های متراکم درخت در آن است

از جمله امکاناتی که در پارک جنگلی النگدره برای رفاه حال مسافران وجود دارد، سرویسهای بهداشتی، آبخوریهای فراوان، فروشگاهها، ساختمانهای نگهبانی، پاسگاههای نیروی انتظامی، محل برپایی آلاچیق کمپ، نمازخانه، پارک کودک، برق شهری، زمین ورزشی و ایستگاه منابع طبیعی و… نابودی جنگلهای ارسباران چیزی به جز فقر منابع طبیعی و فقدان فضای سبز چیزی را به ارمغان نخواهد آورد.این گزارش حاکی از آن است که از اولین روزهای شروع قطع درختان جنگلی ارسباران با چیزی به جز بازی با کلمات و سخنان دوپهلو از سوی برخی سازمانهای ذیربط و توجیه مسائل همانند مسائل گذشته روبه رو نشدیم.جنگلهای ارسباران، قلب تپنده این منطقه هست درست اما چه فایده وقتی کار از کار گذشته است و در حال تخریب میراث طبیعی سرزمین خود هستیم.افسوس بر ما که همواره دیر اقدام میکنیم، امید است مسوولان ذیربط، قدری آگاه شوند که چه بر سر جنگلهای ارسباران میآید و برای چند لحظهای هم که شده به آخر و عاقبت این نابودی بیندیشند.

با ثبت جنگل ارسباران به عنوان زیستگاه تحت حفاظت، نگرانی از تغییرات و بهرهبرداری ناپایدار از منابع سرشار آن کاهش پیدا کرده و امید است با نظارت و دقت بیشتر شاهد احیا و روند بهبود این نواحی باشیم. بسیاری از دوزیستان مانند قورباغه های درختی به دلیل رطوبت بالای این منطقه ترجیح می دهند که در این ناحیه باشند. در حقیقت ما هم با همکاری عدهای از اهالی اکنون در حال اجرای طرح جنگلداری اجتماعی در لفور هستیم. بله. من یک سال و نیم با پروژه ملی هیرکانی همکاری کردم که تدوین طرح توانمندسازی گردشگری برای بومیها را در 4 منطقه رودبار گیلان، سههزار تنکابن، بلیران آمل و مینودشت را باید انجام میدادم.

سال 84 چند تن از جوانان در حال تحصیل منطقه لفور با هدف توانمندسازی جامعه محلی، تصمیم گرفتند منطقه 57 هزار هکتاری لفور را برای شناسایی ظرفیتهای اقتصادی آن رصد کنند. این جنگل تا یک قرن قبل، ۹۵ هزار هکتار بود و طی یک قرن گذشته، بهویژه در سی سال اخیر توسط زورمندان قطع شده و دوسوم جنگلهای پسته از بین رفته است. با همین وضعیت و کمبود اقامتگاهها در حال حاضر این مجموعه برای بیش از 80 نفر شغل مستقیم ایجاد کرده است.

اعضای هیأت مدیره، تیم اجرایی، مدیر اجرایی، مدیر تدارکات، مسئول سایت، امور تبلیغات، سرلیدرها، لیدرها، خدمات، آشپز، رانندهها و حتی روستاییانی که مواد اولیه مورد نیاز برای غذاهای بومی را تأمین میکنند مستقیم در حال فعالیت با این مجموعه هستند. مستقیم و غیر مستقیم میتوانم بگویم که حدود 270 نفر درگیر این فعالیت هستند. در اصل فعالیت آنها در قالب برنامهای مشخص و مدون برای گردشگری در این منطقه است. 3ــ با ایجاد پارکهای وحش از گونههای جانوری و گیاهی در معرض خطر مراقبت کنند تا نسل آنها منقرض نشود.

جنگل هیرکانی لفور مجموعهای از گیاهان و درختان و پوشش گیاهی مختلف را در دل خود جای دادهاست. در نهایت به این نتیجه رسیدیم که باید به جای پیگیری از ادارات مختلف، بیشترین تأثیر را روی مردم بگذاریم تا توانمند شوند. در این صورت است که به طبیعت هم کمک کردهایم. به یاد داشته باشید که زباله های خود را همواره از طبیعت جمع آوری کنید و همچون جنگل های هیرکانی که در طی میلیون ها سال دوام آورده اند، طبیعت پاک را در زمین برای آیندگان به یادگار بگذارید.

بیش از 10 سال پیش همراه با تعدادی از دوستان خود در منطقه به این فکر افتاد که برای زادگاهش باید فکری کند تا بوم، فرهنگ و اکوسیستم منطقه در هجوم گردشگران و خوشنشینها تخریب نشود. پیش از هر اقدامی توانمندسازی اهالی منطقه را مد نظر داریم. در خدمت دولت هم میتوانستی کارهای بزرگتر از عمل آسیا و احداث باغ ببینی. دو راه پیش رو داشتیم، نخست اینکه زمینها مانند غرب استان فروخته میشد و طبیعت از بین میرفت؛ دوم اینکه شغل دیگری در کنار مشاغل بومی تعریف میکردیم.

همین یعنی که روند موافقت با اجرای طرح هر چه که پیش آمدیم بیشتر شد تا توانستیم یک تعاونی با عضویت اهالی منطقه تشکیل دهیم که اکنون بیش از 270 عضو دارد. به عبارتی پس از تدوین یک طرح جامع فعالیت رسمی را در منطقه آغاز کردید. دادههای ابزار MODIS ماهواره Aqua ناسا نشان میدهد آتشسوزی اخیر جنگلهای آمازون در زمان مشابه از سال ۲۰۱۰ تا کنون بیسابقه بوده است. اکثر پیش بینی های گرمایش جهانی آشکارا، دماهای بالاتر را در آمازون نشان می دهند و برخی از پیش بینی ها روندی به سمت آب و هوای خشک تر، با بارانی کم تر در آمازون را نشان می دهند.

۷- انسانها برای اولین بار حداقل ۱۱۲۰۰ سال پیش در جنگلهای آمازون سکونت یافتند. در بررسیهایمان دیدیم که ما جنگل جوان و نوجوان نداریم و تخریبهای اساسی منطقه را تهدید میکند. توریسم بدون برنامه تهدید بزرگی برای محیط زیست است. بله. تلاش ما همین بود که کاری کنیم تا طبیعت و محیط زیست منطقه بیشتر تخریب نشود. برای لفور هم چنین کاری کردیم. کاری که 4 سال طول کشید و نتیجه آن به دست آوردن اطلاعاتی جامع از منطقه بزرگ و زیبای لفور شد. آنها می توانند از نظر رنگ بسیار متفاوت باشند، اگرچه اغلب به رنگ زرد درخشان هستند.

اینجا جایی است که زمین و آسمان به هم می رسند، ابرها درختان را در آغوش میکشند و گاه به نظر میرسد زمین بر بالهای آسمان سوار شده است. او شبها به دنبال علوفه به عنوان غذا میگردد و تا جایی که ممکن است از انسانها دوری میکند. این جریان روز به روز تقویت شد و امروز به جز 12 کلبهای که زیر مجموعه بومگردان اسپرز است، نزدیک به 200 خانه بومی دیگر توسط اهالی منطقه بزرگ لفور برای پذیرایی از مسافران و گردشگران آماده شده است. مجموعه اسپرز در برگزاری جشنوارههای فرهنگی مانند «شیرآشپزون» هم حضور و همکاری پررنگی داشت.

پارک جنگلی نمونه گردشگری میرزا کوچک خان با جنگل های انبوه و همراه با جاده ای زیبا یکی از بزرگترین پارک های جنگلی در خاورمیانه و دومین پارک جنگلی بزرگ استان مازندران است.این پارک دارای امکانات تفرجگاهی آلاچیق، آب آشامیدنی، سرویس دستشویی، اجاق، میز و نیمکت، رستوران و قهوه خانه، سکوی چادر و وسایل بازی کودکان، جایگاه سوارکاری و سه مدخل ورودی است. اما هربار مقداری از وسایل آنها در گوشهوکناری از جنگل پیدا میشد. «بهمن آقایی آرایی» یکی از این جوانان است که آن زمان در حال تحصیل در دانشگاه تهران بود.

میتوانیم به راحتی تالش را بهعنوان یکی از بهترین شهرهای شمال ایران برای طبیعتگردی معرفی کنیم. دیگری اینکه شاهزادگان، که هر یکی جداگانه آرزومند ولیعهدی میبودند بسوی عینالدوله گراییدند، و برخی از ایشان که بکوشندگان گرایش مینمودند، این زمان خودرا کنار کشیدند. دو سید و همراهان ایشان نیک میدانستند که عین الدوله اینها را نخواهد پذیرفت، و خواستشان جز نبرد با او و شورانیدن مردم نمیبود. اما لازم است که به مشاغل بومی تنوع بدهیم. اوایل دهه 80 با نگاهی به مناطق مختلف گردشگرپذیر مازندران دریافتیم که دامداری سنتی برای این منطقه آینده شغلی ندارد.

مناطق وسیع جنگلهای آمازون با آتش سوزی و جنگل زداییهای بسیاری که با هدف ایجاد زمین برای کشتزار انجام میشود ویران شده هست. با تشکیل یک تیم 12 نفره، از سال 84 تا 88 رصد تمام مناطق لفور را انجام دادیم. زبالهها در پایان هر تور جمع آوری میشود و سپس زبالههای جمع شده را از محیط خارج و به مراکز جمعآوری انتقال میدهیم. همزمان با شروع فصل پاییز فصل جفتگیری مرال ها (گوزن قرمز) نیز آغاز میشود، در این زمان گوزنهای نر برای تعیین قلمرو به جنگ با دیگر نرها پرداخته و با ایجاد صدایی شبیه صدای گاو اهلی، گوزنهای ماده را در محدوده قلمرو خود جمع میکنند، به این زمان گاو بانگی میگویند که همهساله از اواسط شهریورماه آغاز و تا اواخر مهرماه ادامه دارد.

از همان ابتدا تصمیم گرفتیم مناغع ذینفعان را تعریف کنیم. همینطور است. با تدوین طرح، دیگر میدانستیم که باید چه کنیم. و چه ویژگیهایی دارد. حالا چه بکنیم؟ تکلیف ما چیست؟ هزارپای غولپیکر آمازونهزارپای در حالت عادی خیلی دوست داشتنی نیست، حالا تصور کنید این هزارپا غول پیکر شود و طولی به اندازه ۳۰ سانتیمتر داشته باشد، حتما ترسناک خواهد بود. درخت زیتون: Olea ferraginea این درخت در ولایت کنر و پکتیا ساحات وسیع را احتوا نموده اند.

مسئولان در ولایت کنر در شرق افغانستان می گویند؛ با ساختن بندهای کوچک در جنگلات این ولایت، جلو ضایعات آب باران را گرفته است. این عوارض در واقع مالیات سبز است که معتقدیم در ازای آن باید خدمات درستی هم ارائه شود و سیستم شفاف مالی هم داشته باشد. باید مردم را متقاعد کنیم که به بومگردی کیفیت بیشتری بدهند و جذابیتهای آن را بیشتر کنند. اما مدیران مجموعه بومگردی اسپرز پایه فعالیتهای بومگردیشان را بر مبنای حفاظت از محیط زیست گذاشتهاند. در سوادکوه هم امروز 6 شرکت ثبت شده بومگردی داریم و صنف بومگردان را هم تشکیل دادیم. مدلهای مختلف جهانی را مطالعه کردم و به این نتیجه رسیدیم که بخشینگری ادارات در زمینه گردشگری بزرگترین مشکل ما است.

دیدگاهتان را بنویسید