طلوع خورشید شفا

معروف ترین جاذبه کوه صفه قلعه شاهدژ است که در بلندترین نقطه کوه و در شمال غربی آن قرار دارد و آن را با عنوان قلعه دیو نیز می شناسند. کوه معروف به گاکر در وسط این دهستان واقع شده و ارتفاع بلندترین قلهء آن از سطح دریا 2052 متر است. بنا داراي دو مناره به ارتفاع 9 متر است كه از كنگره و مأذنه آن اثري بر جاي نمانده است . رخت بر چارم فلک بر برده ام. مدتی سفارت اسپانیا در فرانسه را بر عهده داشت و در انقلاب 1868م. شرکت کرد.

وی به سال 175م. پاپ شد و در زمان دو امپراتور موسوم به مارک اورل و کومود مدت 15 سال سمت پاپی داشت و نصرانیت را به انگلستان آورد. شهر اراک کمتر از دوقرن پیش در زمان حکومت فتحعلی شاه قاجار ایجاد شد. در سال ۱۰۱۶ هجری قمری به هنگام حضور شاه عباس (احتمالاً در باغ فین) كله پزی با كارد به او حمله كرد و وی را از پای در آورد. براساس شواهد موجود به نظر می رسد باغ پاسارگاد تقسیماتی دوبخشی داشته است که توسط یک آبراهه در میانه باغ ایجاد می شده است. اين دو محله به وسيله چهار باغ و پل الله وردي خان (سي و سه پل) به ديگر قسمتهاي شهر متصل گرديد.پس از شاهعباس، جانشينان او نيز به توسعه شهر ادامه دادند.

یک درهم از تخم آن تا دو مثقال با یک درهم نمک و چهار اوقیه آب و یک اوقیه سرکه مسهلی قوی است و برای رفع جنون سخت و غیر قابل علاج بسیار مؤثر و پوست بیخ آن در این فعل قویتر و جهت یرقان اسود نافع است و مورث سجح میباشد و مصلح آن کتیرا و عناب و قدر شربتش تا سه درهم و از پوست بیخ آن تا دو درهم است. همراه با آهنگ هایی از عربستان و از سراسر جهان، ستون آب پاشیده شده مانند رقص ظریف در مقابل مردم، باشکوه و فوق العاده است.

بوی شدید H2S در فضای حمام به مشام می رسد و خروج آب همراه با قلیان گاز است . آب چشمه بستان آباد برای درمان اختلال خواب، افسردگی، سکته مغزی، بیماریهای عضلانی، سردرد، ناراحتیهای گوارشی و پوستی مفید است. پوکه بستان آباد مصالح مورد نیاز خود را جهت فروش به تمام نقاط ایران از تمام معادن این شهر(بستان اباد تامین میکند و با کمترین قیمت تمام شده در اختیار مشتریان خود میگذارد. و در درجه دوم اين معنا را خاطر نشان مى سازد كه امر او در هر چيز عبارت است از ملكوت آن چيز، و فراموش نشود كه ملكوت، ابلغ از ملك است بنابراين براى هر موجودى ملكوتى و امرى است آنچنان كه فرمود: (او لم ينظروا فى ملكوت السموات و الارض ) و نيز فرمود: (و كذلك نرى ابراهيم ملكوت السموات و الارض ) و نيز فرمود: (تنزل الملائكة و الروح فيها باذن ربّهم من كل امر).

واقع است. این قضا شامل 6 ناحیه و چهل قریه و سکنهء آن 20000 تن مسلمان است. بود. این شهر پرستشگاهی بزرگ از «دمتر» داشته است که امروزه بشکل قریه ای بنام لفسینه درآمده است. آب آن از چشمه و محصول آن غلات، توتون، انگور، انار، سقز و لبنیات و شغل مردم زراعت و گله داری است. برزک با آب و هوایی معتدل در بهار و تابستان مکان مناسبی برای گردشگران در نیمه اول سال محسوب می گردد. جنگل ناهارخوران گرگان یکی از جذاب ترین و معروف ترین جنگل های گرگان است که سالانه گردشگران زیادی را محو زیبایی و جذابیت خود می کند.

سر چشمه زاینده رود در دامنه شمال شرقی زرد کوه در جنوب روستای دیمه ودر فاصله 11 کیلومتری تونل های کوهرنگ است که در فاصله یک متری به موازات آب کوهرنگ جریان می یابد وقبل از اتصال به آن به شاخه دیگیری به نام خربه متصل می شود البته آب خربه از کوه کفت برد در شرق زرد کوه سرچشمه می گیرد و با پیشروی در جهت شمال به جنوب نزدیک روستای قلعه سبزی با رودخانه دیمه یکی شده واردآب کوهرنگ می شود نوع بستراصلی این رودخانه قلوه سنگی است.

آبهای معدنی به روی بدن انسان و یا مخصوصاً نواحی ویژهای از بدن دارای اثراتی میباشد که این اثرات در هنگام مصرف مستقیم از آب چشمه (یعنی اولین نقطهای که آب معدنی ظاهر میشود) شدیدتر میباشد. بر همین اساس كوهنوردان زیادی رشته كوههای البرز در طالقان را مسیری مناسب برای صعودهای چند روزه به سمت چالوس یا الموت در قزوین انتخاب میكنند. بمعنی سفید، و در پهلوی الوس یا اروس برابر است با واژهء اوستایی ائوروش(1) که بهمین معنی است.

اروس) بسیار بکار رفته و در همه جا لفظ مترادف سپیت(4) اوستایی و سپیت(5) پهلوی است. گل آن کبود و تخمش سیاه است. بیخ آن شبیه چغندر و با رطوبت و تندطعم و تخم آن شبیه بتخم افتیمون است و در ریگزارها و کنار آبها میروید. در سنگستان و کوهستان میروید. حالا یک سال پس از آغاز این اقدامات به نظر میرسد تلاشهای انجام شده در این محوطه نتیجه داده و حتی به گفته بهرهبردار، وضعیت چشمه و اقداماتی که انجام شده از کتابچه طرح جلوتر است. سکنهء آن 12000 تن و محصول آن فرآورده های صنعتی است.

پشت این نی زارهای درهم پیچیده چشمه ای زیبا و پر آب بود که به چشمه پنجعلی مشهور است واز جاذبه های کاسه رود است. همانگونه که در مبحث قبل بیان کردیم، آبی که از این آبشار سرایز می شود به صورت متوالی از صخره های بالاتر به طبقات پایین تر ریخته می شود و در هر طبقه حوضچه هایی را خلق می کند که قبل از ریختن به طبقه بعدی آب از آن ها گذر می کند. شواهد تاریخی گویای این مطلب است که ایل شاهسون اردبیل دومین و به قولی سومین ایل بزرگ کشور است و از 43 طایفه، 241 تیره و 1527 اوبه تشکیل شده است و یکی از بهترین نژادهای گوسفند موجود در کشور به نام نژاد مغانی و زیستگاه اصلی شتر دوکوهانه را به خود اختصاص داده است.

جدای از این اثر تاریخی باریکان دارای دو غار اصلی است که یکی از آنها تا مدتها محل تامین آب شرب روستاییان بود و دیگری که بر دامنه یکی از تپههای این روستا به نام خوزه کول قرار دارد، همچنان مسدود مانده است. 1) نام دو تن از اعزهء نصاری. نماز شب: هشت رکعت نماز مستحبي که به صورت 4 دو رکعتي در ثلث آخر شب بجا آورده مي شود. انتهای دهانه قیفمانند غار به یک چاه باریک ۶ متری میرسد و در انتها به کف غار ختم میشود.

مرد الوب؛ مرد که زود دلو از چاه برکشد. رجل الوب؛ مرد بانشاط، و گفته اند: آنکه زود دلو از چاه برکشد. ریح الوب؛ باد سرد که خاک را ببرد. آسمان الوب؛ آسمانی که باران آن دائم باشد. ۵ ـ زدن سپاه مشرکان در بدر با مشتی خاک و رسیدن آن خاک به چشم همه آنها و تارومار شدنشان که آیه (۱۷) سوره «انفال» مبین آن است. گیاهی است بهاری که آنرا اگر(1) و در عربی وَجّ گویند. 1) – فارسی زبانان بیشتر بکسر واو گویند. کس حق نداشت از آب آن چشمه بنوشد و اگر کسی آبی می نوشید، او را به قتل می رساندند.

همچنین، کلاه و عینک آفتابی، لباس طبیعتگردی، آب آشامیدنی و لباس گرم اضافه همراه داشته باشید. در سیم گرم و خشک و جالی و غسال و مقطع و مفتح است. او طبق رؤیای صادقه ای ، عزم قربانی کردن فرزندش اسماعیل (و به قولی اسحاق) را نمود ولی درست در لحظه اجرای عمل قربانی ، فرشته ای از سوی خداوند برای او بشارت آورد که در این امتحان الهی پیروز شده است و مانع ذبح فرزند او اسماعیل شد .

از آن خاک مردمان معنوی و اثر گذار ظهور کرده اند و این مرهون آرامش و محبّت در یک محیط است که روح انسان را به تعالی و تکامل سوق میدهد. یافتن یک اثر گردشگری که بتوان ساعاتی را در آن سپری کرد امروزه به یکی از موضوعات اصلی مردم تبدیل شده زیرا سفر و گشت و گذار می تواند روح بی نهایت انسان را جلا ببخشد. کاریز یکی دیگر از چشمه های آبگرم واقع در استان خراسان در نزدیکی کاشمر است که طبق آنچه کارشناسان معتقدند از ارزش پزشکی بالایی در مقایسه با سایر چشمه های آبگرم ایران برخوردار است.

به علت ارزش هاي فرهنگي و تاريخي كه اين خانه دارد ، به ويژه پيوند آن با نهضت مشروطيت ، در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است. دهی است مرکز دهستان اَلوت بخش بانهء شهرستان سقز، در 7 هزارگزی مرز عراق کنار رودخانهء زاب و 36 هزارگزی باختر بانه. رودخانهء بانه در جنوب و رودخانهء زاب در باختر آن جاری است ولی چون در گودی جریان دارند استفاده ای از آن عاید دهستان نمیگردد. این دهستان در باختر بخش واقع و محدود است از طرف شمال بدهستان دشت طال، از طرف جنوب بکشور عراق (در حدود این دهستان مرز ایران – عراق امتداد رودخانهء بانه است)، از خاور بدهستان پشت آربابا و از باختر به رودخانهء زاب کوچک که حد طبیعی بین سردشت و بانه است.

1) الت. شهریست در ناحیهء کاتالونی اسپانیا جزء ایالت ژیرون که در شصت هزارگزی شمال شرقی ژیرون و در دامنهء سلسلهء جبال پیرنه و نزدیک کشور فرانسه واقع است. این ده جزء آبادی هنزی است. این آبشار در ارتفاع ۱۷۲۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است. این پل که در دو کیلومتری شمال غرب روستای کردان قرار گرفته از آثار دوره صفویه است. این رود در حدود شمالی استانهای آذربایجان غربی و شرقی و اردبیل از غرب به شرق جریان دارد.

دیدگاهتان را بنویسید