دیدنیهای اطراف شیراز ؛ طبیعت نابی که نباید از دست داد – مجله گردشگری میزبون

تماشای خانههای روستایی و گردش در میان آنها تجربه جالبی برایتان خواهد بود. تازه اگر علاقهمند به کوهنوردی هستید این منطقه کوهستانی با قلههای سر به فلک کشیدهاش لحظات خوبی را برایتان میسازد. دو چشمه به نامهای گوهر و اشکس نیز در کرکبود وجود دارند و زندگی را در آن به جریان میاندازند. گردو، بادام، انگور، انجیر، انار، زردآلو، آلو و گوجه سبز از محصولات باغی و فرآوردههای لبنی مانند شیر، پنیر، کره و کشک نیز از محصولات دامی این روستاست. در فضای سبز اطراف این چشمه گونه های گیاهی «بادام»، «اقاقیا»، «زبان گنجشک»، «سنجد»، «بید»، «افرا»، «گردو»، و «سرو خمره ای» به چشم می خوردند بنابراین اگر دستی در گیاه شناسی دارید، این منطقه فرصت خوبی برای جمع آوری گیاهان دارویی به شما خواهد داد.

طی روزهای اخیر فیلمی در فضای مجازی با موضوع هدر رفت آب در اشتهارد منتشر شد که مرتبط با جاده ایپک – کوچه حافظ بود. این روستای زیبا دارای کوچه باغهایی جذاب و فضایی دلنشین و مملو از صدای جاری شدن آب است. با گذر از کوچه باغهای این روستای صمیمی با روستاییانی مهمان نواز و شیرینسخن روبهرو می شویم، که به زبان تاتی سخن میگویند. دشت لاله های واژگون از دیگر مناظری به شمار می رود که می توان آن ها را مشاهده کرد. بخش لاله زار یکی از بخشهای شهرستان بردسیر واقع در استان کرمان ایران است.

روستایی کوچک و کوهستانی در قسمت شمالی شهرستان طالقان وجود دارد که به دلیل وجود سنگهای تیره رنگ به آن کرکبود گفته میشود. از جمله محلههای دیدنی یزد که در مجاورت محله شاهدباز و محله پیربرج قرار دارد محله تاریخی گازرگاه است. مناطق بارینگتون و کندیچال با آن مراتع سرسبز، بساط خود را در مجاورت با کوهستان و نزدیکی روستای ناتر پهن کرده اند. در غربیترین نقطه شهر تهران و در امتداد جادهای کوهستانی، دو روستای کوچک فارغ از همهمه و شلوغی تهران، ساکت و آرام در دل کوهستان البرز جا خوش کردهاند. یک پل تاریخی، مسجد جامع، حمامی قدیمی تکیه های مذهبی و بازار برغان، از دیگر جاذبه های این روستای دل انگیز هستند.

حضور چشمههای متعدد، آبشارهای خروشان، کوههای سربه فلک کشیده، یخچالهای طبیعی و آثار مذهبی و تاریخی موجود، این شهرستان زیبا را به یکی از محبوبترین ییلاق های اطراف تهران تبدیل کرده است. روستای چلاو قدمت زیادی دارد و به همین خاطر بناهای تاریخی نیز در آن یافت میشود. از جاذبههای این منطقه می توان به آبشار شکرآب، امامزاده طاهر شکراب، آبشار ده تنگه، قلعه تاریخی دختر و قلههایی تماشایی نظیر قله قلعه دختر، سیچال، توچال و قزقونچال اشاره کرد.

در فاصلهای ۳ کیلومتری از تخت جمشید تماشایی و باستان، یکی دیگر از دیدنیهای اطراف شیراز جای گرفته است. این آبشار جذاب و تماشایی یکی دیگر از دیدنیهای اطراف شیراز به شمار میرود. تل باکون یکی دیگر دیدنیهای باستانی مرودشت است که در نزدیکی تختجمشید واقع شده است. از دیدنیهای روستای کرکبود میتوان به آبشار آن اشاره کرد که در اواخر بهار زیبایی روستا را دو چندان میکند. همچنین در این پارک رودخانه های متعددی جریان دارد و بیش از ۲۱ دهنه چشمه در آن شناسایی شده است که مهمترین آنان را میتوان رودخانه مادرسو، زاو، قرتو، چشمه های گلشن، گلستان، جانو، سردارخانه، دوشان، آق سو، کرکولی اسم برد.

در این مقاله به معرفی معروف ترین چشمه های اطراف تبریز و آبشارها و رودخانه های ناشی از جوشش آنها می پردازیم.در مناطق مختلف استان آذربایجان شرقی انواع چشمه های معدنی آب گرم و سرد بسیاری وجود دارد که محبوب و مشهور برای مردم آذربایجان و سایر نواحی ایران است. نام این دو روستا وَردیج و واریش است و دسترسی به آنها از طریق اتوبان تهران ـ کرج امکان پذیر است. مهمترین آنها قلعه دارا و سامان است که امروزه بیشتر به افسانه شباهت دارند زیرا چیز زیادی از آنها باقی نمانده است. آبنیک با دارا بودن آب و هوای سرد و ییلاقی، حاشیه سرسبز رودخانه کلارود و دامنههای گسترده کوههای اطراف همه ساله پذیرای گردشگران از تهران و سایر نقاط کشور است.

شاید جذابترین جاذبه آبنیک آبشار یخی آن باشد که در انتهای دره آبنیک، در کنار یک تنگه زیبا، واقع شده و محل مناسبی جهت تمرین یخ نوردی در زمستان است. در ۵۰ کیلومتری شهر چالوس یک جاده فرعی ما را از زیباییهای جاده جدا می کند تا ما را به یکی از تماشاییترین ییلاق های اطراف تهران برساند. وقتی صحبت از نوروز و سال نو میشود، چیدن سفره هفت سین اصلیترین نشانه نوروز ما ایرانیان محسوب میشود. در این غار آثاری با قدمت 30 هزار سال پیش کشف شده است.

در سمت چپ خود دنبال مجسمه طلائی کوهنورد بگردید و مسیر فرعی را که مجسمه با دست نشان میدهد در پیش بگیرید. به علاوه وجود سد خاکی لار باعث شده تا به یکی از مناطق اصلی ماهیگیری در نزدیکی تهران تبدیل شود. رودخانه خروشان و نهرهای تأمین کننده آب آبشار که به رودخانه میریزد و منطقه جنگلی- کوهستانی اطراف از دیگر ویژگیهای جغرافیایی منطقه تلقی میشود. پیست اسکی خور با ۱۸۵۰ متر طول یکی از طویل ترین پیستهای اسکی ایران به شمار میرود و در این فصل از جمله پرطرفدارترین مکانهای گردشگری برای پایتخت نشینان و اسکی بازهاست.

سعدی پس از بازگشت به شیراز در مجالس بسیاری حضور یافت و بسیاری از هم نشینان و دوستانش که وی را درسخنوری و افکار بلند مرتبه مسلط دیدند و از آشنایی وی با قرآن و حدیث و روایات حظ فراوان بردند به سعدی پیشنهاد دادند که این همه « حسن محاوره، قوه ی مناظره و فکاهات نادره» حیف ست که ثبت و ضبط نگرددد و از وی خواستند تا این همه را تدوین کند. این روستا در ابتدا به دلیل وجود دو امام زاده به نامهای زید و ابراهیم محبوب شد؛ اما به مرور به دلیل نزدیکی به تهران و طبیعت زیبایش به شهرت رسید و حالا یکی از پاتوقهای پایتخت نشینان است.

نوع سوالها و لحن صدای مهدویان به عنوان پرسشگر چیزی شبیه بازجویی از افرادی است که حالا پس از 36 سال مقابل دوربین و قضاوت عمومی قرار گرفتهاند. همزمان صدای روح بخش آب رودخانه نیز به شگفتی فضا می افزاید. سوییت ها و خانه های محلی نیز در شهر وجود دارند تا اگر قصد کمپینگ در طبیعت را نداشتید بتوانید در آن ها اقامت کنید. مقبره اوحدي در ميان باغي سرسبز در شهر مراغه واقع شده است. وليكن به علت وجود تنها يك دستگاه كمباين در روستا، مردم در موقع برداشت محصول با كمبود كمباين مواجه مي شوند و غالبا به طريق خصوصي از شهر ستان گرگان و ديگر شهرهاي شمال كشور مانند:قائم شهر،كرايه مي كنند و معمولا مركز خدمات كشاورزي داور آباد، به دليل محدوديت ماشين آلات پاسخگوي مشكلات مردم در زمان مربوطه نيست و از اين جهت تجهيز مركز خدمات كشاورزي داورآباد و يا ايجاد تسهيلات لازم جهت واگذاري ماشين آلات مورد نياز به مردم ،مي تواند به كمك موثري به كاهش مشكلات كشاوزي فروان بنمايد.

دیدگاهتان را بنویسید