ودوم علفزارهای مناطق گرمسیری یاساوانهاsavannas

طی حکمی جداگانه از سوی خدا کرم جلالی رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور روز پنج شنبه چهاردهم مرداد ماه سیدوجیه الله موسوی به عنوان سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران- نوشهر وهمچنین کوروش خلعتبری به عنوان سرپرست دفتر جنگل کاری و پارک ها و ذخیره گاههای جنگلی ها معرفی شدند. حسین پورحسین با تبریک اعیاد شعبانیه و هفته منابع طبیعی در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: این اداره تنها با ۵۲ کارمند فعال شامل ۳۴ نفر ستادی و ۱۸ نفر در بخش حفاظت و همچنین ۳۰ نفر نیز از نیروهای استخدامی برخی شرکت های صنعت چوب تحت قرارداد با این اداره، ۸۰ هزار هکتار اراضی جنگلی و مرتعی در شهرستان بابل و هزار هکتار اراضی جنگلی و ساحلی بابلسر و فریدونکنار را تحت حفاظت و پوشش دارد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بابل، بابلسر و فریدونکنار به کاهش چشمگیر مساحت جنگل های هیرکانی اشاره کرد و گفت: مساحت این جنگلها از ۳/۴ میلیون هکتار در سال ۱۳۴۷ به ۱/۲ میلیون هکتار تاکنون رسیده است. پاسخ: همانا (قطعا) حسد خوبیها را میخورد (از بین میبرد) همانطور که آتش هیزم را میخورد. فیلم ماجراجویی فیلمی است که ما را به کشف دنیایی جدید، یافتن گنجی پنهان و برملا ساختن رازی مدفون میبرد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز خوزستان ، فرماندار آغاجاری گفت: این پارک جنگلی در مساحت ۱۳۰ هکتار و با اعتبار بیش از ۱۳ میلیارد ریال اجرا میشود. این جنگل در عین حال زیستگاه برخی از قدیمیترین گونههای گیاهی بر روی زمین نظیر Psilopsida و Lysopsdia است و از این جهت یکی از مهمترین مناطق جنگلی جهان به حساب میآید. پوشش گیاهی ابن جنگل را درختان انجیلی و ممرز، توسکا، لرگ، افرا، بلوط، بید، شیردار و خردمندی تشکیل میدهند.

اما با وجود اینکه وسعت کشور ایران بسیار زیاد بوده و همچنین دو رشته کوه البرز و زاگرس سبب ایجاد پوشش های گیاهی خاص و متفاوت در نقاط مختلفی از این کشور شده اند، بهترین، مناسب ترین و زیبا ترین پارک جنگلی های ایران برای بازدید کجا هستند؟ بناى بقعه در محوطهاى به وسعت ۱۵۰۰ متر مربع بنا شده و در ضلع شمالى داراى یک ایوان بزرگ دو مناره بلند، دو ایوان کوچک دو طبقه در طرفین منارهها، مسجد بزرگ مىباشد.

سپس در ایوان مرقد سلیمان داراب به امانت سپرده شد. برگهای جنگل: نامههای رشت و اسناد نهضت جنگل، به کوشش ایرج افشار، سال۱، ش۵، شوال۱۳۳۵، ص۵، تهران: فرزانروز، ۱۳۸۰ ش. چند سال پس از این واقعه که گورستان حسنآباد شبانه زیر و رو میشد تا مؤسسات آتشنشانی در آنجا مستقر شود، سر کوچک خان به وسیله آزادیخواهان که در لباس کارگران شب درآمده بودند ربوده شد و به وسیله میرزاخان سیگاری به رشت انتقال یافت و در اختیار کربلایی کاس آقا (حسام) معروف به خیاط که از وفاداران به آزادی بود، قرار گرفت که در جلسهای شبانه مورد شناسایی و تأیید یاران جنگلی حاضر قرار گرفت.

بهبود کیفیت آب و وضع غذایی و زیستگاه برای ماهیان از دیگر فواید سیستم آگروفارستری است. این انکشاف کـه احتمالا درون سده نـهم صورت مـیگیرد نشان دهندۀ “هندوایزه” شدن ترکهای جنوب هندوکش است. مکان مقدس بودیستی در فندقستان نزدیک بامیان بعین ترتیب میتواند مربوط اواخر سدۀ هفتم یا اوایل سدۀ هشتم باشد، طوریکه توسط تعداد زیاد سکه های عربی- ساسانی نشان داده میشود که درآنجا یافت شده اند. تکرارا حتما گفته شود کـه هردو گروه از نگاه زبانشناسی و فرهنگی رابطۀ نزدیک داشته و آنـها بمشکل مـیتوانستند همدیگر را “متفاوت” درنظرگیرند.

وی افزود : نزدیک به دو سال قبل این موضوع را بخشنامه کردیم که حتی در زمین ملکی خودشان حق ساخت و ساز را ندارند مگر اینکه مجوز لازم را از کمیسیون مربوطه داشته باشند که آن هم به سادگی صادر نمی شود. چیزیکه بعدا می شنویم اینستکه سربازان واهیازداتا بتاریخ 29 دسمبر 522 ق م در ساحۀ بنام کاپیشاکانیش (شمال کابل فعلی؛ کاپیسای پلینی)، بیش از 2000 کیلومتر شمال شرق پرسیس شکست داده میشود. پس اگر به دنبال تجربه اقامت در دل جنگل در خانه ای متفاوت هستید و یا خواستار آرامش و عجین شدن با طبیعت و درختان آن هستید حتما می توانید در بین این کلبه های ارائه شده در ایران بوم گردی مقصد مورد علاقه خود را پیدا کنید و تجربه ای بی نظیر را در جنگل های هیرکانی داشته باشید.

اگر تا به حال به منطقه زیبای بابل رود و بابل کنار سفر کرده باشید باید به شما بگویم که جنگل النگدره همسایه شرقی جنگل لفور است. اینرا میتوان ازاین حقیقت استنتاج کرد که شیونایت ها قرارمعلوم بطرف جنوب ازطریق دهلیزهرات پیش نمیروند، اما مطابق منابع چینائی آنها ازطریق هندوکش به داخل وادی کابل میروند. صرفنظرازاینکه چنین موردی حقیقت دارد یا نه، شهزادۀ پارسه (پرشیای یونانی) درجنوب ایران جانشین شاه ماد ها میشود. آب و هوای جنگلهای ارسباران در تابستان نسبتا دلچسب و خنک است؛ حتی در تیرماه در ارتفاعات ارسباران میتوانید آب و هوای خنکی را تجربه کنید البته آب و هوای منطقه ارسباران در کنار رود ارس شرایط متفاوتی دارد.

او خطرات بسیاری را تجربه کرده و در میان گله گرگها به سان یک گرگ شجاع رشد میکند. جنگلی که با وقت گذراندن در آن میتوانید حس خوب آرامش را تجربه کنید. پارک های جنگلی تهران بخصوص زمانیکه شهر دچار آلودگی بسیار است ، جایی ست برای نفس کشیدن درختان این پارکهای جنگلی باعث می شوند اندکی هوا برای تنفس وجود داشته باشد .امروزه که زندگی بسیاری از افراد پر از مشکلات و درگیری های زیاد کاری است مردم به دلیل کمبود وقت و هزینه به جای سفر به روستاها می توانند در کنار پارکهای جنگلی تهران اندکی استراحت کنند و لذت ببرندو مشکلات زندگی را چند ساعتی فراموش کنند .یکی از بهترین تفریحات آن هم در کلانشهری همچون تهران که شلوغی و آلودگی در برخی از نقاط آن آرامش را از مردم این شهر دور کرده است، بازدید از پارک های جنگلی تهران است.

مـیکانیزم دقیق آن غیر واضح است، اما بسیـار زیـاد ممکن هست اراکوزیـان (سکائی) پیشرو یـا حد اقل والی هخا پارسی آنـها یکمقدارکنترول بالای قسمتهای مـیانـه وادی اندوس داشتند. با ترک این محل تاریخی مسافرمیتواند به شمال افغانستان رفته و از طریق هندوکش به کابل و وادی اندوس برود. این حوزه در محدوده ارتفاع 350 متر تا 4050 متر از سطح دریا قرار گرفته است. رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری بابل، بابلسر و فریدونکنار از دستگیری و کشف و ضبط چوب قاچاق از متخلفین خبر داد و یادآور شد: در سال جاری در حوزه کشف چوب قاچاق ۱۴۵ فقره پرونده تشکیل شد و ۱۱۵ مترمکعب چوب کشف و ضبط شد.

پورحسین کمبود نیرو، اعتبار، امکانات و تجهیزات را مهمترین مشکل منابع طبیعی برشمرد و گفت: مواردی از جمله بیکاری و افزایش کاربرد صنایع چوبی، میزان قاچاق چوب را افزایش داده است و انجام این حجم کار با این تعداد پرسنل بسیار مشکل است. احمد حمزهزاده گفت: مراحل اداری و مستندسازی و تهیه مدارک مربوط برای این کار توسط میراث فرهنگی، صنایعدستی و گردشگری آذربایجان شرقی آماده شده و رایزنیهای لازم با طرفهای جمهوری آذربایجان برای ارائه این مستندات به سازمان جهانی یونسکو به انجام رسیده است.

ایسنا/لرستان وزیر جهاد کشاورزی گفت: ستاد مدیریت کنترل و جلوگیری از زوال جنگل های زاگرس لرستان ذیل کارگروه بیابانزایی فعالیت خود را شروع میکند. پورحسین همچنین گفت: از ۲ ماه قبل تاکنون در حال آزادسازی حریم ۶۰ متری دریا هستیم که دستور رئیس جمهور آن را تسریع کرد. هر مقدار مهمات و اسلحه که از شوروی خواسته شود در مقابل پرداخت قیمت، تسلیم نمایند. با میانجیگری کلانتر اف (وابسته نظامی سفارت شوروی) و محمودخان میرپنج، که همراه نیروهای دولت مرکزی به فرماندهی رضاخان، سردار سپه، بودند، خالوقربان تسلیم قوای دولتی شد و رشت را تحویل داد و احساناللهخان نیز به همراه عدهای از مجاهدان قفقازی به باکو اعزام شدند رشت به تصرف نیروهای دولتی در آمد، ولی میرزا با وجود خیانت عدهای از یارانش، به جنگ و گریز در جنگلهای گیلان ادامه داد.

از این زمان اولین علایم تولید سفالی دیده میشود. این کلبه هم با معماری مدرن و هم معماری سنتی ساخته شده است از کلبه های لوکس و چوبی گرفته تا کلبه های کاهگلی با معماری سنتی در روستا های خطه سرسبز شمال. معنی: گفتن نمیدانم نیمی از دانش است. مساحت جنگل تحت برنامههای مدیریتی در همه مناطق در جهان رو به افزایش است. ↑ دانشنامه جهان اسلام.جلد : ۱ صفحه : ۵۱۰۹. دانشنامه جهان اسلام، جلد۱، صفحه: ۵۱۰۹.

↑ میرزا کوچک خان جنگلی، پایگاه خبری حوزه. به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، احمد حمزه زاده امروز در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به اینکه بر اساس یافته های باستان شناسی و بر اساس آخرین لایه شناسی های تاریخی، تاریخ آذربایجان شرقی در مناطقی مانند خداآفرین از شش هزار و ۵۰۰ سال به ۹ هزار سال افزایش یافته، در زمینه دیگر اقدامات صورت گرفته در حوزه میراث فرهنگی نیز اظهار کرد: در جریان ارسال پرونده ثبت کاروانسراهای ایرانی با ۵۳ مورد به یونسکو، آذربایجان شرقی با چهار کاروانسرا بیشترین پرونده را دارد و ارزیابیهای کارشناسان یونسکو نیز در این زمینه مثبت بوده و منتظر طرح و بررسی این پرونده از سوی یونسکو در تیر سال آینده هستیم.

حتما شما هم توی کتابها و مجلات و سررسیدها تصاویری از یک جنگل سراسر نارنجی که کفپوشی از برگ خشکشده در سرتاسر آن کشیده شده را مشاهده کردهاید. این اعلام درپی یک رشته تماسها و گفتگوها با مقامات روسیه و کسب اطمینان از این که نیروهای مداخلهگر آنان در شمال ایران در کار حکومت انقلابی میرزا، کارشکنی نخواهند کرد، صورت گرفته و میان طرفین توافقهایی حاصل شد. از فرآورده های دامی کُرکْ، پوست گوسفند قره گل و پشم دارد. این ولایت 23/000 کیلومتر مربع مساحت دارد و دارای شش ولسوالی است. گفته مـیشود کـه او غالبا با سیبیرتیوس، حاکم یونانی اراکوزیـا درون دهه های آخری سده چهارم اقامت کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید