جاهای دیدنی یزد با آدرس، ساعت بازدید و تصاویر

مدیر کل اوقاف و امور خیریه کردستان اظهار کرد: این جشنواره با موضوعهای محوری وقف و مدافعان سلامت، وقف و ازدواج، وقف و سبک زندگی اسلامی، وقف و مشارکتهای اجتماعی، وقف و ایتام، وقف و پدیده زشت زمین خواری برگزار شد. وی با اشاره به اینکه استفاده از هنر و استفاده از جامعه نخبگانی برای ترویج فرهنگ وقف یکی از اهداف اصلی برگزاری این جشنواره است، گفت: برای اجرایی کردن ظرفیت های فرهنگی و هنری در زمینه وقف سازمان اوقاف و امور خیریه طرح برگزاری جشنواره را کلید زد تا بدین وسیله از طرفیت هنرمندان در موصوع وقف نهایت استفاده را ببرد.

وی با بیان اینکه چشمه ثریا منطقه مرزی بورالان شهرستان ماکو یکی از مهم ترین منابع تامین کننده اصلی آب در این منطقه اسن گفت: آب آشامیدنی ۲۰ روستا با بیش از ۱۲۰۰ خانوار از این چشمه تامین میشود و سیل بوجود آمده این منطقه را تحت آسیب جدی قرار داده است که نیاز است فورا اقدامات اساسی برای برگشت چشمه به حالت اولیه و طبیعی خود انجام یابد.معاون استاندار تصریح کرد: دستگاه های متولی علاوه بر اجرای اقدامات لازم، نسبت به پیشگیری از تکرار چنین حوادثی نیز باید برنامه ریزی داشته باشند. مساحت جنگل های طبیعی شهرستان چاراویماق ، – هکتار و مساحت جنگل های مصنوعی نیز – هکتار می باشد .

چاراویماق کجاست ؟ در این مطلب از جاهای دیدنی چاراویماق و جاذبه های گردشگری چاراویماق برایتان میگوییم. شهرستان های هشترود و چاراویماق با 120 هزار نفر جمعیت در جنوب استان آذربایجان شرقی قرار دارند. ایل شاهسون در دهستان چاراویماق جنوب شرقی، ییلاق و قشلاق و در دهستانهای چاراویماق شرقی و ورقه، قشلاق میکنند. دهانه این غار در موقعیت جغرافیائی 46 درجه و 52 دقیقه طول شرقی و 36 درجه و 49 دقیقه عرض شمالی در ارتفاع 2500 متری از سطح دریاهای آزاد قرار گرفته است . اخبار استانها – امیرعباس جعفری در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در ارومیه، با اشاره به زمینلرزه بامداد امروز در آذربایجانغربی اظهار داشت: این زمین لرزه در ساعت سه و 13 دقیقه و 9 ثانیه در عمق 6 کیلومتری سطح زمین اتفاق افتاد.

قله شاه نشین که در جنوب غرب روستای بست قرار دارد به عنوان معروف ترین و حتی بلندترین قله ی چهل چشمه شناخته می شود اما حقیقت امر این است که قله قولی زلیخا در جنوب شرق شاه نشین مرتفع ترین قله ی این کوهستان است. قرار است پس از طی مراحل مطالعاتی طی ۱۵ ماه آینده، خط آهن جلفا چشمه ثریا طبق جدول زمانبندیِ اولیه، در طول چهار سال ساخته شود اما این امکان وجود دارد که زمان اشاره شده، به دو سال تقلیل پیدا کند. طی احکامی جداگانه از سوی مهرعلی باران چشمه، رئیس فدراسیون ورزشهای زورخانهای و کشتی پهلوانی، مسئولین برخی از کمیتههای این فدراسیون منصوب شدند.

رییس فدراسیون پزشکی ورزشی به دیدار مهرعلی باران چشمه، رئیس فدراسیون ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی رفت. مشاور و معاونت منابع انسانی وزارت دفاع و پشتیبانی به دیدار مهرعلی باران چشمه، رئیس فدراسیون ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی رفت. اخبار ورزشی – به گزارش خبرگزاری تسنیم و به نقل از پایگاه خبری ورزشهای زورخانهای و کشتی پهلوانی، در این دیدار که عصر امروز (یکشنبه – 30 خرداد ماه) در دفتر معاونت ورزش قهرمانی و حرفهای وزارت ورزش انجام شد، مهرعلی باران چشمه رئیس فدراسیون را سیدحسن سبزواری نایب رئیس فدراسیون و مسعود ملکی دبیر فدراسیون همراهی میکردند.

وی ادامه میدهد: نکتۀ مهمتر این است که اگر خط آهن ارس از طریق چشمه ثریا به ترکیه وصل شود، هم میتوان از سمت شرق به بازارهای گرجستان، کشورهای سی آی اس CIS و شمال اروپا دسترسی پیدا کرد و هم از سمت مقابل، ضمن دسترسی به سوریه و عراق، میتوان به راحتی به اوکراین و دریای سیاه در جنوب غرب اروپا رسید. آب آن در ردیف آبهای کلرو بیکربنات سدیم است. از آنیونهای مهم آن میتوان به سولفات، کلرور، بیکربنات و از کاتیونهای قابل توجه آن به سدیم، پتاسیم و منیزیم اشاره کرد. آب این چشمه در ردیف آبهای معدنی اسید بیکربنات یا بیکربناته سدیک قرار گرفته و به خاطر وجود مقدار زیادی اسید بیکربنیک، از آب آن برای درمان بیماریهای حرکتی، عصبی (درمان پادرد و کمردرد) استفاده میشود.

این گودال که در گذشته مانند چشمه باداب سورت سرشار از آب بوده صدها سال است که خشک شده است، اما دیواره ی این گودال و حوضچه های پلکانی آن دیدنی هستند. پوشش گیاهی تالاب از گیاهان شاخص در این تالاب که به فراوانی به چشم میخورد می توان نی Phragmites australis، دو گونه جگن Carex pendula و Carex stenophylla و قلیا Salicornia herbacea را نام برد. ایرج حاتمی، معاون فنی و زیربنایی سازمان منطقه آزاد ارس با اشاره به این نکته، در خصوص نتایج احداث این خط آهن میگوید: من اعتقاد دارم با احداث این خط آهن، منطقه آزاد ارس به یک مگاپورت و هاب بزرگ لجستیک در منطقه تبدیل خواهد شد چون فقط یک خط ریلیِ این مسیر توان ترانزیت حدود ۱۰ میلیون تُن بار از ارس به ترکیه و سپس اروپا را خواهد داشت؛ البته در چارچوب طرح مطالعات امکان سنجی ایجاد دو خط ترانزیت ریلی مورد مطالعه قرار دارد.

آوای مرز : معاون فنی اداره کل منابع طبیعی وآبخیز داری آذربایجان غربی گفت: طرح انتقال آب از چشمه ثریا به منطقه بورالان ماکو سال٩٨ اجرا می شود. رئیس فدراسیون ورزش زورخانهای با معاون ورزش قهرمانی وزارت ورزش دیدار کرد. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از پایگاه خبری فدراسیون ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی؛ امیر خوش عمل مشاور و معاونت منابع انسانی وزارت دفاع و پشتیبانی به همراه سلیمانی مدیر تربیت بدنی وزارت دفاع و پشتیبانی، سروان امینیان کارشناس ارشد اداره ورزش وزارت دفاع و پشتیبانی و مرشد علی ناری ضمن دیدار با رییس فدراسیون پهلوانی، انتخاب دکتر مهرعلی باران چشمه را به عنوان سکاندار این ورزش آیینی و ملی تبریک گفتند و برای ایشان آرزوی موفقیت و سربلندی کردند.

اگر با تور آنتالیا به این شهر زیبا سفر کردهاید، چشمه کارستی میتواند گزینهی بسیار مناسبی برای بازدید شما باشد. آب این چشمه در مداوای رماتیسم و ناراحتیهای استخوانی و همچنین بیماریهای پوستی بسیار موثر است. چشمه آبگرم باش کندی در فاصله دو کیلومتری روستای باش کندی و 13 کیلومتری جاده ماکو بازرگان واقع شده است . به گزارش سرویس چندرسانه ای شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ باداب سورت چشمهٔ پلکانی تراورتنی بینظیر در ایران و کمنظیر در جهان است که در روستای ارست بخش چهاردانگهی شهرستان ساری قرار دارد. جالب است بدانید که آب چشمه لال در زمستان گرم و در تابستان بسیار سرد و زلال می باشد.

آب تالاب بسیار زلال است و برای قایقرانی مناسب است. این منطقه در دامنه کوههای آغری داغی (آرارات) قرار دارد که وجود این رشته کوهها باعث گردیده چشمه ای زلال که نشات گرفته از دامنه این کوهها میباشد پدیدار گردد که معروف به چشم ثریا است. اين تالاب در ۱۸ كيلومتري كليسا كندي و در كنار روستاي پيراحمد كندي در دامنه كوههاي مرزي تركيه واقع شده و مساحت آن حدود 5 هكتار است كه آب آن از ذوب برف كوههاي اطراف و چشمه هاي خودجوش تأمين مي گردد و در كشور ايران تنها محل تخم گذاري و زاد و ولد درنا محسوب مي گردد كه بدين لحاظ علاوه بر مناظر و دشتهاي پر از آلاله هاي رنگين بر زيبايي و اهميت منطقه افزوده است.

دیدگاهتان را بنویسید