دوزلی اوغلان آذربایجانی تورکی شعر موزیک

این کوه شامل کلاهک سنگی یکی از کاملترین کلاهک های سنگی جهان با شیب منفی و دیوار بلند مکان بسیار خوبی برای سنگ نوردی در کنار یک بافت تاریخی است. نام قلعه ای است مشهور که مابین قزوین و گیلان واقع است و آن را بسبب ارتفاعی که دارد اله موت گفتندی یعنی عقاب آشیان، چه اله عقاب و آموت بمعنی آشیان باشد، و چون عقاب در جاهای بلند آشیان میکند آن قلعه را بدین نام خواندند و بکثرت استعمال الموت شده است.

برای رسیدن به ورودی شبستان مسجد باید 8 پله را پایین بروید؛ چون دو متر پایینتر از سطح آسفالت خیابان است. این عمارت تاریخی که در داخل شهر ماکو قرار گرفته متعلق به علیقلی خان بیات در اواخر دوره قاجاریه ساخته شده است. از کوههای مرزی ایران و ترکیه سرچشمه گرفته، از داخل شهر ماکو گذشته و در شهرستان پلدشت به رودخانه ارس میپیوندد. این رودخانه از کوههای مرزی ایران و ترکیه سرچشمه گرفته، از داخل شهر ماکو گذشته و در شهرستان پلدشت به رودخانه ارس میپیوندد.

وی افزود: برای امسال دو بخش بین الملل و کودک نیز به بخشهای این جشنواره افزوده شد. قسمت جنوبی شهر در دامنه کوه سبد قرار گرفته و آبادی چندانی ندارد ولی بخش شمالی آن آبادتر و بزرگتر است. در این منطقه کوهها پوشیده از گل و درخت و چمن است و عشایر قره­ داغ در فصل تابستان از آن به عنوان مراتع ییلاقی بهره می­گیرند. در مصراع دوم واژه های «که» به ترتیب، ضمیر پرسشی و حرف ربط هستند. در لایه برداریهای اخیر از گچبری های محراب عصر سلجوقی،آن آثار و تزئیناتی متعلق به دوره آل بویه نیز کشف و شناسائی شده است .

این منطقه در روستای بورالان با طبیعت سرسبز و چشمههای جوشان که در منطقه به بهشت روی زمین اشتهار دارد، در دامنه کوه افسانهای آرارات با انواع حیوانان وحیات وحش خود دل هر رهگذری را میرباید. اين كوهستان در حوالي شهر ميانه با مراتع سرسبز و خرم پوشيده شده است . این موضوع به نظر کلید عمر طولانی آنها است و از پیر شدن آنها جلوگیری میکند. بیشتر کسانی که راهی این دره میشوند، در کنار علاقه به طبیعت اندکی هم ریسکپذیر هستند و بدشان نمیآید در کنار یک گردش لذتبخش کمی هم ترشح آدرنالین را تجربه کنند. در بخش جنوبی آن در کنار رودخانه قربانگاه این شهر باستانی واقع شده است.

شهر ماکو در درهای بنا شده که رودخانه زنگمار از آن میگذرد و شهر را به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم میکند. این کلیسا در سالهای اخیر با احداث سد بارون در معرض آب گرفتگی قرار گرفت که جهت جلوگیری از استغراق و حفظ آن ساختمان کلیسا به محل مرتفعی در همان ناحیه انتقال یافت. این کلیسا در سالهای اخیر با احداث سد بارون در معرض آب گرفتگی قرار گرفت که جهت جلوگیری از استغراق و حفظ آن ساختمان کلیسا به محل مرتفعی در همان ناحیه انتقال یافت .

توزیع مناسب و متعادل سفر علاوه براین کخ باعث توسعه متعادل گردشگری در همه جای این سرزمین می شود ، موجب کم شدن فشار و تمرکز سفر در برخی مناطق بیشتر شناخته شده و حفظ محیط زیست آن مناطق می شود، مناطق بکر و جدیدی را مقابل گردشگران و کسانی که به دنبال سفر به مناطق کمتر شناخته شده کشورمان هستند قرار می دهد. مشهور به گوی مسجد در زیر کلاهک سنگی بزرگ ماکو بنا شده است.

و به تازگی بنا به تفاهم نامه مابین سازمان منطقه آزاد ماکو با میراث فرهنگی استان این بنای تاریخی تخریب و بازسازی میشود. شاه عباس دوم در اين شهر به تخت سلطنت نشست.كاشان به كرات بر اثر زلزله ويران شده است. آب این چشمه به همت شاه عباس صفوی، در گذشته از خیابانهای مشهد و حرم مطهر عبور میکرد. بالاتر از پادگان ماکو این بیمارستان قدیمی که در بالای یک تپه در زمان قاجاریه ساخته شده و در جنگ دوم جهانی به عنوان بیمارستان ارتش استفاده میشده است. قدمت آن به دوره های تیموری، صفوی و قاجاریه میرسد.

این حمام نیز در بافت قدیم در عصر صفوی ساخته شده و در دوره قاجاریه نیز مورد مرمت قرار گرفته است. آب این چشمه ها از ترکیب، آب های سولفاته کلسیک و از ته آب های هیپبرترمال است که برای درمان بیماری های نقرس و نیز بیماری های کبدی، صفراوی، کلیوی و دستگاه گوارش موثر است. ـ آب های سولفوره سدیم رادیو اکتیو گرم، برای درمان بیماری های تنفس مفید است.

تالاب های بورالان در 150کیلومتری شهر مرزی پلدشت در امتداد مرز مشترک ایران ترکیه و ارمنستان به موازات ضلع جنوبی رودخانه قره سو و در شمال روستای دیم قشلاق تا ناحیه ای موسوم به چشمه ثریا (سرچشمه قره سو )در 39درجه و43دقیقه عرض شمالی و 44درجه و 35دقیقه طول شرقی واقع شده است. رودخانه ارس از کوه های آناتولی ترکیه سرچشمه گرفته و پس از طی مرکز ترکیه، نخجوان، جلفا و ارمنستان و گذر از مرز ایران به دریای خزر می ریزد. اصفهان در گذر زمان نام های مختلفی به خود دیده است. قسمت پایین آن شامل دو اتاق تو در تو با تاقچه یی است که در دل کوه و درون صخره ای بزرگ تراشیده شده که با راه پله ای سنگی به قلعه بالای کوه متصل می شود.

بازار قدیمی تجریش، به صورت سرپوشیده و متصل کننده دو محله سرپل و تجریش است، که نمونه کوچکی از بازار تهران است. زبان اکثریت مردم شهر ماکو ترکی و گروهی نیز به کردی تکلم می کنند. این منطقه که بالاتر ازروستای قره خاج ودرمسیر جاده دسترسی به سد ماکو قراردارد دربهار و تابستان با گذر ازروستای ییلاقی قره خاچ وهوای دلپذیر و بارش برف درزمستان محلی برای اسکی خانوادهها فراهم میآورد.

آب مورد استفاده از طریق چشمه ای که در مجاورت این حمام به یک حوض بزرگ سنگی منتقل می شده، تامین شده است. علاوه بر عمارت سازی مذكور، در قسمت تراس مركزي، حوض بزرگ در مركز و حوضهاي كوچكتر در اطراف احداث نمودند. افرادی که تمایل به طبیعت گردی دارند و میخواهند مناظر اطراف را از بلندترین نقطه مشاهد کنند، بهترین مکان است. در اطراف چشمه نهشته های تراورتن تشکیل میگردند. یکی از دیدنی ترین جاذبه های ماکو که هر بیننده ای رابه شگفتی وا میدارد. نه خود نقاش است و نه کسی که جویای اسرار زندگی اوست، بلکه زنی است که موضوع آن پرده نقاشی بوده است.

کوشک در دو طبقه با پوشش شیروانی و طرح هشت ضلعی بنا شده که تزیینات گچبری، آیینه کاری و نقاشی نیز دارد. کاخ باغچه جوق ماکو معروف به کاخ سردار بوسیله تیمورتیموری که یکی از سرداران با نفوذ دوره قاجار در یک باغ 11 هکناری بسیار مفرح شامل چندین بنا با المانهای روسی و اروپائی ساخته شده است. وجود این تالاب باعث شده تا سالانه پرندگان مهاجر، راهی این منطقه شوند و محیطی مناسب را برای پرنده نگری ایجاد کنند که گردشگران خارجی را به این منطقه کشانده است، این روزها بازگشایی زاینده رود موجب شده تا امید به رونق گردشگری تالاب گاوخونی که در طول سالهای گذشته با مشکلاتی مواجه شده بود بار دیگر زنده شود.

کارشناسان و صاحبنظران براين باورند که موقعيت چشمه هاي آب معدني خود بسيار مهم است، چنانکه در اقليمهاي کوهستاني و ارتفاعات استفاده از آب معدني موجب ازدياد حرکات تنفسي و گلبولهاي قرمز، افزايش فعاليت قلب و کاهش فشار شرياني مي شود. این دسته از افراد بر این باور هستند که این بنا محل عبادت زرتشتیان بوده است و آتش مقدس را در آن روشن نگه میداشتهاند. منطقه چشمه مرغاب به دلیل کوهستانی بودن، در زمستان بسیار سرد میباشد؛ بنا بر این بهترین زمان برای سفر به مرغاب بهار و تابستان است که البته پاییز آن نیز خالی از لطف نیست و زیباییهای خودش را دارد.

اين بنا محل دفن ركن الدين ابوالحسن مراغي مشهور به اوحدي مراغه اي عارف و شاعر پارسي گوي نامدار و صاحب مثنوي معروف جام جم است. این بنا در 20 کیلومتری ماکو و در روستای بارون واقع است. در7 کیلومتری شهرماکو در کنار جاده ماکو بازرگان در روستای سنگر قرار گرفته است. این شهر به دلیل آنکه در کنار مرز و گمرک بازرگان واقع شدهاست محل عبور مسافرینی است که قصد دارند از طریق زمینی به ترکیه سفر کنند. این مسجد مشهور به گوی مسجد در زیر کلاهک سنگی بزرگ ماکو بنا شده است . مجاور روستای قلعه­جوق بر روی رودخانه زنگمار بر روی رودخانه زنگمار در زمان صفویه ساخته شده است و با سنگهای سیاه و سفید بنا شده که دارای دو دهانه کوچک و بزرگ است.

احداث سد که به استفاده منابع محلی به حدود 80 سال پیش باز میگردد،توسط یکی از خوانین محلی انجام شده است. این قلعه به همراه مقابر صخره ای که یکی از شاهکارهای معماری با قدمتی در حدود 2700 سال مربوط به امپراطوری اورارتو است که در ارتفاعات حاشیه رودخانه ارس قرار دارد. پوشش گیاهی و درختی، گونه جانوری، گونه پرندگان و آبزیان این مناطق در کناره ارس به همراه دریاچه پشت سد ارس در پلدشت با پارک جنگلی و تفرجگاه نازک از مراکز تفریحی و دیدنی منطقه آزاد ماکو است.

دیدگاهتان را بنویسید