شهر چشمه ترکیه + هتل های خوب چشمه ترکیه

اوبه تجربه دریافت که مصرف خوراکی گوگرد توان دار شده، می تواند در درمان سایر بیماری ها نظیر آرتروز مفاصل، مشکلات گوارشی، مشکلات روحی و روانی نیز اثر بخش باشد. در پشت کاخ باغی مصفا قرار داشته که هم اکنون در دست ادارات و سازمان های دیگر است ولی از پنجره های پله ها می توان آن را مشاهده کرد. در بهشت و باغ ها و در كنار چشمه ساران بهشت جاى دارند . پر جمعیت ترین شهر در این استان نیز شهر رشت است که تقریبا نیمی از جمعیت در آن شهر قرار دارند . سپس گفت: تیزبین ترین چهارپایان کدام است؟

امروز از هر نویسنده جوان جویای نامی اگر بپرسی دوست دارد کتابش را در کدام انتشارات به چاپ برساند، چند اسم را به زبان میآورد که نشر چشمه یکی از آنهاست. او خداوند را دوست داشت و خداوند نیز او را دوست داشت و اسبابی برای او مهیا نمود و او را در زمین فرمانروایی داد تا جایی که او مالک شرق و غرب عالم شد. ذوالقرنین به گریه افتاد و گفت: دوست دارم آنقدر زندگی کنم تا بتوانم پروردگارم را آن طور که شایسته اوست عبادت کنم. سپس رقائیل بالا رفت و ذوالقرنین از گفته او دچار اندوه شدیدی شد، چون علاقهمند بود که چشمه آب حیات را بیابد.

رفائیل گفت: نه. ما فقط در آسمان شنیدهایم که خداوند در زمین تاریکیهایی دارد که پای هیچ جنّ و انسی به آن نرسیده است و آن چشمه در میان آن ظلمات است. آنان در پیشگاه خدا به سجده افتادند و گفتند: ما از آنچه ذوالقرنین طلب میکند به تو پناه میآوریم. پس آنان کوهی از مس برایش فراهم کردند و آن را بر روی آهن پرتاب کردند و مس ذوب شد و با آهن مخلوط شد. گفتند: خیر. پس از شنیدن این مطلب، ذوالقرنین بسیار ناراحت شد و گریست.

آنها گفتند: ما میدانیم که تو اگر وارد این ظلمات شوی به آرزو و درخواست خود نایل میشوی بدون اینکه منتی از جانب ما بر تو باشد، ولی ما از هلاکت پادشاهی تو و از بین رفتن سلطنت تو و به هم ریختن اوضاع ساکنان زمین بیمناکیم. آیا در کتب آسمانی و کتابهای پادشاهان پیشین که مطالعه کردهاید، نامی از چشمه حیات برده نشده است که اراده خدا در آن است و هر کس از آب آن بیاشامد نمیمیرد، مگر زمانی که خود درخواست مرگ نماید؟ روی زمین چشمهای هست که به آن آب حیات میگویند و هر کس از آب آن بیاشامد نمیمیرد، مگر زمانی که خود درخواست مرگ نماید.

در دو کیلومترى شمال غرب روستاى ویند کلخوران٬ تپه بلند رسوبى که ضلع جنوبى آن از فرسایش بستر رودخانه بالیخلو٬ به صورت دیوار مرتفعى در آمده است در ارتفاع تقریبى 50 متر از بستر رودخانه و بر سینه آن٬ دخمه سنگى با در ورودى و اتاقک چشمگیر کنده شده است, داخل دخمه٬ فضایى است که به شکل هرم مثلثالقاعد ٴه ناقص است٬ بر ضلع غربى دخمه تصویرى بر سنگ نقر شده است که حالت کلى یک مثلث را دارد و در داخل آن مثلث کوچکتر کنده شده است. پس همه دانشمندان اهل مملکت خود و فقهها را جمع کرد و به آنها گفت: ای جماعت فقیههان و ای صاحبان کتاب و آثار نبوت!

روزی ذوالقرنین از او پرسید: عبادت اهل آسمان چگونه است و عبادت آنها نسبت به اهل زمین در چه موقعیّتی قرار دارد؟ غلام گفت: من در کتاب آدم علیه السلام (این کتاب در همان روزی نوشته شده است که اشیای زمین نامگذاری شد)، این مطلب را دیدهام که در روی زمین چشمه حیات قرار دارد و خداوند اراده نموده که هرکس از آن بنوشد هرگز نمیرد تا اینکه خودش از خداوند طلب مرگ نماید و آن چشمه در منطقه تاریک و ظلماتی قرار دارد که پای هیچ جن و انسی به آن نرسیده است. گفتند: خیر. گفت: آیا ندیدهاید که صحبت از ظلماتی شده باشد که پای هیچ انس و جنّی به آن نرسیده است؟

گفتند: مادیان، آن وقت در لشکر او شش هزار اسب وجود داشت که او نیز از میان دانشمندان شش هزار مرد انتخاب کرد و به هر یک اسبی داد و خضر در پیشاپیش او با دو هزار سوار به راه افتاد و همگی به امر ذوالقرنین وارد ظلمات شدند و ذوالقرنین نیز با چهار هزار نفر سپاهی به دنبال آنها حرکت کرد و به سایرین دستور داد: همین جا منتظر ما بمانید، اگر تا دوازده سال مراجعت نکردیم، شما به شهرهای خود برگردید. آنان در پیشگاه او به سجده افتاده و گفتند: ای پادشاه! قَالُواْ یَاذَا الْقَرْنَینْ ِ إِنَّ یَأْجُوج و مأجوج» در پشت این دو کوه هستند و چون زمان برداشت محصول ما فرا رسد، آنان از پشت این دو سد بیرون آمده و تمام کشت و محصولات ما را میخورند و چیزی از آن را باقی نمیگذارند.

پس از آن طالبان ولسوالی اوبه را کاملاً محاصره کردند و با خروج نیروهای امنیتی از مرکز ولسوالی، این ولسوالی سقوط کرد. سجده تلاوت: در قرآن كريم 15 آيه وجود دارد كه به آيات سجده معروف است و در چهار مورد آن، انسان بايد پس از خواندن يا شنيدن آنها بىدرنگ در برابر عظمت الهى سجده كند و در 11 مورد ديگر مستحب است، اين سجده را سجده تلاوت مىنامند. ذوالقرنین فضلای لشکر خود را جمع کرد و به آنها گفت: ای گروه فقیهان و عالمان! او در میان ملائکه، دوستی به نام رقائیل داشت که بر او نازل میشد و با او گفتگو و نجوی مینمود.

ذوالقرنین انسان صالحی بود و در نزد خداوند مقام و منزلتی داشت. ذوالقرنین بسیار شادمان شد و او را نزد خود جای داد و به او گفت: برایم بگو. آنگاه، تمام اشراف و فقها و علما و فرزانگان مملکت خود را فرا خواند. پس از آن آشامید و سپس لباس خود را از تن بدر کرد و بدن خود را در آن چشمه شستشو داد و سپس لباس خود را پوشید و آنگاه یک مهره را به سوی یارانش پرتاب کرد و یارانش به او پاسخ گفتند.

اين سيال عمدتاً نزولات جوي مي باشد كه پس از نفوذ به اعماق زمين و مجاورت با سنگهاي داغ حرارت آنها را جذب نموده و در اثر كاهش چگالي مجدداً به طرف سطح زمين صعود مي نمايد و موجب پيدايش مظاهر حرارتي مختلفي از قبيل چشمه هاي آب گرم، آبفشانها و گل فشانها در نقاط مختلف سطح زمين مي گردد. ذوالقرنین گفت: من باید آن را بیابم و طالب آن هستم. ذوالقرنین گفت: به هر حال من باید بروم. عسل طبیعی رینه نیز که شامل عسل آویشن و عسل گون میشود، سوغات محبوب این شهر به شمار میآید. در قسمتی از کف حوضچه چشمه آب شور باداب سورت حفرهای عمیق به نام “برمودای اروست” وجود دارد که گفته می شود آب تنی در آن برای درمان دردهای کمر و پا، امراض پوستی، روماتیسم و مخصوصا سردرد و میگرن مفید است.

املاح فراوان و آب گرم چشمههای سرعین باعث شدهاند تا افراد زیادی برای استفاده از خاصیت درمانی و شفا بخشی کوه سبلان به اردبیل سفر کنند. بهتر است با یکی از تورهای مسافرتی همراهی کنید و یا با کسی که سرد و گرم لوت را چشیده همسفر شوید. بعد از این مرحله لپه پخته شده را به همراه یک عدد پیاز و گوشت چرخ کرده داخل همزن ریخته تا کاملا باهم میکس شوند و بعد از میکس کامل، مواد را داخل ظرف بزرگتری منتقل می کنند و به آن پیازچه یا تره خرد شده به همراه مرزه خرد شده، تخم مرغ، برنج نیمه پز، نمک، فلفل، زردچوبه و جوزهندی رنده شده اضافه کرده و با دست خوب ورز می دهند.

از پیامبر اکرم احادیثی نقل شده دال بر اینکه هر کس باده بخورد تا چه لروز نماز او پذیرفته نمیشود، از آن جمله است حدیث«الخمر ام الخبائث و من شربها لم یقبل الله منه صلاة اربعین یوما و ان مات و هی فی بطنه مات میتة الجاهلیة (37) :باده اصل پلیدیهاست و هر کس آنرا بنوشد خدا چهل روز نمازی از او نمیپذیرد، و اگر بمیرد در حالیکه آن در شکمش باشد، به مرگ جاهلیت مرده است. قلعه جمشیدیه، یکی دیگر از آثار تاریخی برجای مانده از ایران باستان در محلات است که که برخی از مورخان، معتقدند که وجود این قلعه ارزشمند، هنگام یورش آزادخان افغانی به نیم ور، باعث نجات مردمی شد که به داخل آن پناه برده بودند.

یکی از غلامانی که نزد او بود از فرزندان اوصیا بود. او به ذوالقرنین گفت: دانش آن چیزی که میخواهی نزد من است. هزار دانشمند و حکیم و فقیه به نزد او آمدند و آماده حرکت شدند و انواع وسایل سفر او را فراهم آوردند و همگی به راه افتادند تا به طرف محل طلوع خورشید حرکت کنند. چون آهن ذوب شد، ذوالقرنین گفت: مس سرخ رنگ را برایم بیاورید. آن وقت ذوالقرنین به او مهرههایی سرخ رنگ داد که در مواقع لزوم، در اثر برخورد به زمین و ایجاد انفجار، تولید نور و صدا میکرد و گفت: این دانهها را بگیر و هر وقت که گم شدی آنها را به زمین بینداز که این مهرهها صدایی از خود صادر میکنند و با صدای آن، کسانی که گم شدهاند، به سوی آن صدا خواهند آمد.

به قول حمدالله مستوفي ارجان در اوايل قرن هشتم، ديگر آبادي سابق را نداشت و در نيمه دوم قرن هشتم اثري از ارجان نمانده بود و طولي نكشيد كه بهبهان كنوني بوجود آمد. همین که ردشان را روشن داریم، همین که اسمشان در میدان هست، خدا را شکر میکنیم. ناگهان همان چشمهای را دید که به دنبال آن میگشت. وجود شهرستان کوهرنگ با زیباییهای اطرافش این استان را دیدنیتر کرده است. مسير ديگر گردشگري اين استان «تبريز- مراغه» با جاذبههاي پل پنج چشمه، موزه مردمشناسي بناب، مسجد اسماعيل بيگ، مسجد مهرآباد، چشمه تاپ تاپان، منطقه قره قشون، دهكده صخرهاي صور، گنبد كبود، برج صور، مقبره اوحدي، گنبد غفاريه، موزه سنگ نگارهها، غار كبوتر، باغات مراغه، منطقه سد علويان، مسجد ملا رستم و مقبره آقلار است.

دیدگاهتان را بنویسید