داستانک های زیبا از امام رضا علیه السلام

اين مسجد از يك نظر در بين مساجد منطقه داراي اهميت خاص و استثنايي است، و آن مربوط به وجود كتيبه تاريخ دار آن است كه در ديوار قسمت شمالي نصب شده است. قبر پير جابر در ممقان واقع است اين قبر سنگ نبشته و كتيبه اي ندارد فقط سرلوح قبر بر رويه اي دروني ديوار غربي زاويه، و چهار قطعه سنگ كم عرض كه مجموعاً قسمتي از كتيبه ديوارهاي يك قبر قديمي را تشكيل مي دهند به كره بيروني ديوارهاي غربي و جنوبي زاويه نصب گرديده است دو قطعه از سنگ نبشته ها تاريخ 1135 هجري قمري دارد.

قتل شبه عمد: اينكه فرد قصد قتل نداشته، اما قصد انجام سبب قتل را داشته باشد مشروط بر اينکه سبب، عادتا کشنده نباشد. لذا آنچه شالوده باغ مقارن دوران صفوی است باغی محصور در میان برج و باروهاست که بر مدخلش سردرخانه و در میانه اش کوشک و در جواره اش حمامی قرار گرفته. به طرز استفاده و چگونگی متناسب شدن و کابردگیری معادل ها، بررسی معنای ریشوی و گسترده معادلها از گذشته تا امروز در تورکی آذربایجان میپردازیم. این چشمهها با دمای حدود ۵۰ درجه سانتیگراد شامل چشمههای بهداشتی آب گرم و استخرهای لجن درمانی هستند که در سه کیلومتری شمال شرقی دهلران در استان ایلام قرار دارند.طبق بررسی کارشناسان، منشا آب این چشمههای درمانی و گوگردی از بارندگیهایی است که در سازندههای زمینشناسی و آهکهای منطقه نفوذ میکند و بهتدریج بر اساس شیب زمین گرمایی، دمایش افزایش مییابد.

چشمههای رنگی باداب سورت یکی از جاذبههای زیبای زمینشناسی هستند که در ارتفاع 1841 متری از سطح دریا قرار گرفتهاند. گویی مادر طبیعت در باداب سورت برای ما جشنواره رنگها را برگزار کرده است. پاموکاله به زبان محلی قلعه سفید یا قصر سفید می گویند که گردشگران زیادی را به خود جذب کردهاند. و همیشه از این واژه استفاده گردیده تا معادل وسیع به خود گرفته است. در ايران استفاده و بهره گيري از جنبه هاي درماني چشمه هاي معدني بطور سنتي در حد محدودي از گذشته هاي دور مورد توجه بوده است. من چوله گدیرم : با استفاده از دشت رفتن در گذر تاریخ این واژه در معنای وسیع خود همان بیرون° را به خود گرفته که امروزه بسیاری از آن استفاده میکنند.

🟠-این پست در رابطه با معادل واژه بیرون° است که در آذربایجان معادلهای مختلفی دارد. که دقیقا طبق واژه چول با گذر زمان و استفاده پیایی در میان مردم معنای بیرون° به خود گرفته است. در سال ۱۳۸۵ خانه مورد بازسازی قرار گرفت. در سال 1882 ميلادي، حكومت انگليسي بمبئي تصميم گرفت كه مركزي جهت توقف نيروي دريايي انگليس در خيلج فارس ايجاد كند. در سمت شمالی این قلعه هفت برج و بارو بنا شده که با دیوارهای بلند و محکم محصور است.

این قلعه بر فراز کوهی بلند ساخته شده، قلعهای که در ورودی ندارد. حدود یک ماه این پنیر در تئجان می ماند. اگر می خواهید هزینه زیادی بابت سفارش تابلو صرف نکنید اما یک تابلو حروف برجسته داشته باشید و مکان کسب شما در یک محیط سالنی واقع شده است ، این تابلو بهترین گزینه است . سرزمین ایران با آثار تاریخی، هنری و میراثهای فر هنگی خود به طور قطعی برای جهانگردان عهد قدیم بهترین مقصد محسوب می شده است. زرتشتیان قدیم چون بودا را بیگانه میپنداشتند، واژهٔ دیوّ را بهکار میبردند. 🔹اعداد مقایسهای اعدادی هستند که اسم را با اسم و یا اسامی دیگر مقایسه میکنند.

اعداد به اعداد ترتیبی (ترتیب سایلار)، اعداد مقایسه ای (مقایسه سایلار) و اعداد کسر (کسر سایلار) تقسیم میشود. عده ای واژه را عربی بایر بائر میدانند. اگر کس را به معنای بستگان و خویشان بشناسیم، او هیچکس را نداشت. او ایلک درسلرین همدان دا مکتب خانا دا بیتیردی سونرالار تهران – ترکیه و فرانسادا طیب بؤلومونده تحصیل آلدی و آذربایجانین تاریخ ادبیاتیندا ،و طیب بؤلومونده چوخلو آراشدیرمالار آپاردی ؛ و یوزلرجه علمی مقاله یازدی و کیتابلار چاپا وئردی .

مگر امکان دارد زنی غریبه که نه او را دیده و نه می شناسد ، از راز زندگی او آگاه باشد ؟ یک مثال ساده بزنم تصور کنید خانه یا همان چادر و محل زندگی در چول(صحرا) بوده است. 🛑-باییر°: باییر هم به معنی زمین خشک و صحرا است. این چشمهی جوشان ویژگی متمایز و منحصربهفردی دارد و با دو نوع آب گرم و سرد در کنار هم در دل کویر، از پدیدههای نادر ایران به شمار میرود. آبگرم حمام شفا در شهر سرعین قرار گرفته.

آبگرم محلات در شمال شرقی این شهر و در فاصله ۱۵ کیلومتریاش قرار گرفته. دیمیش پندیر را در پوست متال ریخته و پنیر داخلی آن را از پشت پوست متال با دست فشار داده و آن را سفت می کردند. هنگام متالگیری دهانه تئجان را باز کرده پنیر داخلی آن را در تشت مسی می ریختند . این پنیر سفت شده را در تئجان ریخته و در تئجان را با قاتما می بستند. واژگانی که به طور منطقه ای، طایفه ای، در جای جای مختلف امروز کاربرد دارند که نشان از قدرت حفظ واژگان تورکی تا امروز را دارد. حدود سه ماه این پنیر در پوست می ماند.

مثلا؛ 3/. (اوندا اوچ) (سه دهم). در سال 340 هجري قمري از اتحاد سه گانة تبريز، اشنو (اسند، اسنق) و دهخوارقان مملكت بني روديني به وجود آمد كه حكام آن قدرت و استقلال كامل داشتند و خلفاي بغداد از دخالت و نفوذ كمي در آن برخوردار بودند. فاصله هوایی شهر ساحلی آستارا در منتهی الیه جنوب غربی دریای خزر با شهر اردبیل بیش از 40 كیلومتر نیست اما از پیچ و خم های حیران به سمت اردبیل بالا می رویم، خنكی هوا جان تازه ای می دهد.

در سرچشمه، در گودالی عمیق آب چشمه جمع میشود برکه ای را فراهم ساخته که میتوانید در آن تنی به آب بزنید. اگر قصد رسیدن به آبشار اصلی را دارید، باید مسافتی را در آب طی کنید که تقریباً در فصل تابستان تا زانوهایتان در آب سرد فرو خواهد رفت. وجود این چشمه در کنار دره میتواند فرصت مناسبی برای آب تنی باشد. روشن آن دو کره اسب را که به نامهای قیرآت و دورآت مشهور می شوند به دستور جادو مانند پدرش پرورش می دهد و در قوشابولاق یا جفت چشمه در شبی معین آب تنی می کند و بدین گونه هنرعاشقی در روح آن دمیده می شود .

چشمه باداب سورت را باید از عجایب طبیعی ایران برشمرد؛ چرا که علاوه بر زیبایی چشمنواز، یکی از مهمترین ویژگیهای این چشمهی پلکانی طبیعی، تفاوت هر چشمه با چشمههای دیگر به لحاظ رنگ، بو، مزهی آب و همچنین مساحت و عمق هر چشمه است. چشمههای باداب سورت بعد از چشمه پاموکاله ترکیه بهعنوان دومین چشمه آب شور جهان شناخته میشود و یکی از برنامههای مهم برای باداب سورت، ثبت جهانی آن بهعنوان یک اثر طبیعی بینظیر است. برای تعیین این فرد، مادر خانواده خورش سبزی تره میپخت و یک سکه دو ریالی را پس از شستن درون آن میانداخت.

بيشتر آنچه از اين منطقه به دست آمده مربوط به دوره اسلامي است، ولي قبرهاي گبرها يا زردشتيان كه در همه جاي آن پراكنده است، اين فكر را بيشتر تأييد ميكند. مفسرين در معناى صدر و ذيل آيه وجوه ديگرى ذكر كرده اند كه ما از مطرح كردن آن خوددارى نموديم، اگر كسى بخواهد بيشتر اطلاع حاصل كند بايد به تفاسير آنان مراجعه نمايد. سلوكيان نيز به اين شهر حمله كردند و پس از فتح آن مدتي در آنجا اقامت داشتند.

دیدگاهتان را بنویسید