به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل

در سال 1329 کتابی با نام «آبهای معدنی آذربایجان و آب و لجن دریاچه رضائیه» به قلم دکتر صادق مقدم نگاشته شده که در مورد آبگرم قهوه سویی که به نام «چشمه قهوه خانه یعقوب» و آب چشم که به نام «چشمه قهوه خانه همت» نامیده شده است، چنین آمده است: ” قهوه خانه یعقوب، در قسمت بالای دهستان سرائین در کنار جاده قرار دارد و از یک تالار عمومی و یک ایوان و دو اطاق خصوصی و یک باغچه به مساحت تقریباً هزار متر تشکیل یافته است. در اقصی نقاط این استان چشمه های متعدد آب گرم با خواصی ویژه وجود دارند که طی سالیان دراز مورد استفاده مردم بوده است.

در این نشست مهرعلی باران چشمه گزارشی از برنامههای این فدراسیون در حوزههای مختلف به ویژه رقابتهای قهرمانی کشور و حضور در مجامع بینالمللی در سال 1400 را به مهدی علینژاد معاون وزیر ورزش و جوانان ارائه کرد. یکی دیگر هم صیفور با «س» را درست نمیداند و معنای صیفور را به اژدهایی بزرگ ربط میدهد؛ اما همه اتفاق نظر دارند که صیفور نامی مردانه و پر ابهت در ایل بختیاری است و نوادگان او همان صیفوریها هستند.

گویش کُردی محکی دارند. معمولاً مردم این منطقه فامیلی صیفوری دارند. همچنین مردم محلی از دیرباز برای درمان زخمهای سطحی پوست، از آب چمشه گراب مشهد به دلیل خاصیت ضدباکتریایی مواد موجود در این آب بهره میجستهاند. یکی دیگر از مواهب طبیعی موجود در ترکیبات معدنی این آب گرم، گاز رادون است که موجب درمان انواع بیماریهای ریوی می شود. شاید اسمهای دیگری هم از این شهر ببینید؛ مثلاً کنکوبار، کنکور، کنگوار، کنگور. اسم سرابهای کنگاور هم برایتان میگذارم، شاید به کارتان آمد. مرکز این شهرستان هم شهری به اسم کنگاور است.

شهرستان کنگاور از بخشی مرکزی و پنج دهستان تشکیل شده است. دهی از دهستان یوسف آباد پائین ولایت باخرز بخش طیبات شهرستان مشهد. كوهستان بزغوش در جنوب كوهستان سبلان و شمال غربي شهرستان ميانه قرار گرفته است . تقریبا بهطور دائم از دهانه گاز در حال متساعد شدن است.یکی دیگر از دهانههای مهم نیز درون تپهای به ارتفاع ۷۰ متر از سطح زمین قرار گرفته است. بدون شک وجود و حضور آبشار بزرگ مارگون که حیات را از اعماق زمین به سطح آن منتقل میکند در سطح زمین آثار و نشانههایی شگرف از حیات را آشکار خواهد کرد. حدود ساعت ۱۴ به چشمه لوه رسیده و همانجا ناهار را صرف کردیم.

باداب سورت دقیقا یکی از همان جاذبههای تماشایی طبیعی است که صحبت آن را کردیم. در زمان پهلوی اول مقداری از دیوار میان دیوانخانه و حرمسرا را كه به دستور مظفرالدین شاه كشیده شده بود، خراب كردند تا ساختمان جهاننما با خوابگاه اندرون و سایر ساختمانها ارتباط پیدا كند. دهنه اصلی چشمه که از همه نیز پرآبتر است، تپهای است که حدود ۲۰ متر از سطح زمین ارتفاع دارد و سپس حفرهای در وسط تپه که ۶ تا ۸ متر که نسبت به شرایط متغیر است تا سطح آب فاصله دارد. با وجود حجم بالای تردد در سطح منطقه از آلایندگی محیطی برخوردار است به طوری که حجم گسترده ای از محدوده ترافیکی زوج و فرد شهری را در بر دارد.

ارتفاع حفره و فاصله تا آب این چشمه نیز مانند چشمه قبلی است و دهانه حفره با سطح آب حدود ۶ تا ۸ متر فاصله دارد.تا به حال کسی نتوانسته منبع دقیق چشمه گراب را پیدا کند و عمق آن نیز نامشخص است. استان یزد علاوه بر 1357 اثر فاخر تاریخی و مذهبی، جاذبههای طبیعی بیشماری نیز دارد که هرساله مقصد بسیاری از مسافران و گردشگران است. از شهری به نام تربیس نام برده شده است که پادشاه مزبور در آنجا معبدی به نام نرکان ساخته بود. نام قديمي فلاورجان «برزه» (بر وزن لرزه) بود كه به معني شاخ درخت و كشت و زارعت است و جمع آن «برزان» ميباشد.

ولی با توجه با مواد معدنی موجود در آن و تجربه حداقل چند صد ساله محلیها، باور بر این است که این چشمه درمانکننده مشکلاتی از قبیل ازدیاد ترشحات بزاق، مشکلات لوزالمعده، معده و صفرا، افزایش ادرار جهت دفع مواد زاید و سنگ کلیه و بیماریهای مفصلی بسیار کمککننده است. شاید بتوان یکی از اصلیترین مشکلات را جاده ضعیف منتهی به چشمهها دانست. بعضی از این حیوانات خطرناک هستند؛ پس در بازدید از چشمه صیفور کنگاور باید جانب احتیاط را رعایت کنید. ممکن است در صیفور، سیاهگوش، پلنگ، کفتار یا شغال ببینید که از جانوران خطرناک منطقهاند.

قرارگیری این موزه در مجموعه ناژوان اصفهان اجازه میدهد، بتوانید از سایر بخشهای این پارک جذاب دیدن کنید و لذت ببرید. مجتمع درمانی ارشاد بخشهای گوناگونی دارد که از جمله آنها میتوان به استخرهایی برای کودکان، جکوزی، اتاق ماساژ، سونا، آبشار آب داغ، تونل آب سرد، حمام ترکی اشاره کرد. در منطقه آذرشهر از گذشته های دور معادن گوناگونی کشف و گاه بهره برداری می شد و استخراج بسیاری از آنها نیز در حال حاضر ادامه دارد. از طرفی کارگاههای سنگبری اطراف نیز طی سالیان گذشته، بخشی از اثر مخرب خود را بر روی محیط زیست منطقه گذارده و هنوز هم جای مکعبهای خالی در دل زمین سنگی پابرجاست.

معبد آناهیتای کنگاور بعد از تخت جمشید از بزرگترین بناهای سنگی ایران است. یکی از این راهها مسیر همدان به کنگاور است که از جاده 48 میگذرد. هوای کنگاور و اطراف چشمه صیفور در تابستان خیلی گرم و در زمستان خیلی سرد است؛ پس بهتر است بهار را برای بازدید از این چشمهها انتخاب کنید. آیین و کیش قدیم ایرانیان به کشاورزی و باغسازی اهمیت خاصی داده،آن را ستایش نموده است چنانکه در وندیداد، فر گرد سوم – فقره ی 33 میخوانیم که زرتشت به اهورامزدا می گوید: ای آفریننده ی جهان مادی، ای یگانه ی پاک، چهارمین کسی که زمینه را به منتهی درجه وجد آورد کیست؟

«زرندیه رتبه نخست تولید پسته ارگانیک در جهان را دارد». اگر کتابهای تاریخ و جغرافیا را ورقی بزنیم، میبینیم که اسم کنگاور را در جاهای مختلفی از این کتابها آوردهاند. سراب فش یکی از جاهای دیدنی کنگاور است و باید در دهستانی به همین اسم دنبال آن بگردید. اگر بیرون از واژههای فارسی دنبال این واژه باشیم، در عبری معنای پرنده کوچک دارد. امروزه از یك چاه عمیق بدین منظور استفاده می شود. در ساخت ديوارهاي قلعه از سنگ هاي لاشه اي ، ملاط ، گل رس ، ساروج و مقداري آجر استفاده شده است . هر چه به اعماق زمين نزديكتر مي شويم حرارت آن افزايش مي يابد بطوريكه اين حرارت در هسته زمين به بيش از پنج هزار درجه سانتيگراد مي رسد.

در مجموع ۲۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال در سفر رییس جمهوری با اولویت به چهار حوزه نفت و گاز، کشاورزی، اربعین و گردشگری به ایلام اختصاص یافت. اما در حال حاضر در هر سال میلیونها گردشگر نه تنها از سراسر ایران زمین، بلکه از اقصا نقاط دنیا برای دیدن این اثر باستانی و تماشایی شهر شیراز را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب میکنند. در مدت ۴۸ سال طبابت و جراحی در تهران، به تدریس و تألیف کتاب ها و مقالات جراحی پرداخت و در فاصله سال های ۵۵ ـ ۱۳۴۳ ، مجله دانش پزشکی را منتشر نمود.

دیدگاهتان را بنویسید