امامزاده سرطاق یک زیارتگاه بسیار باصفاست

اما در جادهای که به روستای کسرآصف کمیجان ختم میشود باغهای زیبایی وجود دارد که جنگل گونهاند و دست کمی از جاده چالوس ندارند و همچنین دره سرسبز وفس کمیجان که به طول ۱۵ کیلومتر میباشد و در مسیر ارتباطی کمیجان بسمت ساوه قرار دارد. روستای سقندل در ۵ کیلومتری شهرستان ورزقان و در مسیر جاده ورزقان ـ اهر واقع شده است و کتیبهی میخی اورارتوئی در ۳ کیلومتری این روستا و بر دامنه کوه زاغی بر سینه سنگی یکپارچه و مرتفع منقوش است.

«تپه داشباشی(ارمنی گوللویی)» روستای امیرآباد با قدمت دوران اورارتو، هزاره اول ودوم قبل از میلاد، «قلعه کندی بولاغ» روستای مسقران با قدمت عصر آهن و هزاره اول قبل از میلاد، «قلعه داشی» ارزیل با قدمت هزاره اول قبل از میلاد و قرون اولیه و متاخر اسلامی، «قلعه اژدها داشی» شهر تاریخی اژدها داشی در نزدیکی اندریان با قدمت هزاره اول قبل از میلاد، «گورستان سقای» با قدمت هزاره اول قبل از میلاد، «قلعه سرخه دیزج» با قدمت اورارتو، هزاره اول قبل از میلاد و قرون ۶ – ۸ هجری و «تپه اللهلو» روستای الله لو با قدمت هزاره اول قبل از میلاد و دوران اشکانی و ساسانی از آن جمله هستند.

این شهرستان با قرار گرفتن بر روی کمربند آلپ ـ هیمالیا دارای اندیسهای متعدد مس و عناصر فلزی دیگر نظیر سرب، روی و آهن میباشد. یکی دیگر از جاهای دیدنی یزد آتشکده زرتشتیان است که از دیرباز، زرتشتیان با لباسهای رنگ روشن، بدون کفش و با آدابی خاص برای عبادت به آنجا میرفته اند. آبانبار لرد کیوان و محل لرد کیوان از جاهای دیدنی این محله قدیمی در شهر تاریخی یزد است.

امکانات بازی و تفریح کودکان، جدا بودن محل شنای برادران از خواهران، وجود مسافرخانه و اتاق های استراحت در شب، پلاژهای عرضه خدمات، اماکن نصب چادر، اکیپ امداد، نجات غریق و ماهیگیری، مجاورت با جنگل و منطقهی حفاظت شدهی لوندویل، و از همه مهمتر؛ وجود ماموران انتظامی، محیطی امن و دلنشین برای گردشگران ایجاد کرده است. در مجاورت میدان امیرچخماق محله شاهدباز قرار دارد که محلیها آن را شِرباز میخوانند. شهرستان طالقان جمعیتی کمتر از 20هزار نفر دارد و این شهرستان با مساحت 1325 کیلومتر مربعی خود، از جمله شهرستان های بزرگ و مهم استان البرز به شمار می رود که دارای روستاها و دهستان های مختلفی می باشد اما خوب است بدانید بخش قابل توجهی از شهرستان طالقان را کوه ها، دشت ها و طبیعت سرسبز اشغال کرده است.

روستای گلیرد نیز همچون روستای کرکبود از روستاهای هدف گردشگری منطقه طالقان است. با این حال اهالیروستای ملک تالش و روستای و نستان در نزدیکی کرینگان نیز با زبان تاتی آشنایی دارند. در بافت سنتی شهر یزد تقریبا هر خانه دارای بادگیر است تا بادهای خنک در خانه جریان پیدا کنند. از سال ۱۳۵۷ این بنای جذاب در میان جاهای دیدنی یزد در زمره آثار ملی ایران قلمداد می شود. نخل ۴۵۰ساله امیرچخماق که در شرق میدان امیرچخماق قرارگرفته از قدیمیترین نخلهای چوبی ایران است.

این هتل در مرکز شهر یزد و در کنار آب انبار قدیمی قرار دارد. مدفن سیدحسین گل سرخ پسر امام موسی کاظم علیه اسلام نیز در این مکان قرار دارد. معماری این بنا به گونه ای است که با شرایط آب و هوایی خشک شهر یزد سازگار است و دارای حیاط مرکزی، حوض، باغچه و مصالح خشت و گل است. آبانبار زاویه و سردوراه و محمدباقر، کارخانه اقبال و مسجد زاویه از بناهای مهم و مکانهای دیدنی محله سردوراه یزد هستند. مسجد میرخضرشاه یا چهارمنار، حسینیه چهارمنار، بقعه سید شمس الدین، بقعه شاد سید رضا، آبانبار کوچه بندون، باغ و آبانبار دولتآباد و مدرسه شاه نعمتالله ولی از بناهای معروف این محله هستند.

از جاهای دیدنی زرتشتیان یزد می توان به خَلفِ خونَلی بناهای مذهبی و آموزشی زرتشتیان اشاره نمود. قلعه مهر پادین از دیدنی های یزد برای علاقه مندان به تاریخ و فرهنگ و هنر گزینه ای بسیار بکر و دیدنی است. تپه قلعه حماملو و تپه و گورکان حماملو (گوورچین گیران) از قدیم ترین آثار تاریخی حماملو میباشند که تپه قلعه حماملو در تاریخ ۱۸ اسفند ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت ۲۵۲۱۸ و تپه و گورکان حماملو (گوورچین گیران) در تاریخ ۲۷ بهمن ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت ۲۴۶۹۸ به عنوان آثار ملی ایران به ثبت رسیدهاند. این روستا دارای چندین اثر گردشگری و تاریخی است که در آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

منطقه تیمره در استان مرکزی مهمترین و کاملترین سنگ نگارههای تاریخی را در خود جای داده است این مجموعه در شهرستان خمین قرار دارد. چشمههای پارک ملی گلستان مهمترین منابع آبی پارک را تشکیل میدهند که در تمام سطح آن پراکندهاند اما جنوب غربی پارک از چشمههای بیشتری برخوردار است.حداکثر عمق این تالاب یک متر است و 4 هکتار مساحت دارد و از نقاط بکر و بسیار زیبا در کشور است. اما با ثبت شرکت، تمامی مسائل، شروط، اساسنامه شرکت و… در شرکت با مسئولیت محدود، مسئولیت هیات مدیره محدودیت زمانی ندارد مگر این که در اساسنامه شرکت ذکر شده باشد.

این فرایند جذب مهاجر داخلی در دهه بعد افزایش یافت و به میزان ۶۷ درصد از ۲٫۳ میلیون نفر مهاجر افزایش یافت. مرمت مسجد تا دهه اخیر ادامه داشته است. در این محل، مساجدی نظیر پیر پاره­دوز(پیر پینه­دوز یا مسجد جوباره)، چهل دختران، مسجد سلام و مسجد ساروتقی وجود­داشت. در ادامه مزیت فوق، می توان گفت با ثبت شرکت به راحتی می توان وارد مزایده با دیگر شرکت ها شد که این امر برای شرکت بسیار مفید و سود آور است. در بیشتر مواقع افراد بخاطر ترس از پرداخت مالیات، از به ثبت رساندن شرکت خود امتناع می کنند که پرداخت مالیات نمی تواند دلیل خوبی برای محروم کردن خود از مزایای فوق العاده ی ثبت شرکت باشد.

ثبت شرکت سهامی خاص در این شهرستان اعتبار بیشتری نسبت به دیگر قالب های ثبت شرکت در هشترود را دارد. در شهر کویری و کمباران یزد بیش از صد آبانبار وجود دارد و یکی از دیدنیهای یزد محسوب می شوند. قلعه مروست از دیدنی های یزد به شمار می رود. از آثار تاریخی این شهر می توان به قلعه ضحاک که مربوط به دوره اشکانیان است و بزرگترین محوطه ی باستانی آذربایجان شرقی است، اشاره کرد. روستای کاسین در منطقهای خوش آب و هوا در پنج کیلومتری شهرستان ورزقان، دارای قلعه تاریخی با قدمتی بیش از ۳۰۰۰ ساله است و آب گرم های یل سویی، قوطورسویی، سالیخ سویی، نیز در این منطقه از دیدنی ترین نقاط قره داغ میباشد.

پیر غار: در جنوب روستای ده چشمه به فاصله ی 6 کیلو متری فارسان و 38 کیلومتری جنوب غربی شهرکرد گردشگاهی به غایت مصفا و مفرح آرمیده است .بر روی قسمتی از این تپه سنگی مشرف به این گردشگاه سه کتیبه به خط نستعلیق به دستور خسرو خان سردار ظفر بختیاری حک شده است متن این کتیبه ها مجملی از شرح لشگر کشی بختیاری ها به اصفهان و تهران و نقش سرداران بختیاری در سرکوبی استبداد صغیر و سقوط محمد علی شاه در واقعه مشروطیت است . مهدوى گفت در حاشیه کوه پیرسقا نیز آبشارى با۱۲ متر ارتفاع در محیطى سرسبز و زیبا و آرامشى توام با نواى گوش نواز صداى سقوط آب این آبشار پدید آورده است .

دیدگاهتان را بنویسید