هنرمندی که پس از ۴۰سال، هنوز مردم او را به نام پدرش میشناسند – خبرآنلاین

اینجا پارکینگ دارد و میشود چند ساعتی را در کنار آب خوش گذراند. در قدیم پادشاهان برای گذراندن تابستان و فرار از گرمای هوا به دشت لار که یکی از قشنگ ترین و خوش آب و هواترین دشت های اطراف تهران است ؛ می رفتند . آیا طرفدار این استان برای سفر رفتن هستید؟ تمامی اتصالات کابین وراهروهای این نوع از کانکس پیش ساخته از نوع جوش ممتد میباشد. منارجنبان از شگفت انگیزترین و خاص ترین سازه های معماری در ایران است که نوع ساخت آن تعجب بسیاری را در ایران و جهان برانگیخته و از اوج نبوغ معماران ایرانی حکایت می کند.

از ویژگی های بارز منطقه ای كه مجتمع ورزش های زمستانی آلوارس در آن واقع شده است علاوه بر جاذبه های زمستانی می توان به جاذبه های بهاری و تابستانی آن از جمله روی آوردن عشایر با گله های خود به مناطق حوالی آن، هوای خنك و معتدل در اوج تابستان، پوشش گیاهی و گلهای رنگارنگ بصورت دشت های وسیعی از شقایق های كوهی، گل ختمی، گون و غیره همچنین قرار گرفتن مسیرهای صعود به قله سبلان و قلل دیگر از فاصله نزدیك كمپ مجتمع و مشرف بودن آن به شهرهای سرعین، نیر، اردبیل می باشد كه استفاده از آن را در تمام فصول سال مفید و خاطره انگیز می نماید.

وی به سختی کار با توجه به گرمای هوا و کرونا اظهار داشت: با وجود صعب العبور بودن منطقه، شرکت آب و فاضلاب توانست ماشین آلات سنگین خود را به منطقه اعزام و در کمتر از ۳ ساعت نسبت به ترمیم آن اقدام نماید. برخی از کارشناسان، گردشگری سلامت را نوعی از گردشگری میدانند که به منظور حفظ، بهبود و حصول مجدد سلامت جسمی و ذهنی فرد در مدت بیش از 24 ساعت و کمتر از یکسال صورت میگیرد. مس یك فلز اقتصادی و پایه و در صنایع الكتریكی یك فلز حیاتی است ،پس از نقره، مس دومین فلزی است كه مقاومت الكتریكی بسیار پایینی دارد و به همین منظور از مس در صنایع كابل سازی بهره فراوان می برند.

دشت لاله های واژگون کوهرنگ شهرت جهانی دارد و توریستها هم عاشق آن هستند. زیرا توت تقریباً اولین میوه ی باغ است که به دست می آید و به خاطر همین مساله هم نزد ایرانیان شهرت پیدا کرده است. در مسیر این تونل هم به خاطر نعمت آب یک طبیعت سرسبز شکل گرفت. منطقه کوهرنگ منطقه پرآبیست و تصمیم گرفته بودند آب یکی از رودخانههای آن را به نام ماربر به زایندرود بریزند و یک تونل بابت این کار درست کردند. در زمان ناصرالدين شاه سنقر و كليايي ضميمه اسدآباد شد.در حال حاضر شهرستان سنقر و كليايي از نواحي جالب توجه و زيباي استان كرمانشاه است كه در جلگه هموار و زيبايي واقع شده و اطراف آن را رودخانه، سبزه زار، باغات و بيشه زار فراگرفته است و قلل كوههاي آن تا اواخر تابستان از برف زمستاني ميدرخشد و از جهات طبيعي واجد ارزشهاي جهانگردي ميباشد.

اما سفر به کوهرنگ در تابستان کیف دیگری دارد. استان چهارمحال و بختیاری دیگر چه جاذبههایی دارد؟ چه روستاهای جالب دیگری در اطرافش وجود دارد؟ در زمان صفويه اين ناحيه ماهيدشت ناميده شد و كاروانسراي شاه عباسي در آن بنا گرديد.بخش كرند در دامنه كوهستان واقع شده و آب و هواي معتدلي دارد. جریان آب در تونل کوهرنگ خیلی شدید است و از فاصله دور هم میشود صدای آن را شنید.

یک پیست اسکی به این تونل نزدیک است که گردشگران در زمستان از آن استفاده میکنند. تالاسوتراپی عبارتست از مجموعه اعمالی که با آب دریا و موارد دیگر مجاور آن مانند جلبکها، گلها، ماسهها لجنهای نمکزار حتی هوا انجام میپذیرد. چون اینجا زمین زیادی برای خانه ساختن نبوده، اهالی به بهترین شکل خانههایشان را ساختهاند، جوری که حتی یک متر هم هدر نرفته باشد. شما که اهل سفر هستید میتوانید برای رزرو آنلاین اقامتگاه در مقصد سفرتان به سایت پینورست سر بزنید و از اقامتگاههای متنوع آن دیدن کنید و یکی را به راحتی برای خودتان اجاره کنید. درضمن میتوانید از کیفیت و تمیزی آن اقامتگاع مطمئن باشید چون پینورست روی اینجور مسائل حساس است و سعی کرده بهترینها را برایتان گلچین کرده باشد.

کمی پایینتر ممکن است عشایری را ببینید که برایتان با گوشت گوسفندهای خود کباب مخصوص آن منطقه را درست کنند. مردم بخش رویدر اکثریت سنی شافعی مذهب هستند مدرسه علوم دینی سلطان علما رویدر در سال ۱۳۷۳ تاسیس شده است و طلبه های آن از روستاهای اطراف و خود بخش رویدر هستند . در این روستا هیچ کوچهای پیدا نمیشود و داستان جالبی پشت آن است. با راه رفتن در کوچه­های خاکی این روستا، سبک دیگری از زندگی را میبینید.

از چلگرد تا این روستا حدود 50 کیلومتر راه است که بیشتر مسیر آن خاکی است. در راه برگشت در جلوی آبشار شیخ علی خان بایستید. یکی از این پیرها نیز در روستای علی بیگلوی سفلی درخت آلوچه ای که بصورت خودرو در دیم روستا رشد کرده است بوده که می گویند مردم نیز به آنجا رفته و ناهار می خوردند. درست در روبروی روستای حاجی آباد تپه بلند نمایان است که اهالی این تپه را قلعه نادری می نامند . این شهر دو شهرک صنعتی بزرگ هم دارد.

روستای یاسه چای 400 سال قدمت دارد و برای دیدنش باید 100 کیلومتر از چشمه دیمه فاصله بگیرید. اینجا اردیبهشتها پر از لالههای قرمز و زرد میشود و برای همین هم در این ماه از سال حسابی شلوغ و پر بازدید است. تونل کوهرنگ از ۳ تونل پشت سر هم و یک آبشار تشکیل شده. تونل کوهرنگ سر و صدای زیادی دارد و سراسرش سفید رنگ است. بر طبق اسنادی که در منابع مختلفی تاریخی و فرهنگی آورده شده، سوگواری با ساز و دهل در چهارمحال و بختیاری قدمتی به درازای زیست مردم در جغرافیای این منطقه دارد ولی سوگواری برای آب یک انتقاد و مدل اعتراضی جدیدی است که همنگاشتی و برابری مرگ آب با سوگ عزیزان در این منطقه و اهمیت آب برای مردم این ناحیه زاگرس نشین را به تصویر میکشاند.

چشمه دیمه کوهرنگ از دیرباز به عنوان مجموعه ای برای تجمع ایلات و عشایر بختیاری و گردشگران بوده که در حال حاضر به دلیل دارا بودن فضاهای سرسبز و خرم، راه دسترسی آسفالته، سرویس بهداشتی و سکو نشیمن به تفرج گاهی عالی تبدیل شده است. وجود رودخانهای زلال، آبشارهای زیبا، کوههای مرتفع، درختان سبز و راه نسبتا هموار، این نقطه را به منطقهای پر بازدید تبدیل کرده است. از تجربیات سفر به این منطقه برایمان در قسمت نظرات بنویسید. خرگوش گفت: بله. من باید به تو اعتماد می کردم و چون مرا آگاه كرده بودي نبايد از آب چشمه می نوشیدم .

تعداد زیادی از خانه­ها هنوز برق ندارند و مردم آب مورد نیازشان را از چشمه برمیدارند. جمعیت استان طبق آخرین سرشماری نفوس و مسکن در سال ۱۳۸۵ بالغ بر ۱٬۳۲۶٬۸۲۶ بودهاست که از این تعداد ۱۰۱۵۳۷۵ باسواد بودهاند. رودخانه ها وچشمه های متعددی در این منطقه وجود دارد که آب درختان این منطقه را تامین می کند. پس تا جایی که امکان دارد در مراتع بدون اجازه عشایر وارد نشوید.

در چشمه میشود با هر جایی حرف زد و از اینترنت استفاده کرد. همچنین در کنار چشمه دیمه میتوانید گوشت تازه کبابی گوسفندانی که از گیاهان دیمه تغذیه کردهاند را میل کنید. چشمه دیمه و جاذبههای اطرافش در هر فصلی از سال دیدنیاند. شما هم به دیدن چشمه دیمه رفتهاید؟ مردم منطقه معتقدند که کیخسرو قبل از آنکه در غار معروف کیخسرو از نظرها پنهان شود در این چشمه غسل کرد تا با جسمی پاک وارد غار شود.

به نظر میرسد که در زمان سلطنت فتحعلی شاه قاجار، این بارگاه مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته و بهشکل امروزی تبدیل شده است. ایسنا: این آبشار در موقعیت عمومی استان، در منطقهای کوهستانی و دامنههای رشته کوه زاگرس قرار گرفته است. با وجود اینکه این استان پر از آثار باستانی متعلق به هزاران سال پیش است، آثاری تاریخی جدیدتری مثلاً متعلق به دوره قاجار هم در آن قرار دارند. روستایی پله پله که بعد از آن فقط کوه است و به هیج جای دیگری راه ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید