جاهای دیدنی اطراف اصفهان: جاذبههای طبیعی، معماری + عکس

چشمه های آب گرم، آبشارها، مناطق حفاظت شده و شکارگاه های منطقه به همراه کليساهای قديمی مانند قره كليسا (كليسای طاطاووس)، کاخ ها و عمارت ها از جمله كاخ باغچه جوق و عمارت كلاه فرنگی ماكو، پل ها صخره ها، گورستان ها، مقبره های قديمی، قلعه ها و شهرهای باستانی چون: شهر اورارتويی بام فرهاد از جاذبه های طبيعی و تاريخی مهم منطقه هستند. تره بار، سيب، انگور، گلابی، گردو و بادام از ديگر محصولات شهرستان بوده و آب كشاورزی از رودها و قنات و چاه های عميق تامين می شود. شهردر زمان آباداني خود حدود ۲۰ هكتار وسعت داشته است و اهالي آن نيز آب مورد نياز خود را از رودخانه سنگركه از ميان شهر ميگذشته است ، تامين ميكردهاند.

تره بار، سيب، انگور، گلابی، گردو و بادام از ديگر محصولات شهرستان بوده و آب كشاورزی از رودها و قنات و چاه های عميق تامين می شود اين شهر در اوايل سلطنت شاه عباس اول قلعهاي بيش نبود. فرماندار اردل در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه چشمه سرداب رستم آباد یکی ازجاذبه های مهم گردشگری شهرستان اردل است، اظهار داشت: این چشمه یکی از پر آب ترین چشمه های زاگرس به شمار می رود که در شهرستان اردل استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد. یکی از این چشمهها دارای آبی بسیار شور و دریاچهای کوچک است که در تابستان برای شنا و آب تنی استفاده میشود و دارای خواص آب درمانی نیز است؛ چشمه دیگری که در مجاورت این چشمه قرار دارد دارای آبی به رنگ نارنجی و ترش مزه است.

املاح موجود در چشمههای آب معدنی باداب سورت خاصیت درمانی دارند. امکانات مناسب و ساخت و سازهایی نظیر آلاچیق سرویس بهداشتی، دوش آب، امکانات اقامتی، قهوه خانه، پارک کودک و امکانات قایق سواری در ساحل موجود است که آماده پذیرایی از مسافران زیادی از سایر نقاط کشور است. کندوان روستایی تاریخی و کم نظیر میباشد. در حفاريهاي اين شهر تاريخي حصار شهر و يك معبد سنگي نيز كشف شده است. شهر اورارتويي بام فرهاد – ماكو: اين شهر تاريخي هزاره اول پيش از ميلاد در مكاني موسوم به (بام فرهاد) درارتفاعات مجاور روستاي سنگر در ۷ كيلومتري شمال شهر ماکو قرار دارد.

امید آن را داریم که مسئولان میراث فرهنگی کشور به چال شهر گریوه توجه و عنایتی بنمایند و با اعزام متخصصین و کارشناسان امر، به واقعیت امر دست یابند و با ارائه آثاری دیگر از مدنیت و زندگی پیشینیان خود ما را بیشتر آشنا سازند . اما امروزه یکی از بهترین مکان های گردشگری که برای سلامتی بسیار مفید است چشمه هاى آب گرم واقع در شهرهای مختلف در کشور می باشد که به اعتقاد بیشتر مردم خواص درمانی بالایی دارند و برای تسکین دردهای عضلانی و بیماری های پوستی بسیار مفید می باشند.

کاروانسرای سفید آب کاشان از جاهای دیدنی اصفهان است که به دوره شاه عباس صفوی بر می گردد. شهر ماكو يكی از قلاع محكم سرحدات ايران و عثمانی محسوب می شد، چنان كه در سال ۱۰۴۵ هجری قمری، سلطان مراد چهارم عثمانی، قره مصطفی پاشا، – يكی از سرداران معروف خود – را برای خرابی قلعه نظامی اين شهر مامور كرد، که با مرگ سلطان مراد چهارم اين دستور عملی نشد. فاز اول طرح،كارخانه ای با ظرفیت سالانه هفت میلیون تن خوراك است كه در دست احداث می باشد و در شش ماهه دوم سال 1383 راه اندازی خواهد شد.

ایشان با کشاورزی و دامپروی روزگار می گذراندند و از این طریق ثروت زیادی جمع کرده بودند. سرعین در زمینه توریسم درمانی رتبه نخست کشوری را دارا بوده و مدرن و بهداشتی بودن چشمههای آب گرمهای سرعین کمک بسیار زیادی در جذب گردشگر به این شهر کرده است و بیشتر چشمههای آب معدنی منطقه اکنون به صورت استخرهای سرپوشیده و با امکانات کامل در آمده که غالبا به صورت دو سانس هم برای آقایان و هم برای خانم ها فعالیت میکند. مشهد در نزدیکی روستای بش اویلی قرار دارد، مجموعه ای است بسیار زیبا و دیدنی در حدود ۳۰هکتار که سر چشمه این مجموعه در پای صخره بلندی واقع است که آب از درون آن می جوشد.

شهر چشمه در استان ازمیر واقع شده و فاصله چندانی از کوش آداسی و جزیره یونانی خیوس ندارد. ماكو ۲۷۰ كيلومتر با مركز استان (اروميه) و ۸۵۰ كيلومتر با تهران فاصله دارد. راه فرعی ماكو – بورالان به سوی شمال به درازای ۶۰ كيلومتر. ماکو یکی از شهرستان های استان آذربایجان غربی است که در ناحیه ی شمال شرقی این استان واقع شده است. آذربایجان غربی سوغات متنوعی دارد. بافت فرش و گلیم در اکثر شهرستانهای آذربایجان غربی رواج دارد و یکی از صنایع دستی مشهور این شهر است. تنوع اقوام و ادیان باعث شده است آداب و رسوم نیز در آذربایجان غربی بسیار متنوع باشد.

ایل قرهداغ در دهستان چاراویماق جنوب غربی ییلاق و در دهستان چاراویماق مرکزی قشلاق میکنند. ایل شاهسون در دهستان چاراویماق جنوب شرقی، ییلاق و قشلاق و در دهستانهای چاراویماق شرقی و ورقه، قشلاق میکنند. شهرستان ماکو از شمال، و شمال غربی با کشور ترکيه، از شرق و شمال شرق با جمهوری نخجوان، از جنوب شرق با شهرستان جلفا در استان آذربايجان شرقی، از جنوب با شهرستان خوی، و از غرب و جنوب غرب به شهرستان چالدران محدود می شود. همگام با سياست مركز انرژي هاي نو وزارت نيرو در جذب سرمايه گذاري خارجي در سال 1997 تيمي متشكل از كارشناسان ايراني و فيليپيني مبادرت به برداشت هاي تفصيلي زمين شناسي هيدروژئوشيميايي و ژئوفيزيك در ناحيه دره قطور نمودند كه نتايج آن نيز به تفصيل در گزارشات منتشره آورده شده است.

این مجموعه سکونتگاه ییلاقی یکی از اعیان قاجاریه بوده است. این معیار ها اغلب به صورت بو، رنگ و حجم آب نمایان شده اند. آب و هوای اين شهرستان معتدل و نيمه مرطوب است. شهرستان ماکو دارای چشم اندازی کوهستانی است و مراتع سرسبز دامنه کوه های آن را فرا گرفته اند. منطقه ورزقان وخارواناکه بخشی ازارسباران وقره داغ هستندازلحاظ زبان دارای گویش متفاوت ومختلف هستندبگونه ای می توان گفت که مهد تمدن برخی زبانهاولهجه ها محسوب می شودوخصوصیات رفتاری بافت جمعیتی این روستاها خیلی متفاوت بوده است وروستای اندرگان(اندریان)از این امر مستثنی نیست اهالی این روستا دارای لهجه مخصوص وباخصوصیت مهمان پذیر بودن، شجاع ونترس،وعدم قبول زوروستم ومتحدوپشتیبان هم بودن،متعصب وباغیرت هستند.

سنگ نوشته شهر روسا – ماكو: روسا يكي از شهرهاي اورارتويي است كه در قرن نهم پيش از ميلاد و در زمان روساي دوم (حاكم اورارتو) آباد بوده است. باستخ یا لوزانک نیز یکی دیگر از شیرینیهای مشهور این شهر است که بر پایهی نشاسته تهیه میشود. صمیمی بودند یا موذی وگستاخ؟ مراغه دومین شهر بزرگ استان آذربایجان شرقی شهرستان مراغه است. شهر قديم ماكو که تا زمان شاه عباس دوم صفوی باقی و آباد بوده، در دامنه كوه بنا شده بود. كوه در قسمت خاوری رودخانه، مستقيماً فرود آمده و در قسمت باختری تا حدود ۲۰۰ متر از سطح رودخانه ارتفاع می گيرد، به طوری كه قسمتی از كوه، شهر را مانند چتری در پناه خود جای داده و شهر به طور نيم دايره در پناه اين كوه قرار گرفته است.

روساي دوم پسر آراگيشتي دوم پس از اتمام شهر كتيبهاي در بالاي آن نصب كرده است. از اين زمان، به تدريج بر وسعت و جمعيت دزدآب افزوده شد. راه ماكو – بازرگان به درازای ۱۰ كيلومتر به سوی شمال غربی. شهرستان ماكو تا تهران ۹۳۹ كيلومتر فاصله دارد و در يك منطقه كوهستاني با ۱۲۹۴ متر ارتفاع از سطح دريا واقع شده و آب و هواي معتدل دارد. راه ماكو – تبريز به درازای ۲۳۰ كيلومتر به سوی جنوب شرقی. اين شهرستان در ۲۰۰ كيلومتری شمال شهر اروميه و در مسير جاده اصلی تبريز – بازرگان است.

دیدگاهتان را بنویسید