جنگل لفور کجاست؟

داخل این پارک فرصت مناسبی برای استراحت یک یا چندروزه است چون امکانات خوبی هم در این مکان فراهم شده، داخل این پارک جاده ای آسفالته وجود دارد و هر کجای ان که بخواهید می توانید بنشینید و از طبیعت بی نظیر آن بهره ببرید .پارک جنگلی النگ دره به مساحت ۱۸۵ هکتار و در ۵ کیلومتری جنوب غربی شهر گرگان در مسیر جاده ناهار خوران قرار گرفته است. در میان درختان آن میوههایی چون آلو، گلابی وحشی، کندوس، ولیک و تمشک هم وجود دارد که اگر خوششانس باشید، در مسیرتان آنها را خواهید دید و طعمشان را خواهید چشید.

آن ها می توانند به راحتی و با سرعت بالایی همه ی گوشت تن جانوران بزرگ و قوی هیکل را قطعه قطعه کنند. وزارت زراعت، آبیاری و مالداری گفته است که به منظور افزایش پرورش ماهی در کشور و رفتن به سوی خودکفایی در زمینهی گوشت ماهی، ۲۰ فارم ماهیپروری و دو فارم تولید چوچهی ماهی را در ولایتهای ننگرهار و بلخ تکمیل کرده و بهرهبرداری از این فارمها آغاز شده است. به نقل از خبرنامهی وزارت زراعت، این فارمها در شش ماه، ۲۰ هزار کیلو گوشت ماهی تولید میکنند که ۱۰ درصد آن به جمع ضایعات تخمین زده میشود.

جنگل ابر که بر ارتفاع ۴هزار متری قله شاهوار قرار دارد، قسمتی از موزه طبیعی ۴۰ میلیون ساله ایران است و زیست بوم آن به دوره زمینشناسی ژوراسیک باز میگردد. جوند در واقع گوین یا گویانی است که ساحهٔ بزرگی از خراسان دوره ء اسلامی بودهاست. از اثرتغیرمسیر دریا که بین مرزتاجکستان وولسوالی درقد واقع است یک قسمت خاک این ولسوالی مربوط به تاجکستان شد بود که به اثر سعی و تلاش مردم محل و هئیت بلند رد به از وزارت سرحدات توانستند نظر به سند که داشتند این ساحه را دوباره به خاک افغانستان وصل کنند. که از طرف شرق به ولسوالی جوند از غرب به شهر قلعه نواز غرب به ولسوالیهای مقر و مرغاب و از طرف جنوب به بند سبزک وصل بوده که امتدادا این ولسوالی را به ولایت هرات وصل مینماید.

این ناحیه در زین الاخبار گردیزی چند جا به شکل گویان آمده که بعضآ بدون نقطه و نیز به صورت (گوان) هم ثبت شدهاست، آنهم بعضآ به جوین بادغیس و بعضآ هم به جوین سیستان ارتباط داده شدهاست.جوند در واقع بزرگترین ولسوالی بادغیس است که در جنوب شرق این ولایت قرار گرفتهاست. بسته­بندی شامل استفاده از نمونه­های مختلف داده (داده­های آموزشی)، به جای یک نمونه است. بند زرمست یکی دیگر از این مناظر طبیعی است که آب وهوایی ستودنی دارد، با این همه مناظر زیبایی طبیعی سلاطین و حکام افغان درمورد بادغیس هیچگاه توجه جدی مبذول نکردهاند.

این جنگل که در روستایی به نام الیمستان در شهر آمل استان مازندران قرار دارد، به چشم طبیعت گردان به عنوان جنگل رویایی و مهآلود شناخته می شود. البته گردشگران نباید احساس امنیت کنند چون محل زندگی این حیوانات، حفاظت شده است وبه هیچ وجه خطری گردشگران و طبیعت گردان را تهدید نمی کند. این تجارت برای طالیبان خیلی سودمند بود تخصیص نگهداری جنگلات موسسه غیر حکومتی A.D.A انجنیر شیر محمد گفته است که این کار را با دقت وکامل تنظیم می کنند طالیبان همه راه ها را بسته اند تنها سرک که از جنگل به مرض پاکستان می روند آنرا باز نگهداشت موتر های لاری که از چغسرایی که مرکز ولایت کنر از طریق کابل،غزنی وقندهار بلاخره نزدیک چمن به پاکستان میرود واز آنجا خارج از پاکستان میرود.

جنگل های بارانی همچنین به حفظ چرخه ی آب جهانی کمک می کند و بیش از 50 درصد آب های تازه در این جنگل ها ذخیره می شود. بادغیس ولایتی است که از راه ارتباطی کافی کم بهرهاست و آب کافی ندارد. اداره محیط زیست افغانستان اعلام کرده است که هماکنون در افغانستان 137 نوع حیوان پستاندار، 478 نوع پرنده، 102 خزنده، 9 نوع دوزیست و 117 نوع ماهی وجود دارد. مرکز این ولسوالی نیز خود غورماچ است، این ولسوالی در کشت خشخاش چی در دوران طا لبان و نیز در سالهای چندی بعد از طا لبان شهرت دارد.

، او را در کوههای بادغیس دستگیر کرد و پیروان او را کشت (ابوریحان بیرونی، ص 232ـ233؛ گردیزی، ص 266). در 147 در دوره ابوجعفر منصور مردم خراسان همگی با مهدی فرزند منصور بیعت کردند جز اهالی بادغیس که استادسیس در آنجا مدعی پیامبری بود (یعقوبی، تاریخ الیعقوبی ، ج 2، ص 380). او در 150 در دورة منصور با اهالی هرات و بادغیس و سیستان قیام کرد و بر همه خراسان مسلط شد (طبری، سلسله سوم، ص 354ـ355). در 175 حصین از خوارج پس از قیام در بُست و سیستان قصد بوشنج و هرات و بادغیس کرد.

مناظر اطراف آبشار به قدری زیباست که هر گردشگری را تسلیم این طبیعت شگفت میکند. مردم بادغیس اهل جماعت بودند مگر اهالی دهکده خُجُستان و دیه احمدبن عبدالله که از خوارج غالی بودند (ص 253ـ254، 268ـ269). ابن حوقل آبادترین و بزرگترین شهر بادغیس را دهستان نوشته که حدود نصف پوشنگ بَرکوه نهاده شده و خانههای زیر زمینی بسیار داشت و بناهای آن ازگل بود. او مینویسد که ریشه آن (بادغیس) از بادخیز فارسی است (ج 1، ص 461ـ462، 487). امروز ارتفاعاتِ جنوب شرقی جمهوری ترکمنستان بادخیز نامیده میشود ( دایرة المعارف بزرگ شوروی ، ذیل «بادخیز»). ولسوالی غورماچ در شمال ولایت بادغیس موقعیت دارد که از شمال به مرز ترکمنستان، در شرق ولسوالی قیصار ولایت فاریاب و از طرف جنوب غرب به ولسوالی مرغاب هم مرز است.

از آنجایی که کمتر از دو درصد نور ورودی به این لایه می رسد، پوشش گیاهی بسیار کمی وجود دارد و در عوض با مواد گیاهی و مادی شکسته و اشکال مختلف قارچ و قوزه پر شده است. به سمت آبشار به راه افتادیم و در میان صخره­هایی به هم پیوسته که نور آفتاب به سختی از آن عبور میکرد آبشار در روبرویمان پدیدار شد. بسیاری از این حشرات رژیم غذایی خاصی دارند که فقط در لایه کانوپی یافت می شود. هر نیم گرم مشک این آهوها بیش از 30 هزار دلار در بازار سیاه به فروش میرسد.

شکار بیش از حد حیوانات، تخریب جنگلها و زیستبوم حیوانات، خشکسالی و سه دهه جنگ در افغانستان سبب انقراض حیات وحش در کشور شده است. انواع قورباغهها و لاکپشتها در مناطق آبی افغانستان یافت میشود. از دیدگاه بودا ما اگر خواسته باشیم که از چرخهٔ زاد و مرگ رهایی یابیم (در صورتی که به آن چرخه باور داشته باشیم) باید گرایشهای نفسانی را کنار بگذاریم، درستکار باشیم، به یوگا پرداخته به حالات خلسه روحی دست پیدا کنیم که این تجربیات باعث مهرورزی ما به همهٔ موجودات و بوندگان میشود و سپس از راه این درکها و تمرکزهای ژرف به روشنی و بیداری میرسیم و از این دور باطل خارج میشویم.

وزارت زراعت و مالداری همچنین اعلام کرده است که برای احیای جنگلهای از بین رفته، یک هزار بند کنترلی را برای حفاظت از خاکهای جنگلی در ولایتهای کنر، بادغیس، هرات، بلخ، بدخشان، لوگر، غزنی و بامیان ساخته است. ولایت (استان) بادغیس از ولایتهای شمال غربی کشور افغانستان به مرکزیت قلعه نو است. از جمله هفت نوع مار زهری، پنج نوع آن افعی و دو نوع آن کبرا میباشند و در تمامی نواحی بالخصوص مناطق خشکی و بیابانی افغانستان وجود دارند. هم چنین انواع خاصی از تکنولوژی را داشته اند که به آنها اجازه میداده سنگها را از چنین فاصلهای بیاورند و با دقت لیزر برش دهند.

این حشرهها را به راحتی میتوان در طبیعت پیدا کرد! غدد عطرگونه و مشک این آهوها در محصولات آرایشی – بهداشتی ، داروها و کاربری داشته و همچنین در بوخورها، مورد استفاده قرار میگیرد. آهوهای مشک کشمیر یکی از هفت گونه مشابه در آسیا و از خانواده Moschidae هستند که توسط اتحادیه بینالمللی حفاظت از طبیعت در معرض خطر انقراض، مجددا پس از کشف در لیست گونههای در معرض انقراض قرار گرفتهاند. بادغیس نامی است کهن که در یشتها از آن با عنوان «Vāitigaēsa/وایتیگَئیسه» آمده است، وایتیگَئیسه یاوائیتی گئس نام دوازدهمین کوهی بوده که در زمین پدیدار گشته است. جاده دسترسی به جواهرده از غرب رامسر آغاز شده و در تمام طول مسیر با شیبی تند در کنار دره و رودخانه صفارود ادامه مییابد.

بیشتر جنگلهای بارانی خیلی گرمند و متوسط دمای آنها ۸۶ درجه ی فارنهایت یا ۳۰ درجه ی سلسیوس در طول روز است و ۶۸ درجه ی فارنهایت یا ۲۰ درجه ی سلسیوس در شب است. در این شرایط اولین جنگلهای جهان شکل گرفتند. جمعیت جوند را تقریبا ۱۸۶۰۰۰ نفر تشکیل میداد با وجودیکه درسال ۱۹۹۰ نفوس تقریبی این ولسوالی توسط دفتر یو اس آی دی به ۴۶۴۰۳ نفر میرسید. هایتریک فون کوتاه جزو اولین جنگل شناسان آلمان بود که در سال 1816 کتاب خود را در زمینه جنگل شناسی نوشت. اما اینکه حالا این تعداد حیوان در کشور وجود دارد یا نه به ادارات مربوط در افغانستان ربط پیدا میکند که این ادارات هم آمار مشخصی در دست ندارند، اما گفته میشود هنوز هم حیوانات و پرندگانی که از ارزش خاصی برخوردار هستند در این کشور وجود دارند.

افغانستان یک ساختار پیچیده جغرافیائی دارد که حیات وحش متنوعی را تشکیل داده است. من عاشق زندگیام. جهان را دوست دارم و اگر نداشتم حتما در همان روزهای اول کارم تمام بود. وی فرزند رئیس قبیله ای در شمال هند بود و خود و تمام خانواده اش هندو مذهب بودند . با این حال معمولا در تمام طول سال میتوان ابرهای زیبا را در این منطقه دید. به همین خاطر کمترین جمعیت (جمعیت نسبی) را در افغانستان دارد و درجه رشد و توسعه این ولایت در پائین ترین سطح است. اینجا امکانات خوبی مثل آلاچیق و جاده آسفالتی و سرویس بهداشتی هم برای پیکنیک دارد.

این شهر همیشه در هالهای از گرد وخاک ناشی از حرکت موترها به روی جادههای خاکی پنهان است و تنها پروژه در حال کار پروژه اسفالت جاده قلعه نو به سمت هرات به طول ۶۰ کیلومتر است که اصلا مردم بادغیس با آن موافق نیستند.در این ولایت تا حال کمترین برنامههای بازسازی را به خود دیدهاست ولی مسوولین میگویند که آنها طرحهای بازسازی را تازه آغاز نمودهاند. زیرا اکثراً مـــردم محل چوب سوخت ایام زمستــان خویش را با قطع درختـــان پسته تهیه میکنــند ونیز در قسمت تکثیر پسته دولت تا کنون کدام پروژه مشخص را روی کار نگرفته. تا زمان تقسیم بندی اداری، سیاسی افغانستان درسال ۱۹۶۲ بادغیس جزء قلمرو هرات بود.

دیدگاهتان را بنویسید