خطرناکترین گونه های ساکن آمازون را بهتر بشناسید (قسمت دوم) – کجارو

البته نباید از این نکته غافل شد که این منطقه زیبای کوهستانی و جنگلی نسبت به سایر مناطق جنگلی در شمال کشور، ناشناختهتر مانده و بسیار کمتر به آن پرداخته شده است.در ادامه همراه وب سایت گردشگری هم اقلیم باشید تا با منطقه ارسباران بیشتر آشنا شوید. اگر خوش شانس باشید میتوانید در این جنگل بز، گراز، خرس قهوهای، سیاه گوش و حتی گرگ و پلنگ ببینید. با پروشات همراه باشید. آتش سوزی به عنوان یک عامل اکولوژیکی می تواند ویرانگر بوده و در عین حال با داشتن یک برنامه درست، می تواند راه حل مناسبی در مدیریت اکوسیستم ها محسوب شود.

این ماهی ها تا 2 متر طول دارند و هوا تنفس می کنند ، بنابراین باید بطور منظم روی سطح بیایند. ناهار خوردیم. باید شب اینجا بمانیم، فردا به قله صعود نماییم. گفتم باید حکماً بخوانی. گفتم عمو عجب حکایت شیرینی نقل میکردی! به مهدی گفتم عمو جان، معلوم میشود که شما از تاریخ یأجوج و مأجوج هم اطلاع بالغه دارید. صاعقهای فرستاد، جز دو نفره «کیوان» و «سیوان» دیو که در شکار بودند همه را در یک لمحه سوخت، و از تن دیوان تل خاکستری احداث گشت، و به جزای کردار و کیفر بیرحمی خود گرفتارشدند.

دست و رو را شست، برگشت. از آن طرف چون وقت برگشتن دایهها رسید نیامدند، و چندی گذشت اثری از ایشان ظاهر نشد، تودوز فهمید که طفل و دایهها به دست دیوان افتاده و هلاک شدند، از غیظ میخواست دیوانه بشود. در هر صورت بعد از این، حرکات خودرا با شیرعلی تغییر میدهم، به رسم برادری میگذارم، و سعی میکنم او را بشناسم که چیست و کیست، تا از این تردید که همیشه مایهٔ دلگرانی و تضییع وقت و خسارت سخت است آسوده بشوم. گفته می شود، چیدن قبل از وقت پسته در ولایت بادغیس سالانه مبلغی حدود ۵۵ میلیون دالر به اقتصاد افغانستان خسارت وارد میکند.

بسیاری از درختان میوه جهان مانند موز ، نارگیل و انبه بوده است . این جانور که شکل و شمایلی مانند بشکه دارد، بدنش پوشیده شده از خزهای قهوهای رنگ است. درحالیکه اکثر مردم برای دیدن دلفینها به اعماق اقیانوسها سفر میکنند، دلفینهای صورتی رنگ بینظیری در سواحل رودخانهای آمازون زندگی میکنند که از وجود آنها بیخبریم. نشستیم، سخن از مقولهٔ دیگر به میان آوردم، با مهدی ظرافت و شوخی میکردم، تولید افسانههای قدیم را حکایت مینمودم. در این میان دولت ائتلافی احساناللّهخان و حزب کمونیست نیز ــ به دلایلی چون ناآگاهی از قدرت مذهب در بین مردم و برخورد غلط با دین اسلام ، اجرای بدون برنامهریزی و نادرست سیاست اصلاحات ارضی و تبعیت رهبری حزب کمونیست ایران در گیلان از مقامات ارشد حزب کمونیست و دولت شورویــشکست سیاسی و نظامی خورد.

او ابتدا می خواست دانش جدید را با استادانش در میان بگذارد ولی متوجه شد که دو استاد او دیگر در قید حیات نیستند. مطالعات جدید نشان می دهد کاشت درخت در جنگل های بارانی و حذف انتخاب شده گیاهان می تواند سرعت بازیابی این جنگل ها را بعد از قطع درختان بیشتر کند. چون پانسور خودش مقصر بود و قول پادشاه را در نفرستادن گوشت تصدیق کرده بود، مقرر شد که خودش به سفارت برود دفع غائله نماید، طفل را بیاورد، وگرنه مرگ خود و خویشاوندانش را جزای سوء تدبیر خویش بداند.

شمنان گفت چه سفارت بازی است، ملاقات ما بی لزوم است، باج دو سالهٔ مراتقدیم کنند وعدم نقض عهد را قسم یاد نمایند، من از تودوز به خاطر اجداد او میگذرم که با من پانصد سال دوست بودند، وگرنه ملک اورا می فرستم در دو روز ویران کنند. بهجای افسانه، تاریخ اسلاف خودشان را یاد بگیرند، دیوان اهلی خودشان را به طلسم اندازند که دست به جان و مال فقرا نیازند.

اگر تا ده روز باج دیرینهٔ مرا به درگاه من نیاورید آنوقت حکم میکنم به ممالک تودوز آتش میزنند، و نام اولاد جان را از صفحهٔ روزگار محو میکنم. پس محمود افغان که بر خاک ایران تاخت یقین از اولاد سیوان بوده، و طلسم را شکسته و کیفر کیکاوس و رستم را از ایرانی کشیده! لابد شدیم شب بمانیم فکر درستی بکنیم، فردا یا اینها را برگردانیم یا با راهی که مهدی نشان دهد بالا برویم. اجاره ویلا و سوئیت در گرگان می تواند راهی سریع و آسان برای ماندن در دو قدمی یکی از زیباترین جنگل های کشورمان باشد.

این اثر، خشونت سادیسمی و غیراخلاقی را نمایش میدهد و یکی از جنجالی فیلم های تاریخ است. قوان چیان به درخت محاذی من نگاه کرد گفت ای درخت، قدری سایه به این مهمان بفرست که زحمت گرمی آفتاب را کمتر بکشد. من گفتم شیرعلی راست نگفت. گفتم عربی خواندهای؟ گفت کم. گفتم شعر میدانی؟ گفت کم. کردهای میدانی و نقل میکنی؟ برگشتیم به منزل، تحقیقات خودرا به رفقا نقل کردیم. حیرت من به ذوق این جوان، که از ملاقات چند نفر سیاح خارجی خودرا این طور تهذیب نموده، اندازه نداشت.

در این بین تفرج طفل و دایهها را خبر دادند، خودش از غار بیرون آمد، قد خودرا که سیصد هزار ذراع بود برافراشت، نفس کشید هوای مکان عروج پریان را حبس نمود، و آنها را به سوی خود کشید و پایین آورد. طبیعت در کوتاه مدت ظرفیت بازیافت این همه زبالهی ارگانیک را ندارد. یکی از جذابیتهای پارک جنگلی النگدره زیبایی بیبدیل و تماشایی آن در همه فصلهای سال است که میتواند دلخواه هر دوستدار طبیعت و البته طرفداران عکاسی از طبیعت باشد. ارسباران به علت وجود گونههای گیاهی و جانوری نادر، چشم اندازهای بکر و بزرگ و شکنندگی و آسیب پذیری بالای خود در سالهای ۱۳۵۰ و ۱۳۵۲ شمسی نخست به عنوان ناحیه یٔ ممنوعه و بعد از آن منطقهٔ حفاظت شده تحت حفاظت و نظارت اعلام شده و مدتی قبل هم به پارک ملی ارسباران ترفیع درجه پیدا نمود.

در انتهای این پارک رودخانه و آبشاری منحصر به فرد وجود دارد که علاقمندان به پیاده روی و طبیعت گردی حتما خود را به آن آخر هم می رسانند ولی افرادی که خانوادگی سفر کرده اند و افراد ناتوان یا کودک به همراهشان است، عموما به نشستن در فضاهای بکر درون جنگل اکتفا می کنند. ارسباران عنوان جدیدی است و در گذشته به آن ناحیهٔ قرهداغ یا قراجهداغ میگفتند. خبر خوب این است که خود این جنگل از تمام توصیفهایی که درباره آن شنیدهاید شگفتانگیزتر است. فلاخن نیستند که گلولهٔ آنها به دیوان کارگر نباشد، دو دیو را از یک فرسخ با یک گلوله میکشد، شما بیایید به حرف من گوش بکنید، و افسانههای موروثی پیرهزنان را فراموش نمایید.

شمنان فرمود طفل و دایهها را پرواز دادند. ملک تودوز نیز همین را میگوید، که برای دوستی اسلاف خود نمیخواهد غار اورا ویران، و چرم اورا با سایر دیوان دباغی نماید، و درهٔ اژدر را انباشته کند، وگرنه تودوز چهل و هفت هزار نواده و سیصد کرور تبعهٔ پریزاد دارد، از گم شدن بک طفل چه تأثیر به حالت او خواهد بود، من چون دوست شمناز به عزم دیدار از پادشاه رخصت گرفته آمدم، که تا برگشتن من تودوز متشبث تهیهٔ وسایل و اسباب تهدیدات خود نشود. پانسور چون رسم پذیرایی اورا مسبوق بود تعظیم کرد، گفت شرط اول تکلم من این است که طفل و دایهها را مرخص نمایی تا من پیش ملک تودوز قسم بخورم که از من حرفی و استدعایی نشنیده اسرا را مرخص نمودی، عوض آن سه نفر من با ده خادم اسیر شما هستم، هرچه میخواهید با ما بکنید.

پادشاه پریان، ملک تودوز، در دست شمناز دیو اسیر شد، طایفه و سلطنتش منقرض گشت، درویش دروغ میگوید، اگر به من باور نمیکنی آدم بفرست به دماوند همه قول مرا صحیح می گویند! تا پيش از شروع جنگهاي داخلى افغانستان، بادغيس اهميت و ثروت خود را از دست نداده بود و از آنجا محصولات كشاورزي، پشم، پوست قره گل، پسته، كرك و زيرة سبز، سياه و سفيد به ديگر جاها صادر مىشد.

مصطفی اول قدری عجله نمود، بعد بادبان را خیلی خوب اداره کرد. احمد گفت مهدی لغات قدیمهٔ دنیا را خوب میداند، هرچه تا اینجا گفت یقین از شخص عاقلی شنیده، افسانهٔ پیرهزنان نیست، اما معنی یأجوج مأجوج را از کتاب لغت خود استخراج نموده و بسیار مناسب ساخته. شاید این جوان چندین السنهٔ خارجه را عالم است، سیاح و نویسندهٔ خوب است، از بیبضاعتی داخل جرگ مزدوران شده و میخواهد به واسطهٔ هیئتی به صعود قله و تحصیل معلومات علمیه نائل شود. به همین دلیل ما قصد داریم در ادامه این مطلب از بخش سرگرمی نمناک شما را برخی حقایق جالب و خواندنی جنگل بارانی آمازون آشنا سازیم.

دیدگاهتان را بنویسید