جاهای دیدنی یزد با آدرس، ساعت بازدید و تصاویر

وی اضافه کرد: طرح ترافیک شهری ما مصوبه شورای همتا را دارد و از همه مهمتر این است که طرح جامع شهری گلمکان سال ۹۵ توسط اداره کل راه و شهرسازی ابلاغ شده که در واقع شهر را شناسنامه دار کرده، هرچند فرآیند تصویب طرح تفصیلی شهر هنوز طی نشده است. نریمان با اشاره به اینکه مجموع طول این مسیر ریلی ۲۰۸ کیلومتر است، خاطر نشان می کند: بر اساس تفاهم نامه منعقده فی مابین سازمان منطقه آزاد ارس و ماکو، شرکت راه آهن و وزارت راه و شهرسازی، انجام همه عملیات طراحی، مطالعات مسیر، طرح و تأسیسات جانبی، ساختمان ایستگاهها، خطوط فرعی و ایستگاههای تشکیلاتی موردنیاز تا مرحله اول(فاز یک) با اولویت سرمایه گذاری به شیوه «ساخت، بهره برداری و واگذاری» با نظر و تائید شرکت راهآهن انجام می گیرد.

تصریح کرد: عمده انتظار ما از سازمان همیاری، کمک به مباحث طرح مطالعات گردشگری و ثبت آثارمیراث فرهنگی در این منطقه است تا این پتانسیلها به عنوان هویت فرهنگی این کشور دستخوش ناملایمات اجتماعی، سوء رفتارهای گردشگرنمایان و یا سارقان نشوند. شهردار گلمکان درباره راه های مواصلاتی منطقه بیان کرد: فاصله۱۰کیلومتری شهر تا جاده آسیایی خارج از محدوده گلمکان و در حریم شهر گلبهار قرار دارد و حتی رودخانه گلمکان هم در محدوده ما نیست و متولی تامین و نگهداری و دستگاه ناظر بر آن مشخص نیست باتوجه به مصوبه شورای ترافیک برای ساماندهی ابتدای جاده گلمکان، احداث پارکینگ حجاج و ساماندهی دستفروشان در این منطقه، که از سازمان همیاری شهرداریهای استان در این حوزه نیز کمک میخواهیم.

ارتفاعات این منطقه مناسب برای کوهپیمایی خانوادهها است و وجود قنات و استخر در بخش غربی آن موسوم به سرچشمه، محل اطراق مناسبی برای گردشگران بوجود آورده است. وی افزود: در واقع مدنیت در این منطقه را می توان از تاریخچه “چشمه سبز “ش جست و جو کرد به طوری که فردوسی توسی در شاهنامه خود از این چشمه با عنوان “چشمه سو” نام برده و حکایت کرده که شفا و مرگ یزدگرداول در مکان رخ داده است. علت نام گذاری آنها به کی گیوی این است کی اردشیر و شیرویه,پسران بیژن,بیژن هم پسر”گیو” giv بوده است.به همین سبب,کی گیوی که از اعقاب اردشیر بوده اند,به نام جد بزرگشان”گیو”گیوی نامیده شده و با افزودن پیشوند “کی” که به عنوان پادشاهان کیانی بودن است به کلمه “گیوی” انها را “کی گیوی “گفته اند.درحال حاضر عنوان “کی” به سران طایفه کی گیوی و سران بعضی دیگراز طوایف ایلات کهگیلویه و بویراحمد اختصاص دارد.مانند:کی لهرا و کی حبیب.

در سالهای اخیر وجود چشمه های آبگرم معدنی، باعث احداث و شکل گیری مجتمع های آبدرمانی متعددی در روستای توریستی موئیل شده است. جهنم دره سی (دره جهنم)، یکی از جاذبه های مشهور این منطقه می باشد که با روستای موئیل فاصله کمی داشته و به دلیل وجود آبراه باریک و تنگ، که در زمستان با تشکیل قندیلهای یخی، شکل بسیار خاص و زیبایی به خود می گیرد به این نام شناخته می شود. اکنون که با استعانت از درگاه احدیت و تلاش و کوشش بی وقفه فردی، در مسابقات جهانی… قبل از بررسی ثبت شرکت در هشترود، به معرفی مختصر این شهرستان می پردازیم.

چشمه سورت از نگاه برخی کارشناسان زمینشناسی، بین نمونههای معدود این نوع چشمه در دنیا که تعدادشان از انگشتان دو دست کمتر است، به دلیل برخی ویژگیها، متفاوتترین نمونه چشمههای گوگردی پلکانی دنیا محسوب میشود. ۴- ییلاق جمین : خوش آب وهوا وپر از تنوع گیاهی است بین آبادی دره وه زان که اوهم جاف بوده واین ییلاق به اسم جمین نامگذاری شده است. یا « هواجمین » که ییلاقی بزرگ وبا تنوع گل وگیاه گوناگون بوده بین آبادی دره وه زان وشاه قلعه واقع بوده است که صاحب دام کسی بوده به اسم «جمین» که هنوز به این نام مانده است.

زائرین این غار را متبرک دانسته و بر این باورند که حضرت سلیمان در اینجا توقف کرده و نماز خوانده و اثر دست و زانوی او روی سنگ های آن بر جای مانده است. دلیل نام گذاری چشمه به چشمه لال، این است که آب این چشمه، در سکوت کامل از درون کوه بیرون آمده و بدون صدا، از وسط جنگل، پس از طی مسیری کوتاه، به رودخانه دوغ که از پارک ملی گلستان سرازیر می شود، پیوسته و پس از آن، به سد گلستان می ریزد. حمام این محله همچنان برای زرتشتیان قابل استفاده است.

حیدری پرورش و تولید گیاهان دارویی را یکی دیگر از ظرفیت های منطقه عنوان و و تصریح کرد: با توجه به رویش گیاهان دارویی در ارتفاعات و مراتع منطقه و تولید گل محمدی که در بین مردم محلی به “گل یاحسین” معروف است و ظرفیت وجود کارخانه صنعتی گلابگیری ، زمینه های مناسبی برای سرمایه گذاری دراین خصوص نیز وجود دارد، همچنین ایجاد توتستان و گلستان در مکانهای ممکن می تواند به جذب گردشگر بیشتر به شهر گلمکان کمک کند. مهم نیستند اما لازم هستند ، ما دراین مدت که شروع به فعالیت نمودیم درهیچ یک از حوزه های کاری هیچگونه سرمایه ای نداشتیم واز هیچ گونه تسهیلاتی الحمدالله استفاده نکردیم .

این خانه با قدمت ۴۰۰سال متشکل از پنج خانه است که دوخانه آن در حال حاضر به عنوان هتل مورد استفاده گردشگران قرار میگیرد. 8- خلود: به هر حال از آنجا که ارزش نعمت هنگامى است که، جاودانى باشد، بهشتیان را از این نظر آسوده خاطر ساخته، مى فرماید: «أنتم فیها خالدون؛ شما جاودانه در آن خواهید ماند.» (زخرف/ 71) مبادا فکر زوال نعمت خاطر آنها را مکدر سازد و از آینده نگران کند. آب با خصوصیات حیات بخش و شفا دهنده اش، موضوع بسیاری از داستان ها، اسطوره ها و حکایات جالب گذشته و حال قرار گرفته است. همراه اوست. کوشش ناظم به ترغیب زن ناشناس به سخن گفتن درباره «راز چشمها» و ارتباط زن با تبعید استاد، آثاری از تصنع دارد.

از نکات جالب دیگری که در این منطقه وجود دارد این است که حدوداً ۴۰ متر بالاتر از این چشمه، چشمه ای دیگر وجود دارد که به صورت طبیعی و ممتد آب می دهد..برخی از مردم گاهی ساعت ها در جلوی چشمه در انتظار دیدن لحظه بالا آمدن آب می نشینند تا از این آب کمی به دست و صورتشان بزنند و یا کمی بنوشند. در جنوب استان کرمان چشمه های آب گرم و آب سرد معدنی بسیاری وجود دارد که مردم به آنها «آب باد» می گویند و معتقدند که این آب بادها در درمان بیماریها و شفا یافتن امراض به آنها کمک می کنند.

مهدی حیدری در گفتگو با روابط عمومی سازمان همیاری شهرداری های خراسان رضوی در خصوص مختصات و ظرفیتهای شهر گلمکان گفت: این منطقه که به عنوان نگین سبز انگشتری استان شناخته می شود در ۲۹بهمن سال ۱۳۸۷ دوره سوم تشکیل شوراها از روستابه شهر ارتقاء پیدا کرد. چشمه دمکش رودسر در منتهی الیه شرقی استان گیلان و در شهرستان رودسر و بعد از گذشتن از مناظر زیبا به سمت چابکسر حدود ۵ الی ۶ کیلومتری بخش چابکسر در منطقه ای بسیار زیبا در روستای فکجور اوشیان واقع شده است. از جمله آثار معروف ودیدنی این روستا چشمه ای است که از سالهای بسیار دور به چشمه دمکش معروف بوده است.چشمه دمکش یکی از جاذبه های طبیعی کشورمان می باشد که رمز و راز خاصی را در دل خود جای داده است.

دیدگاهتان را بنویسید