اثر بزرگ علوی – نت نوشت

غار اسكندر به فاصلة 30 كيلومتري تبريز در روستاي سعيد آباد واقع شده و دسترسي به آن از طريق جادة ترانزيتي تبريز – تهران ميسر است . در این نوشتار سعی بر آن است كه صنایع استخراج و تصفیه فراوانترین ماده معدنی كشورمان یعنی مس را بررسی و یك استان فعال در این زمینه را معرفی كنیم. اين بندر به لحاظ لجني كه در حاشيه هاي سواحل آن وجود دارد براي آب درماني و لجن درماني مورد استقبال گردشگران قرار مي گيرد.

ساركن « ساركن پادشاه آشور 722-750 » در كتبية خود از شهري به نام اوشكايا كه شايد همان اسكوي امروزي است و نيز از دژ و قلعة محكمي به نام تارويي ياد مي كند كه به احتمال زياد تبريز است. از شهري به نام تربيس نام برده شده است كه پادشاه مزبور در آنجا معبدي به نام نركان ساخته بود . اين رشته كوه در گردنة پايان از شمال تبريز مي گذرد و به گردنة شبلي منتهي مي شود.

در جنوب كشيدگي رشته كوهها، دره ها، جلگه ها و دشتها موجب پيوستگي توپوگرافيك استان با آذربايجان غربي و زنجان شده است و در شرق نيز دره و رودخانة دره رود ، كوههاي سبلان، چهل مند و گردنة صائين اين خطه را از استان اردبيل جدا مي كند. رسيدن به اين روستا فقط با خودروهاي بياباني و از راه روستاي گنبد ( كنبد ) و قريه هزاره ممكن است. از مدیریت عشق تا عروسی لاکچری بازدیدکنندگانی که دست به جیب نمیشوند از روایت انحراف تا همنشینی با فرمانده ارشد داعش در فصل بهار به کدام شهرها سفر کنیم؟

قسمت دیگر که موسوم به آق آتابای یا چونی است به قدر هفت هزار خانواده است که پهلو بلکه قدری بیشتر در طرف مشرق زندگی میکنند. در انتهاي خيابان امام آذرشهر در ساحل شمالي رودخانه دهخوارقان واقع است كه مردم محل آن را (يوواداغي) يا (دوواداغي) و خواص (مصلي داغي) مي نامند. تبريز يكي از قديمي ترين مناطق ايران است و مجموعة آثار تاريخي و نشانه هاي باستان شناختي كه از محل هاي مختلف آن به دست آمده دلالت بر ديرينگي و قدمت تاريخي اين شهر دارد. در سال 906 هجري شاه اسماعيل صفوي (متخلص به ختايي) تبريز را پايتخت ايران كرد .

کارشناسان ایجاد این آثار را مربوط به حضور انسان های اولیه در این منطقه به منظور شکار حیواناتی مانند آهو و بز کوهی که در حال حاضر نیز در منطقه زندگی می کنند دانسته اند. نقش هایی که به وسیله بافندگان بر روی ورنی تصویر می شوند ذهنی بوده و بنا به ذوق و سلیقه بافندگان طراحی و بافته می شوند . این شهر در گذشته شناخته شده نبود ولی سیلی که در این منطقه جاری شد باعث شد قسمتهایی از این منطقه نمایان شود و نهایتا رومن گریشمن برای کاوش از سوی موزه لوور به این منطقه آمد.

چشمه لال در 40 کیلومتری شرق شهرستان مینودشت و20 کیلومتری شهر گالیکش و در حاشیه جاده بین المللی گالیکش – مشهد در نزدیکی روستای بش اویلی قرار دارد. در حال حاضر استان آذربايجان شرقي داراي 12 شهرستان ، 31 شهر و 30 بخش ، 133 دهستان و 3149 آبادي است. هر چند که تابستان های این شهرستان نیز خنک هستند. 84. کافه و رستوران های ییلاقات تهران فشم و میگون. همچنین سالن بولینگ، تله کابین، چشمه ها و غارها در کنار رستوران ها و چایخانه های سنتی و مدرن از دیگر امکانات این منطقه است. اين مجموعه از طرف يونسكو به عنوان يكي از 59 قطعه منطقه حفاظت شده كه داراي گونه هاي كمياب گياهي و حيواني است به ثبت رسيده است .

ارتباط کاروانیان و یا گله های عبوری از نجف آباد به طرف تنگ بزگله و سپس منطقه سامان را بر قرار می کرده است. چشمه آب معدنی روستای ایستی سو در ۲۵ کیلومتری جنوب شهرستان، در دامنه آب پخشان شمال روستای آبگرم با جریان دائمی واقع شده است. ساری سو در مرکز شهر سرعین قرار گرفته و جریان دایمی دارد. وجه تسمیه آبشار آق سو: آق سو یک واژه ترکی است و به معنای آب سفید می باشد.

تراورتن نوعی سنگ آهکی متخلخل است که مصرف تزیینی دارد. در كنار قبرستان دهي است به نام ينگجه و در شمال قلعه روستاي بازار ( بالاس ) قرار دارد . این آب گرم از چشمههای جوشان قله دماوند سرچشمه گرفته و با حرارتی حدود ۶۲ درجه سانتیگراد مملو از مواد گوگردی است. هتل جهانگردی آب گرم محلات از هتل های باسابقه در زمینه گردشگری، در سال 1391 برای ارائه خدمات هرچه بهتر بازسازی شد. دهنه ورودی آن در راسته گیوه دوزها قرار دارد که اکنون بسته است و در صورت بازسازی می توان آن را به یک محل بسیار جالب گردشگری تبدیل کرد.

قسمتی ضمیمه بویراحمد گرمسیر و قسمت دیگر باشت و باوی فعلی است. اين مسجد از يك نظر در بين مساجد منطقه داراي اهميت خاص و استثنايي است ، و آن مربوط به وجود كتيبه تاريخ دار آن است كه در ديوار قسمت شمالي نصب شده است . اين روستا از قسمت شرقي همجوار درة بسيار با صفايي است كه رودخانة ليقوان از آن مي گذرد و روستاهاي حاشية خود را مشروب مي كند. رود قطـور و آب هـاي درياچة ارومـيه حدود غـربي با استان آذربايجان غربي است.

رود ارس حدود شمالي آن را با جمهوري هاي آذربايجان ، ارمنستان و ايالت خودمختار نخجوان مشخص مي كند. مدارهاي ´5 ، º45 و ´22 ، º36 منتهي اليه غربي و شرقي مختصات جغرافيايي اين استان را مشخص مي كند. بندرهاي دانالو ، قباد لو و زينت لو نيز در ساحل شرقي درياچه اروميه و در حدود 25 كيلومتری عجب شير واقع شده اند كه از نظر اهميت در مرتبه بعد از بندر رحمانلو قرار دارند. در پاي اين كوه قبرستاني است كه در آن مجسمه سنگي قوچي قرار دارد . علاو بر اين آذربايجان شرقي كه در منطقه كوهستاني واقع شده است به خاطر آب هاي جاري از اين كوه ها داراي ده تالاب زيبا و حيات وحش پرندگاني است كه به صورت فصلي به اين تالاب ها كوچ كرده و مناظر ديدني و منحصر به فردي خلق مي كنند.

چشمه باداب سورت مازندران، یکی از کمیابترین جاذبههای طبیعی دنیاست که نظیر آن را به سختی پیدا خواهید کرد. یاز اکو – گزارش تصویری از وضعیت اسفبار چشمه درمانی تاپ تاپان آذرشهر . برای رسیدن به روستای اروست از تهران شما می توانید به ترتیب زیر از جاده های استان سمنان یا مازندران استفاده کنید. وقتی خاک، آهن زیادی داشته باشد قرمز یا نارنجی میشود و رنگ آبی که از این زمین بگذرد، به زردی میزند. اگر قصد دارید که از اطراف حرم امام رضا به طرقبه و یا شاندیز سفر کنید، ابتدا باید خود را به فلکه برق برسانید و سپس از آنجا با مترو به انتهای وکیل آباد بروید.

دیدگاهتان را بنویسید