روستای گوران در ۱۰ کیلومتری طالقان قرار دارد

روستای بهشت آباد علاوه بر رودخانه، آبشارها و پوشش گیاهی زیبا و منحصر به فرد، دارای بناهای تاریخی می باشد که می توان به پل قدیمی بهشت آباد و تپه بهشت آباد اشاره کرد. یکی از مهمترین آثار تاریخی ودیدنی کاشان، مجموعه تاریخی بازار است که از اواسط خیابان بابا افضل تا حدود دروازه دولت ادامه دارد .در مجموعه تاریخی بازار علاوه بر راسته بازارهای اصلی نظیر، مسگرها، زرگرها، کفاشها، بزازها و بازارچه های میانچال، ملک، ضرابخانه و رنگرزها، مساجد بقاع، کاروانسراها ، تیمچه ها، حمام ها و آب انبارهای متعدد و مختلفی وجود دارد که هر یک از آنها در دوره ای خاص ساخته شده است .گفتنی است بازار کنونی بر روی باقیمانده بازار قدیم که در اثر زلزله فرو ریخته بود و بازسازی گردیده است.

این منطقه در 30 کیلومتری غرب کاشان در مسیر مشهد اردهال قرار گرفته و یکی از مناطق دیدنی و خوش آب و هوای اطراف کاشان قرار گرفته است آثار تاریخی دیدنی نیاسر شامل چهار طاقی متعلق به دوران ساسانی در ارتفاعات این منطقه می شود که با مصالح سنگ و ساروج و به ارتفاع 14 متر ساخته شده که بنا بر تحقیقات آقای اندره گدار ، این آتشکده (معبد زرتشتی ) اولین آتشکده ای بوده که اردشیر بابکان احداث کرده ، علاوه بر چشمه اسکندریه ،آبشار معروف و دیدنی و همچنین غار معروف آن به نام ویس می توان نام برد.

برخی از آبگرم و چشمه های آب گرم دماوند ، جایی که می توانید از طبیعت لذت ببرید ، آب علی ، سیاه سنگ ، علا و تیز آب است. معمار این خانه یکی از نوابغ معماری کاشان و از طراحان معروف ساختمان به نام استاد علی مریم بوده که در ایجاد دو بنای تاریخی دیگر کاشان ، یکی خانه تاریخی طباطبائی (در نزدیکی خانه بروجردی ) و دیگری تیمچه امین الدوله (واقع در بازار)نقش داشته است .

یکی دیگر از دیدنی های یزد خانه ۱۰۶ساله حاج کاظم رسولیان از سال ۱۳۶۸ وقف شد و به عنوان بخشی از دانشکده معماری و شهرسازی شهر یزد و محل برگزاری سمینارها و نشستهای تخصصی مورد استفاده قرار گرفت. این خانه در محله سلطان امیر احمد کاشان در خیابان علوی واقع شده که توسط بازرگانی به نام حاج سید حسن نطنزی مقارن با سال 1275 (ه.ق) در دوره قاجاریه ساخته شده و به حاج آقا حسن بروجردی مشهور شده و خانه ای هم که متعلق به وی بوده به خانه بروجردی موسوم گردیده است . آبشار آب ملخ نیز از جمله جاهای دیدنی اطراف اصفهان و نزدیک به شهرستان سمیرم است.

چشمه سرخون یکی دیگر از چشمههای استان چهارمحال و بختیاری است که در شهر سرخون از توابع بخش میانکوه شهرستان اردل در 120 کیلومتری شهرکرد قرار دارد. دمای آب چشمه در فصول مختلف خیلی جالب است. دیدن چنین شهر عجیب و منحصربهفردی برای بسیاری افراد، بسیار جالب و هیجانانگیز است؛ ازاینرو سالانه گردشگران بسیاری برای بازدید از این جاذبه تاریخی به روستای کرد علیا در نزدیکی اصفهان سفر میکنند. خواص درمانی آب گرم علی داشی بسیار معروف است و دردهایی همچون درد مفاصل (روماتیسم) چشم درد، دل درد، کمر درد، رفع باد و قولنج و تقویت اعصاب را شامل شده و بسیاری از این ناراحتیها را درمان میکند.

این پل، توسط یکی ازخوانین قدرتمند بختیاری، به نام حسینقلی خان ایلخانی بختیاری در شش کیلومتری شهر اردل در کنار روستای بهشت آباد و بر روی رودخانه بهشت آباد ساخته شده است. چشمه ثریا از رودخانه ارس پرآب می شود و به تالاب های زیادی آب رسانی می کند. رودخانه ی زاینده رود از کنار آن عبور می کند و زیباترین سواحل این رودخانه را به خود اختصاص داده است.از جمله محصولات مهم این منطقه برنج لنجان است که در زرین شهر و شهرهای اطراف کشت میشود. گلستانکوه خوانسار شهرتی جهانی دارد و آن به واسطه دشت لاله های واژگون است که گونه ای کمیاب از آلاله ها به شمار می رود و در گستره این دشت با فراوانی و زیبایی فراوانی روییده وچشم هر بیننده را مجذوب خود می کند.

دره بیدن فریدن یکی از مناطقی است که طبیعت زیبایش زبان زده است. چند جاذبه گردشگری خوانسار تا بحال کمتر مورد توجه بوده که یکی گذرگاه باصفای کوهستانی بین خوانسار و فریدن به نام گردنگا است که طبیعتی بکر و زیبا دارد و دیگر نقطه کوه سول از جبال زاگرس است که جاذبه ای برای گردشگران کوهنورد است همچنین پل تاریخی ساسون که کمتر به آن اشاره شده در شمال شرقی تید جان قرار دارد و اصل بنا مربوط به دوره ساسانی است.مقبره دختران بکر و بقعه حلیمه ونرگس که سنگی به خط کوفی دارد و مربوط به قرن سوم است ودر محله بیدهند خوانسارقرار دارد نیز نباید از چشم گردشگران دور بماند.

بزرگترین عضارخانه ایران، در مرکز بازار شهر است که از زمان صفویه به یادگار باقی است.این عصارخانه که اکنون از آن بهرهبرداری نمیشود، بزرگترین و یکی از زیباترین عصارخانههای ایران است. نقاشیهای این بنا در شیوه های متنوع و با رنگ وروغن و آبرنگ زیر نظر هنرمندان نامدار نقاشی ایران در دوره قاجاریه از خاندان غفاری کاشانی ترسیم گردیده و طرحهای گچبری این خانه نیز با نظارت تهیه و به انجام رسیده است .بخش سرپوشیده این بنا که شامل عمارت کلاه فرنگی با معماری منحصر به فرد تزئینات یزدی بندی و نقاشیها و گچبریهای بسیار زیبا می باشد، این بنا را در زمره با ارزش ترین خانه های تاریخی ایران قرار داده است.

یکی از دیدنی های اطراف اصفهان که جزو قشنگ ترین جاهای آن محسوب میشود، چادگان است. در اولین کوچه بعد از چهارراه جهان کودک راه دارد که آخر آن خیابان پارکینگ مخصوص پارک نیز در نظر گرفته شده است. ویژگی جذاب این چشمه این است که، هر شبانه روز به طور متوسط 3 الی 4 بار با قدرت 6 لیتر در ثانیه جاری میشود و بعد از گذشت یک ساعت به طور کامل قطع میشود. روستای ابیانه از هر نظری دیدنی و جذاب است و برای کسانی که به دنبال طبیعت گردی هستند هم مقصد مناسبی است.

در نهایت باید بگوییم که اگر به بناهای تاریخی و هنر معماری ایرانی علاقهمند هستید، دیدار از ارگ تاریخی مورچه خورت برای شما بسیار لذتبخش و جذاب خواهد بود. ازمیر کارت که15 لیر شارژ داشت که سوار کشتی شدیم نفری 3لیر قیمت کرایه بود. پس از صرف ناهار وسایل شبمانی را برداشته وراهی چشمه لال شدیم. طبیعتی اعجابانگیز در کنار امکانات رفاهی، این منطقه را به محبوبترین مناطق گردشگری در اطراف اصفهان تبدیل کرده است. موقعیت مکانی ماکو را منحصر به فرد می کند زیرا تنها شهری است که در مرز بازرگان تجارت و به اروپا پیوند دارد.

شاید کمتر کسی این تالاب را بشناسد؛ به همین خاطر هنوز در این منطقه خبری از دستکاری انسان در طبیعت نیست. ۱۵۰ سال قبل ظل السلطان پسر بزرگ ناصرالدین شاه و حاکم اصفهان قمیشلو را بعنوان قرق و شگارگاه اختصاصی اعلام و حتی از چرای دام در این منطقه جلوگیری نمود. تماشای مراتع سرسبز و کوههای بلند، آب و هوای خنک و مطبوع و وجود چشمههای آبی که از بین کوه سرچشمه گرفتهاند فرصت خوبی برای یک سفر یک روزه به اطراف اصفهان را به وجود آورده تا فارغ از هر گونه شلوغی و هیاهو در دل طبیعت بکر منطقه آرام بگیریم.

برای تماشای این دهکده تاریخی می بایست در مسیر جاده قدیم نطنز قرار بگیریم و در نزدیکی پل هنجن جاده ای فرعی به سمت غرب جدا می گردد که ما را به سوی دره ای سرسبز و با صفا می برد و رودخانه فصلی برزرود در آن جاری است. مردم محلی آن منطقه این آبشار را با نام هولوکی نیز میشناسند. در ورای باغستان های مرکز شهر نطنز مناره ای سر به فلک کشیده و گنبدی هرمی شکل و درخت چنار کهنسال ۲۰۰۰ ساله در کنار آن توجه هر تازه واردی را به سوی خود معطوف می دارد. در دوران اسلامی نیز این ناحیه از اهمیت زیادی برخوردار بوده و وجود مسجد جامع بزرگ در کوی خوزان ، شهر بودن آن را در گذشته می رساند.

این مسجد در خیابان بابا افضل و محله میدان کهنه واقع شده و به قرنهای اولیه اسلامی مربوط می شود که از دیگر بناهای تاریخی کاشان دارای قدمت بیشتری است. بهطور مثال مسجد جامع اردستان به شکلی ساخته شده است که هوای داخل آن در تمام فصول سال بدون هیچگونه وسیله سرمایشی یا گرمایشی، معتدل و مناسب برای حضور نمازگزاران باشد. دوم- نهر شیر پس از آنکه دل و قلب آدمى از صفات حیوانى خالى گردید آن وقت ممکن است، بذکر خدا و یاد او آن را نرم و لین گردانید، و تشبیه به «شیر» شاید اشاره باین باشد که، چون خاصیّت شیر این است که، مزاج را لینت میدهد، ذکر خدا و یاد او نیز قلب را از قساوت بیرون آورده و نرم و لطیف میگرداند و شاید بهمین معنى ارشاد مینماید، قوله تعالى (الَّذِینَ یَخْشَوْنَ رَبَّهُمْ ثُمَّ تَلِینُ جُلُودُهُمْ وَ قُلُوبُهُمْ إِلى ذِکْرِ اللَّهِ ذلِکَ هُدَى اللَّهِ یَهْدِی بِهِ مَنْ یَشاءُ، کسانى که از پروردگارشان میترسند پس (مشغول ذکر میشوند و در اثر یاد خدا) قلب آنها و پوست آنان بذکر لین و نرم میگردد، همین است، هدایت خدا که هر کس را خواهد هدایت مینماید» (سوره زمر آیه) و چون در آخرت هر چیزى بصورت و معنى ظهور و پیدایش مینماید، شاید لینت قلب است که، در قیامت بصورت نهر شیر مصفایى تظاهر می­نماید.

این پست اسکی مرتفعترین پیست اسکی ایران بوده و هرساله مقصد بیش از ۳۰ هزار نفر برای تفریح و سرگرمی است. نقطه دیگری برای چشمه های آب گرم ایران است. آب چشمه از گروه آب های بیکربنات کلسیک گوگردی است که گوگرد آن از احیاء سولفات حاصل میشود. البته شهرت این منطقه فقط به چشمههای آن خلاصه نشده بلکه وجود دشت لالههای واژگون قرمز این منطقه را به یکی از گردشگرپذیرترین مناطق اطراف اصفهان تبدیل کرده است. اگر بخواهیم از طبیعت، روستا و جاهای دیدنی اطراف اصفهان حرف بزنیم یکی از زیباترین مکانهایی که میتوان از آن صحبت کرد چشمه ناز ونک است.

این ارگ عظیم دومین قطعه مسکونی در ایران است که گفته میشود قدمت آن مربوط به دوره قبل صفوی است. در پارک ساحلی زرین شهر امکانات رفاهی و تفریحی جذابی همچون چندین رستوران، ویلاهای مسکونی، زمین بازی کودکان، قایق تفریحی و ماشین برقی، برای گردشگران فراهم شده است. جاذبههای دیدنی شهرستان باغ بهادران کم نیستند؛ بااینحال اگر بخواهیم به معروفترین جاذبههای دیدنی این شهر بینظیر اشاره کنیم، باید از منطقه گردشگری برنجگان، پارک ساحلی باغ بهادران، زایندهرود، سنگنگارههای باغ بهادران، روستای مورکان و پله کله نام ببریم.

دیدگاهتان را بنویسید