بازنگری بر باغ ایرانی – گلهای شما همچنان میخندند

پس دمای استاندارد آب آشامیدنی تغییر می کند. بی مورد یا افراطی بخندد، گریه کند یا عصبانی شود. اگر میخواهید با جمعی دوستانه یا خانوادگی به سفری یک یا دو روزه بروید، فیلبند یکی از بهترین جاهای دیدنی شمال ایران برای مسافرت است. گردشگر (توریست یا سیاح) شخصی است که به کشور یا شهری غیر از محیط زیست عادی خود برای مدتی که کم تر از 24 ساعت و بیش از یک سال نباشد سفر کند و قصد او از سفر تفریح، استراحت، ورزش، دیدار اقوام و دوستان، کسب و کار، ماموریت، شرکت در سیمنار یا کنفرانس، معالجه، مطالعه، تحقیق یا فعالیت های مذهبی باشد(شایان و همکاران، 1388، ص95).

معنی: قطره ی باران وقتی سفر دراز خود را در آغوش من به پایان می برد (با همه ی شان و عظمتی که دارد) از شرمندگی سرافکنده خواهد شد. اگر به خورهه سفر کنید، می توانید از ستون های مدور آتشکده بازدید کنید که در ساخت سر ستون های آن، از سبک ایونیک (سبک خاصی از ستون سازی یونانیان که برگرفته از شیوه ی معماری سرزمین ایونیا می باشد)، پیروی شده است و گفته می شود که قدمت این ستون ها، به قرن اول میلادی باز می گردد.

بنا كه از آجر ساخته شده ، به سكوي بلندي از سنگ كه سردابي در ميان دارد ، نهاده شده است . بر روي سر در اين مسجد فرماني است از سلطان محمد خدابنده كه با خط ثلث برجسته بر روي سنگ فلفلي يكپارچه اي نقر شده است . در سنگها ودر رسوبات مختلف متفاوت است. در مطلب بالا بیوگرافی علیرضا خمسه و همسرش مروارید پور شفیقی را خواندید. باتوجه به استخراج جدید این ماده ارزشمند هنوز بسیاری از مصرف کنندگان از مزایای این محصول آگاه نیستند و با هزینه های بسیار بالا کارایی کمی را برای خود ایجاد می کنند این نوع پوکه بصورت طبیعی از دل کوه بیرون می آید و با هزینه ای بسیار کمتر از پوکه لیکا در اختیار مصرف کنندگان قرار میگیرد.

یکی از مهم ترین ویژگی های این بوم گردی، آشپزخانه ای قدیمی با امکان پخت غذای محلی با آتش و پخت نان با تنور گلی می باشد. یک روز که نارسیس در چشمه ای جمال خودرا دید اسیر زیبائی خود شد و چون ازین مطلب رنج می برد خود را کشت . اين مسجد در خيابان خواجه نصير مراغه واقع شده و داراي دو در است كه يكي به خيابان و ديگري به بازار سبزي فروشان اين شهر باز مي شود . عرض دهانة اين غار حدود 5 متر و ديوارهاي داخل آن داراي استالاكتيت هاي جالب توجهي است. این بنا دارای درهای قدیمی ارسی است و در داخل آن دست نوشتههایی از زائران به یادگار مانده که مربوط به دوره قاجار است.

اين مسجد در وسط روستا ميان حياط وسيعي بنا شده است .در داخل مسجد منبر چوبي منبت كاري شده شكسته و درهم ريخته اي وجود دارد كه همزمان با بناي مسجد ساخته شده است . آثار باقيمانده از اين منبر نشان مي دهد كه چند هنرمند توانا ، مدتي دراز صرف ساختن آن كرده اند . غار اسكندر به فاصلة 30 كيلومتري تبريز در روستاي سعيد آباد واقع شده و دسترسي به آن از طريق جادة ترانزيتي تبريز – تهران ميسر است .

جمال آباد نام روستايي است از محال آلان بر آغوش كه در 6 كيلومتبر شمال مهربان و21 كيلومتري جاده تبريز – سراب قرار گرفته است . کوهپایه های غربی نیز از منابع شور و آب معدنی تشکیل شده است. همچنین مهمانسراى جهانگردى نیز در منطقه موجود است که از امکانات رفاهى مناسب برخوردار مى باشد. مصالح پل را سنگهای سفید و سیاه آتشفشانی و سنگهای لاشه و قلوهسنگ با ملات آهک تشکیل داده است. كاخ و تالار شهرداري تبريز در سال 1312 شمسي در گورستان متروك و مخروبة كوي نوبر با نظارت مهندسان آلماني ساخته شد . زیباترین سالن این عمارت تالار بزرگ پذیرایی آن است.

اين مسجد از يك نظر در بين مساجد منطقه داراي اهميت خاص و استثنايي است ، و آن مربوط به وجود كتيبه تاريخ دار آن است كه در ديوار قسمت شمالي نصب شده است . كوه موروداغ در 36 كيلومتري غرب تبريز در جهت شرقي – غربي از ارتفاعات شمالي صوفيان به سمت تبريز كشيده شده است . در سمت شمالي بندر رحمانلو اسكله ای براي پهلو گرفتن كشتي های باري و مسافري ، در بخش جنوبی محلي براي مسافريني كه به منظور استفاده از آب و لجن درياچه كه براي درمان برخي از بيماري ها مفيد است به اين بندر مي آيند بنا شده است .

اين بندر در جزيره شاهي ( اسلامي ) واقع شده و يكي از بنادر مهم درياچه اروميه در امور بازرگاني و اقتصادي است . كوه سلطان سنجر كوه آتشفشاني است كه در حدود 15 كيلومتري شرق زنوز واقع شده است و قلعه اي به ارتفاع 3255 متر دارد . يكي از دره هايي كه تابستان ها مورد بهره برداري وسيع قرار مي گيرد ، درة سعيد آباد است كه در 2 كيلومتري جادة ترانزيتي تبريز – تهران قرار دارد. یکی دیگر از جاذبه های که در شهر چشمه وجود دارد بافت تاریخی افسوس است. مسجد جامع تسوج از توابع شبستر در رديف آثار قديمي اين منطقه است .

جزيره اسلامي يكي از چند جزيره بـزرگ دريـاچة اروميه و تنها جزيرة مسكوني آن است . يک کارشناس مسائل گردشگري با اعلام اينکه تعداد آب گرم هاي معدني استان گيلان را بسيار زياد است، گفت: تنها تعداد معدودي از چشمه هاي آب گرم معدني مورد بهره برداري قرار مي گيرند و بقيه به دلايل مختلف از جمله عدم معرفي، در دسترس نبودن، نبود امکانات جانبي حداقلي در کنار چشمه هاي آب گرم، عدم شناسايي خاصيتهاي مختلف آب چشمه هاي معدني، بي اهميت قلمداد کردن منابع طبيعي موجود مورد استفاده درست قرار نمي گيرند. برخی پزشکان معتقدند مصرف صحيح آب علاوه بر اینکه به حفظ سلامتی کمک میکند، هنگام بیماری يا بروز اختلال در تندرستی، با پاکسازی مواد زائد از بدن میتواند به بازیابی سلامتی منتهی شود.نتيجه گرفتن از خواص درمانی چشمهها مستلزم وجود شرايطی نظیر آمادگی بيمار از نظر روانی، فراهم بودن شرايط فيزيکی و روش صحيح درمان است.

یکی از نزدیکترین کمپهای کویرگردی به شهر یزد، کمپ سندباد است. در منطقه سراب آثار متعددي از جمله معابد سنگی ، قلاع و يك چهار طاقی متعلق به دوران تمدن ساساني به جای مانده كه مبين اهميت آن در دورة ساساني است . و پس از آن آب باران در حفره سنگي است كه آفتاب بخورد و باد بر آن بوزد. این کوهستان که در حقیقت نقطه ای از بهشت برین بر زمین است در فاصله ی ۵۳ کیلومتری از جنوب شرقی شهرستان سقز قرار دارد.

حق، آبگرم شيره جين، موزه عشاير سراب و دامنه­هاي بهشت گونه­ كوههاي سبلان و بزغوش از جمله جاذبه­هاي گردشگري شهرستان سراب محسوب مي­شوند. در حال حاضر استان آذربايجان شرقي داراي 12 شهرستان ، 31 شهر و 30 بخش ، 133 دهستان و 3149 آبادي است. اين ساختمان داراي يك برج ساعت چهار جانبي است كه هر پانزده دقيقه يك بار،گذشت زمان را اعلام مي كند. اين روستا مسجد كهني دارد كه 6 ستون عظيم سنگي سقف چوبي آن را نگه داشته است . چشمه معدني ورجوي در فاصله 5/8 كيلومتري جنوب مراغه از زمين خارج مي شود .آب چشمه وارد حوضچه اي مي شود و سپس به رودخانه مجاور آن مي ريزد .مظهر چشمه در ميان سنگهاي آهكي مجاور رودخانه قرار دارد كه آب آن همراه با گاز از زمين خارج مي شود.

غار كبوتر مراغه كه در اصطلاح محلي به عار هامپوئيل معروف است در 15 كيلومتري جنوب شرقي مراغه واقع شده است .اين عار در كمره كوهي صخره اي رو به جنوب قرار گرفته است . ارزش بنا در اين است كه ترقي و تكامل نماي مينايي را طي دوران كوتاه ميان تاريخ احداث اين بنا و تاريخ ساخت گنبد سرخ نشان مي دهد . تاريخ باستاني آذربايجان با تاريخ قوم ماد در آميخته است .

يكي از نمونه هاي جالب اين سنگ ها ، صندوق سنگي منقشي است كه در تاريخ 1085 هجري قمري دارد. دو قطعة ديگر به شكل صندوق است كه احتمالاً از سنگ هاي پايه در ورودي باغچه بوده و ديگري پايه سنگي مقرنس مشعلي است كه از نوع سنگ هاي كبود معمولي است. مراغه از شهرهاي تاريخي و قديمي آذربايجان و ايران است . همين اهميت، حساسيت و گستردگي باعث شده است تا اين منطقه با وجود خصوصيات مشترك جغرافيايي ، فرهنگي و تاريخي به سه استان آذربايجان شرقي ، غربي و اردبيل تقسيم شود. منطقة آذربايجان به علت موقعيت خاص جغرافيايي ، يكي از مناطق حساس و مهم كشور است.

دیدگاهتان را بنویسید