تخت جمشید شناخته میشود. در این کشتی هر گاه دست یکی از طرفین با زمین برخورد کند بازنده محسوب می شود. با سایت جاده همراه باشید تا با روستای جابان بیشتر آشنا شوید. مراتبی چون : هفت پیامبر ( از آدم تا خاتم ) که راه به هفت پیامبر درونی می گشاید و هفت گام نورانی و هفت عنصر فیزیولوژی و هفت قوه ی نباتی در بدن انسان و اشارات شاعر حکیمی چون فردوسی به این موضوع که به صورت فرضیه در این بازنمود مطرح خواهد شد ، بیانگر بنیادی مینوی است .

راه دوم استفاده از قطار محلی دورود-اندیمشک است. با توجه به آب و هوای خوب منطقه معمولا نیازی به وسایل سرمایشی نیست ولی در صورت نیاز می توان از پنکه استفاده کرد. چشمه آبگرمه دلفان در منطقه سرسبز با چشماندازی زیبا در رشته کوه زاگرس، به نحوی زیبا چشم هر بینندهای را نوازش میدهد و دل هر نظارهگری را آرام میکند. بنا بر این گزارشات روستای خسروان ابتدای مسیر جنوبی صعود به قله زرین کوه است. این آبشار به فرم پله ای در مسیر رودخانه به صورت طبیعی ایجاد شده است. همچنین طبیعت بکر پیرامون چشمه، آرامش زیادی به انسان میبخشد و زیبایی آن را مضاعف کرده است.

روستای جابان با طبیعت و حیات وحش منحصر بفرد در دامنه رشته کوههای البرز و در ارتفاع ۲۲۴۰ متر از سطح دریا قرار دارد. منطقه ییلاقی جابان علاوه بر جاذبههای طبیعی، دوری از آلودگی و شلوغی، امکانات رفاهی دیگری مثل اقامت در ویلاها و سوئیتهایی در دل طبیعت دارد. زندگی در اين جزيره سبز بهلطف آب قناتهايش برای سالها جریان دارد و منجر بهشکلگیری بهشتی در دل كوير خشک لوت شده است. در این منطقه نوعی خوک دریایی کمیاب هم زندگی میکند که اگر خوششانس باشید میتوانید آنها را ببینید. بد نیست بدانید که در قدیم الایام مردم محلی اعتقاد داشتند که این چشمه مقدس است و ماری با تاج سبز رنگ در آن زندگی میکند که اگر فردی ناپاک وارد آن شود، این مار به او حمله میکند.

این چشمه دایمی با کیفیت مطلوب حدود هشت دهم لیتر در ثانیه آبدهی دارد که در فصول مختلف سال متغیر است. یکی از دلایل نامگذاری روستای وردیج با عنوان روستای ارواح سنگی، وجود دامنه سنگهای آدمکمانند این منطقه است؛ سنگهایی با اشکال مختلف که منظره جالبی را به نمایش گذاشتهاند. منظرهی بیهمتایی که کوهها و چشمهها و رودهای پر آب این منطقه در کنار دریاچه لار و دریاچه تار به نمایش میگذارد، جابان را رویایی میکند. دو دریاچه بزرگ و کوچک تار بر اثر رانش زمین و بوجود آمدن سد طبیعی در پشت کوهی با ارتفاع ۳۸۵۲ متر به وجود آمدهاند.

این چشمه غالبا از اوایل بهار تا اواخر تابستان دارای آب نسبتا خوبی میباشد و با شروع فصل پاییز آبدهی آن کم میشود و به همین دلیل است که نام این چشمه را «تامهر» گذاشتهاند. روستای منحصربهفرد نایبند که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است، در کویر لوت قرار دارد و تا شعاع ۲۰۰ کیلومتری آن، هیچ آبادی وجود ندارد. اگر در مسیر رودخانه روستای زشک حرکت کنید، متوجه میشوید رودخانه در فصلهایی از سال کاملاً خشک است.

اگر قصد اقامت بیش از یک روز را دارید، پیشنهاد ما به شما اجاره کردن ویلا در دماوند و جابان است. اگر به داخل دره پیشروی کنید به مناطق بکر و دست نخوردهای خواهید رسید. در پشت کوه سنگی میتوانید کوچههایی را پیدا کنید که به شکل پلکانی ساخته شدهاند. این کوه که در شمال شرقی جابان استوار است، به زرین کوه شهرت دارد. باداب سورت در شمال ایران یکی از زیباترین نمونه ها در این بین به شمار می رود. چشمه دوم که در بالادست و شمال غربی این چشمه قرار دارد، ترش مزه و دارای آبی به رنگ قرمز و نارنجی است، در اطراف چشمه کمی رسوب آهن نشسته است.

با توجه به اهمیت این منطقه و لزوم احیای بخشهای فرسوده در این مکان تاریخی، ۲۹ تیرماه سال جاری پروژه مرمت نقشبرجسته چشمه علی آغاز شد. در واقع گوپان با تلفظ عربی به جابان تغییر نموده است. «اهوراوند» به معني خداوند زيباييها در بین جنگلهای کم درخت، کوهپایه و کوه هشتادسر، درههای عمیق، رودهای پرآب قرار دارد. «هفت چشمه» رود پرآب جابان که در تمام طول سال لبریز از آب است.

دیدگاهتان را بنویسید