آزمایش تری گلیسیرید خون چیست؟

نقش دیگر چربی ها در بدن شکت در ساختمان غشای سلولها است . اسیدهای چرب آزاد، همانطور که از اسمشان معلوم است به صورت آزادانه میتوانند در خون جریان پیدا کنند و وارد سلولها شوند و از سلولها خارج شوند. همانطور که گفتیم این احتمال وجود دارد که چربی قهوه ای بدن به لاغری کمک کند. همانطور که رژیم پرچربی میتواند سبب افزایش میزان تری گلیسیرید شود، رژیم کم چربی نیز باعث کاهش مقدار آن میشود. کبد چطور چرب میشود؟

الکل یکی از اصلیترین دلایل ابتلا شما به کبد چرب میباشد. نوشیدن زیاد الکل می تواند باعث افزایش خطرناک سطح تری گلیسیرید خون شود. فعالیت های ایروبیک از هر نوع، به خصوص هنگامی که پس از غذا انجام می شود، از تری گلیسیرید استفاده می کند که در خون آماده برای استفاده به عنوان سوخت است. پس از غذا خوردن، بدن شما کالری اضافی را به تری گلیسیرید یا همان T.G تبدیل کرده و آن را در سلول های چربی ذخیره می کند تا در آینده از آن استفاده کند. در حقیقت تحقیقات انجام شده نشان داده اند که حتی کاهش 5 تا 10 درصد از وزن بدن می تواند تری گلیسیرید را تا حدود 40 میلی گرم بر دسی لیتر کاهش دهد.

به عنوان پیغام بر ثانویه در گیاه، به سیگنال های محیطی و هورمون ها واکنش نشان می دهد(دمارتی و همکاران، 1984).این عنصر به فعالیت اکسین کمک کرده و در تقسیم سلولی و طویل شدن سلول ها، جوانه زنی و رشد لوله گرده نقش دارد(فاگریا، 2009).کلسیم اثر تحریکی در نمو تارهای کشنده دارد. تنش گرما، درجه حرارت هايي را دربر مي گيرد كه به حد كافي افزايش يافته و اثر آن درمدت زمان خاص، موجب خسارت برگشت ناپذير به گياه شده و رشد و نمو آن را مختل مي كند.شکل معمولی واکنش به تنش گرما بدين گونه است که تماس اوليه با يک تنش خفيف گرمايی، سبب ايجاد مقاومت به دوزهای کشنده غير عادی مي شود که گياه بعداً با آنها مواجه مي گردد.

تری گلیسیرید با VLDL همراه است که به شدت با سخت شدن شریان ها ارتباط دارد. متاسفانه افزایش این نوع چربی خون با علامتی همراه نیست.حتی میتواند ناشی از عوامل ژنتیکی باشد، ممکن است بخشهای چربی قابل مشاهدهای در زیر پوست (غده زردفام) تشکیل شوند. آجیل مقدار زیادی فیبر، اسیدهای چرب، امگا 3 و چربی های اشباع نشده به بدن می رساند که تمام این موارد با هم می توانند تری گلیسیرید خون را کاهش دهند. وقتی غذا می خورید تقریبا اکثر چربیها به صورت تری گلیسرید وارد بدن می شوند و در سلولهای چربی ذخیره می شوند و به مرور در طی روز به صورت اسیدهای چرب آزاد از سلولهای چربی رها می شوند تا بدن از آنها به عنوان سوخت استفاده کند.

به ازای کاهش هر ۵ تا ۱۰ درصد وزن، تری گلیسرید ممکن است ۲۰ درصد کاهش یابد. با هر پا این حرکت را ۱۰ مرتبه تکرار کنید. اختلالات چربی اغلب در افراد چاق و با سابقه بیماری دیابت در خانواده همراه است ولی در برخی افراد لاغر نیز به دلیل سابقه خانوادگی دیده میشوند. البته طبق تحقیقات انجام گرفته، ژنتیک نیز تأثیر چشمگیری بر افزایش قند خون دارد و در واقع عوامل افرادی که در خانواده خود مبتلایان در چربی خون بالا را دارند، به احتمال زیاد نیز دچار چنین مشکلی خواهند شد. در همین حال، ۴ درصد در مقابل کمتر از ۱ درصد از گروه دارای تری گلیسیرید طبیعی، دچار حمله قلبی یا درد قفسه سینه ناشی از محدود شدن جریان خون به قلب شدند.

اما افزایش مقدار تری گلیسرید در خون می تواند سرخرگ ها را مسدود کند و به پانکراس آسیب برساند. این موضوع نه تنها تری گلیسیرید را کاهش می دهد، بلکه همچنین به کاهش چاقی شکمی نیز کمک می کند. یکی از راه کارهایی این موضوع که چگونه لاغر شویم انتخاب یک سرگرمی یا ورزش را برای ایجاد تحرک بیشتر در زندگی است . اگر می خواهید تری گلیسرید خود را کاهش دهید، باید مقدار انرژی که می سوزانید بیشتر از مقداری باشد که دریافت می کنید. نقش دیگر چربی ها انرژی زایی آنهاست. تحقیقات اخیر نشان داده است که پروبیوتیک ها ممکن است در کاهش تری گلیسیرید نقش داشته باشند.

با توجه به این نقش های رقابتی، افزایش HDL، یعنی کلسترول خوب سالم، بدون در نظر گرفتن تری گلیسیرید، بسیار مشکل است. مکمل های دیگر با تحقیقات محدود در حمایت از هیپرتریگلیسریدمی وجود دارد. 13- یک مکمل طبیعی مصرف کنید. تری گلیسیرید بالا می تواند باعث فشار خون بالا ، قند خون بالا و سطح غیر طبیعی کلسترول نیز شود. بسیاری از استراتژی های مورد بحث در اینجا که به کاهش تری گلیسیرید شناخته شده اند، به بالا بردن HDL نیز کمک می کنند. دو نوع کلسترول داریم؛ کلسترول خوب یا HDL و کلسترول بد یا LDL. اگر میزان تری گلیسرید خونتان در این محدوده قرار دارد ضروریست هر چه سرعتر نسبت به کاهش این نوع از چربی خون اقدام کنید.پس از مشورت با پزشک و دریافت دارو راه حل هایی که در ادامه این مطلب برای شما قرار می دهیم میتوانند به شما کمک کنند.

از طرف دیگر، مکمل های سیر را بعد از مشورت با پزشک مصرف کنید. ممکن است گاهی اوقات متوجه شوید که بخشی از مدفوع شما بعد از کشیدن سیفون به کاسه توالت میچسبد. اغلب آدمها به دلیل تغییر هورمونی بعد از بلوغ، غدد چربی پوست سرشان بزرگتر شده و بالطبع ترشح چربی نیز افزایش مییابد و باید گفت 80 درصد افراد پوست و موهای چرب دارند. پس از سرد شدن ،اگر رنگ محلول تغییر کندورسوبی به رنگ رسوب زرد تا قرمز حاصل شود،دلیل بر وجود قند احیاء کننده است. به عنوان مثال، می توان آن را به طور طبیعی از طریق تغییر رژیم غذایی، کاهش مصرف الکل یا نوشیدنی های شیرین، افزایش فعالیت بدنی، کم کردن وزن و روش های دیگر کاهش داد.

گرچه کلسترول و چربی برای بدن ما ضروری هستند، نگه داشتن مقدار آن ها در محدوده ی طبیعی ضروری است، زیرا مقدار بالای آن ها باعث افزایش خطر ابتلا به مشکلات جدی سلامتی، به خصوص بیماری های قلبی عروقی میشود. اکثر اوقات از مواقع تری گلیسیرید بالا بدون هیچ نشانهای در فرد ایجاد میشود. مصرف اسیدهای چرب اُمگا -3 (در ماهی و روغن تخم کتان) برای شما مفید است.6- به هیچ عنوان الکل ننوشید، زیرا الکل خیلی سریع مقدار تری گلیسرید خون را افزایش می دهد.7- برای کاهش مقدار تری گلیسرید خون می توانید رژیم غذایی DASH یا TLC را امتحان کنید.

بنابراین بدن ما انباشته از بسیاری سموم است و کسی نمیتواند ادعا کند که هیچ سمی در بدن او نیست. این خواص ماهی چرب به دلیل وجود اسیدهای چرب امگا ۳، نوعی اسید چرب چند اشباع نشده و ضروری است که فرد باید این اسید چرب را از مواد غذایی دریافت کند. عمدهترین دلیل بروز این عوارض، چاقی شکمی و نهایتاً مقاومت به انسولین است. خوشبختانه رعایت یک برنامه غذایی منظم مانع مقاومت در برابر انسولین و افزایش سطح تری گلیسرید می شود. دیگر غذاهایی که به کاهش تری گلیسرید خون کمک می کنند، شامل مواد غذایی غنی از فیبر مانند جو، کنجاله تخم کتان (می توانید تخم کتان را آسیاب کنید) و حبوبات هستند.

شریان کبدی، که یک سوم خون کبد را تامین میکند و از آئورت منشا میگیرد، و ورید باب که دو سوم خون آن را تامین میکند و خون گرفته شده از لوله ی گوارش را به آن میرساند. خبر خوب این است که تری گلیسیرید نسبت به تغییرات شیوه زندگی مانند تغذیه بهتر، نوشیدن الکل کمتر و ورزش بیشتر پاسخ می دهند. 10- مصرف الکل را کاهش دهید. برای کاهش هر چه بیشتر تری گلیسیرید، از چربی های اشباع نشده یک نوع چربی سالم مانند روغن زیتون را انتخاب کرده و از آن برای جایگزینی انواع دیگر چربی در رژیم غذایی خود استفاده کنید.بنابراین روغن زیتون میتواند به عنوان قاتل تری گلیسرید بالا، در وعده های غذایی روزانه عمل کند.

حتی با توجه به اینکه بعضا 15 کیلو اضافه وزن دارند(البته کسانی که در وزن صحی قرار ندارند)، خوشحالند که کبدشان سالم است! اطراف ما انتخاب های زیادی از چربی های سالم اما ساده ترین راه تنها چند جا به جایی ساده در رژیم و اضافه کردن چند ماده مغذی است. به گزارش سرویس «سلامت» ایسنا، متخصصان تغذیه تاکید دارند که آگاهی از تفاوت این دو ماده با یکدیگر بسیار حائز اهمیت است چون به شما کمک میکند نوع مضر آن را به طور کامل از رژیم غذایی روزانهتان حذف کرده و انواع مفید آن را استفاده نمایید. در این روش با استفاده از تابش اشعه DEXA ضعیف شده به بدن و تحلیل امواج بازتاب شده میزان و تراکم هر یک از بافتها در هر نقطه از بدن با دقت ۹۸ درصد مشخص میشود.

دیدگاهتان را بنویسید