درگاه الکترونیکی شهرداری اصفهان – منطقه 3|منطقه سه شهرداری اصفهان

در ادامه با معرفی کامل و کوتاهی از موزههای مطرح شهر یزد همراه شما هستیم. آب تمام چشمهها در مسیر کوتاهی به یکدیگر پیوسته و از طریق نیرچایی (رودخانه آغلاغان) که از داخل شهر نیر گذشته و به رودخانه بالیقلوچای که از مرکز شهر اردبیل میگذرد، میپیوندد و مساحت این منطقه 285 کیلومتر مربع است که در حدود یک پنجم مساحت نیر را شامل میشود. در این روستا شما می توانید شاهد خانه هایی پلکانی با پنجره های آبی رنگ بوده که با گل های شمعدانی تزیین شده اند. حوض مدوری در جلو کاخ ساخته شده است که جزوی از بنا محسوب می شود.

در سراسر دنیا، چشمههای آب معدنی مختلفی وجود دارد که هر یک دارای خاصیتی متفاوت هستند. ازرود یک چشمه جوشان با آب نسبتاً ولرم است که 37 درجه سانتیگراد حرارت دارد. از مهمترين مراسم و جشنهايي که در اين روستا برگزار ميشود، ميتوان به مراسم عروسي و تحويل سال نو اشاره کرد. گندم، جو، يونجه و شبدر از مهمترين محصولات زراعي روستاي دهچشمه ميباشد. هلو و سيب درختي روستاي ده چشمه زبانزد خاص و عام است. این شهر ثبت جهانی در فاصله یک ساعته از شهر چشمه قرا دارد.

این محوطه که گاهی از آن تحت عنوان پارک ملی لار نیز یاد میکنند درواقع یک دشت سرسبز و وسیع است که در دامنه کوه دماوند قرار گرفته و کلهای بابونه و شقایق زینت بخش این دشت در فصل بهار هستند. این گیاه که به قهرمان کویر مشهور شده به صورت طبیعی باعث تثبیت شنهای روان گردیده و هم اکنون حدود 39 هزار هکتار از زمینهای اطراف کویر را پوشانده است. نزدیک بودن به جاده ارتباطی نیر به شهرستان سراب، وجود مناظر طبیعی و فضای سبز و بکر، رویش پوشش گیاهی خاص اطراف چشمهها از گیاه بولاغاوتی پوشیده شده است.

وجود منطقه زیبای بولاغلار در شهر نیر، آب و هوای خنک و طبیعت سبز و دلچسب فصول بهار و تابستان حاکی از پتانسیل مطلوب شهرستان نیر برای گردشگری و توریسم است. بد نیست بدانید که در قدیم الایام مردم محلی اعتقاد داشتند که این چشمه مقدس است و ماری با تاج سبز رنگ در آن زندگی میکند که اگر فردی ناپاک وارد آن شود، این مار به او حمله میکند. این باغ موزه که در پارک جنگلی ناژوان قرار گرفته حدود 2000 متر مربع وسعت دارد و فضاسازی زیبای آن باعث شده که هر بینندهای مجذوب آن شود.

چشمههاي جوشان اين منطقه در فاصله بسيار كمي از تخت رستم قرار دارد . وي ادامه داد: چشمه هاي جوشان منطقه توران پشت يكي از زيباترين چشمه هاي جوشان در سطح كشورمي باشد. چشمه لادر خمینی شهر با چشم اندازهای زیبای کوهستانی و طبیعت دلگشای اطراف خود امروزه به یکی از قطب های مهم گردشگری استان اصفهان تبدیل شده است. مردم محلی که سالهاست در کنار این چشمهای زیبا زندگی میکنند امروزه از آن برای آبتنی و درمان درهای کمر، پا، رماتیسم و.

در نـتـیـجه آزمایـشـات خاکشـناسـی که از غار کـرفـتـو به دسـت آمـده نـشـان داده به عـلت یک رشـته فعالـیـتهای جـزئـی و فعـل و انفعالاتـی که در سـطح غـار به عـمـل آمـده و رسـوباتـی که بر جای مانـده ایـن غـار از هـزاره چهارم پـیـش از مـیلاد عاری از فعالـیـتـهای انـسـانـی شده است و سـاکـنـیـن آن که گـلهدارانـی کـوچ رو بـودهانـد آن مـنطـقه را تـرک کـردهانـد. سیتی سنتر یک مرکز خرید مهم با رویکرد گردشگری است چرا که از نظر تفریحی نیز مورد توجه بسیاری از اصفهانی ها و گردشگران غیر بومی است. این چشمه از جاهای دیدنی اطراف اصفهان است که بهواسطه طبیعت زیبا و آبوهوای مطبوعی که دارد، همواره افراد زیادی را برای پیکنیک و طبیعتگردی به خود جذب میکند.

یکی از این چشمه ها دارای آبی بسیار شور است و دارای دریاچه ای کوچک است که عمدتاً در تابستان برای شنا و آب درمانی استفاده می شود. همچنین بد نیست بدانید که آب این چشمه آبگرم از بابل به گلوگاه بندپی و از آنجا به روستای اری میرسد و در مسیر خود باعث آبادانی میشود. این چشمه دارای آبی گواراست که در بخشی از آن پرورش ماهی انجام میشود. از دهانه چشمه به سوی محله عباس آباد که مسیر جریان آب است، درختان زیبای صنوبر و بید کاشته شده، سختی آب این سراب 168 است و از همین رو؛ جزو آب های خیلی خوب و مناسب شرب است.

شير، ماست، کره محلي، روغن حيواني و دوغ از فرآوردههاي مرغوب لبني اين روستا است، که در بين گردشگران اين روستا خواهان بسياري دارد. دلیل گرم بودن آب اکثر چشمههای آب گرم، برخورد آب با مواد و املاح زمینی است و در نتیجه ترکیب و واکنش این مواد آب، گرم میشود، بر خلاف آنچه که در بین مردم شایع است که گرمای آب به دلیل مواد مذاب داخل زمین است، این نوع از آب گرم فقط در کنار آتشفشانها یافت میشود. یکی دیگر از اماکن دیدنی اصفهان محسوب می شود که به عنوان مسجد خان خوانده می شود ودر زمان شاه سلیمان صفوی احداث شد.

آبشار شله بن در منطقه خوش آب و هوا و دیدنی قرار دارد و فصل بهار همواره به عنوان بهترین زمان بازدید از آبشار به حساب می آید چراکه در این فصل، هوای منطقه دلنشین بوده و به لطف بارش های باران، آبشار در پرآب ترین حالت خود قرار دارد. ميثم زارع در گفتوگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) – منطقه يزد، گفت: روستاي توران پشت از توابع شهرستان تفت و در فاصله 80 كيلومتري اين شهرستان قرار دارد. روستاي توران پشت از توابع شهرستان تفت و در فاصله 80 كيلومتري اين شهرستان قرار دارد.

چشمه آب گرم لاریجان در جاده هراز مسیر منتهی به آمل واقع شده و فاصله کمی با تهران دارد. اين چشمه به صورت آبگرم در زمين در حال جوشيدن مي باشد و از آنجايي كه اين جوشيدن خيلي آرام همراه با املاح گچي و آهكي صورت مي گيرد، به مرور زمان در محل جوشش آب تپه اي از املاح به صورت ورقه ورقه (به شكل پياز) و لايه اي به وجود مي آيد و زماني كه ضخامت اين لايه هاي رسوبي زياد باشد چشمه ديگر قادر به جوشيدن نيست و در نزديكي محل قبلي و از کف دوباره آب شروع به جوشيدن مي كند.

اين چشمه به صورت آبگرم در زمين در حال جوشيدن است و از آنجايي كه اين جوشيدن خيلي آرام همراه با املاح گچي و آهكي صورت ميگيرد، به مرور زمان در محل جوشش آب تپهاي از املاح به صورت ورقه ورقه (به شكل پياز) و لايهاي به وجود ميآيد و زماني كه ضخامت اين لايههاي رسوبي زياد باشد چشمه ديگر قادر به جوشيدن نيست و در نزديكي محل قبلي و از کف دوباره آب شروع به جوشيدن ميكند. يك راهنماي تور در يزد گفت: چشمه هاي جوشان منطقه توران پشت يكي از زيباترين چشمه هاي جوشان در سطح كشور مي باشد.

دیدگاهتان را بنویسید