نگاهی به جذاب ترین مناطق دیدنی طالقان

قدمت ساخت این قنات تقریبا به بیش از 800 سال میرسد و در سال 1382 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید. آخرین کلانتر چهاربنیچه کریم خان بهادرالسلطنه بویراحمدی بود و در اواخر قاجار توسط برخی از سران قبایل و اقوام خود در محلی به نام نعل اشکنان بویراحمد به قتل رسید. روستای برغان با رودخانههای جاری و درختهای چنار که عمر بعضی از آنها به هزارسال نیز میرسد، هر طبیعتگردی را شیفته خود میکند. و حتی بعضیها ادعا میکنند که قبر یکی از اولیاء الله در اینجا باشد. یکی از جاذبههای دیدنی دره بید را میتوان لالههای واژگون دانست که هر سال در فصل بهار، بهخصوص از اواسط فروردین تا اواخر اردیبهشت، فرشی از جلوههای رنگارنگ خدادادی را پیشکش نگاه بازدیدکنندگان میکند.

استان اصفهان با قرار گرفتن در کوهپایه های زاگرس یکی از پر چشمه ترین استان های ایران است و از طرف دیگر برخی از این چشمه ها به حدی پرآب هستند که منشا رودها و آبشارهایی در منطقه هستند. این چشمه ها میان مردم محلی اسامی خاصی دارد مثل چشمه های دوآبی، تاردر، پال همون. غار خراجی:در حد فاصل روستای شمس آباد به خراجی که تنگ خراجی نامیده میشود تعدادی غار و پناهگاه سنگی وجود دارد که آثار متعلق به ادوار پالئولتیک در آنها شناسایی شده است. معماری این قسمت بسیار منحصر به فرد و زیبا می باشد و تالار سنگی حوض مراد نشاندهنده زیبایی این شاهکار معماری هستند.

در صورتی که با زمین شناسی آشنایی داشته باشید با آمدن به این منطقه متوجه میشوید که این قسمت از کشورمان مملو از گل و لای داروی است که استفاده از آنها برای بیماری های پوستی و تقویت موهای چرب بسیار مفید می باشند. موزه مردم شناسی اردکان از قسمتهای مختلف باستانشناسی، موزه کودک، مردم شناسی، جانورشناسی، گیاه شناسی، ایرانشناسی و بخش اسناد و کتب تشکیل شده است. مردم محلی معتقدند که آب این چشمه آفت ملخ را از بین می برد برای همین به آب ملخ معروف شده است.

یکی دیگر از پیشنهادهای جالب توجه برای تجربۀ سفر یک روزه آبشار خطرناک، تماشایی، منحصر به فرد آب ملخ یا تخت سلیمان است. برای سفر یک روزه اطراف اصفهان میتوانید آبشار لادر را نیز انتخاب کنید. همچنین برای احداث تله کابین و پیست دوچرخه سواری در این دهکده نیز برنامهریزی شده است. این بنا به گفته اهل منطقه توسط زنی به نام بلقیس حدود اواخر دوره ساسانی و اوایل دوره اسلامی احداث گردید. در دوره صفویه چادگان پاراتاک نام داشت و یکی از آبادترین مناطق اصفهان محسوب میشد. اسکله و بازارچه بندر گز یکی از مناطق گردشگری استان گلستان می باشد.

این حمام ها به عنوان آثار تاریخی شناخته میشوند و در خرداد ماه سال ۱۳۸۷ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده اند. زمانی که شما کنار این ساختمان ها نیستید دشت ورتون تازه را زیر پای خود حس می کنید و همچنین اگر شب در این منطقه بمانید به خاطر کویری بودند شاهده آسمانی بسیار صاف و پرستاره خواهید بود. چون طایفه کی گیوی خود را منسوب به اردشیر بابکان میدانند,به آنها اردشیری هم میگویند. امامزاده عبدالله بن زید نه تنها جاذبهای زیارتی است، بلکه از جاذبههای طبیعی و گردشگری هم برخوردار است.

البته ازخانواده قرض گرفتیم ولی کمترازیک میلیون تومان واین تنها سرمایه مادی ما بود . به همین دلیل است که در زمستان معمولا خلوتتر بوده و تنها روزهای پنجشنبه و جمعه باز است. نشانه های اطراف و اکناف آن و رفتار خود چشمه باعث شده که از قدیم الایام این چشمه مورد احترام مردم منطقه بوده و باشد. آبشار آب ملخ به طرز ویژهای ملخهای مهاجم به نواحی اطراف خود را از بین میبرد. یکی از مهمترین جاذبههای طبیعی اطراف اصفهان آب ملخ نام دارد که در 60 کیلومتری شهر سمیرم در مجارورت روستای آب ملخ قرار گرفته است.

این چشمه در نزدیکی روستایی به نام ده ونک در شهرستان سمیرم قرار دارد. خوانسار علاوه بر چشمه های متعددی که کارشناسان تعداد آن را تا 450 عدد تخمین زده اند، شهر آثار تاریخی و فرهنگی نیز می باشد. البته این کویر محبوب علاوه بر این نام، با نام خارا نیز شهرت دارد. در بخش محمودکلایه این روستا که مملو از باغهای میوه است و در ابتدای روستای فشندک قرار دارد رودهای پر آبی جریان دارند که گردشگران میتوانند در آلاچیقهای دایر شده در همین باغها شب مانی کنند و از هوای خوب این منطقه با منظره سد طالقان لذت ببرند.

دره آکواریوم یکی از جاذبههای دیدنی شهر داراب در استان فارس است که در زیر پل معروف فورگ و در مسیر داراب به حاجیآباد قرار گرفته است. آبشار لادر یکی از جاذبه های طبیعی اصفهان است که طراوت، حیات و زیبایی را به زمین اطراف خودش هدیه داده است. چشمه ناز ونک یکی از زیباترین چشمه ها در لیست چشمه های اصفهان است. آب این چشمه خوراکی و بسیار گواراست. لازم به یادآوری است که اگرچه آب چشمه قابل نوشیدن نیست، اما وارد شدن مقدار کمی از آن به بدن در حین شنا، مشکلی ایجاد نخواهد کرد. بیشتر چشمه های آبگرم در کجا قرار دارد علوم ششم را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

در مسیر بافق تا روستای قطره سه سد وجود دارد و مسیر دسترسی به این روستا آسفالت و مناسب رفاه حال مسافران میباشد. فاصله اندک منطقه آزاد ماکو از بنادر مرسین در دریای مدیترانه و ترابوزان در دریای سیاه، امتیاز چشمگیری در دسترسی به بازارهای اروپا از راه زمین ودریا است که در مقایسه با بنادر جنوبی کشور در خلیج فارس به دلیل مسافت و صرفه های اقتصادی ناشی از مقیاس جای تردیدی باقی نمی گذارد که این منطقه اقتصادی ترین گلوگاه دررقابت با راه دریایی شرق وغرب در خشکی است. روستای کولج در همسایگی سه روستای زیبای دیگر به نامهای حسنجون، خسبان و میراش قرار دارد و مسیر دسترسی به آن از شهرک طالقان که از دیرباز کانون آمد و شد اهالی طالقان و نقطه مرکزی طالقان بود، ممکن است.

امامزاده عبدالله بن زید پدر شاه عبدالعظیم است که در شهر رزوه، در بخش مرکزی شهرستان چادگان قرار دارد. این شهر آبشارهای متعدد و طبیعت های بکر و زیبا دارد. برای اینکه یک سفر فوق العاده را در طبیعت بکر و زیبای اصفهان تجربه کنید، در اینجا لیست چشمه های اصفهان را برایتان معرفی خواهیم کرد. پیامبراکرم (ص) می فرمایند((من ازفقرامتم بیمناک نیستم،ازآنچه بیم دارم سوء تدبیر است)) بامثال تشریح می کنیم استان چهارمحال وبختیاری بین دو استان غنی کشور در مرکز ایران قراردارد ، سرچشمه بهترین وطولانی ترین آبها ، کوهستانهای پراز طلا های طبیعی ( گیاهان داروئی،معادن،جنگل هاهمراتع،جاذبه های گردشگری بکر) ،وازهمه مهمترمردمانی سخت وغیور وبا جمعیتی جوان اما محروم ،گمنام ومظلوم .

با توجه به ضرورت کارآفرینی در کشور تا چه حد مشکل اشتغال کشور حل خواهد شد؟ چراغ قرمز درپشت ماشین نشانه ایستادن ماشین می باشد.چراغ های چشمک زن نشانه ی نزدیک شدن با احتیاط به ماشین است. شیر سنگی: بختیاری ها برای پاسداشت جنگاوران و دلاوران خود بر روی قبر آنان مجسمه ای تراشیده از سنگ و به شكل شیر با نقوشی از اسب و شمشیر قرار می دادند. به باور حتی یقین بسیاری از نسل اندر نسلهای گذشته مردم ما این سرزمین شایسته و عظیم و اسرار آمیزد جائی نبوده بجز کوهستان پاک و مقدس دنا که کیخسرو برای رسیدن به آن اولین منزل خود را در کنار چشمه بسیار پرآب و مرغزار بسیار سبز و خرمی در ۶ کیلومتری یاسوج فعلی که بعداً تل خسرو نامیده می شود فرود می آید .

اطراف این چشمه آثار تاریخی متنوعی وجود دارد که مرکز توجه بسیاری از گردشگران قرار گرفته است. در جنوب قله خرس چر ناریان آبشار خرس چروجود دارد که زیبایی فوق العاده ای دارد. 6- چرادرروزروشن که لامپ ها روشن نیستند، می توانیم ببینیم؟ در شهر ها سیلی از بیکاران بو جود آماده. امکانات رفاهی همچون سکوی نشستن در محوطه مقابل آبشار، روشنایی، سرویس بهداشتی و جاده آسفالت مناسب برای بازدیدکنندگان مهیا شده است.عکاس: ناشناسبسیاری از گردشگران به بهانه دیدن چشمه راهی این منطقه میشوند که برای رسیدن به آن باید جادهای آسفالت با سربالایی کمشیب در دل کوه را بالا رفت و ضمن قدمزدن در طبیعت، محو تماشای کوهها شد و از شنیدن صدای پرندگان و سکوت پرابهت مسیر لذت برد.

البته این چشمه دائمی و در تمامی فصول قابل بازدید است. چشمههای آبگرم همراه با آبشار و آب معدنی و گوگردی در شهرستان نیکشهر استان سیستان و بلوچستان وجود دارد که همواره در فصول مختلف پذیرای گردشگران است. چشمه میشی» در فصول مناسب سال پذیرای خیل عظیمی از دوستداران طبیعت و گردشگرانی است که از سراسر کشور به این منطقه سفر میکنند. استان آذربایجان شرقی بزرگترین و پرجمعیت ترین استان واقع در شمال غربی کشور عزیزمان ایران است. چشمههای واقع در این شهر با خواص درمانی فراوان، سالانه میلیونها گردشگر را راهی این دیار زیبا میکنند.

در سرچشمه سرداب، جوشش چشمههای آب به گونهای است که گویی برف جاری شده است و سفیدی و زلال آب در دل یک تپه مملوه از سنگریزه، روی صخره، زیبایی آن را به اوج میرساند. دیدنیهای متعددی در اطراف اصفهان وجود دارد که از آن جمله میتوان به پارک سرچشمه خوانسار، دهکده تفریحی زاینده رود، آبگرم ورتون و منطقه گردشگری لادر خمینی شهر اشاره کرد. قلعه شاهدز یا قلعه دیو در شمال غرب و بلندترین نقطه کوه قرار دارد. جمعیّت آن در حدود 8 میلیون نفر است و بیست و پنجمین شهر پرجمعیّت جهان به شمار می آید.

پشت این نی زارهای درهم پیچیده چشمه ای زیبا و پر آب بود که به چشمه پنجعلی مشهور است واز جاذبه های کاسه رود است بعد از برداشتن آب و استراحتی کوتاه مسیر را ادامه می دهیم از این جا به بعد مسیر کوهستانی است و شیب ، این ارتفاع را که صعود کردیم به دشت زیبایی می رسیم که از این جا به بعد شیب مسیر ملایم است سمت راستمان دره ها و درختان نخلی که از دور زیبایی خاصی دارند و سمت چپمان هم دره کاسه رود را از بالا می بینیم.

دیدگاهتان را بنویسید