زیباترین جنگل های ایران که دیدنشان را نباید از دست داد – مجله اتاقک

«ارسباران»، «قره داغ»، «آرازبار» و «قراچه داغ»، نامهای منطقهای کوهستانی و جنگلی در بخش شمالی استان آذربایجان شرقی است که میتوان آن را در گروه برترین مقاصد گردشگری طبیعی در کشور قرار داد. وی در خصوص حوضههای آبریز سطح استان، گفت: سه حوضه آبریز ارس، دریاچه ارومیه و سفیدرود در استان وجود دارند که کارشناسان اداره کل منابع طبیعی ضمن تثبیت آب و خاک در این سه حوضه، اقدامات حفاظتی و جلوگیری از تشکیل روانابها برای جلوگیری از جاری شدن سیل را انجام میدهند. وی با بیان اینکه حریق سطحی در منطقه اشکراب شهرستان سیاهکل به دلیل شدت باد ادامه دارد، افزود: آتشسوزی این منطقه تحت کنترل بوده و از گسترش حریق جلوگیری شده ضمن اینکه نیروهای حفاظت منابع طبیعی برای مهار کامل حریق در منطقه حضور دارند و تا این لحظه جای نگرانی نیست.

با تمام این اوصاف، این منطقه جنگلی، سالانه میزبان جمع بسیاری از گردشگران و مسافران از سراسر ایران و جهان است که برای تماشای دیدنیهای شگفتانگیز طبیعی آن و نیز بازدید از آثار تاریخی این منطقه زیبا، به آذربایجان شرقی سفر میکنند. مسیری زیبا، با کوههایی رنگارنگ و درههایی پوشیده از درختان تنومند، رودخانههایی خروشان، آبشارهایی کوچک اما سرزنده و روستاهایی زیبا و دیدنی که نظر مسافران را به خود جلب خواهد ساخت.

قلعه بابکک ئر سه کیلومتری شهر کلیبر واقع شده است و از نظر معماری بسیار دارای اهمیت است به این دلیل که به گونه ای ساخته شده تا به تمام راه های ورودی مسلط باشد و تنها یک راه ورود به قلعه وجود دارد که یک دالان باریک است که با یک درب بزرگ مسدود میشده است. منطقه جنگل ارسباران موزه قاجار یکی از مناطق دیدنی در شهر تبریز قرار گرفته است. روستای ابر در ابتدای راه جنگل نوردی واقع شده و بسیاری از کوه نوردان و جنگل نوردان پیش از حرکت در این روستا استراحت می کنند و سپس به راه می افتند.

جنگل ابر یکی از ارزشمندترین جنگل های دنیا با چهل میلیون سال قدمت است و دارای درختان زیبای سر به فلک کشیده مانند بلوط، ممرز افرا، شیردار، توسکا، آزاد داغداغان و گیاهان مرتعی مثل چوبک، اسپرس، دم روباهی، آویشن و شبدر است که دیدن آنها میتواند بسیار جذاب باشد. یکی از بینظیرترین مناطق ایران، جنگلهای ارسباران است، منطقهای در شمال آذربایجان شرقی با ۱۲ هزار کیلومتر وسعت که موزه حیات وحش ایران هم لقب گرفته. ارسباران منطقه وسیع کوهستانی است که از جنوب اهر تا رود ارس گسترده شده و در مرز استان آذربایجان شرقی با ارمنستان قرار دارد. به تازگی، از داخل شهر کلیبر راهی به سمت جانانلو کشیده شده که مردم و گردشگران از آن مسیر به سمت رود ارس و مرزهای آذربایجان و ارمنستان می روند.

چایی که از نوشیدن آن میان درختان جنگل و کنار چشمه و رودخانه همراه با سمفونی گوشنواز طبیعت از شرشر آب تا صدای آواز پرندگان و حشرات نهایت لذت را ببرید. شما میتوانید با سر زدن به این منطقه سرسبز از چشماندازهای دلفریب و بینهایت زیبایش لذت وافری ببرید. 17-چند نمونه از فعالیت های اتحادیۀ بین المللی حفاظت از طبیعت را نام ببرید. جنگل های بارانی گرمسیری در این مکان ها شکل می گیرند، زیرا آنها در داخل ITCZ قرار دارند ، که درجه حرارت گرم را در جنگل ها فراهم می کند.

رنگ پوست این قورباغه ها بسیار درخشان است و همین نشان دهنده ی هشدار به شکارچیان و عابران می باشد و نباید گرفتار فریب پوست زیبای آن ها شوید، اگر کسی سعی کند آن ها را بگیرد سم موجود در پوست آن ها به سرعت باعث تهوع، تورم، فلج عضلانی و در نهایت مرگ می شود. آینالو نام منطقهای حفاظت شده است که روستایی به همین نام در مرکز آن قرار دارد. از تهران به تبریز و همچنین از مشهد به تبریز قطار هست.

منطقه ارسباران تبریز از لحاظ پوشش جانوری بسیار متنوع و منحصر به فرد است و متاسفانه همین موضوع باعث شد تا بسیاری از افراد سود جو و شکارچیان بی رحم به صورت غیر قانونی اقدام به کشتار حیوانات این منطقه بکنند. پوشش گیاهی در منطقهی ارسباران عبارت است از گیاهانی متنوع و ارزشمند که نظیر آنها را به سختی میتوان در مناطق دیگری از جهان یافت. پوشش گیاهی و مناظر طبیعی جنگل ارسباران تبریز تا حدودی شبیه به جنگل های شمال است. وی در ادامه در خصوص برنامههای هفته منابع طبیعی امسال، تشریح کرد: غرس درخت توسط نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و استاندار، کاشت نهال با حضور تشکلهای مردم نهاد، افتتاح شبکه بی سیم دیجیتال اداره کل ( برای استفاده در نقاطی که امکان آنتن دهی موبایل وجود ندارد)، افتتاح چهار پروژه آبخیزداری با اعتبار حدود ۲.۵ میلیارد تومان در بستان آباد، میانه، شبستر و تبریز، کلنگ زنی پنج طرح آبخیزداری با اعتبار ۲۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان در چاراویماق و کلیبر، افتتاح کتابخانه تخصصی منابع طبیع و کاشت نهال به یاد شهدا از جمله برنامههای اداره کل منابع طبیعی استان در هفته منابع طبیعی است.

جنگل دالخانی یا دالیخانی، از جنگلهای کوهستانی در فاصله ۳۰ کیلومتری جنوب شرقی رامسر است که به دالان بهشت شهرت دارد. داستان این عروسکها به تسوکیمی آیانو برمیگردد که عروسکِ همسایههای خود را پس از مرگ آن همسایه یا ترک آن مکان، میساخت. ایگوانای سبز یا سوسمار درختی از جمله حیوانات خانگی مورد علاقهٔ بسیاری از مردم در سراسر جهان است. بخشهای جنوبی این منطقه بیشتر مرتع است و بخشهای جنگلی در ارتفاع کمتر از ۸۰۰ متر قرار گرفتهاند. کتاب IELTS Cambridge Academic که یکی از کتابهای مطرح در زمینه آمادگی آزمون آیلتس میباشد، همه ساله مورد توجه زبانآموزان بسیاری قرار میگیرد.

صیام پسرلی، سخنگوی اتاق تجارت و صنایع افغانستان در این مورد به خبرنامه گفت که این اتحادیه در کنار پیشبرد هدفهای دیگر، تلاش میکند که توجه حکومت بهویژه توجه وزارت زراعت، آبیاری و مالداری را برای حفاظت از جنگلات جلغوزه که روزبهروز در حال از بین رفتن است، جلب کند. به گزارش ایسنا، وی با اشاره به کنترل و تثبیت شنهای روان حوضه دریاچه ارومیه، افزود: تاکنون در سطح ۳۲۰۰ هکتار از اراضی این منطقه، کاشت درخت انجام گرفته و در ۳۱ هزار هکتار نیز گونههای بومی منطقه پرورش یافتهاند که در نهایت منجر به تثبیت خاک نیز شده است.

همچنین مارهای آناکوندا که بزرگترین گونه مار در سراسر دنیا هستند نیز در این جنگلها زندگی میکنند و بیشتر آنها تا ۱۰ متر طول دارند. مار پیتون شاید طولی بیشتر از آناکوندای سبز داشته باشد اما قطر زیاد بدن آناکوندا وزن این مار را دو برابر وزن مارهای پیتون ساخته است.به گزارش فرارو به نقل از نشنال جئوگرافیک، آناکوندای سبز می تواند تا طول 8.8 متری و وزن 227 کیلوگرمی رشد کند و شعاع بدن این جاندار گاه به 30 سانتیمتر نیز می رسد.

دیدگاهتان را بنویسید