جاهای دیدنی یزد با آدرس، ساعت بازدید و تصاویر

بدلیل اینکه افراد غریبه مغازه خاص یا آشنایی سراغ ندارند ، تنها با دنبال کردن محتوای درج شده بر روی تابلوهای تبلیغاتی ، به مغازه مدنظر خود مراجعه می کنند . زمانی که افراد وارد شهر جدیدی می شوند و به مسافرت می روند با کمک تابلوهای نصب شده در سر در مغازه ها ، مکان مدنظر خود را برای خرید مایحتاج خود پیدا می کنند . مقبره پيرلر، مسجد روميان و مسجد قدمگاه -که ابتدا آتشکده بوده و قدمت آن به دوران پيش از تاريخ نسبت داده می شود- از مهم ترين مکان های ديدنی اين شهرستان به شمار می آیند.

روستاي متروك تورامين در چهل كيلومتري تبريز، بين شهرهاي ايلخچي و ممقان واقع شده است طاق سنگي سر در مسجد در كنار استخري در ساحل شمالي رودخانه تورامين افتاده است در قسمت بالاي اين طاق سنگي آيه شريفه (و ان المساجد لله فلاتدعو مع الله احداً) با خط ثلث درشت و در پايين آن عبارت (امر به عمارت هذا المسجد المبارك الخواجه ملك بن عبدالله سندي 920) و در دست چپ كتيبه در الفقر گيچي بيگ بن غياث الدين با همان خط و شيوه و كمي ظريفتر بطور برجسته كنده شده است، نوع سنگ كبود و محكم است، از سنگ چين پايههاي مسجد نيز در چند نقطه نمونه اي به جاي مانده است و الان آثار فوق به صورت متروكه مي باشد.

آثار تورامین، روستای متروک تورامین در چهل کیلومتری تبریز، بین شهرهای ایلخچی و ممقان واقع شده است.. چهل سال است که این روش تدفین منسوخ شده و حالا دخمهها حکم آرامگاه را دارند. دانلود چشمه منشوری بزرگ یا گرند پریزماتیک اسپرینگ در پارک ملی یلواستون آمریکا قرار دارد ، این چشمه آبگرم بزرگترین چشمه در آمریکا و سومین چشمه بزرگ در جهان است. همچنین از جمله اماکن دیدنی و تاریخی بخش های این شهرستان هم به پیرجابر ممقان ، پیرمحمود تیمورلو و چشمه چهارسو، گورستان پیرحیران، مسجد چهارسو ستوباد و رومیان، مصلای تاریخی و درخت چنار هزار ساله در خود شهرستان اشاره کرد.

وجود کتیبه اورادتویی، تپههای باستانی و معابد سنگی در حومه این شهر نشانگر قدمت تاریخی منطقه است. از مکانهای دیدنی این شهرستان که بسیاری از گردشگران روز سیزده بدر را در آنجا می گذرانند، منطقه توریستی قرمزی گل، اطراف سد خاکی ینگجه، روستای قدیمی جراغیل و مسجد سنگی این روستا، اطراف گورستان و مسجد باستانی روستای بادامیار، دربند الوانق، حوالی آب معدنی تاپ تاپان، آب شور قزل داغی، باغات روستاهای قاضی جهان، غله زار و طبیعت جذاب اطراف شهرهای آذرشهر، تیمورلو، گوگان و ممقان است. از ۵۲ معدن سنگهای تزئینی و ساختمانی در آذرشهر بیش از ۴۰ واحد فعال است که سنگ های لیمویی و قرمز آن شهرت جهانی داشته به بازارهای خارجی صادر میشود.طبق آخرین تقسیمات کشوری شهرستان آذرشهر دارای سه بخش کوچک تر به نامهای حومه شامل دهستانهای شیرامین، قبله داغی، ینگجه و قاضیجهان است، آذرشهر، ممقان، گوگان و تیمورلو چهار نقطه شهری این شهرستان را تشکیل می دهند.

از اماکن دیدنی روستاهای این شهرستان می توان به منطقه توریستی و روستای قیرمیزی گول، روستای قدیمی ومسجد سنگی جراغیل، معبد تاریخی روستای بادامیار، دربند روستای الوانق، آبهای معدنی تاپ تاپان و قزل داغی، سد خاکی و قبرهای بی بدیل تاریخی روستای ینگجه، تپه تاریخی پیرقطران ، زیارتگاه دستجرد ، تپه باستانی شیرامین، آثار روستای متروک تورامین و روستای بادامیار، باغات فیروزسالار و حمام باستانی چهارسو اشاره کرد. شهر یزد از مناطق باستانی ایران است و تاریخ پیدایش آن از تاریخ ایران فراتر رفته و در مواردی به عهد پیش از تاریخ و اساطیر این سرزمین کشیده شده است. متن كتيبه و حواشي آن و ساير قسمت هاي طاق مرمرين همه با ختايي و شاه عباس و اسليمي گلدار و ماري و اژدر دهني برجسته زينت يافته است، با اينكه سقف مسجد بارها فرو ريخته و تعمير شده، ولي طاق مرمرين درب ورودي از حوادث مكرر به سلامت جسته است.

این روستا با امکاناتی مثل جاذبه های تاریخی و باغات زیبا منطقه ای مفرح و دیدنی است. وجود حباب هاب هوا و همچنین نا خالصی های آهن دو ظرفیتی، آهن سه ظرفیتی، منگنز، سیلیس، مواد آلی و غیره باعث ایجاد تنوع رنگی قابل ملاحظه ای در ذخایر تراورتن به رنگ های سفید، شیری، کرم تا بژ، صورتی، قهوه ای، طلائی، زرد، لیموئی، قرمز و سبز می توانند تشکیل شوند . نام قدیمی آذرشهر، توفارقان به معنی دیواره سرخ بوده است که بعضی ها آن را با دیوار خونی اشتباه میگیرند ولی به گفته کارشناسان امر، سنگ های سرخ آذرشهر گواه همین مداعا است؛ آذرشهر معدنی از انواع سنگ های گران قیمت و سرخ رنگ دارد و توفارقان محل همین دیواره یا سنگ های سرخین است.

این غار بیش از 3 کیلومتر طول دارد و در ورودی آن 148 پله برای ورود و خروج راحتتر ساخته شده است. مسجد روميان سقفي چوبي دارد و مدخل سر در آن فاقد طاق و كتيبه اي است فقط دو پايه سنگي خوشتراش مارپيچي به شيوه صفوي از بناي سابق آن بجا مانده كه آنها را در دو طرف در ورودي مسجد كار گذاشته اند در زير مسجد چشمه اي جريان دارد كه در سال هاي اخير مسجد تجديد بنا گرديده و به مدل امروزي ساخته شده است. فاصله روستا تا چشمه های معدنی كه در جنوب غربی آن قرار دارند، در حدود 700 متر است.

فاصله این نقاط تا شهرکرد حدود ۱۲۰ کیلومتر می باشد. دریاچه و آب راكد قوری گول دركنار جاده تبریز – بستان آباد در فاصله 45 كیلومتری شرق تبریز در میان ارتفاعات شرقی گردنه ی ” شبلی ” واقع شده است . 1 – رشته كوه سهند در 50 كیلومتری جنوب شهرستان تبریز كه بلندترین قله آن جام داغی به ارتفاع 3750 متر است . در انتهاي خيابان امام آذرشهر در ساحل شمالي رودخانه دهخوارقان واقع است كه مردم محل آن را (يوواداغي) يا (دوواداغي) و خواص (مصلي داغي) مي نامند.

درست است که اینها به صورت مفاهیم نمادینش مطرح می شوند ، اما به این صورت به نظر نمی رسد که این نماد به این شکل واقعی نزدیک باشند . بیشتر از توان خود بالا نروید و به خاطر داشته باشید نیمی از کار یک کوهنورد بالا رفتن و صعود است و نیمه دوم که بسیار مهمتر از صعود است بازگشت سالم شما به جمع دوستان و خانواده است . موقعیت قرار گرفتن آن از نظر جغرافیایی در آب و هوای این شهر تاثیر محسوسی دارد ؛ به طوریکه دوری و نزدیکی به دریاچه ارومیه، واقع شدن در دامنه کوهستان ها، ارتفاع و موقعیت موجود در تعیین آب و هوای این شهرستان دخیل است.

یکی دیگر از کوه های این منطقه که ارتفاع زیادی ( نزدیک به 4850 متر) دارد موجب شده تا گروه های کوه نوردی و افرادی که به این ورزش علاقه دارند به سمت آن سوق داده شوند. ارتفاع این آبشار حدود 15 متر است و در قسمت كوهستانی میشو غربی در جوار روستای عیش آباد شبستر واقع شده است . بلندترین قله آن 3304 متر ارتفاع دارد . منطقه صوفیکم منطقه ای بسیار زیبا بوده که در آن می توانید گونه های مختلفی از حیوانات را مشاهده کنید. بعضی از ایستگاه های بس را ببینیدکه اصلاً با سرمایه ای خیلی کم جور شده میتواند نه به کمک خارجی ها ضرورت است و نه هم به امکانات پیشرفته ولی شهردارهای ما فقط میخورند و دزدی میکنند و فریاد میزنندکه بودجه ضرورت داریم برای آبادی و خارجی های باید کمک کنند.

دیدگاهتان را بنویسید