حقایقی عجیب و ترسناک از آمازون – مجله اینترنتی شادمگ

شایسته است این سازمان که بر اساس ماده ۲ “قانون ملی شدن جنگل های کشور”، ماده ۲ “قانون حفاظت وبهرهبرداری از جنگل ها و مراتع” و ماده 1 قانون “حفظ و حمایت از منابع طبیعی وذخائر جنگلی کشور” و ده ها ماده قانونی دیگر، وظیفه حفاظت و حمایت از عرصههای ملی و طبیعی را بر عهده دارد، در راستای تمرکز بر بحران های موجود و حل آنها قدم بردارد. نکته قابل توجه اینکه مسوولان سازمان جنگل ها در استعلام های انجام شده، اراضی استحصالی از خشکاندن دریا را معادل “اراضی مستحدثه” در نظر گرفته اند و بر همین اساس در اغلب موارد اعلام کرده اند در صورتی که “حق الارض” توسط کارشناس رسمی دادگستری تعیین شود، مشکل و مانع حقوقی نمی ماند و می توان با قرارداد اجاره در این اراضی، تاسیسات ایجاد کرد.

ثانیاً اگر هدف اصلی از تحریف قانون، بازگشودن دری برای واگذاری بخشی از عرصههای آبی کشور است که نامه معاونت سازمان محیط زیست نیز به صراحت آنرا تأیید میکند، باید گفت که این تحریف از قانون، دری را نخواهد گشود؛ چرا که بر فرض محال اینکه با عبارت «و یا ایجاد میشود»، اراضی استحصالی مترادف اراضی مستحدث گرفته شوند، لیکن مگر نه اینکه قرار است این عرصهها تحت عنوان اراضی مستحدث واگذار گردند؛ یعنی در زمان انعقاد قرارداد اجاره، این اراضی باید ماهیت مستحدث داشته و مشمول تعریف «بند الف ماده ۱»قانون مذکور باشند، حال آنکه «اراضی استحصالی یعنی خاکریزی در بخشی از منابع آبی و ایجاد آن اراضی» و این خود یعنی «غیرمستحدث بودن آن عرصهها».

او همچنین گفت:« با استناد به “ماده ۱۱” قانون مذکور « هرکس به قصد تصرف به اراضی مستحدث و ساحلی متعلق به دولت و حریم دریا و دریاچه ها و تالاب های کشور تجاوز کند و یا اراضی مزبور را با برداشت شن و ماسه و خاک و سنگ تخریب کند، به حبس جنحهای تا 3 سال و خلع ید محکوم خواهد شد. لذا مقـــارن سال 1297 شمسی وزارت فلاحت و فواید عامه مأموری را که اطلاعاتی در امر نقشهبرداری و مساحی داشت به همراه دو نفر به شمال اعزام داشت تا حدود جنگلهای دولتی را از جنگلهای خصوصی معلوم نماید.

طول تقریبى این راه که مرکز شهرستان ورزقان را از طریق جنگلهاى طبیعى ارسباران به نوار مرزى و رودخانه ارس متصل مى نماید حدود ۵۰ کیلومتر مى باشد. همچنین ورود و خروج بیش از استاندارد گردشگر و خودروها برای انتقال آنها، آسیب به مناطق لایروبی بستر جهت فراهم کردن مصالح استحصالی و پساب خروجی از طرح از دیگر موارد خسارت ها هستند. رسومات عجیب انسان ها در جنگل آمازون , دانشمندان تخمین می زنند که این جنگل بیش از دو و نیم میلیون گونه حشره و بیش از چهل هزارگونه درخت و گیاه, 1500 نوع پرنده و بیش از دو هزار نوع ماهی دارد.به گزارش تالاب آمازون علاوه بر گیاه و جانور دارای قبایل بومی و مردمی هست که در مناطق دورافتاده زندگی میکنند وهرگز کسی را جز افراد قبیله خودشان ندیده اند.

دانشمندان تخمین می زنند که آمازون دارای ۴۰ هزار گونه گیاهی، ۴۲۷ نوع پستاندار، ۱۲۹۴ نوع پرنده، ۳۷۸ نوع خزنده، ۴۲۷ گونه دوزیست و ۳ هزار نوع ماهی است. آیا می توانید بگویید جنگل های آمازون جزء کدام نوع زیست بوم ها(بیوم ها) هستند؟ شرکت کازینو که بیش از صد سال قدمت دارد در برزیل و کلمبیا نیز شعبه دارد و به دلیل چرای بیش از حد دامهایی که برای کشتار سفارش میدهد، باعث نابودی جنگلهای آمازون شده است. این منطقه اختصاصی به نام «راپورت سرا دو سول» به مساحت بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار هکتار در کنار مرز ونزوئلا محل زندگی حدود ۲۰ هزار سرخپوست منطقه آمازون است.

اما با قضاوت از روی بیش از یک دوجین فسیل ماهی که تا به اینجا در سایت یافته شدهاند، ماهیها و دیگر حیوانات رودخانهای گهگاهی به دریاچه سرازیر میشدند؛ احتمالا زمانی که رودخانه کنار آن سیلابی میشد. همچنین چند صد گونه ماهی از جمله گونه های بزرگ نیز در رود زامبزی وجود دارند. او یکی از بزرگ ترین نویسنده های ژاپنی است که رمان های بین المللی بسیار زیادی نوشته است و طرفداران زیادی در سراسر جهان دارد. 12- رابطه ی غذایی بین مورجه و شته چگونه است ؟ بر اساس آخرین پژوهش های صورت گرفته در اکوسیستم آبی دریای خزر، با در نظرگرفتن ماهیان غیربومی، 53 جنس و 79 گونه، متعلق به 18 خانواده و 10 راسته شناسایی شده است که از این بین کپورماهیان و گاو ماهیان به لحاظ تعداد جنس و گونه متنوع ترین خانواده ها هستند.

بر اساس اسناد موجود، محل موردنظر جهت احداث “طرح اسکله تفریحی- رفاهی مارینا پارك خزر” با ذمجموع مساحت کل طرح 440733 متر مربع در نزدیکی روستای چیلک در شرق بندر نوشهر است. مراحل آماده سازی و اقدامات زیربنایی در پروژه تفریحی- رفاهی مارینا پارك خزر که منجر به تغییر و تخریب محیط زیست می شوند شامل تجهیز کارگاه، تسطیح و زیرسازی، استحصال، اجرای موج شکن از طریق پیشروی مصالح در آب، احداث دایک و اسکله، لایروبی برای رسیدن به عمق مطلوب، تحکیم پی، اجرای فونداسیون و ساخت سازه ها و است. به طور کلی طرح فوق شامل احداث یک فضای بندری- تفریحی از طریق استحصال زمین از دریا است که از سه بخش اصلی مسیر اسکله تفریحی به صورت فضایی مرکب از محدوده آب، دسترسی از ساحل به دریا به صورت یک محدوده کشیده با کاربری ارتباط و خشکی جهت ارائه خدمات تفریحی دریایی به گردشگران و پهلوگیری قایق ها و ساختمان ها با کاربری های گوناگون تشکیل شده است.

پرندگان آبزی و کنار آبزی در محدوده مطالعاتی اکثرا به صورت مهاجر حضور می یابند. همچنین گونه بومی کاکایی حضور غالبی در منطقه دارد. منطقه حفاظت شده خوشییلاق و منطقه شکار ممنوع تپال نیز در نزدیکی جنگل ابر واقع شدهاند که قدیمیترین جنگل جهان تلقی میشود؛ جنگلی که هر درخت آن حامل ۱۰ میلیون شناسه ژنتیک است و به واقع در زمینه علوم زیستی یک کتابخانه سبز است. درآثارقدیم ما میتوانیم نام اریانه را که بطورآشکار پس از واژۀ ایرانی استعمال نموده اند بیابیم که یک قسمت بزرگ فلات ایران بشمول افغانستان امروزی را دربرمیگیرد. از جمله آنها میتوان به سوق دادن جوامع انسانی به سوی تغذیه گیاهی اشاره کرد.

تفاهم نامههایی که به پشتوانه آنها بخشی از منابع طبیعی کشور از جمله بستر رودخانهها به تاراج رفته را لغو و ابطال کند، طرح تنفس را مطابق “بند ف ماده ۳۸ قانون برنامه ششم توسعه” اجرا نماید؛ نه با سرخوردن بر سطح قانون صرفاً به دنبال راهسازی جهت واگذاریهای بیشتر باشد. اولین نامی که از منابع طبیعی در تشکیلات اداری کشور به چشم میخورد در نخستین کابینه قانونی پس از اعلام مشروطیت در زمان محمد علی شاه قاجار است که در 29 اسفند 1284 شمسی به مجلس معرفی شد. در همین جا بایستی نکتهی قانونی دیگری را یادآور شد که به نظر میرسد باز از چشم مسئولین نادیده افتاده است، قانونگذار در «تبصره ۱ ماده ۲» قانون اراضی مستحدث و ساحلی، بعد از مکلف نمودن وزارت جهادکشاورزی در تشخیص، تعیین و علامتگذاری حد حرایم، حکم می دهد که “اراضی مستحدثی که بعد از تصویب این قانون ایجاد می شود به عرض حریم مذکور اضافه خواهد شد.” این بدان معناست که حتی عرض حریم ثابت نیست و میتواند افزایش یابد و این عرصهها نیز مشمول محدودیت های ماده ۷ قانون مذکور هستند.

یا مردمان دیگری درآن دخالت داشتند؟ یا علت) ظاهر و یا ایجاد میشود. سالیان سال است که این روستا گردشگران داخلی و حتی خارجی زیادی را به سوی خود و طبیعتا استان مازندران جذب کرده است اما همه اینها صرفا بصورت کاملا اتفاقی و یا تبلیغ دهان به دهان بوده است و هیچ برنامه مشخصی برای معرفی این مکان بکر گردشگری از طرف مسئولین زیربط انجام نگرفته است. لکن چون احاله وظایف مربوطه در گیلان به ادارات دارائی که مامورین کافی نداشتند، مشکلاتی را بوجود آورد، در سال 1314 موافقت شد که اداره کشاورزی گیلان و آستارا از بودجه «دفع آفات نباتی» سازمان کوچکی برای استخدام مامور جهت نظارت بر قطع اشجار تشکیل دهد و در اجرای این تصمیم 24 نفر بنام پاسبان جنگل استخدام شدند.

دیدگاهتان را بنویسید