شازند شهر سراب ها و تپه های باستانی

اگر به چادگان سفر کنید میتوانید تپههای خانههای مخروبه پاراتاک را ببینید. دکتر جواد صفینژاد در تبیین اهمیّت پیوستگی منطقه فارس و عشایر مینویسند اگر بخواهیم گذشته عشایر ایران را مورد مطالعه قرار دهیم بدون شک آنرا باید از فارس آغاز کنیم زیرا قلمرو فارس از همان اوان دوران اسلامی و حتی قبل از آن عشایرنشین بوده است. اگر قصد بازدید از لیست چشمه های اصفهان را دارید با اصفهان ویزیت همراه شوید تا سفری مطمئن و پر هیجان و به یادماندنی داشته باشید.

کویر ورزنه اصفهان یکی از جذابترین انتخابهایی است که برای یک اصفهان گردی تمام عیار میتوانیم آن را در لیست طبیعت، روستاها و جاهای دیدنی اطراف اصفهان قرار دهیم. قنات مون که از شاهکارهای جالب مهندسی ایران باستان بشمار میرود، به عنوان عجیبترین و تنها قنات دو طبقه دنیا در تیرماه سال 1395 به ثبت میراث جهانی یونسکو رسید و از زیباترین جاهای دیدنی اطراف اصفهان است. بهترین زمان سفر به این منطقه نیمه اول سال است.

استان یزد، کویریترین استان ایران است اما با وجود همین باران کم و گرمای سوزان، برخی روستاهای این منطقه نخستین سکونتگاههای انسانی بودهاند. پس از مرگ کاوه طبق وصیتی که کرده بود او را در «کوالیّه» دفن میکنند؛ به همین دلیل کم کم «کوالیّه» به «مشهد کاوه» تغییر نام داد. بعدخوردن شام طبق معمول رفتیم سمت هتل تو اون ساحل زیبای چشمه.رسیدیم هتلمون کمی با خونه حرف زدیم و خوابیدیم تا صبح ساعت 8:30 با صدای کشتی های عبوری از خواب بیدار شدیم رفتیم صبحونه وای که چقدر صبحونه کنار دریا تو اون فضا و آب و هوا میچسبید صبحونه رو خوردیم رفتیم اتاق تا حاضر شیم بریم سمت کشتی اینو هم یادم نرفته بگم قرار بود خانومم لباس عروسشو برداره و تو جزیره های چشمه چندتا عکس بگیرم چون قرار بر خرید آنچنانی نبود تو چشمه، یه ساکمونو یا چندتا لباس تخصیص داده بودیم به لباس عروس خانوم .

این آبشار ۴۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و از کوههای زاگرس مرکزی منشاء میگیرد. زرین چشمه از دل سنگها بیرون زده و رودخانهای را تشکیل داده و هم نشینی این رودخانه در کنار طبیعت سرسبز و زیبای اطراف بهترین فرصت برای یک پیک نیک خانوادگی است. دلیل تشکیل شدن این چشمه، خارج شدن آب از مخازن بزرگ زیرزمینی و وارد شدن به مخزن کوچکتر است. طایفه حسنوند : این طایفه بخش کوچکی از جمعیت دره شهر را شامل میشود.

امکانات تفریحی رفاهی دهکده شامل باشگاه سوارکاری، اسکله قایقرانی، زمین ورزش، مجموعه تجاری، رستوران، چایخانه سنتی و استخر هستند. این آبشار ششمین آبشار مرتفع ایران زمین است و آب جاری در آن از رشته کوههای زاگرس مرکزی نشأت میگیرد. آب چشمه از زیر کوه به بیرون می تراود و در مسیر خودش علاوه بر آبیاری زمین های کشاورزی روستای صادق آباد به رودخانه دوغ می ریزد و با عبور از پارک ملی گلستان به سد گلستان می رسد. آبگرم پهنلو: در شمالی ترین نقطه شهر سرعین واقع شده و ارتفاع چشمه از سطح دریا به ۱۹۵۰‬متر می رسد. نزدیکی این شهر به دریا و جذابیتهای دیگرش که به عروس شهرهای ایران هم شهرت دارد در تمام فصول سال پر تردد است.

قنات مون قناتی عجیب و شگفتانگیز است که در اردستان واقع شده و قدمت آن به ۸۰۰ سال پیش برمیگردد. در نزدیکی این منطقه بومگردیهای مختلفی وجود دارد که میتوانید با اجاره اقامتگاه بوم گردی در ورزنه چند روزی را در طبیعت متفاوت کویر بگذرانید. به همین علت، ما فقط به چند جاذبه انگشت شمار آن توانستیم بپردازیم. سپس با کمک مردم علیه ظلم و ستم ضحاک شورش کرده و ضحاک را از تخت چند ساله پادشاهی برکنار میکند.

یکی دیگر از پیشنهادهای جالب توجه برای تجربۀ سفر یک روزه آبشار خطرناک، تماشایی، منحصر به فرد آب ملخ یا تخت سلیمان است. ۱۸ گونه پستاندار از قبیل خرس قهوه ای، کاراکال، قوچ، میش، خوک وحشی و یک گونه خدنگ و ۱۱ گونه خزنده از جمله مار جعفری، تیرمار، مار قیطانی و مار کرمی شکل در منطقه حفاظت شده باغ شادی وجود دارد. حیوانات وحشی مثل خرس در منطقه وجود دارد ولی هیچ کدام از این خطرها باعث نمی شود که گردشگران رفتن به این منطقه را از دست بدهند. در این قنات دو طبقه به صورت جداگانه و مستقل میباشد و آب هیچ یک از طبقات به طبقه دیگر نفوذ نمیکند.

این آبشار به صورت طبقاتی است و در سه طبقه کوهستانی منظره فوق العاده ای را ایجاد نموده است، چرا که مسیر آب با سرازیر شدن آبشار در این طبقات به صورت متوالی جریان یافته است. در فصل بهار در همین حوالی آبشار دیگری جریان مییابد که بیش از ۹۰ متر ارتفاع دارد؛ این آبشار پرخروش در فصل سرد به خواب زمستانی فرو میرود و با قندیلهای سخت و بلندش منظرۀ تحسینبرانگیزی میآفریند. وجود راهنمایان محلی برای جلوگیری از حوادث غیرمترقبه در این سفر ضروری است.

استان یزد با جاذبههای گردشگری بسیاری که در خود جای داده فرصتی تکرارنشدنی برای طبیعت دوستان نیز هست. سپس هفته نامه ˈلاله سرخˈ با مشی سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و ادبی از بهمن ماه ۱۳۶۶ با صاحب امتیازی و مدیرمسئولی محمدحسن فخرزاده پای به جرگه مطبوعات استان مرکزی نهاد. یكی دیگر از مناظر گردشگری استان اردبیل دامنه های رنگارنگ رشته كوه باغرواست كه در حدود 35 كیلومتری جنوب شرقی اردبیل دریاچه ای زیبا موسوم به «نئور» را در خود جای داده است كه مجموعه ای شگفت از طبیعت است. در سفر به اصفهان میتوان از هر قسمت سطح شهر خودنمایی کوه صفه را دید.

صفه با نورپردازی فوقالعادهای که دارد شبها دیدنیتر هم میشود. خط اول آن 1850 متر طول دارد و از بزرگراه شهدای صفه شروع شده و تا گردنه باد میرود. چشمه اسرار آمیز پیر سقا نیز در این محل واقع است که در هر شبانه روز به طور متوسط چهار مرتبه از آن آب جاری میشود و پس از یک ساعت جریان آب به کلی قطع میگردد. در آن ایام قرار بود آب این چشمه که همانند آب چشمه آبعلی دارای گاز طبیعی است، به عنوان آب خالص و گوارا به فروش برسد.

یکی از جذابترین انتخابها برای تجربۀ سفر یک روزه انتخاب روستاهای اطراف اصفهان خواهد بود. در این کویر نوردی میتوانید از امکانات تفریحی مثل سافاری، شتر سواری و موتور چهارچرخ لذت ببرید و کمی هیجان را به زندگیتان تزریق کنید. و محل سکونت طایفه گلهدار است که در زمان صفویه به این سرزمین آمدهاند. این برج از آثار خانهای دورههای گذشته بوده و در گذشته از آن برای دیدهبانی روستا استفاده میکردند که الان یکی از جاهای دیدنی اطراف اصفهان است. کلیسا زور زور جزو جاهای دیدنی بینالمللی ماکو میباشد و اغلب گردشگران خارجی نام آن را در فهرست جاهای دیدنی خود قرار میدهند.

هماطنور که گفتیم، نه تنها شهر اصفهان، بلکه اطراف اصفهان هم جاذبههای گردشگری فوقالعادهای دارند؛ اما بیشتر مسافرانی که به اصفهان سفر میکنند از جاهای دیدنی اطراف اصفهان غافل میشوند. با این حال آبشار هنوز هم زیبا و دلرباست و با پرواز از بلندای صخره خود را همانند رشتهای نازک به زمین میرساند. برای رسیدن به آبشار آب ملخ اصفهان باید به سمیرم بروید و در جاده سمیرم به سمت یاسوج وارد روستای چهارراه شوید و از آنجا باید به روستای آب ملخ بروید. این رودخانه از مرز تركیه، نخجوان، جلفا و ارمنستان گذشته و پس از گذر از مرز ایران و وارد جمهوری آذربایجان شده و به رودخانه كورا میریزد.

دیدگاهتان را بنویسید