تره گوپوف تا سال 1350 در کرج فعالیت داشت

جنگلی که در فصل پاییز به ۱۰۰۰ رنگ تبدیل می شود که مناظری فوق العاده زیبا را به نمایش خواهد گذاشت . احوالپرسی نمود، اوضاع و مایحتاج ما را ملاحظه کرد، بعضی کم و کسر داشت به تکمیل و اتمام داد. در صورت کمبود انرژی، قدرت کافی برای انجام فعالیتها و بهخصوص مقابله با عوامل خطرناکی همچون حیوانات را نخواهد داشت. خفاش «شب پرک چرمی» نوع پستاندار بوده معمولاً از حیوانات کوچک تغذیه مینمایند. حیوانات کوچک مانند کرمها، حشرات وغیره وهکذا حیوانات اهلی ووحشی نیز آسیب های را بالای جنگل وارد میکنند که نهالان جنگلی را شکستانده ویا از قسمت های سبز آن استفاده میکنند .

با توجه به قدمت این جنگلها، میتوان محدوده قرار گرفتن آنها را به موزه طبیعی وسیعی تشبیه کرد که نمونههایی از فسیل گیاهان چند هزار ساله در آن وجود دارند.عکاس: پدرام میر صادقیجنگل های هیرکانی مانند نواری سبز رنگ در جنوب دریای خزر قرار گرفتهاند و درختان آن بسیار متراکم هستند. نوک شیپوری، اورانگوتان و گیبون همگی در میان جنگلهای متراکم دیده میشوند. در واقع جنگلهای بارانی آمازون با تنوع بینظیر گیاهان و جانورانش از آن جاهایی است که همه جوره در تور برزیل غافلگیرتان می کند. راست میگفت این تنوع گیاهی بالا به خصوص در بهار و اوایل تابستان در کمتر نقطهای از ایران دیده میشه.

جای با فرهت و صفا و سبز، اطراف تا چشم کار میکند درخت انار، امرود، گردو و تاک خودرو است، که به درختهای بلوط و کاج پیچیده و بالا رفته، خوشههای غوره آویخته. اکوسیستم این جنگل دارای ویژگی های منحصر به فردی است که مجموعه ای از عناصر هیرکانی و قفقازی و خصوصیات دیگر مناطق گیاهی کشور را در خود جای داده است. در منطقه تماشایی ارسباران و در ارتفاعات کوهستانی آذربایجان شرقی، یکی از دژهای تاریخی ایرانی واقع شده است. یک باستان شناس در یک فیلم مستند سال ۲۰۱۲ متوجه شد که این سر نشان دهنده هیچ یک از فرهنگهای پیش از تاریخی نیست که هنگام ساخت سر وجود داشته اند.

روز سر نهار دیروز دیدی که هیچ چیز نبود. هیچ عاقل نمیتواند خودرا در پیشگاه قضاوت این سؤال تعدیل بکند، الجنون فنون. در چندین سال حکومت، پدرم نصف املاک خودرا فروخته و خرج شام و ناهار خود کرده… آنها شب و روز به مسیر خود ادامه دادند ولی گویا مشکلات دستبردار نبودند. من چهارده روز در راه معطل شدم، هر روز پنجاه سواره میرفت راه عبور ما را میگشود، با وجود این با هزار زحمت و مشقت گذشتیم. یک دسته آمد: ما ذاکر و دعاگو هستیم و بودیم که حضرت سردار از ریاست منفک نشود، دادیم!

گفتم شما که میدانستید از شهر چند نفر آدم میآید چادرها را نمره گذاشته، تا ورود به خودشان نمرهٔ هرکس را نوشته میسپردند و ترتیب ورود بار و آدم را میدادند، از این زحمت و غوغا آسوده میشدید. آدمهای ما به چوب گوشت میدهد اما به نظم و ترتیب گوش نمیدهد. هرچند بیشتر مساحت جنگل های بارانی آمازون در برزیل قرار گرفته اما این جنگل ها در اکوآدور، پرو و بولیوی نیز امتداد می یابند و بخش های کوچک تری از آن نیز در سایر کشورهای آمریکای جنوبی واقع شده است. این چشمهها به تازگی مورد توجه قرار گرفته و از سال ۱۳۹۲ تاسیسات آن به راه افتاده است.

ولی بهتر است هر آنچه که نیاز دارید از مواد غذایی تا لوازم مورد نیاز سفر را با خود به همراه داشته باشید زیرا شاید به راحتی در مسیر جنگل نتوانید این لوازم را پیدا کنید. آزمون آیلتس چهار مهارت خواندن (reading)، نوشتن (writing)، شنیدن (listening) و صحبت کردن (speaking) را مورد ارزیابی قرار میدهد. نایبالایاله که در غیاب من متصدی امور حکومت است مرد عالم و کافی است، صحبت شما را مغتنم میشمارد.

هی دادیم، روزی پیشخدمت آمد گفت سه نفر عملهٔ پلیس آمده میخواهند شما را زیارت بکنند، عرض دارند. هی آدم بود که پایش به طناب چادرها بند میشد و دهنش به زمین میخورد. بعد از گذشت مدتی آسمان دلش باز می شود و بارانی دل انگیز شروع به باریدن می کند. گفتم خوب از تهران حکایت بکن. برگشتم اتاق، بیاختیار پیش پدرم گریه کردم، حکایت را گفتم. همدیگر را بوسیدند. برخاستیم رفتیم، حکایت را نقل کردیم.

برخاستیم نماز خواندیم. رفتیم بالای چشمه قالیچه گستردیم، نشستیم. نهار حاضر شد، چون میل نداشتیم رفتیم سر چشمه بالای کوه به گردش. خادم ما چون اول شب پرسیده بود که صبح کی در ساعت چند بیدار میشویم دیدم سماور نقرهنما حاضر است، میجوشد. دیدم رفقا از این صحرا و فضا خوشنود هستند، نمیخواهند بروند. بعد از دو سه ساعت از طرف شمال گردی برخاست. چون لابوشر دو نفر رفیق خود را در معدن یخ جنوب دفن نموده خودش نیمهجان کاری نساخته، به مقصود نرسیده، برگشت، لهذا تکلیف سردار را قبول کردم، تشکر نمودم. با هزار موانع و صعوبت تا اول معدن یخ جنوب رسیدیم.

البته باید بدانید که بهتر است کمپ را در قسمتهای ابتدایی جنگل برپا کنید و همراه با فردی آشنا به منطقه به این کار اقدام کنید. مردم وقتی تنخواه وقت را به کارمصرف میکنند که نفع کار مخصوص و راجع به صاحب او بشود. مرا دلداری نمود، گفت کار سردمداران همین است که میآیند جوانان اعبان و رؤسای جزو را تهمت میزنند، بیچارهها از واهمهٔ افتضاح چیزی میدهند از سر باز میکنند. خوانین ایران شبها شرب میکنند. وی در ادامه با اشاره به نامگذاری شعار هفته منابع طبیعی امسال با عنوان « ایران سرسبز، ایران قوی، همه با هم، جهاد برای حفظ و احیای منابع طبیعی»، اظهار کرد: امسال به مقوله مردم محوری و مشارکت مردمی و استفاده از ظرفیت بومیان منطقه در حفظ و احیای منابع طبیعی بیشتر تاکید شده است.

لطفاً برای آشنایی با نحوه تنظیم و ارسال فایلهای فوق، پیش از ارسال مقاله، بخش راهنمای نویسندگان بهدقت مطالعه شود. همهساله برای گسترش جنگلات پسته در بادغیس از طریق انجمنهای فعال در این بخش اقدام میشود. جنگلهای اَرَسباران پهنه سرسبز و وسیعی است که از شهرستان اهر تا رود ارس کشیده شده است. این حضرات که از شهر میآیند هر سال میبینند، که در اردو برای اینها که شأنی دارد، سر سفره نشین است، جا و و نهار و شام حاضر است، دیگر این حمل اثقال، نوکرهای متعدد و پیشخدمتهای فضول چه لازم است. را از امضاء بگذراند میآمد باز نغمهٔ دیگر مینواخت و شعبدهای دیگر میساخت.

سردار گفت مشروط بر اینکه در مراجعت باز به اینجا تشریف بیاورید، چند روز مهمان من بشوید. مثلاً در محیط باز عود جنگل بارانی Rain Forest بواسطه جریان بیشتر هوا، زودتر میسوزد تا در محیط بسته با هوای ساکن. 1. جنگل های ایران چند هکتار است؟ جنگل ابر شاهرود یکی از غنیمتهای طبیعت ایران، در دامنههای شمالی البرز است و قدمتی چند میلیون ساله دارد. زیرآشکوب تودههای جنگلی بیشتر از زغالاخته، بداغ، گوجه وحشی و هفتکول بوده و در مناطقیکه تعرضات انسان و دام باعث دگرگونی سیمای این جنگلها شده، گونههای سیاهتلو، نسترن، ولیک و تمشک جای سایر گونهها را گرفتهاند.

گفتم مخصوص تهران نیست، در همه جای وطن ما چنین است. محمدقلیخان آهی کشید، گفت واقعاً عقیدهٔ شما چنین است؟ گفت امروز رفقا و رؤسا از شهر وارد میشوند، جمعیت مصاحب ما زیاد گردد. آمازون بیش از هرگونه اکوسیستم دیگر روی زمین، گونههای گیاهی و جانوری دارد. میا دختر زبانشناسی است که قصد دارد با مردم بومی شهر Yabahuca ارتباط برقرار کرده و آنها را بیشتر بشناسد. پاسخ: قارچها برای رشد به مواد و رطوب نیاز دارند که این مواد با تجزیه ی بقایای بدن موجودات خورده شده فراهم می شود .

به هر حال تعداد زیادی از درختان زمان طولانی عمر نمی کنند. درین اواخر وزارت زراعت پول هنگفتی را برای احیای برخی از جنگل ها در ولایات شمالی کشور تخصیص داده است ولی این که برای جنگل ها که مجددآ طبیعی احیا می گردند و از تعرض مصون نمانده اند چه برنامه روی دست است تا حال معلوم نیست. نشت میعانات گازی بر اثر شکستگی خط لوله بخشهایی از خلیجفارس در محدوده بندرعباس، قشم و بندر خمیر را آلوده کرده و جنگلهای حرای این مناطق را در معرض نابودی قرار داده است.

بررسیهای زبانشناختی نشان داده است كه این زبانها به 30 خانواده مختلف تعلق دارند. برزیلیها متعهد شدهاند که تا سال ۲۰۲۰ میلادی ۸۰ درصد از جنگلزدایی در کشورشان را به نسبت آنچه که بهطور متوسط بین ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۵ روی داده بود، کم کنند. میان زمین و آسمان راه میرود، معلوم است از کشف حقایق و اصول علوم طبیعی سفاین هوایی میسازد و عروج و هبوط میکند. پور مقدم تصریح کرد: آغاز این پویش از ۱۰ آذر بوده و این کار تا پایان سال ادامه دارد و قرار است هر سال شاهد اجرای این طرح باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید