.::سایت اطلاع رسانی مبلغ::. – ایرانگردی

شبستان ستوندار داراي چهار ستون چهار ضلعي ، پوشش گنبدي، دو محراب و پنجره مشبك گچي جهت تأمين نور شبستان و تهويه هواي داخل شبستان ميباشد. بنا شامل يك شبستان ستوندار و داراي چهار ستون قطور چهارضلعي بودكه در ضلع شمال با برداشتن ديوار شبستان را توسعه دادهاند و دو ستون ديگر را به آن افزودهاند. بقعه متبركه آقا سيد حسين عليه السلام در فاصله ۱۰۵كيلومتري شهرستان نهبندان واز جاده اصلي ۳۵كيلومتر به سمت عربخانه و بر فراز كوهي در نزديكئ دهستان دهك واقع گرديده روستاي هم جوار آن را به همين نام مي خوانند وسالانه پزيراي زائران كثيري از اغصا نقاط منطقه مي باشد نسب امامزاده به امام هفتم موسي بن جعفر(ع) مي رسد وشامل فضا وامكانات رفاهي وتعداد ۲۰واحدزائرسرا وسرئيس بهداشتي وگشتارگاه وفروشگاه براي زائران ميباشد.

مسجد محراب در محله محراب آذرشهر واقع شده است و تنها اثر بازمانده از آن طاق مرمرین ورودی مسجد است. در گذشته این چشمه در فضایی باز قرار داشته است و مردم محلی به همین شکل از آن استفاده میکردند؛ اما بهتازگی دورتادور آن را با بلوکهای سیمانی محصور کردهاند تا ورود و خروج راحتتر از گذشته باشد. همه این دیدنیها دست به دست هم داده تا باباگرگر به منطقه توریستی تبدیل شود، اما هنوز شرایط مناسبی برای استفاده آبمعدنی این منطقه فراهم نشده و تنها در حدود 20 اتاقک برای اسکان مسافران در باباگرگر ساخته شده، مسافران میتوانند در آنها ساکن شوند و از آب چشمه استفاده کنند.

در داخل قلعه فضاهايي نظير اتاقهاي سربازان، اصطبل، آب انبار، برجهاي دفاعي، حصار انبار آذوقه و ساير قسمتهاي ضروري وجود داشته است. به گفته سرمایهگذار بهرهبرداری از چشمه سورت، مسئولان به استناد کتابچه طرح میگویند باید زمینی خارج از محوطه تهیه و برای استقرار این کانکسها یا ساخت مجموعه اداری شامل سرویس بهداشتی، اتاق نگهبانی، اتاق مدیریت و انبار اقدام شود. حسینقلی خان از خوانین بزرگ اذرشهر بوده است که اولین بار به عنوان شهردار آذرشهر اقدام به سنگ فرش خیابانها و کوچه های آذرشهر نمود.توسط عده ای از دشمنانش کشته شد.

باستناد منابع تاریخی، استان مرکزی در هزاره اول قبل ازمیلاد جزو ایالات ماد بزرگ بود که تمام قسمت مرکزی و غربی ایران را در بر می گرفت واز کانون های قدیم استقرار در فلات ایران به شمار می رفته است. شهرستان نهبندان با 2418135 هکتار عرصه منابع طبیعی دارای 254910 هکتار جنگل می باشد که از این مقدار 30955 هکتار جزء جنگلهای دست کاشت و 223955 هکتار آن جزء جنگلهای تنگ بنه و بادامشک با تاج پوشش 25-5% می باشد و در مناطق مختلف شهرستان بویژه در مناطق کوهستانی مانند رشته کوه حوری ,ارتفاعات شاهکوه ، رشته کوه بهاران ،ارتفاعات عربخانه, رشته کوه انجیرک، رشته کوه استند ، رشته کوه بادامشک گدار زرد و غیره پراکنده می باشند.

با توجه به نقشه بنا و اشياء سفالي بدست آمده از قلعه، سابقة تاريخي آن به دوران قبل از اسلام يعني دوران اشكاني و ساساني برميگردد. اين بنا در سال 1307 هـ.ش به عنوان اولين مدرسه نهبندان ساخته شده است اين بنا بيان كننده ويژگيهاي معماري دوره پهلوي است مهمترين ويژگي اين بنا اصل قرينهسازي در آن است به گونهاي كه با ايجاد يك محور با جهت شمال شرق، جنوب غربي، عناصر معماري به صورت قرينه در دو طرف اين محور ايجاد شده است بنا در دو ضلع جنوب غربي و شمال شرقي داراي دو ايوان ستون دار است.

پستانداران آن نظیر خرگوش، خارپشت، پامسواکی بزرگ، گرگ، روباه معمولی، تشی، کفتار، پایکا، شغال، روباه شنی، موش بزرگ، قوچ وحشی، جبیر و خفاش بال سفید هستند. کیاسر را مقصد بعدی خود قرار دهید و از دریاچههای طبیعی و چشمنواز آن دیدن کنید. در دو طرف ايوان دو اتاق وجود دارد كه يكي داراي پوشش چهار ترك و ديگري داراي پوشش عرقچين با اندود گچ است پس از ايوان نيز باغسرا قرار دارد.

در درگيريهايي كه بين اهالي و سپاه عرب درگرفت با مداخله نيروهاي كمكي عبدالله بن عامر، كرمان به تصرف كامل مسلمانان درآمد و مجاشع در دوران خلافت عثمان و علي بن ابيطالب عليهالسلام، كماكان حاكم كرمان ماند. زمان ساخت اين بنا براساس نوع نقشه به دوران صفويه برمي گردد. ظاهراً خواجه ی شیراز علاقه ی خاصی به عطر و بوی خوش داشتند و بارها در دیوان خود به عناصر عطرآگین اشاراتی کرده است. در میان طبیعت بکر و زیبای مینودشت یک قلعه ای تاریخی قرار گرفته که هارمونی بسیار جالبی را ایجاد کرده است.

بناي تاريخي مسجد عاشوراخانه در خيابان قائم شهر نهبندان و در فاصله كمي از قلعه تاريخي نهبندان قرار دارد. آرامگاه امامزاده سيد علي در ۸۰ كيلومتري شمال شهر نهبندان واقع شده و مورد توجه خاص پيروان اهل بيت (ع) است. مسجد تاريخي طارق در 40 كيلومتري شمال نهبندان در روستايي به همين نام واقع شده است. رجوع به ناویدن شود. در شمال غرب روستای طارق چشمه ای به نام چشمة پریان وجود دارد که زیارتگاه مردم منطقه به خصوص مردم سیستان است. انجام ميشود. كاربرد سوزن دوزيهاي منطقه بيشتر به صورت تزئين لباس،پشتي، جانماز، پرده، حوله، زيرآيينهاي و روبالشتي ميباشد.

هرساله گردشگران زیادی برای بازدید و تماشا به این منطقه زیبا می ایند. اگر ساکنان این محله ها یکی از هم محله ای ها را دو روز نمیديدند ، این غیبت چنان به چشم می آمد که سريع از ديگران درباره وی میپرسيدند و سراغش را میگرفتند. یکی از این چشمهها دارای آبی بسیار شور و دریاچهای کوچک است که در تابستان برای شنا و آب تنی استفاده میشود و دارای خواص آب درمانی نیز است؛ چشمه دیگری که در مجاورت این چشمه قرار دارد دارای آبی به رنگ نارنجی و ترش مزه است. نقوش برجسته این مجموعه از سه بخش تشکیل شده است که به آنها مجلس میگویند.

از چشمههای سرعین در استان اردبیل میتوان به گاومیش گلی، قهوه سویی، ساری سو، قرهسو، پهنلی – سو، آبگرم چشم و مجتمعهای آبدرمانی سبلان، بش باجیلار و حمام طبیعی شفا اشاره کرد. این مجموعه چشمه ها که مورد توجه گردشگران قرار گرفته در منطقه چهاردانگه ساری واقع شده است. قلعه بندان از آثار تاريخي و كهن شهرستان نهبندان است كه در فاصله 75 كيلومتري شرق نهبندان و در روستايي به همين نام واقع شده است. شهرستان نکا بنا بر تقسیمات کشوری دارای یک شهر به نام نکا و بخش مرکزی شامل سه دهستان به نامهای پیرجه، قرهطغان و مهروان و بخش هزارجریب با نامهای دهستان استخر پشت و زارم رود است.

به طور کلی جنگلهای نهبندان از نظر رویشگاهی جزء جنگلهای ایران و تورانی گونه های جنگلی شهرستان نهبندان شامل گونه خنجوک: khinjuk pistacia که در منطقه شاهکوه وجود دارد. در چهار گوشه قلعه برجهاي بلندي قرار داشته كه امروزه تنها يكي از آنها در ضلع جنوب غربي قلعه سالم مانده است آنچه بيشتر از هر چيز ديگر نظر بازديدكنندگان را به خود جلب مينمايد درب ورودي قلعه و قطعه سنگ بسيار سنگين و بزرگي است كه به طرز ماهرانهاي تراشيده شده است. قبل از این که سراغ معرفی موزههای اصفهان به صورت جداگانه برویم، بهتر است همین ابتدای کار در نظر داشته باشیم که در شهر اصفهان موزههای متنوعی وجود دارند، که با رفتن به آنها متوجه شباهت میراث فرهنگی، هنری و…

برای رفتن به مشهد و همچنین برای بازدید از آبشار لوه می توانید از شاهرود یا از گرگان حرکت کنید؛ تفاوت این دو مسیر در این است که در صورت حرکت از گرگان هوای مطبوع تری را در این مسافرت تجربه خواهید کرد. حوادث رکنا: محمد علی گلشن ، یکی دیگر از کارشناسان امور آب ماکو و سرباز علی مردی از مجروحان نهایی حادثه تروریستی بورالان در مرز ایران و ترکیه که در بیمارستان این کشور همسایه بستری بودند، ساعتی قبل برای ادامه درمان و گذراندن دوره نقاهت به ماکو منتقل شدند. تین نیوز مدیرکل راهداری و حمل و نقل جادهای آذربایجان شرقی، از قطع کامل ارتباطات مسافربری با مرز ارمنستان و جمهوری خودمختار نخجوان از زمان شیوع ویروس کرونا خبر داد.

کوه نوردی:زرد کوه بختیاری با ارتفاع 4500 متر از سطح دریا. بخار آب چشمه گنو در صبح هاي سرد، دمايي حدود 41 درجه سانتي گراد دارد که با هواي 20 درجه محيط اطراف خود برخورد مي کند و تا ارتفاع يک متري بخاري ناپايدار ايجاد مي شود و جلوه اي خاص به اين منطقه مي بخشد. باداب سورت به عنوان دومین چشمه آب شور جهان، به ثبت جهانی رسیده است. قلعه در دوران اسلامي تا دوران صفويه فعال بوده و در دوره صفويه به طور كامل متروك شده است.

دیدگاهتان را بنویسید