جنگل ابر شاهرود کجاست ؟

متأسفانه بر اساس آخرین گزارشها، سازمان جنگلها امسال برای خاموش کردن آتش در عرصههای جنگلی بالگردی در اختیار ندارد چرا که اعتبار امسال دولت برای اطفای حریق از طریق بالگرد در اختیار سازمانهای مربوطه قرار نگرفته است و به همین دلیل سازمان جنگلها هنوز نتوانسته با نهادهایی که در اطفای حریق به این سازمان کمک میکنند، هماهنگیهای لازم را انجام دهد. این شهرستان در سال ۹۱ دارای ۱۱ هزار هکتار اراضی زراعی بود که این میزان اراضی در سالهای اخیر به ۲۲ هزار هکتار افزایش یافته است. شهرستان مریوان با داشتن ۱۹۳ هزار هکتار اراضی ملی یکی از شهرستانهای جنگلی استان است که در سالهای اخیر چشم طمع سودجویان زیادی به این منطقه باعث تخریب حجم وسیعی از آن شده است.

قسمت وسیعی از جنگلهای ایران در استان مازندران و لرستان قرار دارد. منطقه وسیعی پوشیده از درختان، درختچه ها و گونه های علفی است که همراه با جانوران وحشی نوعی اشتراک حیاطی گیاهی و جانوری را تشکیل داده و تحتتأثیر عوامل اقلیمی و خاکی قادر است تعادل طبیعی خود را حفظ کند. به گزارش همشهری آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، از مساحت ۲ میلیون و ۹۳۷ هزار هکتاری استان کردستان، بیش از ۳۷۴ هزار هکتار آن را جنگل تشکیل میدهد، جنگلهای این استان که جزو جنگلهای زاگرس شمالی به حساب میآیند، در طول بیش از ۵۰ هزار سال گذشته تشکیل شده و به لحاظ محافظت از منابع آب و خاک، تولید محصولات فرعی، ذخایر ژنتیکی، مصارف درمانی، تواناییهای اکوتوریستی و ارزشهای زندگی، اهمیت زیادی دارد.

تماشای سرزمینهای سبز منطقه ارسباران از ارتفاعات کوهستانی، شما را به وجد میآورد و پیش از رسیدن به قلعه تاریخی، میتوانید طبیعتگردی و کوهنوردی را تجربه کنید. پروندهی منطقه حفاظت شده ارسباران پیش از این در سال ۲۰۱۷ نیز به عنوان میراث طبیعی ایران به یونسکو فرستاده شده بود، اما یونسکو بررسی آن را به اجلاس امسال موکول کرد. برای خرید کتاب راه سادهای پیش رو دارید: با دسترسی راحت به منابع کتاب زبان انگلیسی در سایت انتشارات جنگل میتوانید با یک کلیک ساده، کتابهای سفارشی خود را در هرکجای کشور درب منزل تحویل بگیرید. کدام محیط را انسان ساخته است ؟

جنگل طبیعی، جنگلی است که بدون دخالت انسان به وجود آمده است ولی انسان به طور مستقیم یا غیرمستقیم در آن دخالت (بهره برداری) کرده است. به این گیاه در بندرعباس حرا، در بلوچستان تمر، در بوشهر گُرم و در بعضی از نقاط تول گفته میشود. جایی که میشود ابرها را از نزدیک تماشا کرد. داستان این عروسکها به تسوکیمی آیانو برمیگردد که عروسکِ همسایههای خود را پس از مرگ آن همسایه یا ترک آن مکان، میساخت.

شورای مدیریت جنگل (FSC) ، که خود صدور گواهینامه صادر نمی کند ، این کار را به شرکت های صدور گواهینامه داده است سازمان فقط معیارهایی را تعیین می کند و سعی می کند از این استانداردها و کارهایی که در این راه انجام داده اند محافظت کند. پس به صرف استثنايي بودن هم اگر بخواهيم نگاه کنيم، شايسته است که تحت پوشش بسيار دقيق و حفاظت کامل قرار بگيرد اما به روايت «محمدي»، طي ۱۰ تا ۲۰ سال گذشته در اين منطقه چند اتفاق عجيب رخ داده که نمايانگر عدم حفاظت از ارسباران است: « اول از همه شناسايي معدن مس سونگون است که باعث شده، خاک را بکنند و با خود ببرند.

خشکسالی، فعالیتهای معدنی، راهسازی و آتشسوزی در جنگلها، بیماری و حمله آفتها به درختان جنگلی، قطع درختان به منظور تهیه زغال، توسعه زمینهای زراعی و در چند سال اخیر چنگاندازی برخی افراد و از بین بردن جنگل به قصد ساخت خانه باغ همه دست بهدست هم داده تا کمربند سبز و مهم جنگلها هر روز باریک و باریکتر شود. هرساله نیز در ماههای ژوئن و اوت، برخی از قبایل مستقر در جنگل آمازون و شهرهای اطراف جشنی به نام کوارپ برگزار میکنند و در این جشن که بزرگداشت مردههایشان است، رقص و غذاهای بومی و مراسمهای خود را به نمایش میگذارند.

خاک اینجا کاملا نادر است، تحت سلطه علف های بلند و استبرق و درختان – بائوباب و اقاقیا. درختان خودشان را با این محیط مرطوب سازگار می کنند و برگ های آنها همیشه شبنم دارند و آب را درون خودشان نگه میدارند. البته بعد از این در رحمتی به روی ما باز میشود، اقتضای وقت مرهونیت خودرا مینماید، کارداران دولت که سرنوشت این ملت مظلومه ودیعهٔ کفایت آنها است مسؤلیت خودرا میفهمند، آنوقت متاع فضل را مشتری پیدا شود، باز بهتر است که آنهارا تربیت کنم.

در این میان شاهد چنگاندازی گسترده و تخریب جنگلهای اطراف مریوان هستیم و بیشک تداوم این روند در آیندهای نه چندان دور، نابودی تمام جنگلها و تبدیل آنها به زمینهای بی سود و غبارخیز را در پیخواهد داشت. نیاز آنها به درآمد از جنگلها، آنها را به سمت ایجاد جنگلهایی یکدست از نارون سوق داد. اما به دلایلی این طرح به طور مناسب و شایسته اجرا نشد بعد از مدتی طرحی با عنوان طرح توسعه باغها در بندهای مختلفی ارائه شد که یکی از این موارد کاشت انگور دیم بود. طرح آمایش سرزمین در دهه ۷۰ ارائه شد.

این نسخه از کتاب، نسخهای کامل و اصلی (نسخه اصلی به زبان انگلیسی) است که بدون حذفیات خدمت شما ارائه میگردد. جنگل ارسباران یکی از مناطق تفریحی و گردشگری استان آذربایجان شرقی محسوب می شود که در شمال غربی کشور واقع شده است و حدود 72 هکتار مربع وسعت دارد و سالانه گردشگران زیادی با تور تبریز به این منطقه سفر می کنند. روستای آهار | تهرانیها این منطقه را از دست ندهند! 2- شبکه غذایی را تعریف کنید. شبکه های غذایی ، رابطه ی بین موجودات زنده را مشخص می کنند . 6- چند جانور و گیاهی را که در گذشته وجود داشته اند اما در حال حاضر وجود ندارند ، نام ببرید.

در حال حاضر وضعیت جنگلهای مریوان چگونه است؟ با گذشت سالها ، شورای مدیریت جنگل ، که به سرعت در حال گسترش برای تبدیل شدن به یک سازمان بین المللی است ، تلاش می کند تا از جمع شدن مردم جلوگیری کند تا از سیاست ها و اقدامات بد جنگل جلوگیری کند و از استفاده گسترده از سیستم های مدیریت جنگل روی زمین اطمینان حاصل کند. این دهش تنها به مواردی مانند صدقه دادن و سخاوتمندی محدود نمیشود و معنی مشخص دینی دارد؛ یعنی تأمین نیازمندیهای روزانه همایه (جامعه راهبان بودایی (سنگها)). رودی که تنها مرز ایران و کشورهای همسایه به شمار می رود.

امروزه تبدیل جنگلهای بکر به جنگلهای صنعتی قابل توجیه نیست و نگهداری آنها حتی از نظر اقتصادی نیز توجیه پذیر است. آنها زمانی به انسان یا حیوانات بزرگتر دیگر حمله میکنند که خیلی گرسنه باشند و البته اگر شما هم بدشانس باشید و سر راهشان قرار گرفته باشید! عودهای پایه طبیعی بدلیل اینکه مواد تشکیل دهنده آنها ریشه و ساقه گیاهان و درختان است باعث پاکسازی محیط می شود. جنگلهای این استان که بخشی از جنگلهای غرب کشور را تشکیل میدهد بیشتر اطراف شهرهای بانه و مریوان واقع شده است و بعد از جنگلهای شمال کشور در رتبه دوم اهمیت قرار دارند.

دیدگاهتان را بنویسید