نگاهی گذرا به شهرستان آذرشهر

درحال حاضر شهر دره شهر كه در دامنه كبير كوه و در كنار خرابههاي شهر باستاني دوره ساساني و رودخانه خروشان سيمره قرار دارد، با استعداد كشاورزي وافر، منابع آب غني، مراتع سبز و جنگلهاي انبوه يكي از شهرهاي باستاني و مهم استان ايلام محسوب ميشود. رنگ آن سفید برفی(وقتی کاملاً خشک باشد) و در صورت وجود بخار آب از سبز زیتونی تا سیاه است. این رود از کوههای کندوان و کهار بزرگ در شمال تهران سرچشمه میگیرد و در دره طالقان به سوی غرب جریان مییابد و سپس به سفید رود میپیوندد. از طریق جاده امام خمینی و سپس جاده تیزآب در شمال دماوند میتوانید خود را به چشمه و آبشار تیزآب برسانید.

۹-. انگور طلا (قزل اوزوم) این نوع انگور را از سقف آویزان می کنند و در فصل زمستان مصرف مینمایند. در منطقه آذرشهر از گذشته های دور معادن گوناگونی کشف و گاه بهره برداری می شد و استخراج بسیاری از آنها نیز در حال حاضر ادامه دارد. چشمه گمبان یکی از بهترین پیشنهاداتی است که شما می تواند آن را به فال نیک بگیرید و با سفر های خانوادگی یا جمع های دوستانه به آن بروید و برای چند روزی به دور از هیاهوی به تفریح بپردازید. آذرشهر پس از مراغه در سطح استان آذربایجانشرقی جایگاه خاصی در تهیه و صدور خشکبار با سایر کشورها و شهرها دارد.

۴-بادام کاغذی یا فرخ بادام که پوست کاغذی نازک دارد. ۳-بادام سنگ یا داش بادام که پوست سفت دارد. ورودی قلعه فلک الافلاک در جبهه شمالی و در برج جنوب غربی به عرض ۱۰ متر و ۲۰ سانتیمتر و ارتفاع سه متر ساخته شده و در ساخت این بنا از مصالحی چون خشت، آجر (قرمز و بزرگ)، سنگ و ملات استفاده شدهاست. صدها سال پیش در ساختمان آثار تاریخی آذربایجان نظیر ارک تبریز، مسجد کبود و سایر بناهای معروف از مرمرهای معادن این منطقه استفاده شده است. یکی از نکات جالب در مورد این روستا پوشش زنان این شهر است که عموما از چادرهای سفید استفاده می کنن و جلوه زیبایی رو به روستا داده اند.

۱۰- انگور خلیلی که در دو رنگ قرمز و سفید وجود دارد که زودرس است و بعنوان انگور نوبر مصرف می گردد. این معدن در ۵ کیلومتری شرق ممقان قرار دارد و یکی از مهمترین معادن استانی است. ۶- انگور صاحبی که انگور درجه یکی است و لقب اعیانی و مصرف فصلی دارد. سردرهاي زيبايي در واحدهاي مسکوني قديمي وجود دارد و قسمت هاي مختلف فضاهاي مسکوني به تفکيک شامل اتاق ها، ايوان، مطبخ، سرويس بهداشتي و انبار مي باشد.

در کارگاههای مختلف که بخش خصوصی است، صورت می گیرد. ۷- انگور حسینی که به رنگ های زرد و قرمز است، پر آب و دارای حبه های درشت است. آبی که دارای مقدار فراوانی اکسیژن است از نظر بهداشتی دارای اهمیت فراوانی بوده، ولی از نظر خوردنی مشکلاتی را تولید می کند. در این میان منطقه ی چهل چشمه ی آن یکی از سردترین مناطق این استان است که حتی در اردیبهشت هم امکان ریزش برف در آن وجود دارد در نتیجه بهترین فصل برای صعود به قله های چهل چشمه اواخر بهار و اوایل تابستان مخصوصا اواسط خرداد ماه است که طبیعت به روی انسان لبخند می زند و صحنه هایی را پیش روی گردشگران و کوهنوردان پدید می آورد که نظیر آنها در هیچ کجای دیگر یافت نمی شود.

جهت تهیه برگه در منطقه آذرشهر از دیرباز مراکز مخصوصی در فصل تابستان آماده می کنند. لکن تهیه خشکبار از انگور، زردآلو، آلو، قیسی و امثال آن مستلزم زحمت و مراقبت بیشتری می باشد. خصوصیات بعضی از میوه های شهرستان آذرشهر و حومه به قدری مساعد است که از دیرباز از آن خشکبار اعلا به دست می آوردند. بسیاری از کارخانجات و کارگاه هایی که در تهیه و بستهبندی خشکبار فعال می باشند از جمله تهیه برگه زرد آلو و شفتالو و … ۵-بادام شفتالو که در محل شفتالی بادام که دارای پوست سفت و ضخیم است. این چشمه که در زبان محلی نام خود را از رنک زرد آب اش گرفته است دارای آب سرد و خروجی آب نیم لیتر در ثانیه است که پس از خروج و جاری شدن در مسیر آب پس از مدتی به سنک تبدیل می شود.

تفرجگاهی که چشمه معروف آن، دوای هزار و یک درد است و هر سال گردشگران زیادی برای نوشیدن از این چشمه معدنی راهی اراک می شوند. تاریخ وفات پیرحیران ظاهراً محرم سال 670 هجری قمری بوده است. دیاتومیت ها نرم و شکننده بوده و ظاهراً کجی دارند. خاکستر های آتشفشانی نقش اساسی در ایجاد و رشد دیاتومه ها و تشکیل دیاتومیت دارند. وی با بیان اینکه حدود ۷۰ درصد زندانیان زیر ۴۰ سال سن دارند، گفت: ۵۶ درصد زندانیان استان تحصیلات راهنمایی و پایینتر از آن دارند و تنها ۲ درصد آنها از تحصیلات لیسانس و بالاتر برخوردارند. کسی که در دنیا با ایمان و عمل صالح و اطاعت و ولایت ائمه اطهار (ع) راهی برای خود باز نکرده است، از آبشخوار آب حیات و زندگی معنوی و از چاشنی ولایت محروم است، او سیاه چهره و له له زنان در تشنه کامی فرود می رود؛ و صاحبان ولایت وعالم آخرت، عالم ظهور حقیقت است.

رسوبات دیاتومیتی در نواحی کم عمل دریایی تا عمق ۲۵ متری و در مجاورت سنگ های ولکانیکی که سرشار از سیلیس است، تشکیل می گردند. سنگ لاشه به همراه سنگ های تزئینی از این معادن استخراج گردیده و جهت تهیه آهک بنایی مصرف می شود. معادن این شهرستان از نقطه نظر اکتشاف و بهره برداری به سه دسته تقسیم می شوند. پل خواجو در زمان خودش از برترین سیست م های پل سازی بهره برده است. یعقوب خان ذوالقدر حكمران فارس در زمان شاه عباس صفوی، در قسمتی از اراضی این باغ قلعهای محكم ساخته و برای بنای این قلعه سنگهای گورستان جعفرآباد و مصلی را به كار برده است.

از مهمترین آثار تاریخی این شهرستان که سابقه باستانی دارند، میتوان به ایوان یزدگرد و تپه آتشگاه که نشان از سابقه باستانی شهر دارند، اشاره کرد. این برج قدمت زیادی داشته و از آثار بر جای مانده از دوران آل زیار است. این ساختمان معماری های بسیار زیبا و منحصر به فردی داشته و در لیست آثار ملی به ثبت رسیده است. علاوه بر مرمر و تراورتن آهک آذرشهر بسیار مرغوب بوده و یکی از صادرات عمده آن به تمام شهرهای آذربایجان است.

کاشان یکی از شهرهای زیبای ایران با جاذبه های تاریخی و آب و هوای دلپذیر است. بنابراین به عنوان مهمترین و بهترین جاذبۀ جذاب گردشگری لازم است از هوای لطیف این شهر عزیز یاد کنیم. همچنین حریم حفاظتی و منظری چشمه های پلکانی باداب سورت اروست در روز چهارم مرداد ماه نود و سه، با امضای معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور به عنوان نخستین میراث طبیعی دارای حریم به تصویب رسید و ابلاغ شد. پورسانت: درصدى كه به عنوان پاداش خريد از سوى فروشنده به مسوؤل خريد تعلق مىگيرد؛ خواه از همان پول باشد يا از پول فروشنده.

این محلههای کوچک درواقع همان روستاهای پیل پایان، ریوکان، زنجیردان و گوشه است که در به وجود آمدن محلات نقش اساسی داشتند. اما گیلانیان اعتقاد داشتند چهارشنبه سوری دروازه ورود به سال نو است و به باور مردم کسی که از این دروازه نگذرد، سال شاد و پرخیر و برکتی نخواهد داشت. سقف و دیوارهای غار پوشیده از سنگهای گُل کلمی و کف آن پوشیده از چکیدههای مخروطی شکل و دانه انگوری است و به همین دلیل بسیار کمنظیر و دیدنی میباشد اما متأسفانه به دلیل ورود افراد تا حدود زیادی این اشکال زیبا از بین رفتهاند. کارخانه های این شهرک عبارتند از: صنایع مواد غذایی از جمله بیسکویت، شکلات، کیک، بستنی، ماکارونی، آشامیدنی و دخانیات، صنایع نساجی، پوشاک، چرم، صنایع چوب و محصولات چوبی، صنایع کاغذ، مقوا، چاپ و صحافی، صنایع شیمیایی، صنایع کانی غیرفلزی، صنایع تولیدات فلزی اساسی، صنایع ماشین آلات، تجهیزات و ابزار این شهرک با دارا بودن امکانات در آینده انتظار می رود یکی از قطب های صنعتی بسیار مهم استان باشد.

شده است که این شهرستان را در زمره شهرهای بسیار مهم توریستی کشور قرار داده است. سطح تپه های متعددی را پوشانده و بعلت دارا بودن رنگ های متنوع و زیبا جلوه خاصی به منطقه داده است. اخیراً در گوگان مرکز جمع آوری شیر تأسیس شد که مازاد بر مصرف شیر منطقه جمع آوری شده و به کارخانجات شیر پاستوریزه ارسال می شوند. بعضی مواقع بهترین و زیباترین قالی را می بافند. رنگ یا گیاهی است یا معدنی و در بافت و زیبایی قالی تاثیرگذار است. ذخیره این ماده معدنی ۵۱۰۰۰۰ تن برآورد شده است. دیدنی های کردستان کم نیست ؛ چشمه ی باباگرگر ، منطقه ی حفاظتشده ی بدر و پریشان ، پل فرهادآباد ، آبشار سنگین آباد ، غار و صخره های تاریخی فرهادتاش ، دریاچه ی سراب کوثر ، تپه های باستانی ، مسجد دارالاحسان ، دشت قروه ، کوه پنجه علی ، کوه حسین بک ، حمام قصلان در قروه ، روستای پالنگان کامیاران ، دشت کامیاران ، دشت امیرآباد و چشمهی آب معدنی گواز کامیاران ، آبشار گویله در مسیر مریوان به سقز ، کوه آوالان ، رود سیروان و بسیاری تپه ها ، کوه ها و اماکن مذهبی در این استان هستند که میتوانند به مذاق گردشگران مختلف خوش بیایند.

دیدگاهتان را بنویسید