.::سایت اطلاع رسانی مبلغ::. – ایرانگردی

شهرستان گيلان غرب محل سكونت ايل بزرگ كلهر است و از گذشتههاي دور، خوانين كلهر زمستانها را در اين منطقه سر ميكردند. ديواندره يكي از شهرستانهاي استان كردستان است كه در فاصله 95 كيلومتري شمال سنندج واقع شده است. يكي از شاهزادگان قاجار به نام فرهاد ميرزا كمي پيش از مشروطيت در اين محل حكومت ميكرد، در مريوان قلعهاي بنا كرد كه جريان بناي آن را در كتيبهاي كه به ديوار مسجد دارالاحسان (مسجد جامع سنندج) نصب كرده، شرح داده است.اين شهر مرزي در همسايگي دولت عثماني قرار داشت و به دستور ناصرالدين شاه قاجار در سال 1282ه.ق قلعهاي مستحكم در آنجا احداث شد.

در همين زمان تاجالدين ابوبكر كه از طرف سلطان محمد خوارزمشاه بر شهر زوزن و قهستان حكومت ميكرد، از اين هرج و مرج استفاده كرده و كرمان را به تصرف خود درآورد. بعد از كشته شدن نادر، كرمان دستخوش هرج و مرج گرديد و به وسيله افغانها و بلوچها تاراج شد. آنگاه امر را بيان كرده و مى فرمايد: (انّما امره اذا اراد شيئا ان يقول له كن فيكون فسبحان الّذى بيده ملكوت كل شى ء) كه در درجه اول مى فهماند امر او عبارت است از كلمه (كن ) كه همان كلمه ايجادى است كه عبارت از خود ايجاد است و ايجاد هم عبارت است از وجود هر چيز، ليكن نه از هر جهت بلكه وجود هر چيز از جهت استنادش به خداى تعالى و اينكه وجودش قائم به ذات است، اين معناى امر خدا است، و از جمله دليلهائى كه مى رساند وجود اشياء از جهت استنادش به ذات پروردگار و با قطع نظر از اسباب وجودى ديگر كلام خدا هستند آيه ذيل است كه مى فرمايد: (و ما امرنا الا واحدة كلمح بالبصر) كه امر خداى را بعد از آنكه يگانه معرفى نموده به لمح بصر تشبيه نموده است كه منظور از آن نفى تدريجى بودن است و از آن فهميده مى شود كه موجودات خارج با اينكه تدريجا و به وسيله اسباب مادى موجود گشته و منطبق بر زمان و مكان هستند معذلك جهتى دارند كه آن جهت عارى از تدريج، و خارج از حيطه زمان و مكان است و از اين جهت امر خدا و قول و كلمه او شمرده شده است و اما از جهت اينكه در مسير سلسله علل و اسباب قرار داشته و بر زمان و مكان منطبق مى گردد از اين جهت امر خدا نيست بلكه خلق خداست همچنانكه فرمود: (الا له الخلق و الامر) پس امر، عبارت است از وجود هر موجود از اين نقطه نظر كه تنها مستند به خداى تعالى است، و خلق، عبارت است از وجود همان موجود از جهت اينكه مستند به خداى تعالى است با وساطت علل و اسباب.

از اين تاريخ به بعد تا پايان سلسله صفويه كرمان قرين امنيت و آسايش بود. در اين دوره ملك دينار غزنوي حاكم كرمان بود. در اين زمان عدهاي از ازبكان از طريق خراسان به كرمان تاختند، ليكن از سرداران شاه اسماعيل شكست خورده و عقبنشيني كردند. در سال 619 هـ.ق مقارن رسيدن چنگيزخان به خراسان براق حاجب (قتلغ خان) از امراي خوارزمشاهي بر كرمان استيلا يافت و رسماً سلسله قراختائيان را بنيان گذاشت. پس از دفع اشرف افغان توسط نادر و خلع شاه طهماسب دوم از سلطنت، كرمان مانند ساير مناطق ايران به تصرف نادر مؤسس سلسله افشاريه درآمد. محمود افغان در سال 1132 هـ.

محمود افغان بار ديگر در سال 1132 هـ. سرانجام در همين سال حكومتي ضد انگليسي به رياست ميرزا كوچك خان جنگلي در رشت اعلام شد. چشمه آبمعدنی چشمهای است که املاح معدنی قابل توجهی، به جز کربنات سدیم یا سولفات سدیم، بصورت محلول داشته باشد. در طول سال ها، در دامنه ای کوهستانی، جریان چشمه های رسوبی و معدنی منجر به پیدایش صدها طبقه و دهها برکه خیره کننده به رنگ های نارنجی، زرد و قرمز در اندازه های مختلف شده است. در ارتفاعات پشت قلعه باقیماندة یک دیوار خشتی به چشم می خورد که از بقایای قلعة قدیمی است.

سفر یک روزه اطراف اصفهان پیشنهادی است که به راحتی قلب گردشگران را به تپش وامیدارد. او مانند الهه یونانی Hygieia، اغلب نشان داده شده با یک مار در اطراف آغوش او پیچیده شده است. دشت هویج این روستا بسیار معروف است اما جالب اینجاست که اگر به دنبال هویج در این دشت بگردید اثری از آن نمی یابید . اگر به دنبال یکی از جاذبه های دیدنی شهر ساری هستید، باید پارک آفتاب را نیز در لیست خود قرار دهید. از دیگر جاذبههای استان چهارمحال و بختیاری چشمهها هستند که علاوه بر داشتن منظره زیبا و جذاب جنبه درمانی نیز دارند.

او نیز مانند پدر خود برای عمران و آبادی این باغ كوشید و طبقه فوقانی بنای شترگلوی صفوی با چوب و آهن در زمان او ساخته شد (سال ۱۰۵۰ هجری قمری) تا وی بتواند مناظر اطراف را از بلندترین نقطه مشاهده كند. شیخ عباس 74 ساله، که 36 سال خادم حرم حضرت ابوالفضل العباس (ع) بوده، در مورد جریان آب دور قبر علمدار کربلا توضیحاتی داده است . آبشار پیرسقا قره آغاج در موقعیت جغرافیایی E4658 N3653 منطقه چاراویماق در 180 کیلومتری جنوب شرق تبریز واقع شده است. روستای سواربالا در 50 کیلومتری شمال شرق شهرستان کلاله قرار گرفته و با مرکز استان (گرگان) حدود 170 کیلومتر فاصله دارد.

در ۵ کیلومتری شمال قمصر و ۳۰ کیلومتری جنوب کاشان، در تنگنای رودخانه قمصر به طرف جلگه کاشان سدی موسوم به سد قمصر ساخته شده است. در کنار قبرستان دهی است به نام ینگجه و در شمال قلعه روستای بازار (بالاس) قرار دارد. خرابههاي شهر قديمي جيرفت در يك كيلومتري جيرفت فعلي (سبزواران) قرار دارد. در سال 31 هـ ق مردم كرمان به جرم ندادن جزيه مورد هجوم سردار عرب، عبدالله بن عامر قرار گرفتند. اين سردار بدون هيچ گونه مانعي كرمان را تصرف كرد. در بانه آباديهائي به نامهاي ”نيزه دو كهنه“، ”به روژه كهنه“، ”سياومه كهنه“، ”آرمرده كهنه“، ”توده كهنه“ و غيره هم شنيده ميشود، ولي آباديهايي نيز با همان نامها بدون كلمه ”كهنه“ وجود دارد.نام بانه را از كلمه كردي ”Bon“ به معني پشت بام و متأثر از ارتفاعات و نحوه استقرار و موقعيت شهر بانه ميدانند.

شاه اسماعيل با اعزام يكي از سرداران خود به نام جان محمد به كرمان، اين شهر را بدون مقاومت و خونريزي به تصرف درآورد. بعد از انقراض اين سلسله كرمان ضميمه متصرفات امير تيمور گوركاني شد و پس از تيموريان سلسلههاي قراقويونلو و آققويونلو به ترتيب كرمان را تصرف كردند. اين سلسله از 619 تا 703 هـ. مقارن ظهور شاه اسماعيل اول مؤسس سلسله صفويه (905 ـ 930 هـ. به لطف همجواری با رشته کوه البرز از آبوهوایی خنک و معتدل برخوردار است به طوری که شش ماه اول سال را میتوان در این منطقه بهاری دانست.

اين شهر يك بار در قبل از جنگ جهاني اول و بار ديگر در جنگ جهاني دوم دچار آتش سوزي شديدي شد.اكنون گورستان شمال شرقي شهر را بانه كهنه و يا كهنه بانه مينامند. علت تغيير نام و جابجا شدن محل شهر به واسطه شيوع بيماريهاي وبا و طاعون بود كه هرچند سال يك بار شايع ميشد و چون بازماندگان، محل اوليه را آلوده ميپنداشتند، مجدداً در جاي ديگري به ايجاد شهر و ده ميپرداختند.آتش سوزي و جنگهاي قبيلهاي يكي ديگر از عوامل جابجا شدن محل شهر بود.

این باغ به عنوان محل سکونت، پذیرایی و انجام امور دیوانی مورد استفاده قرار میگرفت به طوری که در لهجه محلی به (کلاته سرکار امیر) شهرت یافت.بعد از درگذشت ابراهیم خان شوکت الملک، پسر وی اسدالله علم وزیر دربار شاه از این باغ بعنوان محل سکونت در برخی از ایام سال استفاده میکرد. بم در مسير جادههايي كه جنوب شرقي ايران را با سيستان، افغانستان و بلوچستان مرتبط ميكند قرار داد. طبق گفته وي بيشتر بازارهاي بم در خارج شهر و تعدادي هم در داخل شهر قرار داشته است. بم در قديم يكي از پنج كوره ايالت فارس بود. در دوره ساسانيان فرمانرواي كرمان، عنوان شاه داشت، چنانكه بهرام چهارم (388 ـ 389 م.) به مناسبت اينكه در زمان پدرش والي كرمان بود به كرمانشاه (شاه كرمان) معروف بود.

تا اواسط سده سيزدهم هجري نام اصلي شهر بانه ”به روژه“ (آفتابگير) بود و قبالههايي نيز وجود دارد كه در همه آنها مركز بانه قصبه ”به روژه“ ناميده شده است. یق حرارتی و صوتی دارد. شهر مريوان در حدود يك قرن سابقه تاريخي دارد. در كنار همين قلعه نظامي، روستايي به وجود آمد كه به نام قلعه (مريوان) نامگذاري شد. ق. كرمان به تصرف معزالدوله ديلمي در آمد و ديلميان چندين دهه بر اين شهر حكومت راندند. در داخل شهر به دستور حاج معتمدالدوله يك باب قنات، حمام و آب انبار احداث شد.بعد از حاج فرهاد معتمدالدوله، حاج محمد عليخان ظفرالملك قلعه را وسعت داد و در داخل آبادي شاه آباد چندين باب منزل، يك كاروانسرا و قناتي ديگر احداث كرد.

«یکی دیگر از بناهای نزهت انتمای آن بزرگوار باغ دولت آبادست که متصل به دروازه چهار منار و خارج شره واقع است و از آب قنات دولت آباد مشروب می شود… در سال 1286، حاج فرهاد معتمدالدوله بر استحكام قلعه افزود و آن را شاه آباد ناميد. در سال 315 هـ. در سال 266 هـ. بعدها كليه اين تأسيسات در اثر شورش و هرج و مرج عشاير كرد منطقه، ويران شد.

دیدگاهتان را بنویسید