جنگل ارسباران؛ موزه حیاتوحش ایران – هومسا

پارک جنگلی النگدره گرگان، علاوه بر این که به تنهایی امکانات بسیار زیادی دارد و تمام ورزشکاران می توانند در آنجا ورزش کنند، زمین ورزشی هم در خود قرار داده تا اسکیت بازان و دوچرخه سواران، با مردم عمومی تداخل پیدا نکنند. این ناحیه به وسعت ۷۲۴۶۰ هکتار از لحاظ طبیعی از شمال کوه قوشاداغ در جنوب شهر اهر شروع شده و تا رود ارس ادامه مییابد. ۱۴۰۰ گونه از مجموع ۲۴۰۰ گونه گیاهی شناسایی شده در آذربایجان متعلق به جنگلهای ارسباران می باشد که غنای بالای این مناطق را نشان میدهد. ۳ــ با ایجاد پارکهای وحش از گونههای جانوری و گیاهی در معرض خطر مراقبت کنند تا نسل آنها منقرض نشود.

در حال حاضر جنگل ارسباران از شرق شهرستان مشگینشهر و مغان شروع شده و تا شهرستان تبریز و مرند در غرب ادامه مییابد و نواحی جنوبی آن با شهرستان سراب هممرز می باشند. این منطقه مرز مشخصی ندارد؛ در مجموع میشود گفت ارسباران منطقهای بین شهرستان کلیبر تا سیهرود و از شهرستان اهر در جنوب تا رود ارس در شمال می باشد. در همه فصلهای سال هم آنقدر چشماندازهای زیبای منحصر به همان فصل را دارد که تقریبا میتوان گفت همیشه زیباست.

جنگل ابر یکی از ارزشمندترین جنگلهای دنیا با چهل میلیون سال قدمت است و دارای درختان زیبای سر به فلک کشیده مثل بلوط، ممرز افرا، شیردار، توسکا، آزاد داغداغان و گیاهان مرتعی مانند چوبک، اسپرس، دم روباهی، آویشن و شبدر است که دیدن آنها میتواند بسیار جذاب باشد. آنتونیو در این باره میگوید: «هر روز صبح، با ایجاد سر و صدای زیاد به سمت خورشید حرکت میکردم. به سمت جنوب الی منطقه جاجی ولایت پکتیا پیش رفته اند . به عنوان تنها نماینده ی جنوب شرقی آسیا در این فهرست، جنگلهای بارانی شگفتآور مالزی از پس این مسئولیت به خوبی برآمده اند.

در قلب جنوب شرقی آلاسکا و در اطراف راه آبی معروف “Inside Passage” بزرگترین جنگل بارانی معتدل دنیا جا خوش کرده است. النگدره آب و هوای کوهستانی دارد و تابستان های معتدل و زمستان های آن سرد و برفی است. این روستا در ارتفاعات کوههای زیارت ساخته شده و آب و هوای معتدل و دلنشین و چشم اندازهایی خیره کننده دارد که آن را تبدیل به منطقه ییلاقی بینظیر نموده است.

این جنگل های دوره هیرکانی، یکی از کهن ترین و متراکم ترین جنگل های کره زمین محسوب می شوند که مثل بقیه جنگل ها پاییز محصور کننده ای دارد. اوج این فرهنگ موسیقی عاشقی است، که قره داغ یکی از قطبهای آن بهشمار میآید. این اتفاق منطقه ابر را دگرگون کرده و آب و هوایی متفاوت از سراسر سمنان به آن داده است. ازآنجايي كه ارتفاع اين حوزه از130مترتا ارتفاع بيشتراز3 هزارمترازسطح رود ارس ادامه مي يابد، گونه هاي بلوط (سفيد و سياه) کنارممرز به عنوان مقاوم ترين گونه ها نسبت به شرايط سخت وسرد آب و هوايي، جلوه سبز و درخشنده اي به دامنه هاي پرشيب اين جنگلها بخشيده است.

در ادامه لیستی از تمامی دیدنی های پارک جنگلی النگدره ارائه داده ایم که توصیه می کنیم مطالعه این مطلب را از دست ندهید. پیشنهاد میکنیم به دلیل امکانات خوب و طبیعت دیدنی منطقه حتما سفر به این مجموعه آبدرمانی را در برنامه خود بگنجانید. جنگل ابر، خود به تنهایی آن قدر جذابیت دارد که بخواهید راهی جاده شوید و رنج سفر را به جان بخرید؛ اما در کنار زیبایی های این جنگل، دیدنی ها و تفریح های دیگری نیز وجود دارد که می توانند لذت سفر شما را دو چندان کنند. در کنار پروانه دم قهوه ای بلوط، در برخی مناطق از جمله شهرستان کلیبر آفت ابریشم باف ناجور نیز به حالت طغیانی در آمده است.

از جمله جانوران جنگل ارسباران میشود به کل و بز، گراز، پلنگ، سیاهگوش، خرس قهوهای، قره خروس قفقازی، کبک، دراج، قرقاول و انواع پرندگان شکاری و آبزی اشاره کرد. پارک جنگلی النگدره از جمله مناطق گردشگری است که در گرگان قرار گرفته و سالانه مورد بازدید بسیاری از مسافران و علاقمندان طبیعت قرار می گیرد. آشوری به سفر خود با یک گیاهشناس به این منطقه اشاره کرد و گفت: این گیاه شناس در این بازدید در یک فضای 100 متری، بیش از 40 گیاه دارویی شناسایی کرد.

جنگلهای بزرگ میتوانند الگوهای آب و هوای منطقهای را تحت تأثیر قرار دهند و حتی اقلیم کوچک خود را ایجاد کنند. قارچ ها در چه جاهایی رشد می کنند؟پاسخ: قارچ ها در خاک و آب به سر می برند و در مناطق جنگلی و بارانی رشد می کنند برخی قارچ های خوراکی و سمی که بقایای گیاهی و جانوری را تجزیه می کنند برخی قارچ ها بیماری های زیادی را به وجود می آورند .گونه ای دیگر از قارچ به نام مخمر هستند. طبق آمار فائو کشور ما بابیش از 2 میلیون هکتار مساحت جنگلکاری حائز رتبه دهم در جهان می باشیم.

1- جنگلهای شمال 83/1 میلیون هکتار و جنگلهای تنک و بوته زارهای شمالی کشور 57/1 میلیون هکتار . خوشبختانه در سالیان اخیر روند احیای یکی از گونههای منقرض شده منطقه ارسباران یعنی «مارال» شروع شده و با اختصاص فضایی به وسعت هفت هکتار در مرکز تحقیقاتی آینالو که شدیدا تحت محافظت می باشد، هفت راس مارال زیبا از پارک ملی گلستان به ارسباران، انتقال یافتهاند. در یکی از معدودترین موارد، در ماه حوت سال گذشته یک عملیات مشترک از سوی نظامیان افغان در این مناطق به راه انداخته شد، اما نیروهای دولتی، پس از دو روز دوباره عقبنشینی کردند. درخت سرو روستای صومعه هم که در قبرستان روییده و با حالت پیچ خورده خود از بقیه درختان سرو متمایز شده یکی دیگر از دیدنیهای عجیب ارسباران می باشد.

«داینتری» یکی از جنگلهای بارانی استوایی است که در سواحل شمال شرق ایالت «کویینزلند» در استرالیا واقع است. همچنین کلیساهایی که در این منطقه وجود دارند، از قدمتی طولانی برخوردار هستند و تقریباً قدمتشان به ۱۰۰ سال پیش برمی گردد. آبشار آلوچال نیز از دو آبشار بزرگ تشکیل شده که از فاصله چند صد متری روی هم میریزند و آبشار اصلی آلوچال را به وجود می آورند. درختانی چون کرب، داغداغان، زبان گنجشک، اوری، سماق، بلوط و گیلاسوحشی نیز در جنگل ارسباران به وفور یافت میشوند. مسیر جادهای این جنگل نیز با درختان تنومند و برگهای رنگارنگ مسیری دلچسب را برای بازدیدکنندگان ایجاد میکند.

دیدگاهتان را بنویسید