جنگل های شمال کشور مقصدی برای کاوشگران

بازدیدکنندگان میتوانند در میان جنگلهای متراکم پیادهروی کنند، از طریق سایبان جنگلی روی یک زیپ لاین پرواز کنند یا در امتداد رودخانه داینتری به تماشای تمساح بپردازند. شهر سوادکوه از زیباترین شهرهای جنگلی است و به خاطر دریاچهها، آبشارها و جنگلهای چهارفصلش و فاصله کم با شهر تهران از مقصدهای پرطرفدار و نزدیک به شهر تهران است. این منطقه که پهناورترین جنگلهای دنیا را در خود جای داده، در آمریکای جنوبی واقع شده و تعداد زیادی از موجودات زنده دنیا در آن زندگی میکنند که برخی از آنها بسیار منحصر به فرد هستند. تعداد گونههای پرندگان و پستانداران آمازون نزدیک به 2 هزار گونۀ شاخص است.

سمورهای غول پیکر ساکن آمازون نام خود را مدیون جثه بزرگ و قابلتوجه خود هستند، بهطوری که گاهی طول آنها به ۱.۷ متر هم میرسد. عده ای فصل بهار و عده ای فصل پاییز را زیباترین فصل در جنگل النگدره می دانند؛ لذت دوچرخه سواری در خنکای صبحدم و جاده ای خلوت و امن که پوشیده از درختان سر به فلک کشیده ی توسکا، افرا و بلوط است. زرد و نارنجیهای پاییز هم حال و هوای خود را دارد و ای جنگل به مکانی فوق العاده برای آسودگی و آرامش تبدیل میشود.

اگر در سفرهای خود سری به استان مازندران زدید از تماشای «جنگل دالخانی» در 30 کیلومتری رامسر غافل نشوید. جنگلکاری وتوسعه جنگل از جمله دیگر شاخص های عملکرد اداره کل منابع طبیعی استان می باشد که براساس گزارشهای موجودتاکنون 11200هکتارازعرصه های مستعدازسوی دولت ومجریان طرحها درقالب طرحهای توسعه جنگل واحیاء وغنی سازی جنگلکاری شده است . او فرماندۀ بکتریان های خویش، سربازان سغدیا (بامتداد دریای زرافشان درشمال بکتریا) و”هندیهای هم مرز بکتریان” می باشد. بالاخره ما در بارۀ والی ساتیبارزانس میخوانیم که فرماندۀ سربازان ولایت خویش یعنی آرییا، اطراف هرات فعلی را بعهده داشت. او نتنها فرماندۀ اراکوزیان و سربازان درنگیانا، بلکه همچنان کوهیان هندی است.

دشمن او بیسوس کشور را ترک گفته، به شمال فرار نموده و الکساندر سرزمین را اشغال میکند. جنگی که بین سرمایهداری جهانی و انسانیت شکل گرفته به ضرر محیط زیست و جنگلها تمام میشود. او میگوید، چطورمهاجمین مقدونی در بین اراکوزیا و وادی کابل، بالای “هندیان مجاور اراکوزیان” حمله کردند. نمونههایی از گیاهان موجود در این جنگلها، میان زیست شناسان با عنوان گونههای بینظیر و کمیاب در جهان، شناخته شدهاند، که از بین آنها میتوان به درختان سرخدار، زربین و سرونوش اشاره کرد. اما چند سالی است که طالبان در نخستین روز عید فطر، شروع به چیدن پسته میکنند؛ پیش از آنکه پسته بهثمر رسیده باشد.

با در پیش گرفتن ادامه مسیر، کوه رستم پیش رویتان است در کنار این کوه مسیری پایکوبی شده وجود دارد در این راه به حرکتتان ادامه دهید تا به دالان بهشت برسید سپس در ادامه مسیر به یک فرعی میرسید آبشار آلوچال اَبر در فاصله یک ساعته از ابتدای این جاده فرعی است. مقدونیها مردم محلی را به وحشت و ارعاب میاندازند. مقدونیها مدت زیادی در اراکوزیا اقامت نمیکنند، اما یک مقام یونانی بنام مینون را با یک گارنیزون قوی 4 هزار پیاده و 600 سوار در آنجا میگذارند.

ساکاها یک مقاومت سخت در مقابل مقدونیها ایجاد میکنند. در خود بکترا نیز مقاومت قابل توجهی بمقابل الکساندرصورت نمیگیرد. چون بارسانتیس کنترول درنگیانا را نیزبعهده داشت، میتوان با اطمینان فرض کرد که سربازان سیستان فعلی نیز باو پیوسته است. دراینجا الکساندر و مقدونیان با مردمی ملاقات میکنند که زندگینامه نویسان آنها را اریاسپوی یا اریماسپوی میخوانند. اینها شامل ارتکوانا پایتخت ارییا (همچنان بنام الکساندریۀ ارییا خوانده شده است)؛ فرا یا فرادا که مجددا بنام پروفتازیا (الکساندریه)، مرکزعمده درنگیانا (احتمالا نزدیک فراه فعلی) نامیده شده؛ و (الکساندریه در) اراکوزیا، مرکز ولایت حامل عین نام (کندهارکهنه) میباشند. اینها همچنان بنام ایورگیتای “ولینعمتان” یاد میشوند.

زندگینامه نگاران مشکلاتی را تشریح میکنند که سربازان الکساندر در مسیر500 کیلومتری مارش خویش متحمل میشوند. ۳. جغرافیای خاص منطقه که دو منطقه کم ارتفاع و بلند را در کنار هم قرار دادهاست دارای اهمیت است؛ بهطوریکه شاهد تشکیل اقیانوس ابر در این منطقه هستیم که پدیده کمنظیری در دنیا محسوب میشود. ارتفاع این منطقه از سطح دریا برابر 2896 متر با دمای متوسط سالیانه 10 درجه سانتیگراد و بارندگی برابر 275 میلی متر بوده و دارای اقلیمی نیمه خشک و نیمه مرطوب معتدل است. 4- آمازون دارای غنی ترین اکوسیستم جهان!

سال گذشته بخشى از جنگل آمازون به وسعت ۲۳ هزار كیلومتر مربع نابود شد. از اقدامات مفید در دولت یازدهم که به نتیجه رسید ولی کمتر انعکاس یافت، ارائه ۱۵ لایحه و تصویب تعدادی از مهمترین آنها مثل قانون هوای پاک، حمایت از محیط بانان، حفاظت، احیا و مدیریت تالابهای کشور و حمایت از حیوانات بود که آخری در دولت دوازدهم به نوبت تصویب رسید. به گزارش قدس آنلاین، موضوع ادغام سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان جنگلها در برخی مقاطع در کشور مطرح بوده و این موضوع مخالفان و موافقان زیادی داشته است.

گزارش اخیر مرکز پژوهشهای مجلس که با عنوان «علل، آثار، چالشها و راهکارهای مقابله با آتشسوزیهای جنگلها و مراتع کشور» در اختیار قرار گرفته است، نشان میدهد، روند آتشسوزی در عرصههای طبیعی ایران طی 20سال گذشته افزایش یافته است. در ارتفاعها بیش از ۲۲۰ متر و کمتر از ۸۰۰ متر نیز مراتع وسیعی گسترانده شدهاند. انواع گوناگونی از مجموعههای علفی و درختچهای، جوامع مختلف جنگلهای خزانکننده، بیشهزارهای خزانکننده هیرکانی همراه با مجموعهدرختهای خزاندار و سوزنی برگ، علفزارهای استپی و مراتع ییلاقی در ارسباران یافت میشود. از جالب توجهترین گونههای جانوری این منطقه مارال (گوزن قرمز) است که از گونههای منقرض شده ارسباران بود که با انتقال چندین راس از پارک ملی گلستان به عینالو احیا شده است.

مطابق آرین، آنها خود را طوری اداره (حکومت) میکردند که با مردمان دیگراین منطقه کاملا متفاوت بود. اما اگر از این دسته افراد نیستید امروز در صفحه گردشگری مجله دلتا به شما منطقه بسیار زیبای ارسباران، را پیشنهاد میکنیم. میکانیزم دقیق آن غیر واضح است، اما بسیار زیاد ممکن است اراکوزیان (سکائی) پیشرو یا حد اقل والی هخامنشی پارسی آنها یکمقدارکنترول بالای قسمتهای میانه وادی اندوس داشتند. نظر به اسناد، واضح است که این محلات، مراکزمحلی قدرت هخامنشیان پارسی بودند. توجیه نیست و نگهداری آنها حتی از نظر اقتصادی نیز توجیهپذیر است.

اما به نظر جواهرده به معنی ده بالا است. و اماموضوعی که تذکرآن شایان اهمیت میباشداین است که باکمال تعجب دیده میشود که بعضی از آقایان نمایندگان محترم دکتر مصدق را به ضدیت سلطنت مشروطه و شخص اعلیحضرت همایونی متهم میکنندواین نوع بیانات آنهم درمجلس شورای ملی هرفردوطن خواهی رامتاثرمی نماید گرچه اطمینان دارم آنهایی که عنوان این مطلب میکنند چون خودهم از بانیان نهضت بودهاند از صمیم قلب به آن ایمان ندارند زیرا این مردبارها علاقه خودرا به سلطنت و بخصوص باعلیحضرت همایونی ابراز داشته و تمام مراحل سیاسی و ارتقا مقام را باوجاهت ملی پیمودهاست و نیزباید عرض کنم که اتهاماتی هم در این زمینه نسبت به منتخبین فراکسیون نهضت ملی واردآمده که البته بدون جواب نخواهدماند.

خشونت این مبارزه توسط تنظیمات سیاسی کاملا متفاوت این سرزمین ها برانگیخته میشود. نهضت جنگل به روایت اسناد وزارت امورخارجه، به کوشش رقیه سادات عظیمی، تهران: وزارت امورخارجه، دفتر مطالعات سیاسی و بینالمللی، ۱۳۷۷ ش. نيز داراي هر نوع درخت ميوه دار از قبيل جلغوزه ،امروك ، بادام، جوز، انگور ، سيب و غيره مي باشد و جنگلاتي كه در كوههاي كنر و نورستان وجود دارد عمرشان به 400 سال مي رسد. تازه درههای اطراف خود را نشان میدهند، اما حركت ابرها ادامه دارد. شکی وجود ندارد که آنها امیدواربودند حالت آنها تغیرننموده وآنها مجبوراند سند تابعیت خویش را به سلطان (دوردست) دیگری بفرستند.

کنترول آشکار هندیان مسکون در جنوب هندوکش نیز بدین معنی است که او بر مسیر ستراتژیک ایران ازطریق کوهها به وادی کابل و جلگه های اندوس تسلط داشته است. بر اساس اطلاعات سرشماری سال 1395 بلیران 140 نفر جمعیت دارد. اگرچه آمارهای فوقالذکر مربوط به دههی گذشته است، جنگل زدایی در آمازون پیشینهی طولانیتری دارد. به خونه گلی بپیوندید مدتی از زندگی طبیعی لذت ببرید و سلامتی بیابید. اینها شاید در شرق و شمالشرق اراکوزیای قدیم بامتداد مرز های فعلی افغانستان و پاکستان زندگی میکردند، احتمالا در سرزمینی که توسط هیرودوتس و منابع هخامنشی بنام ستاگیدیا نامیده شده است. آشکار است مردمانی که منحیث هندیان درنظرگرفته شده اند درجوار قلب اراکوزیای قدیم زندگی میکردند.

دربهار329 ق م الکساندر و ارتش او ازنشیب های شمالی هندوکش بجلگه های بکتریای قدیم سرازیرمیشود. در جلگه های افغانستان شمالی فعلی، حاکمان محلی که ثروت خویش را بربنیاد تولیدات زراعتی استوارساخته بودند، مردم را کنترول میکردند. عبور رودخانه کرکرود نیز حیات و طراوت را به تنگ هدیه کرده است. مطابق آرین، این ساکاها بحیث تابعین والی بکتریان به بیسوس نمی پیوندند، چون اینها مکلفیت مستقیم به مقابل شاه پارسیان دارند. رسیدن به فراشناخت یا بعبارتی حکمت اعلاء در بوداگرایی به معنی یافتن دسترسی مستقیم به واقعیت نهفته در پشت چیزها و یافتن بینشی فراسوی هرگونه شناخت است. از سوي ديگر مديريت بحران ما هم بحران زده است و تازه وقتي موضوع گستره ملي پيدا کرد، دستگاه هاي مختلف و مديريت بحران حساسيت نشان داده و به اين مسئله ورود پيدا مي کنند اماعملا کاري هم از پيش نمي برند.

ترکیب سه قطعه، معلومات دلچسپی در اختیار ما قرار میدهد که روشنائی زیادی بالای دانش ما از منابع اولیۀ دوران هخامنشی میاندازد. باینترتیب واضح میشود که در اواخر سدۀ چهارم ق م سه مقام عالی هخامنشی در افغانستان امروزی بنام های والیان (ساتراپ) بکتریا، اراکوزیا/درنگیانا و آرییا وجود دارد. موقعیت بکترا واضح است، اما تشخیص دو شهر دیگرهنوز نامعلوم است. واضح است که بیسوس پس از مرگ داریوش 3 بحیث رهبرسرزمین های شمال شرقی امپراطوری هخامنشی (قبلی) مدنظراست. الکساندرهمچنان رکسانه (دختر او) را عروسی میکند که او مادر پسر پس از مرگ الکساندر شده و او را نیز الکساندر مینامد.

دیدگاهتان را بنویسید