حقایق عجیب درباره جنگل آمازون

ولایت تخار که باداشتن جنگلات پسته واقع درولسوالی ینگی قلعه، ودرختان پته ( گز) ، بید روسی و سنجد واقع درولسوالی درقد به امتدادهردوطرف دریای آموبه عرض 4 الی 5 کیلومترتوسط این درختان پوشیده شده میباشد. حسن فاروق ا ظهارداشت که نسل پیشین افغانستان صاحب 450000 هکتار جنگلات پسته بوده که اکنون نصف آن ازبین رفته است . پس از عبور از این منطقه وارد جنگل النگدره میشوید و پس از حدود یک کیلومتر مسافت، جاده آسفالته دو شاخه میشود که مخصوص عبور یکطرفه وسایل نقلیه است. دقیقا اول ورودی پارک جنگلی النگدره از سمت خیابان سروش جنگل (عدالت 103) هم یک ایستگاه دوچرخه قرار دارد که می­توانید از آنجا دوچرخه کرایه کنید و در جنگل النگدره دوچرخه سواری کنید.

ایستگاه دوچرخه پارک جنگلی النگدره، اولین ایستگاه دوچرخه گرگان است. در اين مدت صدها اثر باستاني و تاريخي در نتيجه حفاري ها كشف شده و ياهم از موزيم ها ربوده و به خارج انتقال داده شده است. به گزارش تابناک به نقل از ایلنا، علی بناگر، رییس انجمن علمی جنگلبانی ایران با بیان اینکه جنگلزدایی یک چالش جهانی است و منحصر به کشور ما نیست، گفت: خشکسالی، سیلاب، گرما و سرمای بیش از حد، گرد و غبار و تغییرات اقلیمی از عوامل طبیعی تخریب جنگل ها هستند و باعث کاهش سطح کیفی و کمی جنگلها شدهاند.

این حفاظت به منظور محدود ساختن اثر عوامل است که نمیتوان آنرا از بین برد. بعد از گایر در اوایل قرن بیستم آقای آلفرد مولر در شمال آلمان در دانشگاه کمبریج برلین کتاب خود را تحت عنوان جنگل پایا به رشته تحریر در آورد. در کمپین «شجاع مثل تو» کتابهایی که زنان باید بخوانند از جمله کتابهایی که زنان موفق جهان در حوزه کسب و کار نوشتهاند مثل «شریل سندبرگ» مدیر اجرایی فیسبوک یا کتابهایی که زنان جریانساز و پیشرو همچون «ویرجینیا وولف» به رشته تحریر درآوردهاند، معرفی شدهاند. فرقی نمیکند برای آزمون آیلتس، تافل، دولینگو یا جی.آر.ای اقدام به تهیه کتاب زبان انگلیسی کردهاید یا برای ارتقا شغلی قدم در راه یادگیری گذاشتهاید، حتی ممکن است یادگیری زبان انگلیسی را با هدف کسب یک مهارت جدید در زندگیتان انتخاب کرده باشید، در هرصورت و برای هر انتخاب شما، انتشارات جنگل متناسب با نیازتان منابع گستردهای را فراهم کردهاست.

اگر اهل پیادهروی و کولهگردی هستید، خودتان را برای یک سفر مهیج و دلچسب آماده کنید. ۳- اگر سوالی در مورد چاپ کتابها داشته و یا پیشنهادی در خصوص آثار چاپ شده دارید، پیشنهادات و نظرات خودتان را در صفحه پرسش و پاسخ برای ما کامنت کنید تا کارشناسان انتشارات جنگل آنها را بررسی کرده و در اسرع وقت، پاسخگوی شما باشند. حتی مشکلاتی مانند کرونا نتوانسته مانع حرکت رو به جلو انتشارات ایرانی شود. تمامی امکانات جهت پیکنیک و کمپینگ و حتی گذراندن شب در جنگل النگدره مهیا شده است. گفتیم که پارک جنگلی النگدره از آن جاهای دیدنی است که در هر زمان از سال، زیبایی و شگفتی خاصی دارد.

اینجا چند چشمه طبیعی دیدنی هم دارد. زیباییهای جنگلهای هیرکانی بیاندازه است، در اینجا بیشتر درباره این جنگلهای ثبتجهانی شده گفتهایم. اگر میخواهید اینجا کباب درست کنید، آلاچیقها کبابپز یا همان منقل هم دارند که برای روشن کردن آتش در جنگل مطمئنتر هستند. اگر سفر شمال در پیش دارید، لیستی از بهترین جاهای شمال را میتوانید همینجا ببینید. در ادامه به چند مورد از آن ها اشاره میکنیم. در این دسته بندی ها نویسنده ها، کتاب های زبان، سایر زبان ها، کتاب های حقوقی، سایر محصولات آموزشی و منابع آموزشگاهی موجود هستند. پس از گردش و بازدید از جنگل النگدره حیف است اگر از سایر جاذبه های طبیعی و خدادادی که در نزدیکی جنگل النگدره قرار گرفته است دیدن نکنید.

البته ناگفته نماند که اگر تصمیم به شبمانی در جنگل گرفتید، خیالتان راحت باشد که این امکان هم برایتان فراهم شده و میتوانید در منطقه کمپ جنگل چادر بزنید. اگر از مرکز شهر گرگان قصد دارید که به سمت النگدره بروید باید از خیابان ولیعصر یا شالیکوبی عبور کنید و وارد مسیر بلوار ناهارخوران شوید. پارک جنگی النگدره بسیار به بافت شهری گرگان نزدیک است و برای رفتن به آن­جا از طریق تنها ورودی آن، باید وارد بلوار نهارخوران- خیابان سروش جنگل (عدالت 103) بشوید تا در انتهای خیابان سروش جنگل، ورودی پارک جنگلی النگدره را ببینید.

در سوم اکتبر سال ۲۰۰۹، این هواپیما که در حال عبور از بالای جنگلهای آمازون بود، دچار توفانهای شدید این منطقه شده و کنترلش را از دست داده و در نهایت سقوط کرد، اما ۷ سرنشین هواپیما هیچگاه پیدا نشدند و تنها ۲ نفر از آنان توانسته بودند از طریق شنا از آبهای رودخانه آمازون خود را به شهرهای اطراف برسانند اما گفتند که از سرنوشت همراهانشان هیچ اطلاعی ندارند و چون از پیدا شدن آنها ناامید شده بودند فقط جان خود را نجات دادند. که یکی بالای دیگر اثر گذاشته و از طریق آن محیط و ماحول شکل ظاهری خود را تغیردهند اینکه تغیرات ضعیف درجه حرارت،عدم وزش باد و هم چنان رطوبت زیاد هوا مشخصات عمده محیط جنگل است.بنآ درختانیکه درین نوع محیط رشد ونمو می نماید از لحاظ شکل ظاهری زیاد با درختان ساحه آزاد که فاقد این حالت اقلیمی می باشند.

این پارک جنگلی هم یکی از دیدنیهای گرگان است که شاید به لحاظ پوشش گیاهی، خیلی تفاوتی با النگدره نداشته باشد. جنگلها عمدتاً شامل تعداد زیادی از گونههای درختان با ارتفاع مختلف میباشند، و در کنار اینها درختچهها و درختان جوان رشد میکنند، که سبب استفاده بهینه از نور آفتاب میشود. اکوسیستم این جنگل استثنایی توسط گروههای مختلف فعالان محیط زیست تحت مراقبت و حفاظت است. داخل پارک النگدره، جاده ای آسفالته وجود دارد و هر کجای ان که بخواهید می توانید بنشینید و از طبیعت بی نظیر آن بهره ببرید .پارک جنگلی النگدره به مساحت ۱۸۵ هکتار و در ۵ کیلومتری جنوب غربی شهر گرگان در مسیر جاده ناهار خوران قرار گرفته است.

حیف است این همه راه تا گرگان آمده باشید؛ اما از طبیعت زیبای النگدره نهایت استفاده را نبرید. پیشنهاد سفرزون برای اولین سفر به این جنگل زیبا، استفاده از تورهای امن گردشگری است زیرا این جنگل بزرگ است و یک راهنما، بهترین وسیله برای لذت بردن از زیبایی جنگل و اطمینان خاطر توامان است. یک درخت استوایی تازه کشف شده به پاس تلاشهای “لئوناردو دی کاپریو” بازیگر شهیر هالیوود در محافظت از محیط زیست و پس از اینکه وی تلاش کرد درختان یک جنگل بارانی را از قطع شدن نجات دهد، به نام وی نامگذاری شد.

به تصویر کلیشهای کارگران در حال جان کندن پشت چرخهای خیاطی و یا یک خط مونتاژ در کارخانه اتومبیلسازی فکر کنید. در این فصل درختان به هزاران رنگ تبدیل شده اند و هوای ابری و بوی نم باران فضایی خارق العاده و رمانتیک را به وجود آورده است. بهترین زمان برای دیدن صحنه خارقالعاده ابرها از اردیبهشت تا اوایل مهر ماه و درست هنگامی است که در گرگان هوا ابری و در شاهرود هوا آفتابی باشد.

اما با این حال النگدره در فصل پاییز بیش از همه­ فصل­ها زیبا و محبوب است. هرچند دسترسی به این آبشارها دشوار است و پیادهروی نسبتا زیادی دارد. تنها چیزی که موجود است این که در قسمت شمالی این پارک، محوطهای تاریخی قرار دارد که قدمت آن به دوران پس از اسلام برمیگردد. یکی از جذابترین ویژگیهای جنگل ابر سمنان ارتفاع بسیار زیاد آن از سطح دریاست. در تمامی مسیر پیادهروی صدای ریزش آب را از ارتفاع بر دل سنگهای اطراف میشنوید.

به طوریکه در روزهای تعطیل سیل عظیمی از افراد مقیم گرگان و گردشگران راهی این مجموعه میشوند. البته در روزهای غیر تعطیل زوج، از ساعت شش صبح تا شش بعد از ظهر، محور جنگل النگدره به منظور راحتی و سهولت ورزشکاران به پیاده راه تبدیل میشود. البته حواستان باشد که انقدر غرق در سلفی گرفتن و ثبت عکسهای زیبا نشوید که لذت حضور در فضا را از دست داده و در نهایت شما بمانید و دوربینی پر از عکس که هیجان لحظه لحظه آن در خاطرتان ثبت نشده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید