هنرمندی که پس از ۴۰سال، هنوز مردم او را به نام پدرش میشناسند – خبرآنلاین

افضلی گفت: چشمه آب معدنی بوجان در جنوب غربی کرمان به فاصله ۴۵ کیلومتری سیرجان قرار دارد. وی گفت: چشمه آب معدنی گلی آونگ نیز در جنوب شرقی سیرجان واقع شده و اطراف آن را رسوبات آبرفتی دوران چهارم پوشانده است. قلعه ارژنگ در روستای باریکان که برای بازدید از آن باید چند ساعت در مناطق کوهستانی این روستا کوهپیمایی کرد توسط کیامحمد بن بزرگ امیر احداث شد. نظرات انگلیسی یا فینگلیش تایید نخواهند شد. با نامزد یا دوست خود درکنار چشمه هستید : خوشبختی ،موفقیت بزرگ در عشق ازدواج . شما در یک چشمه آب تمیز هستید : در عشق بسیار خوشبخت خواهید بود .

یک چشمه در یک محل مقدس : ناکامی بزرگ در عشق . این عمارت قسمتی از یک مجموعه بزرگ متعلق به علیقلیخان بیات ماکوئی است که در اواخر دوره قاجاریه ساخته شده. وی ادامه داد: خواص درمانی جالب توجه چشمههای آب گرم همیشه عاملی بوده است تا گردشگران استان کرمان برای شناساندن و افزایش امکانات گردشگری مناطق اطراف چشمههای آب گرم تلاش کنند. از ویژگیهای طبیعی استان کرمان وجود چشمههای آب گرم متعددی است که در نقاط مختلف این استان وجود دارد.

افضلی گفت: یکی از جاذبههای استان کرمان وجود چشمههای آب گرم معدنی در برخی مناطق این استان است، حدود 30 چشمه آب گرم و معدنی در استان کرمان وجود دارد که امکانات بالقوهای هستند که میتواند درعرصههای اقتصادی، فرهنگی و توسعه منابع مختلف استان نقش اساسی داشته باشد. مدیر روابط عمومی، امور فرهنگی و اجتماعی ادارهکل میراثفرهنگی، صنایعدستی و گردشگری استان کرمان تصریح کرد: استان کرمان علاوه برداشتن آثار تاریخی شناخته شده ایران، دارای تنوع اقلیمی و جاذبههای طبیعی دیگری در مناطق مختلف است که عرضه آنها در عرصه ملی و بینالمللی گامی اساسی در توسعه صنعت گردشگری خواهد بود.

افضلی گفت: یکی از شاخههای گردشگری سلامت، طبیعت درمانی است که با اتکاء به ویژگیهای آب و هوایی و طبیعی منطقه است که ظرفیتهای آن در استان کرمان وجود دارد. مدیر روابط عمومی، امور فرهنگی و اجتماعی ادارهکل میراثفرهنگی، صنایعدستی و گردشگری استان کرمان ادامه داد: چشمه آبگرم ابارق۱ و چشمه آبگرم ابارق ۲ از جمله چشمههای آبگرم استان هستند که چشمه آبگرم ابارق۱ در یک کیلومتری ابارق از توابع شهرستان بم قرار دارد و از آن برای استحمام استفاده میشود، آب چشمه از سنگهای آتشفشانی خارج میشود و از نوع گسلی و گرم است. مدیر روابط عمومی، امور فرهنگی و اجتماعی ادارهکل میراثفرهنگی، صنایعدستی و گردشگری استان کرمان در گفتوگو با ایسنا منطقه کویر، اظهار کرد: چشمههای آبگرم که منشاء اصلی جوشش آنها ریشه در زیر زمین دارد، از نادرترین جلوههای طبیعی استان و کشور بوده که آبگرم با خواص گوگردی را برای مداوا و درمان بیماریها به گردشگران هدیه میکند.

مظهر آن از شکاف سنگهای آهکی و در امتداد گسل گلباف از زمین خارج میشود. محمدمهدی افضلی ادامه داد: استفاده از آبهای معدنی و گرم در ازمنه قدیم مورد توجه بشر بوده است و میتوان تاریخ شروع آن را با تاریخ تمدن بشری همزمان دانست. وی افزود: اغلب گازهای موجود در آب اثر درمانی دارند و استفاده صنعتی از آنها نیز در برخی از کشورها رایج است و دیگر آن که بخشی از این آبها بصورت آشامیدنی عرضه میشوند. مدیر روابط عمومی، امور فرهنگی و اجتماعی ادارهکل میراثفرهنگی، صنایعدستی و گردشگری استان کرمان گفت: چشمه آب گرم سلطان حسن شاه نیز در مسیر جاده گلباف – سعید آباد – سلطان حسن شاه قرار دارد و فاصله مظهر آن تا گلباف حدود ۳۰ کیلومتر است.

این شاهکار معماری ایرانی دارای ۴۰ حلقه چاه بوده و طول مسیر آن نزدیک به ۴ کیلومتر است. افضلی افزود: چشمه آبگرم مسکون نیز در حوالی بم قرار دارد، در ۲۸ کیلومتری جاده بم – کرمان یک جاده فرعی منشعب میشود که پس از حدود ۴۰ کیلومتر به سنگهای آتشفشانی آندزیتی میرسیم که این چشمه از آنها خارج میشود و از نوع گسلی است. آب این چشمه نیز از دسته آبهای کلروره سدیک و سولفات کلسیک نیم گرم است، همچنین چشمه معدنی رضا نیز به فاصله ۶ کیلومتری شمال آبادی جرک و ۶۷ کیلومتری روستای گزگ در شمال کرمان واقع شده است، آب چشمه رضاآباد از دسته آبهای کلروره سدیک سولفات کلسیک نیم گرم است؛ این منطقه را رسوبات آبرفتی دوران چهارم پوشاندهاند، چشمه معدنی پاچنار نیز در ۶ کیلومتری شمال آبادی جرک و ۶۷ کیلومتری شمال کرمان واقع شده است.

آب چشمه غرغره از دسته آبهای کلروره سدیک و بی کربنات کلسیک است. آب این چشمه گرم و از نوع آبهای کلروره سدیک و بی کربنات کلسیک گازدار است. شبستر از شهرهاي قديمي آذربايجان است، نام اين شهر در كتابهاي تاريخي قديم آمده است. بهای هر جنسی در بازار. اگر خواستید در این شهر خرید کنید، به بازار سنتی شهر بروید تا هم همهچیز را با قیمت بهتری بخرید و هم از یکی از جاهای دیدنی ایران بازدید فرمایید.

گشت و گذار در این بازار حس بسیار خوبی دارد. در ۲کیلومتری شمال شرقی کنگاور هم به چشمه صیفور میرسید. آب آن از دسته آبهای کلروره سدیک سولفات کلسیک گرم است، همچنین چشمه آب معدنی حوض باد در ۱۳ کیلومتری بخش جوشان در شمال شرقی کرمان قرار دارد. آب این چشمه از دسته آبهای کلروره سدیک سولفات کلسیک است، همچنین چشمه آب معدنی باب تنگل نیز از دیگر چشمههای استان است که در شمال شرقی زرند کرمان واقع شده است.

افضلی گفت: چشمه آب گرم گسک نیز یکی دیگر از چشمههای استان است که در روستای گسک با ارتفاع ۲ هزار و ۱۴۰ متر در ۱۰ کیلومتری شمال غربی راین قرار دارد. وی گفت: چشمه دهرئیس نیز در ۴۴ کیلومتری جنوب شرقی رفسنجان قرار دارد. افضلی گفت: یکی دیگر از چشمههای آبگرم معروف کرمان چشمههای آب معدنی اختیارآباد است، چشمههای آب معدنی: جوقن، بی بی، شرا، جیوه و مرتضی علی در مجاورت دهکده اختیارآباد به فاصله ۱۴ کیلومتری غرب کرمان از زمین خارج میشوند.

وی با اشاره به چشمه آب گرم سرزه گفت: این چشمه در ۱۳۷ کیلومتری جنوب شرقی بم از شکاف سنگهای آندزیتی خارج میشود و از نوع کلروره سدیک و سولفات سدیک و ولرم (هیپوترمال) است. آب چشمه از دسته آبهای کلروره سدیک سولفات کلسیک گرم است، ضمن آنکه چشمه معدنی آبادآوران نیز از دیگر چشمههای استان است که این چشمه در فاصله ۵۸ کیلومتری شمال شرق رفسنجان واقع شده است. آب این چشمهها از دسته آبهای کلروره سدیک سولفات کلسیک و منیزیم است. وی اضافه کرد: طرح ترافیک شهری ما مصوبه شورای همتا را دارد و از همه مهمتر این است که طرح جامع شهری گلمکان سال ۹۵ توسط اداره کل راه و شهرسازی ابلاغ شده که در واقع شهر را شناسنامه دار کرده، هرچند فرآیند تصویب طرح تفصیلی شهر هنوز طی نشده است.

وی گفت: چشمه آب گرم گور نیز در روستای گور بالا با طول جغرافیایی ۲۶ ، ۴۲ ، ۵۷ شرقی و عرض جغرافیایی ۴۴ ، ۱۰ ، ۲۹ شمالی و ارتفاع ۲ هزار و ۲۶۰ متر از سطح دریا در ۶۰ کیلومتری جنوب شرقی راین واقع شده است، چشمه آب گرم گور که به نام آب باد گور مشهور است در ارتفاع ۲ هزار و ۵۰۰ متری از سطح زمین خارج میشود.

دیدگاهتان را بنویسید