دیدنیهای گردشگری اطراف اصفهان – باحالترینا

زمانی که از شمال شرق وارد لردگان شوید، در اتوبان خلیج فارس هستید. پیشنهاد ویژه: اگر به سفر و گردشگری به همراه خانواده علاقه مند هستید. سبزی و زیبایی منطقه و درختانی كه سر بر شانه یكدیگر نهاده اند و سایه بان مسافران خسته اند طول مسیر آستارا به اردبیل را كاملادیدنی كرده است. زیست آنلاین از مهر، چشمه تاپ تاپان شهرستان آذرشهر به عنوان یکی از منحصربه فرد ترین چشمه های آب درمانی کشور و حتی جهان شناخته شده که سالانه میزبان گردشگران و مسافران زیادی از نقاط مختلف کشور برای درمان بیماری های عضلانی و پوستی است.

امکانات خوب و مناسبی به مسافران خود ارائه می دهد. در حال حاضر چشمه آب درمانی تاپ تاپان آذرشهر به همت بخش خصوصی در حال تبدیل شدن به مکان توریستی فوق العاده بزرگ، با امکانات رفاهی و بازارچه و … این هتل در کنار امکانات مناسب و فضای پاکیزه و تمیز، قیمت بسیار مناسبی نیز دارد. این سازه از نوع بتونی دو قوسی متقارن با ارتفاع 67 متر و طول تاج 144 متر، توانایی ذخیره 44 میلیون متر مکعب آب را دارد.

مدیرعامل شرکت آب منطقهای اردبیل گفت: استان اردبیل با داشتن 3 هزار و 225 چشمه آب معدنی آن هم به شکل ناب و خالص به عنوان دیار چشمههای بهشتی معروف است. به نظر مذکور ترکها یی که نو مسلمان شده بودند به این نام یاد شده و بعداً به شکل «ترکمان » مخفف گردیده است.به هر حال، نام «ترکمنها » برای نخستین بار در اسناد تاریخی و ادبی ۱۰۰۰ ـ ۱۲۰۰ سال قبل ثبت شده است. در پایین دستِ محل سرچشمه های آب معدنی تاپ تاپان، استخر نسبتاً کوچکی درست شده است و در فصل تابستان، گردشگران از طبیعت با صفای آن، برای آب تَنی و رفع خستگی استفاده می کنند.

چشمه آب معدنی تاپ تاپان، در بالای تپه ای نسبتاً هموار، مشرف به اراضی و طبیعت بکر، با فشار گاز، از دل زمین به حالت جوشان بیرون می آید که منظره زیبایی ایجاد کرده و خاصیت شگفت انگیز درمانی آن، گردشگران زیادی را در فصل های گرم سال به خود جلب می کند. آب معدنی چشمه تاپ تاپان، قابل آشامیدن نیست، ولی استفاده و تماس با این آب معدنی، برای التیام امراض پوستی، دردهای عضلانی و مفصلی، مفید و ثمر بخش است.

معروف است که یکی از سلاطین دیالمه عقابی را برای شکار رها کرده و خود او را تعاقب نمود تا به این محل رسیده، از مشاهدهء وضع این موضع دانست که حصانت آن بدرجهء کمال است قلعه ای آنجا بنا کرد و او را اله موت نامید، ترجمهء این لفظ بلغت دیلم تعلیم عقاب است.. در کتاب خود عجایب المخلوقات و غرایب الموجودات و در آثارالبلاد میگوید: آلموت در ناحیهء رودبار میان قزوین و دریای خزر است و بگفتهء وی نیز آلوه در فارس بمعنی عقاب و آموت بمعنی آموزش است این کوه چنین نامیده شده برای اینکه عقابی پادشاهی را در شکار به این کوه که به سرزمینهای پیرامون خود مسلط است متوجه ساخت.

پادشاه از پی عقاب بر آن کوه برآمد چون آنجا را پایگاه فراخ و باشکوه دید، دژی ساخت و الموت خواند زیرا عقاب او را آموخته بود. نام اين شهر سيرگان بوده است و بناي آن را به بهمن پادشاه اشكاني نسبت ميدهند، عرب آن را سيرجان مينامد. در صحیفهء ملاکی نبی مسطور است که الیاس قبل از آمدن مسیح به این جهان آید، و خود مسیح فرموده است که یحیای تعمیددهنده همان ایلیا (الیاس) بود و باید دانست که الیاس صاحب کتاب نبود زیرا که بهیچ رو خبری در خصوص نویسندگی او بجز رساله ای که به یهورام پادشاه یهود نوشت نیست و الحق پیغمبری شجاع، غیور، امین و متعصب بود – انتهی.

صاحب مرآت البلدان (ذیل الموت) آرد: الموت در قلهء کوهی است که گودیها در حوالی آن است که نصب منجنیق بر آنها ممکن نیست و تیر هیچ تیراندازی نیز بدانجا نمیرسد. بعد از غلبه روسها بر ترکمنستان، اکثر ارساریها به دولت روسیه توسط بخارا خراج میپرداختند و تعداد کمی از آنها تبعه افغانستان بودند. دیگر ستون های ایوان های عمارت هم از گچ ساخته شده و همه سرستون ها دارای گچبری های زیبایی است.

روستای کاسین به موجب قرار گرفتن در کنار اهر چایی دارای باغات سرسبز زیباست که موجب جذب علاقه مندان به طبیعت قره داغ میگردد. از خصوصیت بارز آن دو ایوان شمالی و جنوبی بنا است که به شیوه قوس جناغی اجرا شده و با فرم دیگر بناهای نهبندان که دارای قوسهای بیز هستند متفاوت می باشد. آب از روز نخست یا به سخن دیگر، از آغاز آفرینش، نقشی اساسی در ساختار زندگی و بستر هستی داشته و بیتردید خلقت و حیات انسان نیز به آن مدیون است. به این ترتیب اغلب آیینهای مذهبی را پیرامون چشمهها، نهرها و رودخانهها برگزار میکنند و زیارتگاهها و معبدها نیز برای خود آب و یا چشمهای دارند.

پیشنهاد میکنیم برای کاهش هزینه های سفر خود از کارت های اعتباری تخفیف هتل، شرکت هتل سازی دریا استفاده کنید. این کارت ها هزینه های اقامت شما را در سفر، به صورت چشمگیری کاهش خواهد داد. طولش از جزایر خالدات «فه لز» و عرض از خط استوا «لوکا» الداعی الی الحق حسن بن زیدالباقری در سنهء ست و اربعین و مأتین (246) ساخت و در سنهء ثلاث و ثمانین و اربعمائه (483) حسن صباح بر آن مستولی شد و به دعوت بواطنه مشغول شد، و آن قلعه را در اول اله اموت گفته اند یعنی آشیانهء عقاب که بچگان را برو آموزش کردی، بمرور الموت شد، و حرف اله موت بعدد جمل چندِ سال صعود حسن صباح است(1) بر آن قلعه، و این از نوادر حالات است.

مسئول روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایعدستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: این بنا به گفته اهل منطقه توسط زنی به نام بلقیس حدود اواخر دوره ساسانی و اوایل دوره اسلامی احداث شد. «و آن قلعه را در اول اله آموت گفته اند، یعنی آشیانهء عقاب که بچگان را برو آموزش کردی، بمرور الموت شد». در سنهء اربع و خمسین و ستمائه (654) بفرمان هلاکوخان آن قلعه را خراب کردند – انتهی. چشمه هاي معدني اطراف اين آب معدني با فعاليت هاي آتشفشاني در ارتباط هستند و به طوري كه از زمين هاي اطراف مشخص است، در زمان هاي گذشته در آن منطقه، كوه آتشفشان وجود داشته و آب چشمه ها در مسير خود رسوباتی بر جای می گذارند، كه ضخامت زيادی از تراورتن را تشكيل می دهند.

بنابراین برای پاسخ به سؤال مطرحشده و راهیافتن به کُنه حقایقی که در طاق بستان نهفته است، در این مقاله سعی شده است تا جایگاه «آب»- این ودیعۀ الهی- را با غورکردن در تفکرات فلسفی، نقشهای نمادین ُقدسی و معنوی- با توجه به ارزشهای مادی و واقعگرایانه- در نقشبرجستهها، تندیسهها و یا در کتیبهها و نقشهای حجاریشده طاق بستان بررسی شود. برای رسیدن به کاروانسرای صفوی مرنجاب که محل استقرار کاروانها و گروههای کویرگرد است باید ۴۰ کیلومتر گرد و غبار و تکانهای جاده سنگلاخی را تحمل کنید.

علی محمدخان كه از رسیدن كریم خان بیمناك شده بود سرهای كشته ها را جدا كرد و به اصفهان گریخت. صوفیان یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی که در بخش صوفیان شهرستان شبستر واقع شدهاست. آب معدنی این چشمه، از چند چشمه صاف و زلال تشکیل شده و درجه حرارت آن در فصل سرما و گرما، ثابت و در محل سَرچشمه، ۱۵ درجه بالای صفر بوده و رسوبات تراورتن و اکسید آهن، سبب شده که رنگش قهوه ای باشد.

درجه حرارت آب این چشمه، در فصل سرما و گرما ثابت و در محل سرچشمه 20 درجه سانتي گراد بالاي صفر و رسوبات آن قهوه اي رنگ است. در روستای دهسرخ نقل میشود که وقتی حضرت رضا (ع) به این روستا میرسند، چون هنگام نماز بوده، مقداری آب برای وضو درخواست میکنند، اما اهالی از وقوع خشکسالی و نداشتن آب خبر میدهند. در حال حاضر آب چشمه با لوله به کارخانه منتقل میشود و پس از بسته بندی به مصرف خوراکی می رسد. خلاصه این آب گرم ، واین شچمه ی پربرکت ،برای یک عده زیادی نان دارد .

در گرگان یک برج آجری قرار دارد که بلندای زیادی داشته و از هر نقطه از این شهر قابل رویت می باشد که به آن میل گنبد می گویند. چشمهای که آب خنک و گوارایش در تابستان و آب گرم و دلپذیرش در زمستان مشکلگشای ساکنین این منطقه است و خیلیها در دل آن تنی به آب میرسانند. چشمه های آب گرم و حمام های یونکال سابقه ای طولانی دارند که به دوران سلجوقیان باز می گردد. آب نماد آفرینش، نشانه مادر و زهدان است؛ نماد زندگی معنوی و ذات خداوندی است؛ علامت برکت است و از آن حکمت برمیخیزد؛ زیرا فضیلتی تزکیهکننده دارد.

بادهایی که در شهر بیشتر مواقع میوزند مه یل وآغ یل نام دارد مه یل که از طرف شمال میوزدبادی است مرطوب، سرد و خنک که باعث بارش باران در فصل بارش و خنکی هوا در تابستان است. نکته جالب دیگر این است که شما ضمن برخورداری از آخرین اطلاعات مربوط به محصولات و تخفیفات مربوطه، از نظرات مشتریان راجع به هر کالا آگاه شده و برترین محصولات از دید مشتریان را خواهید دانست که در این صورت فروش و موفقیتتان تضمین شده خواهد بود! در میان آثاری که از استاد به نمایش در می آید , یک تابلو که از آخرین کارهای استاد (که در هنگام تبعید کشیده است) جلب توجه می نماید.

دیدگاهتان را بنویسید