غارهای استان اصفهان، جاذبه پنهان گردشگری – ایرنا زندگی

مرکب از «اله» که اسم ذات حق تعالی است و یاء متکلم، پس معنی مجموع اله من است. خدایی. ربانی. الوهی. مرکب از «اله» نام حق تعالی و یاء نسبت چنانکه در عبارت «حکم الهی اینچنین بود» و کسانی که این یا را از نفس کلمه دانند بخطا رفته اند. صاحب ریحانة الادب گوید: دور نیست که این الهی همان الهی اردبیلی (حسین) باشد. صاحب ریاض العلماء گوید: «تفسیر سورهء فاتحه و قسمتی از آیات سورهء بقره را که تقریباً به اندازهء ده هزار بیت بود و نیز شرح گلشن راز شبستری را که هر دو بخط خود وی نوشته شده بود در اردبیل دیدم».

ˈسرچشمهˈ به صاحب امتیازی و مدیرمسئولی مهناز زامیادی، هفته نامهای با مشی خبری – تحلیلی و اطلاعرسانی است که در سطح استان توزیع میشود. این بند خود را بعد از” یار ” به لب رسیده جان می بیند که از هستی خودش هم درگمان است و لطف و جور معشوق را سزاوار خود می داند و جزء نقش یار در ضمیرش نیست و اسرار و اوصاف معشوق را به کسی نمی گوید و چون نمی تواند به یار برسد بهتر می بیند که دنباله کار خودش را بگیرد.

زیبایی وحال و هوای این دریاچه در سکوت و صدای مرغان تعریف می شود. زمانی که آب دریاچه کمتر است درختهایی که کف دریاچه بودهاند سرشان از آب بیرون میزند. وسعت اش بین دو تا سه کیلومتر متغیر است و در پاییز و ابتدای زمستان محل تجمع پرندگان مهاجر است. پس الهی علمی است که بحث کرده شود در آن از اموری که بوجود خارجی و تعقل هر دو محتاج نباشد بسوی ماده، و آن معرفت اللهتعالی و مقربان حضرت اوست که بفرمان وی اسباب دیگر موجودات شده اند چون عقول و نفوس و احکام و افعال ایشان. در علوم عقلی و نقلی فرید عهد خود بود و میل زیادی بتصوف و عرفان داشت و اشعارش به اندازهء دو هزار بیت تدوین شده است و بیشتر از سی جلد کتب و رسائل و فوائد و افادات و حواشی و تعلیقات به زبانهای پارسی، عربی و ترکی بقلم آورده، از جمله رسالهء اثبات الواجب محقق دوانی، تهذیب الاصول علامه و اشکال التأسیس سمرقندی را شرح کرده و حواشی و تعلیقات بر هریک از شروح هدایه و مواقف و شروح شمسیه و مطالع، و شروح تذکره و چغمینی و رسالهء بیست باب خواجه و تحریر اقلیدس نوشته است و مجموعهء منهج الدعوات سیدبن طاوس را بفارسی ترجمه کرده و رساله ای بزبان فارسی در علم قیافه، و رساله ای بزبان ترکی در امامت دارد.

بارانهای اندک در اعماق زمینهای تشنه کویر یزد خانه کرده و به شکل چشمههایی روشن و زندگیبخش بر زمین و دستان قانع و مهربان و خداشناس مردم یزد جاری شده و در طول سالهای متمادی حیات را در این خطه سوزان تداوم بخشیده است. طرح آن صلیبی و محرابش حدوده 80 سانتی متر از کف تالار بلندتر است. عمق متوسط تالاب ۵۵ سانتيمتر و حداكثر عمق آن ۷۰ سانتي متر است.

عمده کتابهای موجود در فروشگاه مرکزی این انتشارات در حوزه آموزش زبان، آزمونهای آیلتس و تافل، فنی و مهندسی، اقتصاد، روانشناسی و دیوان اشعار کهن فارسی است. در این نقشه ها در منطقۀ کیسیا شهری به نام انو- ختَ (به زبانهای کهن ایرانی یعنی محل پایینی) دیده میشود. هر نقطه از چهار محال چیزی برای عرضه کردن به ما دارد و این یعنی سفری پربار را به این استان خواهید داشت.

همچنین به مراکز دو شهرستان دیگر قره داغ یعنی ۶۰ کیلومتری کلیبر و ۳۵ کیلومتری ورزقان با مسیر دارد و با داشتن مناطق بکر و زیبا، کوههای سترگ، دشتها و جنگلهای دیدنی یکی از خوش آب و هواترین مناطق استان آذربایجان شرقی است.رودخانهٔ کیچیکچای از داخل شهر اهر، اهرچای از جنوب و علیرضاچای و رنگولچای از غرب اهر گذر می کنند. گاه پس از آن (الهی) این عبارت تقدیر کنند که لایق بحال وی آن است که در حق وی چنان دعا کنند که کذا کذا. قرآن مجید را بزبان فارسی و عربی تفسیر کرده، فارسی آن در چند مجلد تمام شده ولی عربی آن از سورهء بقره تجاوز نکرده است.

ولی هیچ طایفه به تمول و تمدن جعفربای نمیرسد» و عده یموتها تقریباً هفت هزار خانوار است، که یک سوم صحرانشیناند و بقیه اقامتگاه ثابت دارند، جعفربای ها ملاح و ماهیگیر و تجار قبیلهاند و وضع کارشان از همه بهتر است. علت نامگذاری وقت و ساعت به این دلیل است که آب این چشمه در طول روز ممکن است برای مدت ۲ تا ۳ ساعت قطع شود به گونهای که هیچ اثری از آب در دهانه چشمه مشاهده نمیشود ولی با گذشت مدت زمانی به یک باره آب از دهانه این چشمه شروع به جوشش میکند و منظره زیبایی را به وجود میآورد.

بسته به موقعیت جغرافیایی و روز سال، دمای پساب تصفیه خانه ها ممکن است بیشتر یا کمتر از دمای فاضلاب خام ورودی باشد. و رجوع به همین کتاب و روضات الجنات ص185 و تذکرهء روز روشن صص66-77 و الذریعة ذیل دیوان الهی و فرهنگ سخنوران و فهرست کتابخانهء مدرسهء سپهسالار ج2 ص129 و نیز رجوع به حسین اردبیلی در این لغت نامه شود. رجوع به تاریخ علوم عقلی دکتر صفا ج1 ص94 و فهرست آن شود. از قاموس الاعلام ترکی ج1).

آب آن از قنات و محصول آنجا غلات و شغل مردم زراعت و گله داری است. آبگرم معدنی فردوس برند گردشگری سلامت در شرق کشور و یکی از معدود چشمه های شفا بخش ایران و جهان می باشد، این منطقه گردشگری در بین آبگرم های ایران از حیث تنوع املاح معدنی رتبه نخست را به خود اختصاص داده است، همین امر باعث شده است که گردشگران زیادی را به سمت خود بکشاند.کسانی که از بیماری های پوستی نظیر اگزما و عفونت های قارچی رنج برده اند در این چشمه شفا بخش نتایج خوبی گرفته اند و پزشکان متخصص زیادی این آبگرم را جهت درمان انواع بیماری ها به بیماران خود توصیه می کنند و به آنها طول درمان می دهند.

هر سال میلیونها گردشگر از سراسر ایران برای بازدید و استفاده از این چشمهها به این شهر سفر میکنند. ماکو یکی از شهر های مرزی ایران است. ظهور انسان و اشیای دست ساز بشری در عصر پارینه سنگی (Paleolithic old stone age) در 750 هزار سال پیش از میلاد آغاز گشته است. بهترین زمان برای انجام این برنامه بهار هر سال است. وجود سنگ آسیایی که روی آن سوره مبارکه «القلم» حکاکی شده یکی از جذابترین قسمتهای عصارخانه در کنار تیرهای چوبی اهرمی برای گرفتن روغن از دانههای روغنی مثل بزرک، کیکج (کلزا) است.

در زبان کردی “ور” به معنی کنار و “کانه” هم به معنی چشمه هست. فاذابا/پهاذابا (بیله سوار)، ناندا (نمین)، گابریس (گرمی یا گیوی)، فراسپَ/پراسپَ (تخت سلیمان)، کورنا (کنار سر)، زالاسه (کلشتر)، آمانا (امین آباد)، آکولا (گلوگاه)، اوراکانا (محل پایینی، انزلی)، گالا (کلسر انزلی)، مانداگارسیس (آب ماندگار، رشت)، فناکا (فومن)، الیکادرا (لاهیجان). طی تحقیقات سال ۲۰۱۱ که اداره جیولوجی امریکا در کشور به سر رسانید، نتیجه بر این شد که افغانستان دارای ۶ ميلیون تن سلفر تثبیت شده و ناتثبیت شده به ارزش ۲۳۴ میلیون دالر می باشد. در حین سفر افراد مایحتاج خود را از مغازه ها تهیه می کنند .

این لفظ را در مقام ندا گویند و حرف ندا را اغلب حذف کنند. گویند. رجوع به دزی ج1 ص34 شود. رجوع به ریحانة الادب ج1 ذیل الهی و الهی اردبیلی در این لغت نامه شود. بخشایش الهی گمشده ای را در مناهی چراغ توفیق فرا راه داشت. وی از علامهء دوانی اجازهء روایت داشت. پیش جلال الدین دوانی و امیر غیاث الدین شیرازی و امیر جمال الدین عطاءاللهبن فضل الله تکمیل فضایل کرد و مدتی در هرات به ندیمی امیر علیشیر نوایی و شاهزاده غریب میرزا ولد سلطان حسین میرزا اختصاص یافت و پس از مرگ آن شاهزاده (902 ه .

حسین بن خواجه شرف الدین عبدالحق ملقب به کمال الدین و متخلص به الهی. در این گورستان مقابر خواجه محمد کججانی، خواجه احمد شاه، خواجه علی، قضی عمر خراسانی، خواجه عوض، امیر غیاث الدین محمد و دهها تن دیگر از رجال علم و سیاست و عرفان قرار دارد. از سوی دیگر فاصله زمانی سرریزها از حوض زیرین آبشار این چشمه در فصلهای بهار و تابستان کوتاهتر بوده و تماشای جوشش حیرتانگیز آب زلال آن در این فصلها لطف بیشتری دارد.

دیدگاهتان را بنویسید