راهنمای سفر به دریاچه چورت

تابلو ال ای دی به دو شکل متفاوت یعنی تابلو ال ای دی ثابت و تابلو روان اجرا می شود . به این شكل كه وقتی مردم از آن دو برادر لجوج در مورد اختلاف و لجبازیشان سوال میكردند، آنها میگفتند: «کو لج ؟ بازار قیصریه از جمله مکان های دیدنی اصفهان است که گردشگران بسیاری را به سوی خود جذب می کند. پارک جنگلی باغو یک پارک زیبا و جذاب برای مسافرین و گردشگران می باشد. باداب سورت یک منطقه طبیعی است که در طول چندین میلیون سال شکل گرفته است. چشمه برم را میتوان عامل حیات چندین و چند نسل مختلف در هزاران سال مختلف دانست.

«ميبد» يكي از نمونههاي نادر شهرهاي باستاني ايراني به شمار ميرود، هر چند كه بافت سنتي آن گزندهاي فراوان ديده است، امّا هنوز بسياري از پديدهها و عناصر شهري قديم، مانند راههاي باستاني، بناها و تشكيلات وابسته به آن، كهن دژ، شارستان، بيرونهها و آثار گسترش شهري و بازمانده بناهاي كهن را ميتوان در آن تشخيص داد. همچنین میتوانید برای صعود به نوک قله کمی کوهنوردی کنید و هوای تازه را با تمام قوا به ریه بفرستید.

در زمان ضعف سلسله قاجار، به ويژه پس از جنگ جهاني اول، برخي از افراد ايلات و شاهسونها شهر اردبيل را بارها غارت كردند و خسارت فراوان به مردم شهر وارد آوردند. قيز قلعهسي، هاچاتپهسي، آقا علي تپهسي، تپه مطلب، اسلام تپهسي و قلعه يل سويي كه بيشتر آنها مربوط به دوره اشكاني هستند. «ميبد» از واژههاي فارسي ميانه است كه در دوره ساساني به اين شهر اطلاق ميشده و در متنهاي تاريخي و جغرافيايي قرون اوليه اسلامي بارها از اين نام ياد شده است. كانال مذكور وسيله انتقال دود و حرارت بوده است، بطوريكه عبور جريان هواي گرم علاوه بر گرم كردن آب خزانه، سبب گرم شدن كف فضاي مياندر و فضاي گرمخانه ميشده است.

بيشتر آنچه از اين منطقه به دست آمده مربوط به دوره اسلامي است، ولي قبرهاي گبرها يا زردشتيان كه در همه جاي آن پراكنده است، اين فكر را بيشتر تأييد ميكند. همچنين اين شهر به خاطر وجود آثار تاريخي و به ويژه مقبرهاي خاندان شيخ صفي و همجوارياش با آبهاي گرم سرعين يكي از كانونهاي جلب جهانگرد است كه هر ساله هزاران نفر را از استان آذربايجان شرقي و ديگر استانهاي همجوار و تهران به خود جلب ميكند. اين موضوع، اهميت سياسي و نظامي اردبيل را ثابت ميكند. بعد از آن به روستای دیمه خواهید رسید که به راحتی می توان چشمه دیمه را در این روستا مشاهده کرد.

این افراد ار انکار و گسستگی استفاده می کنند تا احساس حقارتی را که در طول کودکی در آنها به وجود آمده است از خودشان دور کنند. اما با به قدرت رسیدن فتحعلی شاه و نظر توجهی كه این پادشاه به آنجا كرد، باغ دوباره اهمیت خود را باز یافت. او در سفرنامهاش آنجا که مناطق مرزی هزارجریب را برمیشمارد، نام باداب سورت را به صورت «چشمهٔ آروس» آوردهاست که در واقع اشاره به چشمهٔ روستای ارست (آروس) میباشد. از آنجا كه حكمران اردبيل از خاندان صفوي انتخاب شده بود و اين شهر مدفن اجداد صفوي هم بود، ديگر باره آن را مقدس خواندند.

سپس از بین آن ها بهترین گزینه را انتخاب و رزرو کنید. اما من کسی را مرد میدان نمیبینم. اگر چه دیدن چشمه باداب سورت به عنوان یکی از آثار طبیعی ملی توصیه می شود اما گردشگران باید رفتاری از خود بروز دهند که از ادامه روند تخریب این اثر تاریخی طبیعی جلوگیری شود. منطقه لار حدود ۷۳۵۰۰ هكتار وسعت دارد و در حدود ۳۱۰۰۰ هكتار آن به عنوان پارک ملی شناخته میشود. در سالهاي گذشته، اين شهر توسعه يافته و بر اهميت و وسعت آن افزوده شده است. بين سالهاي 317 ـ 267 هجري، اين شهر مركز حكمراني طايفه بنيساج بود كه حكومت را از مراغه به اردبيل انتقال داده بودند.

هر چند كه موقعيت جغرافيايي آن اين خيال را در ذهن به وجود ميآورد كه در سالهاي پيشتر نيز منطقه خالي از سكنه نبوده است. بیتهایا (خانه مقدس)، کارینا (محل سنگی) و تهبرگا (تَوی-بر-کا، محل سلاح برنده) که به ترتیب با بیستون (خانه خدا، بیت باعان باستانی)، کر-میثین (محل سنگی، کرمانشان/ کرمانشاهان) و کرند (محل ابزار برنده، کوارینت/کرینتاش باستانی) مطابقت دارند. مردم چاراویماق، با مقدس شمردن این چشمه نذركرده و گاهی دركنار آن گوسفند قربانی می كنند و بعد از نیت به مكان چشمه رفته و سرازیرشدن آب از چشمه را نشانه قبولی نذرخود می دانند.

در قسمت شرق هم دره و رودخانه دره رود ، کوه های سبلان ، چهل مند و گردنه صائین این استان را از استان اردبیل جدا می سازد . همچنین برای بالا بردن بهره وری علاوه بر استفاده از دستگاه TBM قسمت هایی از تونل مورد حفاری قرار گرفت. فداکار در توضیح مشخصات سرداب حرم حضرت اباالفضلالعباس(ع) گفت: پس از آنکه از صحن حرم وارد رواق میشوید در ادامه شما وارد محدوده گنبدخانه میشوید که میتوان همین رواقها را در قسمت سرداب نیز در نظر گرفت که با عرض ۱٫۵ متر در ۲ متر به صورت گنبدی پوشانده شده و قسمت پایین پای حضرت مسیری دارد که وارد محوطه گنبد خانه در قسمت سرداب میشود.

مساحت اين منطقه در حدود 845 كيلومتر مربع و ارتفاع آن از سطح دريا نزديك به 1220 متر است. این دره در محاصره کوههای سر به فلک کشیده و نیزارهایی با نیهای بلند است که ارتفاع برخی از این نیها به سه متر میرسد. اما «مهرنگار/ خانم» دختر انوشيروان دستور ميدهد قناتهايي در منطقه احداث شوند كه با طي مسير كمتري به مظهر خود برسند. به روايت اوستا، زردشت پيامبر ايراني در كنار رود «دائي يتا» كه امروزه ارس ناميده ميشود، به دنيا آمد و كتاب خود را در سبلان نوشت و براي ترويج دين خود، روي به شهر «باذان پيروز» آورد.

كلمه (روح ) به طورى كه در لغت معرفى شده به معناى مبداء حيات است كه جاندار به وسيله آن قادر بر احساس و حركت ارادى مى شود و به لفظ (روح ) هم ضمير مذكر بر مى گردد و هم مؤ نث و چه بسا در استعمال اين كلمه جواز صادر شده كه مجازا در امورى كه به وسيله آنها آثار نيك و مطلوبى ظاهر مى شود اطلاق بكنند، چنانكه علم را حيات نفوس مى گويند چنانچه خداى تعالى هم فرمود: (او من كان ميتا فاحييناه ) كه مقصود از آن زنده كردن، هدايت نمودن به سوى ايمان است، و در آيه شريفه (ينزل الملائكة بالروح من امره ) هم از همين باب جمعى روح را به وحى تفسير كرده اند و همچنين آيه (و كذلك اوحينااليك روحا من امرنا) كه مراد از آن قرآن است كه آن نيز وحى است، و گفته اند كه اگر خدا قرآن و وحى را روح ناميده از اين باب بوده كه نفوس مرده به وسيله آن حيات و زندگى مى يابند همچنانكه روح معروف مايه حيات جسدهاى مرده است.

دیدگاهتان را بنویسید