معنی ضرب المثل فارسی؛ آب حیات نوشید – کجارو

اسکندر مقدونی پس از فتح سغد و خوارزم از یکی از معمرترین قوم شنید که در قسمت شمال آبگیری است که خورشید در آنجا فرو می رود و پس از آن سراسر گیتی در تاریکی است. یکی از شهرستانهای آذربایجان شرقی، شهرستان میانه است که در جنوب شرقی این استان در شمال غرب ایران واقع شده و در مرکز آن نیز شهری با همین نام قرار دارد. به گزارش آراز سسی، چشمه ثریا در شمال شهرستان ماکو و یکی از چشمه های پرآب کشورمان است و این چشمه بین چهار مرز ایران، ترکیه، نخجوان و ارمنستان واقع شده است.

با راهنمایی گرفتن از بومیان، خود را به چشمه اودبه برسانید. مسیر تنگه اودبه برخلاف تنگه شوتاریکو کوتاه و راحت بوده و به سادگی میتوانید خود را به مقصد برسانید. اما در زمـان غیبت بقیه الله الاعظم(ع) بـدون شک کـارهـاى زیــادى را انجام مى دهد که از آن بـى اطلاع هستیـم, اما کارى که طبق فرمایـش امام رضا انجام مى دهد آن است که: آن سلامـى که به سایر معصـومان داشته, بدون شک همان را نسبت به امام زمان ادامه مـى دهد و امام رضا فرمـود: ((و انه لیاءتینا فیسلـم علینا)); نزد ما مـىآید و به ما سلام مى کند.

پاسخ مى دهیـم از آنجایـى که قرآن مـى فـرمایـد: ((کل نفـس ذائقه الموت)) مرگ بر همه مقدر شده, بنابرایـن خضر هـم خواهد مرد اما چه وقت, این را بایـد از روایات و اقـوال مفسریـن به دست آورد. همه ما در مورد شیراز و حالوهوای شاعرانه آن زیاد شنیدهایم! امام رضا مى فرماید: ((و سیـونـس الله به وحشه قائمنا فـى غیبته و یصل به وحدته)); و در آینده خـداونـد به وسیله او وحشت قائم ما را در ایام غیبتـش به انـس مبـدل خواهد کرد و یار آن حضـرت در تنهایـى خـواهـد بـود. به حق پدرانت قسمت مى دهـم که به مـن خبر دهى, چگونه بدون تـوشه ایـن دشت و بیابان را به پشت سر مى گذارى؟

و از همه مهمتـر آن است که خـداونـد به وسیله خضـر,امام زمان را در ایام غیبت از تنهایـىبیرون آورده,مونـس آن حضرت خواهد بود. شبستان مسجد مجموعه ای است از ۶۰ گنبد که همه آنها (به اسثنای ردیف چهارم از شرق) مستقیماً بر روی طاق جناقی و ستونها نهاده شدهاند. روستا در 25 کیلومتری شرق شهر پارسیان قرار دارد. شهر پارسیان را اغلب با نام قدیمی آن یعنی «گاوبندی» میشناسند. اگر قصد رفتن به این تنگه را دارید، بهتر است قبل از رفتن به تنگه اودبه، به تنگه شوتاریکو بروید. اگر خوش شانس باشید میتوانید در حوضچههای کوچک تنگه اودبه تنی به آب بزنید.

لابـد مـى پرسید که سرانجام کار خضر به کجا خـواهـد رسید و تا چه وقت زنـده مـى مـانـد و آیـا مـرگ بـراى او هست تا نیست؟ من از این که توانستم دست به قلم ببرم هیجان زده بیدار شدم و دیدم اثری از بیماری و ناتوانی در دستم نیست و از همان لحظه، خلق تابلو ضامن آهو را آغاز کردم که این هم مثل تابلو عصر عاشورا، که برای خلق آن بسیار دل دادم تاثیر فوق العاده ای در بیننده میگذارد.

بازدید از این جاذبه طبیعی رایگان بوده و نیازی به پرداخت هزینه نیست. هنگامی که ماهی را داخل برد، ناگهان زنده شد و به اعماق چشمه رفت. پس بندهای از بندگان ما را یافتند که او را رحمتی از خویش بخشیدیم و دانشی آموختیم. یادگاری که بر اساس شواهد و مدارک موجود میتوان گفت از دورۀ سلطنت ساسانیان، یعنی دورۀ پیش از اسلام، به عصر و دورۀ ما رسیده است. آنگونه که در میان کوهنوردان و کوهپیمایان شهره است، “سهند” تنها منطقه کوهستانی ایران است که کوهنوردان به هنگام صعود به قلههای آن نیازی به حمل آب ندارند !

دره ليقوان بين تمامي دره هاي استان تنها جايي است كه امكان ارائه خدمات و پذيرايي از مسافران را دارد. چشمههای آبگرم سرعین كه با دما، خاصیت و ویژگیهای درمانی خاصی ازدل زمین میجوشند، همه ساله در فصل تابستان مسافران و گردشگران بسیاری را از گوشه و كنار كشور و خارج از ایران به سوی خود جلب میكنند. در احاديث معتبر آمده است که حضرت خضر(ع) به استقبال جنازه ي حضرت اميرالمئومنين علي بن ابي طالب (عليه اسلام) آمده است و حسنين (عليه السلام) را تسليت و تعزيت گفت و آن ها را به قبري که حضرت نوح (ع) سالها پيش براي آن جناب تهيه کرده بود راهنمايي کرد.همچنين آمده است که پيامبر عظيم الشان اسلام حضرت محمد مصطفي صل الله عليه و آله و صلم صداي حضرت خضر(ع) را ميشنيده اما نمي توانسته است ايشان را ببينند.سيد بن طاوس روايت کرده که حضرت خضر و الياس (ع) همه ساله در موسم حج شرکت ميکنند.

البته این تعریف گر چه از جهتی صحیح و درست است و به نکته مهمی که همان بقا بر فطرت است، اشاره دارد ولی به همه جوانب سلامت نپرداخته است. گاوبندی علاوه بر تأمین حجم زیادی از خرمای کشورمان، سبب رونق صادرات خرما به کشورهای همسایه نیز شده است. آب این چشمه با فعالیتهای آتشفشانی در ارتباط بوده و از آثار نواحی آن معلوم میشود که در زمانهای گذشته در آن منطقه کوه آتشفشان وجود داشته و آب چشمه هم در مسیر خود رسوباتی برجای میگذارد که درگذر زمان ضخامت زیادی از سنگهای تراورتن را تشکیل میدهد.

ـ تمام دنیا در نظر و زیـر سلطه خـدا مـى بـاشـد و تمـامـى خلق, بندگان خدا و کنیزان و خانـواده او هستند و تمام رزق و روزى را به دست او مـى بینـم, همچنیـن فقط قضـاء و مشیت الهى را در تمام زمیـن قـابل نفـوذ مـى دانـم. سـدیر صیـرفـى ضمـن حـدیث مفصلـى از امام صادق(ع) در ایـن جهت, مـى فرماید: و اما عبد صالح یعنـى خضر به درستـى که خداوند هرگز عمر او را طولانى ننمود تا اینکه نبوتى برایـش مقدر کرده باشد و نه به جهت کتابـى که بر او نازل شـود و نه به جهت شریعتى که با آن, شـریعت پیامبـر را نسخ کـرده بـاشـد و نه بـراى امامتـى که بندگان را به پیروى از او ملزم کند و نه براى طاعتـى که خداوند براى او فرضـى کرده باشد, بلکه چـون در علـم خدا گذشته بـود که تقـدیرى در عمر حضـرت قائم در ایام غیبت خـواهـد داشت و نیز در علـم او انکار ایـن جهت از امت گذشته بـود, خـواست تا عمرحضرت قائم به درازاى عمر عبد صالح یعنى خضر طولانى شـود.

موسوی اصل بیان کرد: چشمه بلقیس نام جدید روزگار ما برای باغی است که مرحوم اسکندر خان چرامی در اطراف این چشمه بر جای باغی که از ازمنه پیش از او، در این محل وجود داشت توسیع و تجدید رونق کرده است. با ما همراه شوید تا در این مقاله به معرفی، موقعیت جغرافیایی تنگ اودبه، نحوه دسترسی، هزینه و مدت زمان لازم برای بازدید و مناطق دیدنی نزدیک آبشار تنگه اودبه و چشمه اودبه (آب دبه) پارسیان بپردازیم. ـ ایـن برادرم خضر است و هر روز نزد ما مىآید و بر ما سلام مى کند.

ـ آرى با توشه ایـن راه را طى مى کنـم و اما توشه راهم چهار چیز است. نیشابـورى از ثعلبى نقل مى کند که گفته مى شودحضرت نمى میرد, مگر در آخـرالزمـان بعد از آنکه قـرآن بـالا مـى رود. پل رنگین کمانی یک پل سنگی است که در پشت کوه و در جهت غربی آن قرار دارد و یکی دیگر از جاذبه های این کوه به شمار می رود. علاوه بر این موارد تابلوهای نقاشی و عکسهای زیادی از بخشهای مختلف زاینده رود روی دیوارهای این موزه به چشم میخورد و افرادی که علاقهمند به دیدن اسناد مربوط به حقوق آب قدیمی و…

ابزارالات مشاغل سنتی مردم تفت مانند حلاجی، نوغانداری، چیلانگری، آهنگری و تعداد زیادی وسایل قدیمی و باارزش دیگر از جمله اشیای باارزش موزه مردم شناسی مهریز یزد است. و آن کارهایى که سایر معصومیـن در زمان حضور از جمله امام صادق به عهده خضر واگذار مـى کردند,یقینا در زمان غیبت امام زمان به او واگذار خـواهـد شـد.ازقبیل, رسیدن به فریاد درمانـدگان در بیـابـانها و گـم شـدگـان و غیـر آن. چنانچه در پاییز و به این منطقه سفر کردید، میتوانید جنگلهای هیرکانی را به صورت هفت رنگ در ریگ چشمه مشاهده کنید.

به این منطقه سفر کنید. به همین دلیل بهتر است در فصلی که بارندگی مناسب است. توجه کنید که شیرجه زدن در حوضچههای تنگه اودبه پارسیان باید همراه با احتیاط باشد و تجهیزات مناسب را با خود به همراه داشته باشید. بنابراین لازم است در هنگام سفر، مواد خوراکی، آب آشامیدنی، داروهای ضروری، کیف، عینک آفتابی، کرم ضد آفتاب، لباس و کفش مناسب با خود به همراه داشته باشید. دسترسی به آبشار و چشمه آب دبه پارسیان بسیار راحت بوده و میتوانید یکی از مسیرهای زیر را انتخاب کنید.

همانگونه که ملاحظه شد حضرت خضر(ع) در ایام حضور معصـومیـن نقـش بسیار مهمى را ایفا مـى کرد, گرچه بیشتر کارها و برنامه هایـش را احـدى جز آنها نمـى داند که به برخـى از آنها قبلا اشاره شد. در حالت عادی باید روزانه ۹۳ بلیط بفروشیم که به جز هزینههای نگهداری و حقوق پرسنل، فقط اجاره سالانه را تأمین کنیم ، اما روزهایی را داشتیم که هیچ گردشگری هم نداشتیم. و ایـن زنده نگه داشتـن و طـولانى کردن عمر خضر جز براى استدلال نمودن به عمر حضـرت قائم و بـراى ابطال حجت منکـریـن هیچ دلیل دیگرى نـدارد.

به منظور رعایت پروتکلهای بهداشتی بهتر است، از شیرجه زدن یا شنا کردن در آب چشمه خودداری کنید. این چشمه خود یکی از مهمترین دلایلی است که باعث جذب گردشگری به این شهرستان می شود. از دیگر جاذبههای گردشگری روستای کوهسارکنده میتوان به امامزاده جعفر اشاره کرد که به جهت کوه پایهای بودن و درختان آزاد اطراف، منطقه مناسبی برای سیاحت و زیارت به شمار میآید. خانه تاریخی آیتالله طالقانی یکی از جاذبههای گردشگری روستای گلیرد است که هنوز پابرجاست. پل خواجو از دیگر پل های تاریخی اصفهان است که در جانب شرقی سی و سه پل قرار گرفته و به دوره شاه عباس اول بر می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید