معنی واژه ها و اصطلاحات فقهی

اين بقعه كه به مقبره كمال الدين نيز مشهور است در قسمت جنوبي مسجد جامع واقع شده است ديوارهاي آن با آجر ساخته شده است و سطح خارجي گنبد آن با كاشي هاي فيروزه اي رنگ پوشيده شده است . به هیچ وجه امکان کمپ زدن در نزدیکی حسینیه روستا و داخل حیاط آن وجود ندارد. ساختار این مکان به گونه ای است که هیچ پرنده شماری نمی توانست به این فضا وارد شود، حیوانات شکاری هم دستشان از این فضا دور بوده است چرا که قطر سوراخ ها برای حیوانات وحشی کوچک است و نمی توانند وارد آن شوند.

اين بنا مسجدي است به نام ملا رستم كه متأسفانه كتيبه اي در بناي مسجد نيست تا نام معمار و نام باني بنا را مشخص كند. جاذبه های طبيعی این منطقه، شهرستان فيروزکوه را درزمره مناطق خوش آب و هوای استان تهران قرارداده که به خصوص در فصل های گرم جاذب جمعيت شهرهای اطراف است. جاریشدن آب از این دو چشمه باعث ایجاد چشمه های پلکانی سورت در شیب پاییندست کوهستانی خود شده است. مسجد جامع تسوج از توابع شبستر در رديف آثار قديمي اين منطقه است . اين تالاب در 20 كيلومتري شمال ميانه قرار دارد كه تالابي فصلي است و مصارف كشاورزي دارد و در مواقع پرآبي ، مورد استفاده پرندگان مهاجر است.

Acidizing Instrument در این واحد قرار دارد، قلب این دستگاه پمپ آن است. اين قلعه درك دوره صفويه محل نگهداري مجرمين سياسي بوده است. ییلاقات سرسبز روستای ده بالا یزد از قبیل قرق، باغستان، توده، باغ شاهی، آشنایی، آمحسن، جانبرازان و زیر باغ شاه میتوانند محل خوبی برای تفرج و طبیعت گردی شما گردشگر عزیز در بازدید از جاهای دیدنی یزد باشند. کاسه رود غنی و پر آب با چشمه های بالا دست نیز ترکیب می گردد و بخشی از اراضی دشت حاصلخیز فورگ را سیراب می کند. آب و هوای منطقه سرد و خشک بوده، زمستان های سخت و تابستان های خنک از ویژگی های آب و هوایی این ناحیه است.

آرامگاه امامزاده سید صادق، «گنزق»که از نظر مردم روستا، از نوادگان امام جعفر صادق (ع) میباشد، زیارتگاه روستاییان است. مرکز این شهرستان؛ شهر فيروزكوه است که در 52 درجه و 46 دقيقه درازای جغرافيايی و 35 درجه و 45 دقيقه پهنای جغرافيايی و در بلندی 1980 متری از سطح دريا واقع شده است. نقش برجسته تنگ واشی که به دوره قاجاريه تعلق دارد، کاروان سراها و قلعه های قديمی، قبرستان های تاريخی و کهن به همراه بقعه امام زاده های متعددی که در اين شهرستان وجود دارند، از جاذبه های تاريخی شهرستان فيروز کوه به شمار می آيند. هم چنين به علت مرتفع بودن منطقه، باغ داری نيز رواج زيادی پيدا كرده است.

اين قلعه بر فراز قله كوهي مرتفع مشرف به رودخانه اهر چاي احداث شده است . و از لطائف قرآن كريم تعبيرى است كه در آيه مورد بحث از زندگى زمينى كرده و فرموده: (فى الارض يمشون مطمئنين ) زيرا رفتن و انتقال مكانى از اين سو به آن سوى زمين، و قرار داشتن تحت جاذبه زمين از روشن ترين خواص زندگى مادى زمين است. در حال حاضر بقعه كاملا نوسازي شده و از بناي اوليه آن تنها كتيبه اي به بالاي سر در بناي فعلي باقي مانده كه تاريخ و نام باني بنا را مشخص مي سازد. او مدعی شد بانویی مقدس را میبیند و به او گفتگو میکند .عدهای به او ایمان آورده و عدهای دیگر او را دروغگو خواندند ولی حرفهای برنادت که از طرف آن بانوی مقدس ( احتمالا مریم مقدس) بیان میکرد و به همه مردم روی زمین پیامهای خوب زیستن را ابلاغ مینمود.

هزينه نگهداري و امور اين افراد از مالياتها و باجهاي متعددي فراهم ميگشت كه به بهانه هاي مختلف از مردم منطقه اخذ ميشد. بنا كه از آجر ساخته شده ، به سكوي بلندي از سنگ كه سردابي در ميان دارد ، نهاده شده است . راه اصلی تهران به شهرهای خاوری مازندران و شهرهای شمالی خراسان از كرانه شمالی شهر فيروز كوه می گذرد. قیمت هتل در چشمه همراه با تخفیف و موقعیت مکانی به شما نمایش داده می شود.

چشمه معدني ورجوي در فاصله 5/8 كيلومتري جنوب مراغه از زمين خارج مي شود .آب چشمه وارد حوضچه اي مي شود و سپس به رودخانه مجاور آن مي ريزد .مظهر چشمه در ميان سنگهاي آهكي مجاور رودخانه قرار دارد كه آب آن همراه با گاز از زمين خارج مي شود. در زبان محلی سورت به معنای صدای سوت هم می باشد، به گونه ایی که وقتی درون قسمت عمیق دریاچه شیرجه زده می شود صدای سوت در گوش می پیچد که احتمالا به دلیل حباب های گاز موجود در آب آن می باشد. این آبشار در آخر وارد رودخانه مادرسو شده و به گرگان رود می ریزد.

بنابراین این جنگل در فصول گرم سال یکی از بهترین جاهای اطراف گرگان است که میتوانید به آن بروید. اهميت عار كبوتر به خاطر وجود چاله هايي عميق و مخوف است كه به صورت تندره هاي سنگي و تالارهاي بزرگ ديده ميشود .اين غار بيش از عارهاي ديگر مورد توجه عار شناسان و محققان و كوهنورداني است كه همه ساله براي باز ديد از آن به اين منطقه سفر مي كنند. این چشمه علاوه بر تأمین آب کشاورزی، یکی از چشمه های استان چهارمحال و بختیاری است که بعنوان یکی از سرشاخههای کارون به حساب می آید. در عمق دره، رودی جریان دارد که آب چشمه پس از طی مسیر نسبتا کوتاهی به آن می ریزد.

پرورش طيور نيز در منطقه رايج است و مرغ و تخم مرغ توليد شده در واحدهای مرغ داری، عموما به مصارف داخلی می رسد. ديگري گورستان بسيار كهني است كه قبرهاي آن پراكنده و مخروبه است . چند بناي تاريخي مهم از دوران فرمانروايي ايلخان و جانشينان آنان در اين بخش به جا مانده است كه عبارتند از بقعة شيخ اسحاق ( در روستاي خانقاه خانمرود ) ، گورستان مينق ، گورستان هيق ، گورستان گوور، مسجد سنگي جهان آباد و مسجد اسنق .

اين گورستان قديمي بين عوام گوور قبرسي ( گورستان گبرها ) معروف است. قابل توجه است که جوزف استالین رهبر شوروی در جریان جنگ جهانی دوم شمال ایران را اشغال کرد و در پاییز 1945 حتی به امید حفظ آن، “جمهوری خلق آذربایجان” را در این سرزمین تأسیس کرد. ـ راه فرعی فيروزكوه ـ سمنان به درازای 70 كيلومتر. قلعه پيغام ( پيكان ) در كنار راه شوسه اهر به كليبر واقع شده و فاصلة آن از كليبر 13 و از قلعة بابك 18 كيلومتر است. مهم ترين رود منطقه رودخانه فيروزكوه با جهت شمال خاوری به جنوبی باختری است .

ساکنین محل بر این ادعای خود هم مصر بوده و هستند که در زمانهای گذشته آب فراوانی از این کوره استخراج می شده و یا به طور طبیعی خارج می شده است و در این محل شالی کاری ( برنج کاری) رونق داشته است . چشمه سراب بیجار، خاور آباد بیجار، سراب قروه، قم چقای بیجار و سراب وینسار قروه از دیگر چشمه های آب معدنی استان کردستان هستند. جزیره اسلامی (شاهی): جزیره اسلامی تنها جزیرة مسکونی و آباد دریاچه ارومیه است که در اثر کمی بارندگی و تبخیر آب دریاچه در تابستان به صورت شبه جزیره در میآید. درباره ی فیروزکوه آمده است: فيروز كوه، شهركی قديمی و خوش آب و هوا است که ميان دماوند و هزار جريب و در 150 كيلومتری تهران قرار گرفته است.

پنجمين و آخرين مزار بزرگ مراغه است . اين مسجد در خيابان خواجه نصير مراغه واقع شده و داراي دو در است كه يكي به خيابان و ديگري به بازار سبزي فروشان اين شهر باز مي شود . مي گويند استحمام با آب چشمه سجيران در درمان بيماريهاي پوستي بخصوص قارچ انگشتان و ساير نقاط بدن تاثير زيادي دارد، به طوري که پس از يکي دو بار استفاده از آب اين چشمه، اين بيماري بهبود يافته و پوست به حالت عادي بر مي گردد. در سمت شمالی بندر رحمانلو اسکلهای برای پهلو گرفتن کشتیهای باری و مسافری، در بخش جنوبی محلی برای مسافرینی که به منظور استفاده از آب و لجن دریاچه که برای درمان برخی از بیماریها مفید است به این بندر میآیند بنا شده است.

كشاورزی در شهرستان فیروزکوه به علت موقعيت جغرافيايی مساعد از رونق خوبی برخوردار است. نمایشگاه پرندگان شهر چهارباغ با مساحتی بالغ بر۱۰ هزار متر مربع(در طبقات) دارای سالنهای سرپوشیده همچنین برکه و جزایر متعدد به عنوان یک مرکز علمی آموزشی و تفریحی به منظور نگهداری از گونههای نادر و رو به انقراض طراحی و ساخته شده است. موقعيت طبيعی و داشتن دژهای استوار و گذرگاه های خطرناک، از اين شهر پناه گاهی برای مهاجمان و متجاوزان به طبرستان به وجود آورده بود، که هنوز آثار برج و باروهای عظيم آن باقی است. 🔹تنها تهدیدهای ایالات متحده، که گفته میشود حتی شامل حمله اتمی هم بود، در نهایت اتحاد جماهیر شوروی را مجبور به عقب نشینی از ایران و فروپاشی موجودیت عروسکی آذربایجانی خود کرد.

دیدگاهتان را بنویسید